wersja polska english version deutsche Webseite Русская версия

KLUB PODRÓŻNIKÓW

Rejestracja! Dołącz do Klubu!

Terminy: 05 - 27 sierpnia - ZAĆMIENIE SŁOŃCA = potwierdzona

Cena:  4400 USD/os
Grupa: do 5 osób na 1 samochód 7-miejscowy typu middle van
Charakter:
wyprawa krajoznawcza, fotograficzna, zaćmieniowa

Wyprawa obejmie dużą część zachodnich Stanów Zjednoczonych, od Meksyku po Kanadę.

Czeka nas ogromna dawka wrażeń, obrazów, krajobrazów i „dzikiego zachodu” z „wisienką na torcie”, jaką będzie z pewnością zaćmienie Słońca. 21 sierpnia 2017 będzie miało miejsce zapewne jedno z najpowszechniej obserwowanych zaćmień całkowitych Słońca w historii. Tego dnia cień Księżyca przemknie przez całe USA z maksimum w Kentucky, gdzie Słońce skryje się za Księżycem na 2 minuty i 40 sekund. Tam zapewne będą największe tłumy – zatem nas tam nie będzie :) Plan jest taki, żeby znaleźć miejsce, które da niezwykłe zdjęcia i zapewni najwyższe prawdopodobieństwo bezchmurnej, udanej obserwacji zaćmienia – a zatem w Grand Teton National Park – gdzie zaćmienie będzie trwało 2 minuty i 19 sekund.

W trakcie tej wyprawy odwiedzimy przede wszystkim wiele niezwykłych parków narodowych USA – Bryce, Zion, Grand Canyon, Arches, Yellowstone, oraz Olympic National Park, zrobimy kilka trekkingów w głębi kanionów szczelinowych, a że wyprawa będzie astronomiczna to nasza trasa obejmie obserwatoria astronomiczne – Kitt Peak, Lowell Observatory (z największym refraktorem na świecie) i Discovery Telescope.
P R O G R A M ::

    1 dzień, 5 sierpnia, sb – WARSZAWA – przelot – PHOENIX
Zbiórka na lotnisku im. Chopina w Warszawie. Spotkanie z pilotami wyprawy. Rejestracja na rejs i nadanie bagażu głównego. Przelot z koniecznymi przesiadkami. Przylot do Phoenix, stolicy stanu Arizona. Odbierzemy nasze wynajęte samochody i przejedziemy do hotelu, gdzie zakwaterujemy się i odpoczniemy po podróży. Nocleg w hotelu w Phoenix.

    2 dzień, 6 sierpnia, nd – KITT PEAK – ORGAN PIPE CACTUS – SONORAN DESERT – PHOENIX
Pojedziemy zwiedzić Narodowe Obserwatorium Astronomiczne Kitt Peak Observatory, w którym m.in. znajduje się największy heliostat świata – przyrząd optyczny do obserwacji Słońca. Następnie wrócimy pętlą widokową wokół Organ Pipe Cactus National Monument do Phoenix przez pustynię Sonora w Sonoran Desert National Monument. Przenocujemy w hotelu w Phoenix.

    3 dzień, 7 sierpnia, pn – PHOENIX – ANDERSON MESA – LOVELL OBSERVATORY – SUNSET CRATER VOLCANO NM – METEOR CRATER – WINSLOW
Przejedziemy do Anderson Mesa i zwiedzimy obserwatorium astronomiczne Lowell Observatory. Najpierw zatrzymamy się w Happy Jack gdzie wzniesiono Discovery Channel Telescope, piąty pod względem wielkości teleskop w USA. Następnie udamy się do Flagstaff i na Mars Hill do drugiej części Lowell Observatory, gdzie znajduje się największy refraktor (rodzaj teleskopu optycznego) świata. Odwiedzimy wulkan Sunset Crater Volcano National Monument 2451 m npm i przespacerujemy się ścieżką obok zastygniętych potoków lawy Bonito Lava Flow, z widokiem na Humphreys Peak 3851 m npm, najwyższy szczyt wulkanicznego łańcucha San Francisco Peaks. Po południu przejedziemy przez Canyon Diablo, aby odwiedzić najlepiej zachowany krater meteorytowy na świecie – Meteor (Barringer) Crater (średnica ok. 1700 m, głębokość do 160 m). Noc spędzimy w motelu w Winslow.

    4 dzień, 8 sierpnia, wt – WINSLOW – PETRIFIED FOREST NP. – CANYON DE CHELLY NM – CHINLE
Znajdujemy się już na słynnej, historycznej Route 66 – łączącej Los Angeles z Chicago. Przejedziemy do Petrified Forest National Park (Park Narodowy Skamieniałego Lasu). Nazwa parku pochodzi od licznych egzemplarzy skamieniałego drewna jakie występują na jego obszarze, a cały obszar jest niezwykle malowniczy i fotogeniczny. Zrobimy tam kilka barwnych spacerów, m.in.: Painted Desert, Blue Mesa i Crystal Forest. Następnie pojedziemy do Canyon de Chelly National Monument w Navajo Nation, gdzie na Spider Rock mieszka mityczna Pajęczyca Matka, stworzycielka Wszechświata. Przenocujemy w hotelu w Chinle.

    5 dzień, 9 sierpnia, śr – CHINLE – NAVAJO NM – MONUMENT VALLEY – PAGE
Zwiedzimy Navajo National Monument – miejsce, w którym znajdują się jedne z najlepiej zachowanych ruin Anasazi (co w języku Indian Navajo znaczy „starożytnych”). Przejedziemy do Monument Valley (Dolina Pomników) i zwiedzimy najbardziej znany, bardzo fotogeniczny plener świata. Noc spędzimy w motelu lub hotelu w Page.

    6 dzień, 10 sierpnia, cz – PAGE – HORSESHOE BEND – ANTELOPA CANYON – VERMILION CLIFFS NM – GRAND CANYON NP. NORTH RIM – KANAB
Rano obejrzymy spektakularny przełom rzeki Colorado - Horseshoe Bend. Następnie wybierzemy się na wycieczkę do kanionu szczelinowego Antylopy (Antelopa Canyon), który powstawał przez miliony lat wskutek wymywania piaskowca przez powodzie błyskawiczne. Później przejedziemy przez teren Vermilion Cliffs National Monument, na północną krawędź słynnego
Wielkiego Kanionu Kolorado. Zachód Słońca obejrzymy na Valhalla Mesa w Grand Canyon National Park, a jeśli widoczność pozwoli to w tle zobaczymy Humphreys Peak, koło którego przejeżdżaliśmy trzy dni wstecz. Przejedziemy do Kanab i tam przenocujemy w motelu lub domie wolnostojącym.

    7 dzień, 11 sierpnia, pt – KANAB – BUCKSKIN GULCH – ZION NP. – KANAB
Odwiedzimy najdłuższy kanion szczelinowy w USA – Buckskin Gulch. Będzie chwilami ciasno, ale przygoda gwarantowana. Wrócimy do Kanab, aby się przebrać i posilić. Popołudniu możemy jeszcze zajrzeć do Zion National Park z licznymi urwiskami skalnymi, wodospadami i rzekami. Nocleg w motelu lub domie wolnostojącym w Kanab.

    8 dzień, 12 sierpnia, sb – KANAB – CHECKERBOARD MESA – NARROWS – KOLOB CANYON – KANAB
Wcześnie udamy się do Zion National Park, aby w spokoju zacząć go zwiedzać i podziwiać. Obejrzymy unikalną formację skalną Checkerboard Mesa, o powierzchni poprzecinanej na kształt szachownicy. W pierwszej połowie dnia czeka nas trekking kanionem Narrows, który wyżłobiła płynąca przez Zion National Park rzeka Virgin River. Będzie mokro, ale widoki spektakularne. Wrócimy do Springdale, aby się przebrać i posilić. Popołudniu odwiedzimy jeszcze Kolob Canyon ze zróżnicowanym i kolorowym krajobrazem. Noc spędzimy w motelu lub domie wolnostojącym w Kanab.

    9 dzień, 13 sierpnia, nd – KANAB – BRYCE CANYON NP. – ESCALANTE
Przejedziemy do Bryce Canyon National Park i zrobimy objazd  punktów widokowych oraz trekking jedną z tras pomiędzy skalnymi iglicami (około 3-6 godzin). W Parku Narodowym Bryce Canyon żyje wiele dzikich gatunków zwierząt. Można tu spotkać m.in. orła, świstaka, susła, sowę. Przenocujemy w motelu lub domu wolnostojącym w Escalante.

    10 dzień, 14 sierpnia, pn – ZEBRA SLOT – TUNNEL SLOT – GRAND STAIRCASE MONUMENT, DEVIL’S GARDEN
Pójdziemy na trekking do kanionów szczelinowych – Zebra Slot i Tunnel Slot. Odpoczynek w ogrodzie diabła – Devil’s Garden na terenie Grand Staircase Monument, który słynie z niezwykłych łuków skalnych, ulegających ciągłemu kruszeniu ze względu na erozję, tworząc w rezultacie wiele spektakularnych form. Noc spędzimy w motelu lub domie wolnostojącym w Escalante.

    11 dzień, 15 sierpnia, wt – ESCALANTE – CAPITOL REEF NP – CATHEDRAL VALLEY – MARS – GOBLIN VALLEY – GREEN RIVER
Przejazd autostradę nr 12 uważaną za jedną z najpiękniejszych i najbardziej widowiskowych tras w USA  i na świecie. Różnorodność krajobrazów i formacji geologicznych występujących na tej trasie jest niespotykana nigdzie indziej w USA. Następnie przejedziemy przez park narodowy Capitol Reef. Nazwa parku związana jest z białymi kopułami skalnymi, które pierwszym osadnikom kojarzyły się z budynkiem Kapitolu w Waszyngtonie. W zależności od chęci i czasu pojedziemy do Cathedral Valley. Odwiedzimy Mars Research Station, symulacyjną marsjańską bazę badawczą prowadzoną przez Towarzystwo Marsjańskie (jeśli będzie otwarta), oraz niezwykłą
Dolinę Goblinów - Goblin Valley State Park, która swoją nazwę zawdzięcza setkom form skalnych przypominających gobliny i stwory im podobne. Przenocujemy w motelu w Green River.

    12 dzień, 16 sierpnia, śr – CANYONLANDS NATIONAL PARK
Pożegnamy kaniony USA i udamy się z wizytą do parku narodowego Canyonlands o bogatej rzeźbie terenu. Zobaczymy tam m.in. Upheaval Dome – pozostałość po uderzeniu meteorytu 170 milionów lat temu. Noc spędzimy w motelu w Green River.

    13 dzień, 17 sierpnia, cz – ARCHES NP. – DEAD HORSE POINT SP
Arches National Park słynie z widowiskowych łuków skalnych powstałych w wyniku  pionowych naprężeń o obrębie skorupy ziemskiej. Odwiedzimy Dead Horse Point State Park, gdzie z licznych punktów widokowych będziemy obserwować piękno rzeki Kolorado płynącej kanionem 600 metrów poniżej płaskowyżu stanowiącego obszar parku. Na noc wrócimy do w motelu w Green River.

    14 dzień, 18 sierpnia, pt – GREEN RIVER – SALT LAKE CITY – WEST YELLOWSTONE
Czeka nas długi przejazd do West Yellowstone z przerwą na zwiedzanie stolicy mormonów – Salt Lake City. Około 70% mieszkańców deklaruje się jako członkowie Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich. Wydając mormońskie gazety, książki i broszury tworzą wyjątkową kulturę miasta. Późnym popołudniem dojedziemy do Parku Narodowego Yellowstone. Noc spędzimy na terenie campground – czyli teren biwakowy z wygodami (toalety, prysznice, kuchnia, prąd) w domku lub namiocie.

    15 dzień, 19 sierpnia, sb – YELLOWSTONE NP.
Yellowstone - najstarszy, najważniejszy i (nie licząc Alaski) drugi co do wielkości park narodowy USA zasługuje, a wręcz wymaga poświęcenia mu dwóch dni. Zobaczymy źródła termalne i gejzery oraz tarasy gorących źródeł Mammoth Springs. Staniemy pod barwnym Grand Prismatic Spring, największym gorącym źródłem w USA urzekającym tęczowymi barwami. W Yellowstone jest 45 wodospadów, postaramy się zobaczyć choć kilka z nich. Noc spędzimy na terenie campground w domku lub namiocie.

    16 dzień, 20 sierpnia, nd – YELLOWSTONE NP. – GRAND TETON
Będziemy kontynuować zwiedzanie Yellowstone. Popołudniu przejedziemy na południe, w kierunku parku narodowego Grand Teton
i zakwaterujemy się na terenie Campground. Wieczorem przygotujemy się do obserwacji i rejestracji zaćmienia, będzie czas na obserwację pogody i ostateczny wybór miejsca obserwacji zaćmienia. Noc spędzimy na terenie campground w domku lub namiocie.

    17 dzień, 21 sierpnia, pn – ZAĆMIENIE! – GRAND TETON NP – METEOR CRATERS OF THE MOON NM – BOISE
Rano przejedziemy nad jezioro Phelps w parku narodowym Grand Teton lub w okolice Driggs po zachodniej stronie gór, aby mieć możliwość przemieszczenia się na zachód wzdłuż centralnej linii zaćmienia, jeśli nad górami będą chmury.
ZAĆMIENIE (czas fazy całkowitej 2 minuty 19,4 sekundy):
początek zaćmienia częściowego – 10:16 (16:16:46,9 UTC), Słońce 38,46° nad horyzontem
początek zaćmienia całkowitego – P2 – 11:34:50 (17:34:50,6 UTC), Słońce 50,26° nad horyzontem
maksimum zaćmienia – 11:36:00 (17:36:00,2 UTC), Słońce 50,346° nad horyzontem
koniec zaćmienia całkowitego – P3 – 11:37:10 (17:37:10,0 UTC), Słońce 50,506° nad horyzontem
koniec zaćmienia częściowego – P4 – 13:00 (19:00:18,8 UTC), Słońce 57,7 6° nad horyzontem
Następnie przejedziemy do Meteor Craters of the Moon National Monument. Na obszarze parku można zaobserwować wiele zjawisk tektonicznych i wulkanicznych. Znajdują się tu między innymi rozległe pola lawy. Nocleg w motelu w Boise.

    18 dzień, 22 sierpnia, wt – BOISE – MT ST. HELEN’S VOLCANO – CASTLE ROCK
Czeka nas dłuższy przejazd z ładnymi widokami na obserwację zachodu Słońca nad aktywnym wulkanem Mt St. Helen’s w Górach Kaskadowych. Nocleg w motelu w Castle Rock lub Longview.

    19 dzień, 23 sierpnia, śr – CASTLE ROCK – OLYMPIC NP. – QUINAULT LAKE – HOH FOREST – LA PUSH
Rano pojedziemy do parku narodowego Olympic National Park, na plaże Pacyfiku z niezwykłymi skałami Ruby Beach, plaży nazywanej rubinową ze względu na małe kryształki w piasku przypominające rubiny. Po drodze przystaniemy nad jeziorem Quinault, gdzie rośnie największy cedr świata, mierzący 58 metrów. Jeśli wystarczy czasu i ochoty, to możemy jeszcze zajrzeć do lasu deszczowego w dolinie Hoh. Przenocujemy na brzegu Oceanu Spokojnego na terenie campground – czyli teren biwakowy z wygodami (toalety, prysznice, kuchnia, prąd) w domku lub namiocie, w La Push.

    20 dzień, 24 sierpnia, cz – OLYMPIC NP. – SEATTLE
Poranek spędzimy w parku Olympic National Park, który znajduje się na liście UNESCO. Zobaczymy wodospady, zwiedzimy plaże i wysokie góry. Na terenie parku Olympic, żyje wiele gatunków zwierząt, a w przybrzeżnych wodach pojawia się kilka gatunków wielorybów. Popołudniu dojedziemy do Seattle i zakwaterujemy się na dwa ostatnie noclegi. Czas wolny. Nocleg w hotelu w Seattle.   

    21 dzień, 25 sierpnia, pt – SEATTLE
W zależności od woli grupy będziemy mieli czas wolny lub zwiedzimy Seattle.  Warto wjechać na najbardziej charakterystyczny element miasta - Space Needle to 184 metrowa wieża górującą nad Seattle, z której szczytu rozciąga się niesamowity widok.  Wyjątkową atrakcją Seattle jest ogród z roślinami... ze szkła. Istne dzieła sztuki hutniczej najlepiej oglądać wieczorem, gdy są efektownie podświetlone.
Z Seattle wywodzi się wiele gwiazd rocka. W Experience Music Project można zobaczyć wystawę poświęconą legendarnemu zespołowi Nirvana i całemu ruchowi Grunge, który właśnie w Seattle się narodził. Jest tam też ekspozycja poświęcona Jimiemu Hendrixowi, który w Seattle urodził się i wychował, a jego monumentalny nagrobek oddalony od centrum miasta stanowi sporą atrakcję turystyczną. W mieście są niezwykłe muzea (dla chętnych): nauki, lotnictwa, science-fiction, na które osoby chętne będą mogły przeznaczyć czas wolny. Nocleg w hotelu w Seattle.

    22 dzień, 26 sierpnia, sb – SEATTLE
Czas wolny lub dalsze zwiedzanie Seattle. Warto odwiedzić
Pacific Science Center z licznymi wystawami i interaktywnymi doświadczeniami. Można tu aktywnie i ciekawie spędzić czas. W Seattle Aquarium zobaczyć można wiele gatunków ryb i innych stworzeń morskich, m.in. gigantyczne ośmiornice. Możemy też odwiedzić Zoo, w którym żyje 300 gatunków zwierząt. Warto zrelaksować się podczas godzinnego rejsu statkiem wycieczkowym po Zatoce Elliot Bay i porcie Seattle. Możemy nie zdążyć skorzystać z wszystkich atrakcji przewidzianych na 21 i 22 dzień wyprawy,  więc  program całego pobytu w Seattle dostosujemy do preferencji grupy.
Transfer na lotnisko pod Seattle, rejestracja na rejs i nadanie bagażu głównego. Przelot powrotny z koniecznymi przesiadkami.

    23 dzień, 27 sierpnia, nd – PRZELOT – WARSZAWA
Planowy przylot na lotnisko w Warszawie o godz. 17:15.


Ś W I A D C Z E N I A   W   C E N I E :
- logistyka wyprawy, jej przygotowanie i realizacja w terenie;
- przelot główny w obie strony na trasach Warszawa – Phoenix i Seattle – Warszawa, z koniecznymi przesiadkami, w klasie
  ekonomicznej [do limitu ceny biletów 1000 USD* ];
- wszystkie noclegi (17) wg programu: w hotelach i motelach (w standardzie pokojów typu twin z dwoma pojedynczymi łóżkami lub
  typu double z jednym dużym łóżkiem podwójnym, pokoje z łazienkami i prysznicem);
- minimum 8 śniadań w miejscach noclegów (w hotelach);
- noclegi (4) wg programu: na terenie campground – czyli teren biwakowy z wygodami (toalety, prysznice, kuchnia, prąd) w domku
  (w standardzie pokojów typu twin z dwoma pojedynczymi łóżkami lub typu double z jednym dużym łóżkiem podwójnym, łazienki i
  prysznice wspólne) lub w namiocie jeśli domki będą niedostępne w momencie rezerwowania (wtedy organizator zapewnia namiot i
  karimaty (jeden namiot na 2 osoby), śpiwór należy wtedy mieć własny;
- wynajem samochodów na wszystkie zaplanowane trasy (od 1 do 20 dnia włącznie), ubezpieczenie, paliwo i inne opłaty powiązane,
  płatne parkingi, drogi i mosty, wjazd i parkowanie na miejscach noclegów oraz w miastach
  (samochody typu middle van 7-miejscowe
  z klimatyzacją i kierowcą Arsoba Travel, w jednym samochodzie podróżuje do 5 Uczestników z własnym kierowcą/pilotem);
- konieczny dodatkowy transport (np. w Seattle – miejski oraz lotniskowy);
- opłaty za wszystkie wstępy do parków narodowych i wszystkich wymienionych w programie atrakcji, miejsc i wycieczek
  wg programu (za wyjątkiem tych z uwagą: dla chętnych);
- ubezpieczenie podróżne turystyczne KLZ (30000 euro), KR (5000 euro), NNW (3000 euro) i BP (300 euro);
- opieka polskiego pilota i jednocześnie kierowcy Arsoba Travel – w czasie całej wyprawy (jeden na samochód);
- wieczorna prelekcja tematyczna dotycząca natury zaćmienia Słońca, porady praktyczne w zakresie obserwacji i fotografowania
  zaćmienia, pomoc w przygotowaniu sprzętu do rejestracji zaćmienia;
- okolicznościowe okulary zaćmieniowe do obserwacji Słońca, z najlepszą profesjonalną folią Baader Planetarium;
- okolicznościowa koszulka T-shirt z motywem USA-zaćmieniowym;
- okolicznościowa pamiątka z wyprawy;
- serwis fotograficzny, przesłany pocztą po wyprawie na płycie dvd oraz na pamięci typu flash – pendrive, dla każdego Uczestnika
  (zdjęcia i filmiki zarejestrowane w czasie wyprawy).
- obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

* jeśli cena biletów lotniczych przekroczy wysokość limitu, to Uczestnik będzie zobowiązany dopłacić brakującą kwotę; możliwy jest również zakup biletów lotniczych z dowolnego lotniska na świecie i spotkanie już na miejscu.
Uwaga: Klubowiczom Klubu Podróżników Arsoba Travel przysługuje rabat w wysokości 2% ceny wyprawy.
   
W cenę za imprezę nie wliczono:
- kosztu uzyskania wizy do USA,
- wyżywienia (poza 8 śniadaniami),
- dodatkowych atrakcji (tych z uwagą „dla chętnych”),
- wydatków własnych, pamiątek itp.

Minimalna kwota, jaką Uczestnik powinien zabrać w związku z tym ze sobą to szacunkowo 500 USD. Sugerujemy, aby dysponować większą kwotą na dodatkowe atrakcje, uzupełniające i nieprzewidziane wydatki.

Stan na 31.12.2016. Program autorski: Arsoba Travel.

:: OBEJRZYJ PROFILE NASZYCH PILOTÓW :: P O K A Ż

:: ZGŁOŚ CHĘĆ UDZIAŁU W WYPRAWIE :: ZADAJ PYTANIE :: KONTAKT

OBEJRZYJ LISTĘ WSZYSTKICH NASZYCH WYPRAW I WYCIECZEK :: POKAŻ