KLUB PODRÓŻNIKÓW

Rejestracja! Dołącz do Klubu!

Terminy: 07 - 26 listopada 2018
              22 czerwca - 11 lipca 2019
= potwierdzony
              09 - 28 października 2019


Cena:  od 8700 zł/os.
Grupa: od 3 uczestników
Charakter: wyprawa krajoznawczo - kulturowa z programem turystycznym i trekkingami

    Chiny są fascynującym krajem. Wielość kultur, języków, krajobrazów, stref klimatycznych i stylu życia mieszkańców sprawia, że każda podróż do Chin przynosi prawdziwe odkrycia. Chiny często nazywane są krajem kontrastów, przygotujmy się więc na różne doświadczenia, nowe widoki i doznania.
    Rozwój i urbanizacja postępują tu w niewiarygodnym tempie, w końcu to najludniejsze państwo świata – mieszka tu jedna piąta ludzkości. Nowoczesne oblicze Chin, odbijające się w przyciemnianych szybach i szczotkowanym aluminium, jest intrygujące, ale prawdziwym skarbem Chin jest historia ich kultury. Najstarsza na świecie ciągła cywilizacja ma do zaoferowania mnóstwo i zachwyca różnorodnością. Czy będziemy spacerować po Wielkim Murze, zwiedzać Zakazane Miasto, odwiedzać świątynie wzniesione na szczytach wzgórz i buddyjskie groty, przemierzać wodne miasta czy zaglądać do wiosek, o których zapomniał świat, odczujemy ogrom czasu, który ukształtował ten kraj. Aż 50 obiektów w Chinach zostało wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, co daje Chinom pierwsze pod tym względem miejsce w Azji i drugie (po Włoszech) na świecie.
    Oprócz imponującej historii, wielkie wrażenie robi też rozmiar Chin – to trzeci największy kraj na świecie, kraj wielkości Europy. Ogrom tego państwa pozwala na doświadczanie podróżowania w całej różnorodności i spróbowanie wielu aktywności. Sceneria zawsze będzie wspaniała: od tarasowych pól ryżowych, przez bajkowe krasowe góry, jedne z najpiękniejszych gór na świecie Góry Żółte (Huang Shan), lasy bambusowe, aż po tętniące życiem nowoczesne miasta i ustronne, senne wioski. Do tej oszałamiającej mieszanki widoków, zapachów i dźwięków, dojdą jeszcze doznania kulinarne. Czy jesteś ostrożnym degustatorem, czy odważnym smakoszem chińskiej kuchni, ta podróż zrobi na tobie wrażenie.
    To wszystko sprawia, że Chiny cieszą się ogromną i wciąż rosnącą popularnością wśród podróżników. W 2017 roku Chiny były trzecim najchętniej odwiedzanym państwem na świecie - kraj ten odwiedziło 58 mln turystów.
    W czasie naszej wyprawy po wschodniej części Państwa Środka zobaczymy nowoczesne miasta i wiejską urokliwą prowincję, wspaniałe zabytki starożytnej kultury i realia codziennego życia, będziemy się wspinać na święte góry i podziwiać formacje krasowe spływając bambusową tratwą, jeździć na rowerach poszukując cichych świątyń ukrytych wśród kipiących zielenią parków i obserwować codzienne życie mieszkańców.

Cena za wyprawę od osoby, uzależniona jest od ilości osób w grupie:
8 osób = 8700 zł/os, 7 osób = 8900 zł/os, 6 osób = 9200 zł/os,
5 osób = 9700 zł/os, 4 osoby = 10300 zł/os, 3 osoby = 11400 zł/os.


        P R O G R A M ::

    1 dzień - WARSZAWA - BEIJING
Wylecimy z Warszawy,
lub z dowolnego lotniska na świecie.
    2 dzień - BEIJING
Wylądujemy w Pekinie i zakwaterujemy się. Wolny czas wykorzystamy na zapoznanie się ze stolicą Państwa Środka – politycznym i kulturalnym centrum kraju. Pekin jestnowoczesnym ośrodkiem gospodarczym, ale wystarczy przyjrzeć mu się uważnie, by dostrzec ślady przeszłości zarówno w postaci zabytków, jak i tradycyjnego, konserwatywnego sposobu życia części jego mieszkańców. Zjemy obiad w jednej z setek restauracji. Pójdziemy na spacer po hutongach Qianmen i Liulichang Jie. Nocleg w Beijing (Pekin).
    3 dzień - BEIJING
Zwiedzimy najciekawsze miejsca Pekinu. Pójdziemy na największy plac na świecie - Plac Niebiańskiego Spokoju (Tiananmen) i do Zakazanego Miasta - największego kompleksu pałacowego na świecie, wpisanego na listę UNESCO. Pałace były przez prawie 500 lat okazjonalnie zamieszkiwane przez 24 cesarzy Chin z dynastii Ming oraz Qing i zwykli śmiertelnicy nie mieli prawa wstępu za otaczające miasto mury. W kompleksie pałacowym znajduje się 980 budynków i 9 tys. pomieszczeń. Tego dnia odwiedzimy też piękne parki Jingshan i Beihai, pełne niecodziennej flory i wyjątkowych budowli. Beihai jest jednym z najstarszych i najlepiej zachowanych starożytnych imperialnych ogrodów w Chinach. Pójdziemy też na spacer po dzielnicy, w której znajduje się wiele miejsc oferujących rozrywki wieczorne - puby, restauracje itp. Nocleg w
Beijing.
    4 dzień - WIELKI MUR
Pojedziemy na trekking po słynnym Wielkim Murze. Budowla widnieje na liście UNESCO, aw 2007 roku ogłoszono ją jednym z siedmiu nowych cudów świata. Początki historii Murusięgają VII wieku p.n.e., kiedy Chiny były podzielone na kilka niepodległych państw. Aby bronić się przed atakami z zewnątrz, każde z tych państw wybudowało wysoki mur (na początku były to tylko ziemne nasypy). Kiedy pierwszy imperator Chin Qin Shi Huang zjednoczył kraje w 221 p.n.e., wydał rozkaz renowacji i wydłużenia każdego z istniejących murów, aż zostały połączone w całość. Główną misją Wielkiego Muru była obrona Chińskiego Imperium przed barbarzyńcami, choć w rzeczywistości nigdy nie spełnił swojej militarnej funkcji. Wielki Mur Chiński był wiele razy ulepszany, wydłużany i przystosowywany przez kolejne panujące dynastie. Na tę wielką fortyfikację składają się mury, forty i wieże obserwacyjne (jest ich około 20 000). Po zwiedzeniu tej wyjątkowej na skalę światową budowli wrócimy do Pekinu. Nocleg w
Beijing.
    5 dzień - BEIJING
Będziemy kontynuować zwiedzanie Pekinu. Zobaczymy wpisany na listę UNESCO Pałac Letni. W 1752 roku chiński imperator Qianlong podarował Pałac swojej matce Niuhuru (cesarzowej Xiao Sheng Xian). Cesarz nakazał powiększyć jezioro, a ziemia wybrana do wykopania jeziora posłużyła do usypania Wzgórza Długowieczności. Powiększono kanały łączące Pałac z centrum miasta, osuszono bagna a brzeg i zbocza góry ozdobiono drzewami, pałacami, świątyniami, pawilonami i pagodami. Tak powstały ogródstanowi przykład Chińskiej Architektury Ogrodowej, będąc perfekcyjną symbiozą skały, wody i roślin zaaranżowanych, by pokazać naturalne prawa i harmonię. Imperialny ogród zachował się do dziś. Niestety pierwotny Pałac Letni został spalony przez brytyjskie i francuskie wojska pod koniec drugiej wojny opiumowej. Cesarzowa Dowager Cixi (lub też Xiao Qin Cian) nakazała odbudować Pałac lekceważąc brak środków finansowych i użyła pieniędzy przeznaczonych na Chińską Flotę.
Tego dnia zobaczymy też świątynię Lama Yonghe Gong (Świątynia Harmonii i Pokoju, świątynia Lamy), czyli jeden z największych i najważniejszych klasztorów buddyzmu tybetańskiego na świecie. Odwiedzimy też Świątynię Konfucjusza - drugą pod względem wielkości świątynię konfucjańską. Potem będziemy mieli trochę czasu wolnego. Chętni mogą  udać się z wizytą do słynnego 7-kondygnacyjnego targu Silk Market. Nocą przejedziemy sypialnym pociągiem do Tai Shan.
    6 dzień - TAI SHAN
Rano przyjedziemy do Tai An i pozostawimy główny bagaż w przechowalni. Czeka nas wspinaczka po setkach kamiennych stopni od świątyni Dai Miao na najważniejszą z pięciu świętych gór taoizmu w Chinach - Tai Shan. Góra ma wielkie znaczenie dla chińskiej historii i kultury. Ruch pielgrzymkowy do świątyń na Tai Shan odbywa się od 3 tys. lat. Od niepamiętnych czasów było to miejsce rytualnego składania ofiar niebu (Tian) przez cesarzy chińskich celem potwierdzenia uzyskanego przez nich mandatu niebios. Cesarz składał też ofiarę u podnóża góry poświęconej Ziemi. W 695 roku ofiarę złożyła w tym miejscu cesarzowa Wu Zetian wykorzystując fakt, iż Ziemia reprezentuje pierwiastek żeński (yin) i uprawomocniła swoje rządy. Góra wpisana jest na listę UNESCO. Po drodze będziemy mijać dziesiątki urokliwych świątyń, kramów i spotykać miejscowych pielgrzymów. Nocą przejedziemy sypialnym pociągiem do Shanghaju.
    7 dzień - SHANGHAI
Przyjedziemy do Shanghaju i zakwaterujemy się. Zwiedzimy największe i najludniejsze miasto w Chinach oraz jego atrakcje. Zobaczymy Świątynię Boga Miasta, czyli najważniejszą taoistyczną świątynię w Szanghaju, powstałą w XV wieku. Przejdziemy przez słynny mostek 9-ciu zakrętów, odwiedzimy zabytkowy Ogród Yuyuan. W nowoczesnej dzielnicy Pudong znajdują się wieżowce – architektoniczne symbole miasta i rozwoju ekonomicznego Chin. Jednym z nich jest Shanghai Tower – najwyższy wieżowiec w Chinach oraz drugi pod względem wysokości na świecie. Szczególnie słynne są też Oriental Pearl Tower, Jin Mao Tower i Shanghai World Financial Center. Warte odwiedzenia jest Szanghajskie Muzeum Nauki i Technologii. Pójdziemy też na nabrzeże Bund, aby podziwiać panoramę dzielnicy Pudong z charakterystycznymi wieżowcami (podświetlone po zmroku tworzą piękny nocny krajobraz). Znajdzie się też miejsce na czas wolny i samodzielne odkrywanie miasta. Nocleg w Szanghaju.
    8 dzień - HANGZHOU
Przejedziemy pociągiem do Hangzhou. Miasto zostało założone około 2200 lat temu i odgrywało istotną rolę w historii Chin. Jest to jedno z najbardziej urokliwych miast Chin. Przede wszystkim zachwyca naturą. Najpiękniejszym jej elementem i sercem miasta jest Xi Hu – Jezioro Zachodnie. Pieszo lub na rowerach zwiedzimy wyjątkowe okolice Jeziora Zachodniego, którego krajobraz kulturowy został wpisany na listę UNESCO. Pomimo że połowa obszaru przylegająca do jeziora jest zajęta obecnie przez wieżowce i nowoczesną architekturę, pozostała połowa to malownicze, porośnięte drzewami i tarasami herbacianymi wzgórza, które skrywają piękne obiekty chińskiej kultury i architektury. Jezioro Zachodnie jest dla Chińczyków miejscem bardzo romantycznym – dzięki bajkowym mostom i wyspom zostało uwiecznione w wielu opowieściach i wierszach o miłości. Będziemy mieli czas wolny na zwiedzanie. Nocleg w Hangzhou.
    9 dzień - HUANGSHAN
Przejedziemy autobusem do Huangshan Shi (Tunxi). Zakwaterujemy się w hostelu i pozostawimy główny bagaż w depozycie. Pójdziemy na trekking po Górach Żółtych (Huang Shan) słynących z wyjątkowych krajobrazów, szczytów o osobliwych kształtach, sosen zawieszonych nad przepaściami i pięknych wschodów słońca. Góry zostały zbudowane z mas skalnych, wypiętrzonych z dna pradawnego morza w erze mezozoicznej, około 100 milionów lat temu, ale wyjątkowa rzeźba gór jest wynikiem działalności lodowców w czwartorzędzie. Tutejszy klimat tworzy gorące wiosny, śnieżne zimy i zjawiska morza mgieł. Góry Huang Shan są częstym tematem w chińskim malarstwie, literaturze i fotografii. Ze względu na swoją wyjątkowość, zostały wpisane na listę UNESCO i stanowią jedno z głównych miejsc turystycznych w Chinach. Nocleg w górach Huangshan w hotelu lub w hostelu.
    10 dzień - HUANGSHAN
Wstaniemy wcześniej, żeby móc obserwować wschód Słońca. Potem pójdziemy na trekking po części szczytowej gór. Po powrocie do bazy w Tunxi będziemy mieli czas wolny na odpoczynek. Wieczorem chętne osoby mogą pójść na spacer po Tunxi. Doskonale zachowana tradycyjna zabudowa starego miasta, nabrzeże i kamienny most są pełne uroku. Jest tu dużo straganów z pamiątkami, lokalnymi wyrobami i herbatą, z której słynie region. Nocleg w Tunxi.
    11 dzień - HUANGSHAN - HANGZHOU
Przejedziemy autobusem do Hangzhou, gdzie będziemy mieli wolny czas do końca dnia. Hangzhou jest jednym z najczęściejodwiedzanych miast Chin - od wieków ludzie wychwalają jego piękno przysłowiem: „Na niebie jest raj, na ziemi jest Hangzhou i Suzhou". Hangzhou jest jedną z 8 starożytnych stolic Chin, miastem o bogatej historii i kulturze, ale też ważnym ośrodkiem gospodarczym i inwestycyjnym. Malowniczo położone wśród gór i wody, (oprócz Jeziora Zachodniego przez miasto przepływa 130 rzek) nazywane jest „Wenecją Wschodu".W nocy przejedziemy sypialnym pociągiem do Guilin.
    12 dzień - GUILIN - XINGPIANG
Popołudniu przyjedziemy do Guilin, a stamtąd złapiemy autobus do Xingpiang. Tam odpoczniemy i pójdziemy na spacer. Nocleg w Xingpiang.
    13 dzień - XINGPIANG – YANGSHUO
Te okolice znane są z malowniczych widoków: krasowe wzgórza o fantazyjnych kształtach wyłaniają się spośród mandarynkowych gajów, drzew pomelo i pól ryżowych, a wokół nich wije się leniwie zielona rzeka. Czas wolny wykorzystamy na piesze i rowerowe wycieczki oraz aktywną turystykę, m.in. wejdziemy na jedno ze wzgórz krasowych z piękną panoramą. Możliwy jest także spływ łodzią po rzece Li (dla chętnych) oraz nocny połów ryb z kormoranami (dla chętnych). Nocleg w Xingpiang.
    14 dzień - XINGPIANG – YANGSHUO
Rano możliwa atrakcja fakultatywna (dla chętnych): godzinny przelot balonem nad setkami wzgórz krasowych – cudowne doznanie na całe życie! Dzień upłynie nam na pieszych i rowerowych wycieczkach i aktywnej turystyce. Chętni będą mogli wziąć udział w całodziennym trekkingu po okolicznych wioskach i wzgórzach.
Nocleg w Xingpiang.
    15 dzień - XINGPIANG – GUILIN - LONGSHENG
Rano pojedziemy autobusem do Guilin. Pozostawimy główny bagaż w przechowalni. Przejedziemy do Longsheng, następnie do wiosek Ping'an i Dazhai. Tutaj pola ryżowe rozciągają się na zboczach wzgórz, aż do wysokości 800 m n.p.m. To wyjątkowo malownicze miejsce: na wiosnę tarasy połyskują odbijającą się w słońcu wodą, latem są intensywnie zielone od sadzonych pędów ryżu, jesienią mają kolor złoty, a w zimie srebrzysty. Tarasy w Longsheng liczą około 500 lat. Ich budowa została rozpoczęta za panowania dynastii Yuan, a zakończona w okresie rządów dynastii Qing. Obecnie zajmują powierzchnię 66 km². Nazywane są Tarasami Ryżowymi Grzbietu Smoka, ponieważ stojąc na szczycie tarasów można dostrzec sylwetkę smoka wijącego się wśród szczytów gór i znikającego w oddali. Pójdziemy na trekking po wzgórzachpołączony z obserwacją tarasów pól ryżowych. Poznamy również mniejszości etniczne Zhuang i Yao. Przenocujemy w jednej z wiosek.
    16 dzień - LONGSHENG - GUILIN - SHENZEN
Będziemy kontynuować nasz trekking po Tarasach Smoczego Grzbietu. Po jego zakończeniu wrócimy do Guilin i pojedziemy nocnym pociągiem do Shenzen.
    17 dzień - HONGKONG
Przyjedziemy do Hongkongu, gdzie będziemy mieli czas wolny na odpoczynek i zwiedzanie miasta. Zarówno Hongkong, jak i Makau stanowią obecnie dwa tzw. Specjalne Regiony Administracyjne Chińskiej Republiki Ludowej. Ponieważ właściwy rozwój Hong Kongu zaczął się dopiero w XIX wieku, w mieście nie ma zbyt wielu zabytków, ale jest to jedno z najbardziej interesujących miejsc w Azji. Przez 156 lat Hongkong był kolonią brytyjską i został zwrócony Chinom w 1997 roku pod warunkiem utrzymania przez kolejne 50 lat zastanego ustroju politycznego i gospodarczego, praw, wolności i swobód obywatelskich. Stąd wziął się specyficzny, bardziej zachodni charakter miasta. Hongkong to dynamiczna, bardzo nowoczesna metropolia. Mieszka tu ponad 7 milionów ludzi. Średnia gęstość zaludnienia wynosi  ponad 6 tysięcy osób na km kwadratowy. Dzielnica Mong Kok jest najgęściej zaludnioną dzielnicą na świecie, z rekordową liczbą 130 tysięcy osób na kilometr kwadratowy. To spowodowało, że miasto należy do najdroższych na świecie, jeśli chodzi o ceny nieruchomości, a problemy z brakiem przestrzeni doprowadziły do powstania takich rozwiązań jak 70-piętrowe bloki mieszkalne. Miasto słynie z gigantycznych drapaczy chmur, ale w okolicy jest mnóstwo zieleni: parki narodowe, rezerwaty, lasy. Nocleg w Hongkongu.
    18 dzień - MAKAU
Rano popłyniemy promem do Makau, które było pierwszą i najdłużej istniejącą europejską kolonią na terenie Chin. Początki kolonii sięgają XVI wieku, kiedy osiedlili się tu pierwsi portugalscy kupcy. Miasto stało się głównym portem w Chinach otwartym na świat przed XIX wiekiem. Makau pozostawało w rękach Portugalczyków aż do 20 grudnia 1999 roku. Dzisiaj to drugi, obok Hongkongu, Specjalny Region Administracyjny Chin. Makau jest najgęściej zaludnionym obszarem na świecie, o gęstości zaludnienia wynoszącej 18 380 osób na kilometr kwadratowy. Co roku, w listopadzie, odbywa się tu Grand Prix Makau – słynny wyścig samochodowy rozgrywany na torze Guia Circuit. Jest to jedyny na świecie wyścig na torze ulicznym, podczas którego ścigają się i samochody i motocykle. Zabytkowe centrum Makau jest wpisane na listę UNESCO. Odwiedziny Muzeum Wina i Muzeum Formuły I oraz ogromne kasyna, bo Makau to azjatycki odpowiednik Las Vegas. Chętni będą mogli zagrać, np. w „jednorękiego bandytę”. Wieczorem wrócimy statkiem do Hongkongu. Nocleg w Hongkongu.
    19 dzień - HONGKONG
Pójdziemy odkrywać kolejne uroki i atrakcje Hongkongu. Oczywiście miasto oferuje mnóstwo atrakcji. Warto odwiedzić targi (m.in. turystyczny Ladies Market, słynny nocny targ Temple Street Night Market, giełdę kwiatów Flower Market, Goldfish Market, gdzie sprzedaje się złote rybki, które według feng shui przynoszą szczęście); Wzgórze Wiktorii – czyli oferującą piękne widoki górę wznoszącą się nad centrum miasta; ciekawe świątynie (m.in.  Świątynię Man Mo, w której pod sufitem wiszą ogromne kadzidła); promenadę nadmorską Tsim Sha Tsui; czy Chungking Mansions, czyli budynek-miasto składający się z pięciu ogromnych bloków. Nocleg w Hongkongu.
    20 dzień - HONGKONG - WARSZAWA
Polecimy z powrotem do Warszawy, lub dowolnego lotniska na świecie i zakończymy wyprawę.

PROGRAM AUTORSKI: JERZY ARSOBA
COPYWRIGHT: ARSOBA TRAVEL 2018

      Ś W I A D C Z E N I A   W   C E N I E :

- logistyka wyprawy, jej przygotowanie i realizacja;
- bilet lotniczy Warszawa - Pekin i Hong Kong - Warszawa, w klasie ekonomicznej, w cenie bagaż rejestrowany do 23 kg (do limitu 2100 zł, do rozliczenia*);
- chińska wiza turystyczna i wizowanie;
- ubezpieczenie podróżne turystyczne KLZ (minimum 30000 euro), KR (5000 euro), NNW (3000 euro) i BP (300 euro);
-
polski pilot Arsoba Travel;
- wszystkie 14 noclegów (wg programu) w hotelach, hostelach i pensjonatach: pokoje najczęściej dwuosobowe, czasem wieloosobowe; łazienki najczęściej prywatne w pokoju, czasem współdzielone poza pokojem;
- opłaty za wstęp do wszystkich wymienionych w programie obiektów i atrakcji;
- wycieczki – trekkingi wg programu: na Wielki Mur, na Tai Shan, po Huang Shan, po Longsheng;
- wszystkie przejazdy pociągami (pociągi nocne w klasie sypialnej „soft sleeper”) i autobusami, oraz komunikacją miejską, wg programu;
- specjalnie przygotowany i wydany w formie drukowanej mapnik wyprawowy;
- serwis fotograficzny, przesłany pocztą po wyprawie na pamięci typu flash – pendrive (zdjęcia i filmiki zarejestrowane w czasie wyprawy);
- obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

* jeśli cena biletu lotniczego przekroczy wysokość limitu, to Uczestnik będzie zobowiazany dopłacić brakującą kwotę; możliwy jest również zakup biletów lotniczych z dowolnego lotniska na świecie i spotkanie już na miejscu.
    Uwaga: Klubowiczom Klubu Podróżników Arsoba Travel przysługuje rabat w wysokości 3% ceny wyprawy.

    Uczestnicy na miejscu pokrywają swoje koszty:
- wyżywienia,
- dodatkowych atrakcji nie ujętych w programie, oraz określonych jako „dla chętnych”,
- dodatkowych transportów nie ujętych powyżej, np. kolejek górskich,
- inne koszty własne, pamiątki itp.

Minimalna kwota na wyżywienie, jaką Uczestnik powinien zabrać w związku z tym ze sobą to szacunkowo 200 USD.
Sugerujemy, aby dysponować większą kwotą na pamiątki, uzupełniające i nieprzewidziane wydatki.


    Galeria zdjęć i relacja z wyprawy "Chiny i zaćmienie Słońca 2009" - OTWÓRZ w nowym oknie.
    Galeria zdjęć "CHINY - gigant kontrastów" - OTWÓRZ w nowym oknie.
    Galeria zdjęć Pchlarza (maskotki Arsoba Travel) - w podróży po Chinach - OTWÓRZ w nowym oknie.

:: OBEJRZYJ PROFILE NASZYCH PILOTÓW :: P O K A Ż

:: ZGŁOŚ CHĘĆ UDZIAŁU W WYPRAWIE :: ZADAJ PYTANIE :: K O N T A K T

OBEJRZYJ LISTĘ WSZYSTKICH NASZYCH WYPRAW I WYCIECZEK :: POKAŻ

OPINIE UCZESTNIKÓW:
    Byłem, widziałem, i polecam wyprawy z Jurkiem tym, którzy szukają prawdziwej przygody, a nie turnusu zza szybki autokaru. To właśnie takie wyprawy powinno się nazywać all-inclusive - bo tutaj faktycznie jest się tam, dokąd chciało się dotrzeć, a nie siedzi w jakimś hotelu, z grającą w tle durną muzyką i pseudo-pilotem nawołującym przez megafon do wspólnej zabawy nad basenem.
______________________________________________Tomasz Lech Czarnecki, Gliwice
    ARSOBOdni mijają, a ja wciąż myślami tkwię w Państwie Środka. To była moja trzecia wyprawa z Jurkiem i Arsoba Travel, kolejna niesamowita przygoda :) ale nie o tym, co widziałam będzie tu mowa, bo wszystko to można zobaczyć w mojej i wielu galeriach innych "zaćmieniowców" - wspomnieć natomiast trzeba o tym, jak podróżuje się z Arsoba Travel. Otóż FANTASTYCZNIE! Tramping w prawdziwym wydaniu! Jurek nie dość, że wszystko zorganizował na medal, to jeszcze zamówił nam piękną pogodę!
    Każdy z uczestników dostał doskonale przygotowany ARSOBOmapnik z mapami i schematami na każdy dzień – dzięki niemu wiedzieliśmy, gdzie jesteśmy ;), wyprawowe koszulki „zaćmieniówki” z napisami po polsku, angielsku i chińsku - dzięki nim wiedzieliśmy i wszyscy wokół, że jednym z celów podróży jest pełne zaćmienie Słońca :), ARSOBOszmatki – dzięki nim mogliśmy ocierać pot z czoła, kiedy to okazywało się, że czas na wyprawach Jurka płynie inaczej, ARSOBOminuty i ARSOBOkilometry mają inny wymiar i musimy znacznie wydłużać kroki ;)
    I wszystko co wymarzone było: i zaćmienie obiecane było, i lot balonem (dla wszystkich z nas był to pierwszy raz!, i wioski ryżowe, i chiński mur, i góry żółte, i niesamowita noc pod gwiazdami, i kąpiel w oceanie ze świecącymi glonikami! Rewelacyjny kosmiczny gwiezdny pył! ;)
    Cóż… do zobaczenia w przyszłym roku gdzieś w świecie z Arsoba Travel :)
______________________________________________Asia Urban vel amorzysko, Szczecin
    Wyjazd zaplanowany z głową i poprowadzony z sercem - czego jeszcze można oczekiwać?
    Doskonały kontakt przed wyjazdem - w tym szczegółowe rady co zabrać, jak się przygotować, jakie szczepienia zrobić, jakie pieniądze wziąć, itd. Jurek wykazał się również dużą elastycznością co do logistyki - kilka osób dolatywało do Pekinu na własną rękę z innych krajów (w tym również ja). Właściwie całe formalności wyjazdowe i organizacyjne załatwiliśmy przez telefon i mailem.
    Ciekawa i dobrze pomyślana trasa - udało nam się zobaczyć wiele atrakcji w trakcie w sumie niezbyt długiej jak na taki duży kraj wyprawy. Fajnie zorganizowane pobyty (na ogół trzy, cztery noce w jednym miejscu) połączone z kilkoma długimi nocnymi przejazdami sypialnymi pociągami z jednej bazy do drugiej. Dla nieustraszonych, były nawet dwa nocowania pod gołym niebem, ale zawsze z dachem nad głową dla tych którzy wolą kołdrę i łóżko.
    Na mnie największe wrażenie zrobiło to, że Jurek zawsze się starał abyśmy jak najwięcej zobaczyli, dzieląc się tym co sam w Chinach widział i doświadczył. Kilkakrotnie nawet wyszedł poza to co było określone w umowie - wyprawa w ramach tej samej ceny została przedłużona o dwa dni, w jednym miejscu zrobiliśmy nieplanowane pół dnia turystyki, a raz w ramach niespodzianki zaangażował swoich osobistych przyjaciół w zorganizowanie dla nas fantastycznego wieczoru.
   Jurek sprawdził się pod każdym względem - zna miejscowe realia, dbał o grupę, radził sobie dobrze z ewentualnymi napięciami. Kiedy sytuacja wymagała jakiejś korekty planów, konsultował decyzję z uczestnikami. Poza tym, jak wspomniał już Kazik, zgrywał nam karty na swój dysk, woził ze sobą adapter i rozgałęźnik, po wyprawie zgrał zdjęcia i filmy i wysłał uczestnikom. Naprawdę pełen serwis, 200%.
    Na zakończenie, dwa słowa dla tych, którzy mają wątpliwości co do wyjazdów w grupie. Dla mnie to właśnie było źródłem pewnych obaw przed wyjazdem, bo na większość wyjazdów jeżdżę na własną rękę i lubię chodzić własnymi ścieżkami. Kiedy w trakcie wstępnej rozmowy podzieliłem się tym z Jurkiem, poradził żebym się zupełnie nie przejmował. Owszem, grupa przemieszcza się z miasta do miasta i kwateruje się razem, ale program 'na miejscu' każdy ustala sobie tak jak chce. Jeśli ktoś chce jeździć z grupą to jak najbardziej, ale też każdy może sobie zrobić własny plan od A do Z, jeśli ma takie życzenie. I to się sprawdziło.
    Koniec konców, pełen szacunek i wielkie dzięki.
______________________________________________Paweł Kaźmierczyk, Kopenhaga
    Wyprawa byla rewelacyjnie przygotowana, dopięta w szczegółach, dużo niespodzianek, prezencików. Autor wyprawy wszechstronny, nie wyróżnia nikogo. Orientuje się w każdej sytuacji. Pozytywnie nastawiony i stąd pozytywny finał. Wszyscy zdrowi, uśmiechnięci.
    Pierwszy raz widziałem lidera wyprawy, który dba o wszystko: ładuje akumulatory, filmuje grupę, robi tysiące zdjęć grupy, zgrywa i wysyła płyty, zgrywa setki gigabajtów zdjęć i filmów z kart uczestników aby uwolnić im miejsce na kartach pamięci.
    Nie traci nigdy głowy w trudniejszych sytuacjach i pomaga w nich. Brak jakichkolwiek podejrzeń, że dodatkowo zarabia na grupie (z boku) w restauracjach, sklepach, gdzie jak często bywa uczestnicy wyprawy są celowo zaprowadzani aby lider miał dodatkowe prowizje. Kilkakrotnie miał okazję dodatkowo zarobić lecz zawsze pieniądze trafiały z powrotem do grupy.
    Sam kwaterował się do pokojów ostatni, tam gdzie już nikt nie chciał spać. BEZKONFLIKTOWY!!! Nosił w swoim plecaku zakupy niektórych ludzi, którym się one nie mieściły w ich plecaku. Pomagał w zakupach i to nie tylko pamiątek. Nie pił "na krzywego". Często grupę częstował swoim alkoholem (wino ryżowe, szampany). Chętnie pomagał innym turystom i nie tylko Polakom.
PODZIWIAM!!! POLECAM!!!
______________________________________________Kazik Keller, Gryfino
    The trip was amazing and I am very pleased on how everything went. You had it planned out perfectly, the timing was great. I do not have any negative opinions at this time because all I could remember is the good times. Sorry if I'm writing in English but it is a lot easier for me and quicker.  You're a great organizer and I hope to see you on another trip in the near future.
______________________________________________Bart Keller, Missisauga Ontario - Kanada