KLUB PODRÓŻNIKÓW

Rejestracja! Dołącz do Klubu!

CHINY wschodnie 22 dni - od Pekinu do Hongkongu i Makau


Program archiwalny. Pracownia Podróży Arsoba Travel zakończyła swoją działalność.

    Chiny są fascynującym krajem. Wielość kultur, języków, krajobrazów, stref klimatycznych i stylu życia mieszkańców sprawia, że każda podróż do Chin przynosi prawdziwe odkrycia. Chiny często nazywane są krajem kontrastów, przygotujmy się więc na różne doświadczenia, nowe widoki i doznania.
    Rozwój i urbanizacja postępują tu w niewiarygodnym tempie, w końcu to najludniejsze państwo świata – mieszka tu jedna piąta ludzkości. Nowoczesne oblicze Chin, odbijające się w przyciemnianych szybach i szczotkowanym aluminium, jest intrygujące, ale prawdziwym skarbem Chin jest historia ich kultury. Najstarsza na świecie ciągła cywilizacja ma do zaoferowania mnóstwo i zachwyca różnorodnością. Czy będziemy spacerować po Wielkim Murze, zwiedzać Zakazane Miasto, odwiedzać świątynie wzniesione na szczytach wzgórz i buddyjskie groty, przemierzać wodne miasta czy zaglądać do wiosek, o których zapomniał świat, odczujemy ogrom czasu, który ukształtował ten kraj. Aż 50 obiektów w Chinach zostało wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, co daje Chinom pierwsze pod tym względem miejsce w Azji i drugie (po Włoszech) na świecie.
    Oprócz imponującej historii, wielkie wrażenie robi też rozmiar Chin – to trzeci największy kraj na świecie, kraj wielkości Europy. Ogrom tego państwa pozwala na doświadczanie podróżowania w całej różnorodności i spróbowanie wielu aktywności. Sceneria zawsze będzie wspaniała: od tarasowych pól ryżowych, przez bajkowe krasowe góry, jedne z najpiękniejszych gór na świecie Góry Żółte (Huang Shan), lasy bambusowe, aż po tętniące życiem nowoczesne miasta i ustronne, senne wioski. Do tej oszałamiającej mieszanki widoków, zapachów i dźwięków, dojdą jeszcze doznania kulinarne. Czy jesteś ostrożnym degustatorem, czy odważnym smakoszem chińskiej kuchni, ta podróż zrobi na tobie wrażenie.
    To wszystko sprawia, że Chiny cieszą się ogromną i wciąż rosnącą popularnością wśród podróżników. W 2017 roku Chiny były trzecim najchętniej odwiedzanym państwem na świecie - kraj ten odwiedziło 58 mln turystów.
    W czasie naszej wyprawy po wschodniej części Państwa Środka zobaczymy nowoczesne miasta i wiejską urokliwą prowincję, wspaniałe zabytki starożytnej kultury i realia codziennego życia, będziemy się wspinać na święte góry i podziwiać formacje krasowe spływając bambusową tratwą, jeździć na rowerach poszukując cichych świątyń ukrytych wśród kipiących zielenią parków i obserwować codzienne życie mieszkańców.

        P R O G R A M ::

    1 dzień - WARSZAWA - BEIJING
Zbiórka na lotnisku w Warszawie. Spotkanie z pilotem Arsoba Travel. Rejestracja na rejs i nadanie bagażu głównego. Przelot do Chin, z przesiadką.
    2 dzień - BEIJING
Przylecimyna lotniskow Pekinie, przejedziemy do hotelu i zakwaterujemy się. Wolny czas wykorzystamy na zapoznanie się ze stolicą Państwa Środka – politycznym i kulturalnym centrum kraju. Pekin jest nowoczesnym ośrodkiem gospodarczym, ale wystarczy przyjrzeć mu się uważnie, by dostrzec ślady przeszłości zarówno w postaci zabytków, jak i tradycyjnego, konserwatywnego sposobu życia części jego mieszkańców. Zjemy obiad w jednej z setek restauracji. Pójdziemy na spacer po hutongach, np. Qianmen i LiulichangJie. Nocleg w Beijing (Pekin).
    3 dzień - BEIJING
Zwiedzimy najciekawsze miejsca Pekinu. Pójdziemy na największy plac na świecie - Plac Niebiańskiego Spokoju (Tiananmen) i do Zakazanego Miasta - największego kompleksu pałacowego na świecie, wpisanego na listę UNESCO. Pałace były przez prawie 500 lat okazjonalnie zamieszkiwane przez 24 cesarzy Chin z dynastii Ming oraz Qing i zwykli śmiertelnicy nie mieli prawa wstępu za otaczające miasto mury. W kompleksie pałacowym znajduje się 980 budynków i 9 tys. pomieszczeń. Tego dnia odwiedzimy też piękne parki Jingshan i Beihai, pełne niecodziennej flory i wyjątkowych budowli. Beihai jest jednym z najstarszych i najlepiej zachowanych starożytnych imperialnych ogrodów w Chinach. Jeśli będą jeszcze siły, możemy pojechać na spacer po dzielnicy, w której znajduje się wiele miejsc oferujących rozrywki wieczorne - puby, restauracje itp. Nocleg w Beijing.

    4 dzień - WIELKI MUR
Pojedziemy na trekking po słynnym Wielkim Murze. Budowla widnieje na liście UNESCO, aw 2007 roku ogłoszono ją jednym z siedmiu nowych cudów świata. Początki historii Muru sięgają VII wieku p.n.e., kiedy Chiny były podzielone na kilka niepodległych państw. Aby bronić się przed atakami z zewnątrz, każde z tych państw wybudowało wysoki mur (na początku były to tylko ziemne nasypy). Kiedy pierwszy imperator Chin QinShi Huang zjednoczył kraje w 221 p.n.e., wydał rozkaz renowacji i wydłużenia każdego z istniejących murów, aż zostały połączone w całość. Główną misją Wielkiego Muru była obrona Chińskiego Imperium przed barbarzyńcami, choć w rzeczywistości nigdy nie spełnił swojej militarnej funkcji. Wielki Mur Chiński był wiele razy ulepszany, wydłużany i przystosowywany przez kolejne panujące dynastie. Na tę wielką fortyfikację składają się mury, forty i wieże obserwacyjne (jest ich około 20 000). Po zwiedzeniu tej wyjątkowej na skalę światową budowli wrócimy do Pekinu. Nocleg w Beijing.

    5 dzień - BEIJING
Będziemy kontynuować zwiedzanie Pekinu. Zobaczymy wpisany na listę UNESCO Pałac Letni. W 1752 roku chiński imperator Qianlong podarował Pałac swojej matce Niuhuru (cesarzowej XiaoShengXian). Cesarz nakazał powiększyć jezioro, a ziemia wybrana do wykopania jeziora posłużyła do usypania Wzgórza Długowieczności. Powiększono kanały łączące Pałac z centrum miasta, osuszono bagna a brzeg i zbocza góry ozdobiono drzewami, pałacami, świątyniami, pawilonami i pagodami. Tak powstały ogród stanowi przykład Chińskiej Architektury Ogrodowej, będąc perfekcyjną symbiozą skały, wody i roślin zaaranżowanych, by pokazać naturalne prawa i harmonię. Imperialny ogród zachował się do dziś. Niestety pierwotny Pałac Letni został spalony przez brytyjskie i francuskie wojska pod koniec drugiej wojny opiumowej. Cesarzowa DowagerCixi (lub też XiaoQinCian) nakazała odbudować Pałac lekceważąc brak środków finansowych i użyła pieniędzy przeznaczonych na Chińską Flotę.
Tego dnia zobaczymy też świątynię Lama Yonghe Gong (Świątynia Harmonii i Pokoju, świątynia Lamy), czyli jeden z największych i najważniejszych klasztorów buddyzmu tybetańskiego na świecie. Jeśli zdążymy, odwiedzimy też Świątynię Konfucjusza - drugą pod względem wielkości świątynię konfucjańską. Potem będziemy mieli trochę czasu wolnego. Nocą przejedziemy sypialnym pociągiem do Tai An.
    6 dzień - TAI SHAN
Wcześnie rano przyjedziemy do Tai An i pozostawimy główny bagaż w przechowalni. Czeka nas wspinaczka po setkach kamiennych stopni od świątyni Dai Miao na najważniejszą z pięciu świętych gór taoizmu w Chinach - Tai Shan. Góra ma wielkie znaczenie dla chińskiej historii i kultury. Ruch pielgrzymkowy do świątyń na Tai Shan odbywa się od 3 tys. lat. Od niepamiętnych czasów było to miejsce rytualnego składania ofiar niebu (Tian) przez cesarzy chińskich celem potwierdzenia uzyskanego przez nich mandatu niebios. Cesarz składał też ofiarę u podnóża góry poświęconej Ziemi. W 695 roku ofiarę złożyła w tym miejscu cesarzowa Wu Zetian wykorzystując fakt, iż Ziemia reprezentuje pierwiastek żeński (yin) i uprawomocniła swoje rządy. Góra wpisana jest na listę UNESCO. Po drodze będziemy mijać urokliweświątynie, kramy i spotykać miejscowych pielgrzymów. 2/3 wysokości do góry wjedziemy kolejką gondolową. Schodzić będziemy pieszo. Nocą przejedziemy sypialnym pociągiem do Shanghaju.
    7 dzień - SHANGHAI
Przyjedziemy do Shanghaju i zakwaterujemy się. Zwiedzimy największe i najludniejsze miasto w Chinach oraz jego atrakcje. W nowoczesnej dzielnicy Pudong znajdują się wieżowce – architektoniczne symbole miasta i rozwoju ekonomicznego Chin. Jednym z nich jest Shanghai Tower – najwyższy wieżowiec w Chinach oraz drugi pod względem wysokości na świecie. Szczególne są też Oriental Pearl Tower, Jin Mao Tower i Shanghai World Financial Center. Wjedziemy ekspresowa windą prawie na szczyt drapacza chmur Jin Mao Tower. Panorama miasta 360 stopni z tarasu widokowego na wysokości 340 metrów jest oszałamiająca. Pójdziemy też na nabrzeże Bund, aby podziwiać panoramę dzielnicy Pudong z charakterystycznymi wieżowcami (podświetlone po zmroku tworzą piękny nocny krajobraz). Znajdzie się też miejsce na czas wolny i samodzielne odkrywanie miasta. Nocleg w Shanghaju.
    8 dzień - SHANGHAI - TUNXI
Przedpołudniem jeszcze Shanghai. Możemy zobaczyć Świątynię Boga Miasta, czyli najważniejszą taoistyczną świątynię w Szanghaju, powstałą w XV wieku, przejść przez mostek 9-ciu zakrętów, odwiedzić zabytkowy Ogród Yuyuan. Przejedziemy pociągiem ekspresowym do Huangshan Shi(Tunxi). Doskonale zachowana tradycyjna zabudowa starego miasta, nabrzeże i kamienny most są pełne uroku. Jest tu dużo straganów z pamiątkami, lokalnymi wyrobami i herbatą, z których słynie region. Będziemy mieli czas wolny na zwiedzanie. Nocleg w Tunxi.
    9 dzień - TUNXI - HUANGSHAN
Pozostawimy główny bagaż w depozycie i pojedziemy na trekking po Górach Żółtych (Huang Shan) słynących z wyjątkowych krajobrazów, szczytów o osobliwych kształtach, sosen zawieszonych nad przepaściami i pięknych wschodów słońca. Góry zostały zbudowane z mas skalnych, wypiętrzonych z dna pradawnego morza w erze mezozoicznej, około 100 milionów lat temu, ale wyjątkowa rzeźba gór jest wynikiem działalności lodowców w czwartorzędzie. Tutejszy klimat tworzy gorące wiosny, śnieżne zimy i zjawiska morza mgieł. Obejrzymy zachód słońca nad szczytami. Przenocujemy w górach Huangshan, w hostelu - w standardzie turystycznym (pokoje wieloosobowe).
    10 dzień - HUANGSHAN
Wstaniemy wcześniej, żeby móc obserwować wschód Słońca. Potem pójdziemy na trekking po części szczytowej gór Huang Shan. Góry te są częstym tematem w chińskim malarstwie, literaturze i fotografii. Ze względu na swoją wyjątkowość, zostały wpisane na listę UNESCO i stanowią jedno z głównych miejsc turystycznych w Chinach.Nocleg w górach Huangshan, w hostelu - w standardzie turystycznym (pokoje wieloosobowe).
    11 dzień - HUANGSHAN - TUNXI
Trzeci, ostatni dzień na trekking, spacery po górach Huang Shan. Sieć ścieżek, mostów, stopni i punktów widokowych jest bardzo rozbudowana. Po powrocie do hotelu w Tunxi będziemy mieli czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Tunxi.
    12 dzień - TUNXI - HANGZHOU
Przejedziemy autobusem do Hangzhou, gdzie zostawimy bagaże w przechowalni i będziemy mieli wolny czas do końca dnia. Hangzhou jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast Chin - od wieków ludzie wychwalają jego piękno przysłowiem: „Na niebie jest raj, na ziemi jest Hangzhou i Suzhou". Hangzhou jest jedną z 8 starożytnych stolic Chin, miastem o bogatej historii i kulturze, ale też ważnym ośrodkiem gospodarczym i inwestycyjnym. Malowniczo położone wśród gór i wody, (oprócz Jeziora Zachodniego przez miasto przepływa 130 rzek) nazywane jest „Wenecją Wschodu". Miasto zostało założone około 2200 lat temu i odgrywało istotną rolę w historii Chin. Najpiękniejszym jej elementem i sercem miasta jest Xi Hu – Jezioro Zachodnie. Pieszo zwiedzimy wyjątkowe okolice Jeziora Zachodniego, którego krajobraz kulturowy został wpisany na listę UNESCO. Pomimo że połowa obszaru przylegająca do jeziora jest zajęta obecnie przez wieżowce i nowoczesną architekturę, pozostała połowa to malownicze, porośnięte drzewami i tarasami herbacianymi wzgórza, które skrywają piękne obiekty chińskiej kultury i architektury. Jezioro Zachodnie jest dla Chińczyków miejscem bardzo romantycznym – dzięki bajkowym mostom i wyspom zostało uwiecznione w wielu opowieściach i wierszach o miłości. W nocy przejedziemy sypialnym pociągiem do Guilin.
    13 dzień - GUILIN - XINGPIANG
Przez pół dnia będziemy mogli obserwować z okien pociągu krajobrazy i klimaty prowincji. Podróż w wagonie klasy 2 sypialnej (otwarte przedziały) pozwoli nam z kolei obserwować zachowania chińskich współpasażerów i wchodzić w interakcje. Popołudniu przyjedziemy do Guilin, a stamtąd autobusem do Xingpiang, gdzie zakwaterujemy się i odpoczniemy. Nocleg w Xingpiang.
    14 dzień - XINGPIANG – YANGSHUO
Te okolice znane są z malowniczych widoków: krasowe wzgórza o fantazyjnych kształtach wyłaniają się spośród mandarynkowych gajów, drzew pomelo i pól ryżowych, a wokół nich wije się leniwie zielona rzeka. Czas wolny wykorzystamy na piesze i rowerowe wycieczki oraz aktywną turystykę, m.in. wejdziemy na jedno ze wzgórz krasowych z piękną panoramą. Możliwy jest także nocny połów ryb z kormoranami (dla chętnych). Odwiedzimy główne miasteczko regionu – Yangshuo, malowniczo położone w kotlinie wśród wzgórz krasowych. Na tutejszym targu można znaleźć dużo ciekawych wyrobów rękodzieła, antyki, pamiątki. Nocleg w Xingpiang.

    15 dzień - XINGPIANG, okolice, rzeka Li
Udamy się na godzinny rejs łodzią po rzece Li w otoczeniu przepięknych wzgórz krasowych. Widoki tutaj są tak wyjątkowe, że jeden z nich trafił nawet na banknot o nominale 20 juanów.  Pójdziemy na długi trekking z pilotem po okolicznych wioskach i wzgórzach, gdzie turyści zapuszczają się rzadko lub wcale, a można poczuć prawdziwie lokaleski klimat prowincji. Alternatywnie możemy pojeździć po okolicy rowerami. Nocleg w Xingpiang.
    16 dzień - XINGPIANG – GUILIN - LONGSHENG
Rano pojedziemy autobusem do Guilin. Pozostawimy główny bagaż w przechowalni. Przejedziemy do Longsheng, następnie do wioski Dazhai. Tutaj pola ryżowe rozciągają się na zboczach wzgórz, aż do wysokości 800 m n.p.m. To wyjątkowo malownicze miejsce: na wiosnę tarasy połyskują odbijającą się w słońcu wodą, latem są intensywnie zielone od sadzonych pędów ryżu, jesienią mają kolor złoty, a w zimie srebrzysty. Tarasy w Longsheng liczą około 500 lat. Ich budowa została rozpoczęta za panowania dynastii Yuan, a zakończona w okresie rządów dynastii Qing. Obecnie zajmują powierzchnię 66 km². Nazywane są Tarasami Ryżowymi Grzbietu Smoka, ponieważ stojąc na szczycie tarasów można dostrzec sylwetkę smoka wijącego się wśród szczytów gór i znikającego w oddali. Przenocujemy w jednej z wiosek.
    17 dzień - LONGSHENG - GUILIN
Będziemy kontynuować nasz trekking po wzgórzach i Tarasach Smoczego Grzbietu, połączony z obserwacją tarasów pól ryżowych. Poznamy również mniejszości etniczne Zhuang i Yao. Na koniec dojdziemy do wioski Ping'an, gdzie tarasy pól ryżowych są spektakularnie malownicze. Wrócimy do Guilin i zakwaterujemy się w hotelu. Nocleg w Guilin.
    18 dzień - GUILIN- HONGKONG
Przyjedziemy pociągiem dużych szybkości do Shenzhen, a następnie do Hongkongu, gdzie będziemy mieli czas na odpoczynek i zwiedzanie miasta. Zarówno Hongkong, jak i Makau stanowią obecnie dwa tzw. Specjalne Regiony Administracyjne Chińskiej Republiki Ludowej. Ponieważ właściwy rozwój Hong Kongu zaczął się dopiero w XIX wieku, w mieście nie ma zbyt wielu zabytków, ale jest to jedno z najbardziej interesujących miejsc w Azji. Przez 156 lat Hongkong był kolonią brytyjską i został zwrócony Chinom w 1997 roku pod warunkiem utrzymania przez kolejne 50 lat zastanego ustroju politycznego i gospodarczego, praw, wolności i swobód obywatelskich. Stąd wziął się specyficzny, bardziej zachodni charakter miasta. Hongkong to dynamiczna, bardzo nowoczesna metropolia. Mieszka tu ponad 7 milionów ludzi. Średnia gęstość zaludnienia wynosi  ponad 6 tysięcy osób na km kwadratowy. Dzielnica Mong Kok jest najgęściej zaludnioną dzielnicą na świecie, z rekordową liczbą 130 tysięcy osób na kilometr kwadratowy. To spowodowało, że miasto należy do najdroższych na świecie, jeśli chodzi o ceny nieruchomości, a problemy z brakiem przestrzeni doprowadziły do powstania takich rozwiązań jak 70-piętrowe bloki mieszkalne,czy Chungking Mansions-budynek-miasto składający się z pięciu ogromnych bloków. Miasto słynie z gigantycznych drapaczy chmur, ale w okolicy jest mnóstwo zieleni: parki narodowe, rezerwaty, lasy. Nocleg w Hongkongu.
    19 dzień - MAKAU
Rano pojedziemy autobusem nowym, 55-kilometrowym mostem do Makau, które było pierwszą i najdłużej istniejącą europejską kolonią na terenie Chin. Początki kolonii sięgają XVI wieku, kiedy osiedlili się tu pierwsi portugalscy kupcy. Miasto stało się głównym portem w Chinach otwartym na świat przed XIX wiekiem. Makau pozostawało w rękach Portugalczyków aż do 20 grudnia 1999 roku. Dzisiaj to drugi, obok Hongkongu, Specjalny Region Administracyjny Chin. Makau jest najgęściej zaludnionym obszarem na świecie, o gęstości zaludnienia wynoszącej 18 380 osób na kilometr kwadratowy. Co roku, w listopadzie, odbywa się tu Grand Prix Makau – słynny wyścig samochodowy rozgrywany na torze GuiaCircuit. Jest to jedyny na świecie wyścig na torze ulicznym, podczas którego ścigają się i samochody i motocykle. Zabytkowe centrum Makau jest wpisane na listę UNESCO. Będziemy spacerować w labiryncie ciasnych, klimatycznych uliczek. Spróbujemy dojść do Świątyni Man Mo, w której pod sufitem wiszą ogromne, spiralne  kadzidła. Odwiedzimy ogromne kasyna, bo Makau to azjatycki odpowiednik Las Vegas. Chętni będą mogli zagrać, np. w „jednorękiego bandytę”. Wieczorem wrócimy do Hongkongu. Nocleg w Hongkongu.
    20 dzień - HONGKONG
Po śniadaniu pójdziemy odkrywać kolejne uroki i atrakcje Hongkongu. Zwiedzimy świątynię 10000 posągów Buddy. Prowadzą do niej na wzgórze długie schody, przy których znajdują się naturalnej wielkości setki posągów mnichów, każdy inny. Pojedziemy na promenadę Aldricha, aby obserwować łodzie rybackie przy hurtowym targu rybnym. W tle kilkudziesięciopiętrowe wieżowce mieszkalne. Do centrum wrócimy piętrowym tramwajem, obserwując z góry mieszkańców i ich życie codzienne. Przejdziemy do stacji kolejki i wjedziemy na Wzgórze Wiktorii – czyli górę wznoszącą się nad centrum miasta, oferującą spektakularną panoramę. Ze wzgórza możemy zjechać kolejką lub zejść piechotą. Przejdziemy na nabrzeże i popłyniemy promem do Tsim Sha Tsui z dobrymi widokami no oba brzegi Victoria Harbor.
    21 dzień - HONGKONG - przelot
Wymeldujemy się z hotelu i do godziny wyjazdu na lotnisko będziemy kontynuować zwiedzanie Hongkongu. To, ile zobaczymy będzie zależało od godziny wylotu. Do wyboru spacer po Kowloon Park, odwiedziny w ciekawych świątyniach, na targach lub czas wolny dla uczestników.
Przejazd na lotnisko, rejestracja na rejs, przelot do Warszawy.
    22 dzień - przelot - WARSZAWA
Przylot na lotnisko w Warszawie.

 

PROGRAM AUTORSKI: JERZY ARSOBA
COPYWRIGHT: ARSOBA TRAVEL 2022

      Ś W I A D C Z E N I A   W   C E N I E :

- logistyka wyprawy, jej przygotowanie i realizacja;
- bilety lotnicze Warszawa – Pekin oraz Hongkong – Warszawa, w klasie ekonomicznej, w cenie bagaż rejestrowany o wadze do 23 kg[do limitu: 2400 zł, do rozliczenia*];
- chińska wiza turystyczna i wizowanie;
- ubezpieczenie podróżne turystyczne KLZ (minimum 30000 euro), KR (5000 euro), NNW (3000 euro) i BP (300 euro);
- polski pilot Arsoba Travel;
- wszystkie noclegi wg programu w hotelach i pensjonatach: pokoje dwuosobowe z prywatnymi łazienkami; w górach Huangshandwa noclegi w pokoju wieloosobowym, ze współdzieloną łazienką poza pokojem;
- opłaty za wstęp do wszystkich wymienionych w programie obiektów i atrakcji;
- wycieczki – trekkingi wg programu: na Wielki Mur, na Tai Shan, po Huang Shan, po Longsheng;
- wszystkie przejazdy pociągami (pociągi nocne w klasie sypialnej „softsleeper” lub „hard sleeper”, pociągi dzienne w klasie 2-giej) i autobusami, oraz komunikacją miejską, wg programu;
- specjalnie przygotowany i wydany w formie drukowanej mapnik wyprawowy;
- serwis fotograficzny, przesłany pocztą po wyprawie na pamięci typu flash – pendrive (zdjęcia i filmiki zarejestrowane w czasie wyprawy), wysyłka w terminie do 2 miesięcy po zakończeniu wyprawy;
- obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
* jeśli cena biletów lotniczych przekroczy wysokość limitu, to Uczestnik będzie zobowiązany dopłacić brakującą kwotę, o której zostanie wcześniej poinformowany drogą mailową przed zakupem biletu i wyrazi zgodę na ten zakup; możliwy jest również zakup biletów lotniczych z dowolnego lotniska na świecie i spotkanie już na miejscu.

    Uczestnicy na miejscu pokrywają swoje koszty:
- wyżywienia, napojów,
- dodatkowych atrakcji nie ujętych w programie, oraz określonych jako „dla chętnych”,
- dodatkowych transportów nie ujętych powyżej, np. kolejek górskich,
- inne koszty własne, pamiątki itp.  

Minimalna kwota na wyżywienie, jaką Uczestnik powinien zabrać w związku z tym ze sobą to szacunkowo 200 USD.
Sugerujemy, aby dysponować większą kwotą na pamiątki, uzupełniające i nieprzewidziane wydatki.


    Galeria zdjęć i relacja z wyprawy "Chiny i zaćmienie Słońca 2009" - OTWÓRZ w nowym oknie.
    Galeria zdjęć "CHINY - gigant kontrastów" - OTWÓRZ w nowym oknie.
    Galeria zdjęć Pchlarza (maskotki Arsoba Travel) - w podróży po Chinach - OTWÓRZ w nowym oknie.

:: OBEJRZYJ PROFILE NASZYCH PILOTÓW :: P O K A Ż

:: ZGŁOŚ CHĘĆ UDZIAŁU W WYPRAWIE :: ZADAJ PYTANIE :: K O N T A K T

OBEJRZYJ LISTĘ WSZYSTKICH NASZYCH WYPRAW I WYCIECZEK :: POKAŻ