wersja polska english version deutsche Webseite Русская версия

KLUB PODRÓŻNIKÓW

Rejestracja! Dołącz do Klubu!

Terminy:  11 grudnia 2017 - 03 stycznia 2018 (24 dni)
                  14 stycznia - 31 stycznia 2018
(24 dni)
                    11 grudnia 2018 - 03 stycznia 2019
(24 dni)        
       

Cena: 
od 13500 zł/os

Grupa: minimum 3 osoby
Charakter:
wyprawa
trampingowa, krajoznawcza,
                 
z programem turystycznym i trekkingami

    ETIOPIA –  jeden z najciekawszych zakątków Afryki, który zdobył tytuł najlepszego kierunku turystycznego 2015 roku.

    Pełna doskonale zachowanych, ważnych dla historii ludzkości zabytków – podziemne kościoły w Lalibeli, miasto Harar z 82 meczetami i ponad setką świątyń, dolina Omo, to tylko niektóre atrakcje, które oferuje ten arcyciekawy kraj.

    Zapraszamy na 24-dniowy tramping po Etiopii, podczas którego zobaczymy kopalnie soli na pustyni Danakilskiej i podziemne kościoły w Lalibeli, ruszymy tropem Arki Przymierza, przemierzymy góry, jeziora i lasy tropikalne, przenocujemy na szczycie wulkanu i nakarmimy hieny w Harar, mieście wpisanym na listę UNESCO.  A to tylko część atrakcji...

    Etiopia to w opinii wielu idealny i bezpieczny kraj dla miłośników podróży. Warto tam pojechać, by poznać rdzenne plemiona, zobaczyć dzikie zwierzęta, spróbować wyjątkowej lokalnej kuchni i właśnie od Etiopii zacząć poznawanie Afryki.


Od ilości osób w grupie zależeć będzie cena za osobę:

WYPRAWA NA 24 DNI
        13500 zł/os (grupa 6 uczestników)
        14300 zł/os (
grupa 5 uczestników)
        15300 zł/os (grupa 4 uczestników)
        17500 zł/os (grupa 3 uczestników)


WYPRAWA NA 12 DNI - pierwsza połowa wyprawy 24-dniowej
        9200 zł/os (grupa 6 uczestników)
        10000 zł/os (
grupa 5 uczestników)
        10800 zł/os (grupa 4 uczestników)
        12300 zł/os (grupa 3 uczestników)

 

                         P R O G R A M ::

    1 dzień - WARSZAWA – ADDIS ABEBA
Wylot z lotniska im. F. Chopina w Warszawie lub innego lotniska na świecie do stolicy Etiopii – Addis Abeby.
    2 dzień - ADDIS ABEBA – ZIWAY
Po wylądowaniu w Addis Abebie pojedziemy wynajętym samochodem do miejscowości Ziway nad jezioro o tej samej nazwie. To największy rezerwuar wody słodkiej w Etiopii, otoczony plantacjami ozdobnych kwiatów. Tam się zakwaterujemy i w trakcie obiadu pierwszy raz zasmakujemy lokalnej kuchni. Jeśli zostanie odpowiednio dużo czasu odwiedzimy winiarnię Castel Kuriftu i spróbujemy pysznego etiopskiego wina. W przeciwnym wypadku pójdziemy na spacer nad jezioro lub do klasztoru. Możliwe, że uda nam się wybrać na krótki rejs łódką po jeziorze Ziway. Jest tam 5 wysp, na których ukrywano Arkę Przymierza, najświętszą relikwię Etiopii. To raj dla miłośników ptaków - są wszechobecne. Nad głowami latają bieliki afrykańskie, pelikany i mnóstwo innych gatunków. Przenocujemy w Ziway lub bliskiej okolicy.
    3 dzień - ZIWAY - DINSHO
Pożegnamy Ziway i pojedziemy wynajętym samochodem do Dinsho. Po drodze rozprostujemy nogi nad jeziorem Langano, w którym będziemy mogli się wykąpać. Langano to kolejna gratka dla miłośników ptaków, żyją tu dwa ciągle nieopisane przez ornitologów gatunki. Po drodze przystaniemy też w pobliżu gorących źródeł nad jeziorem Shala, największym w Etiopii pod względem pojemności, znanym z obecności ogromnych białych pelikanów. Do Dinsho dotrzemy przed zachodem słońca. Przenocujemy w hotelu w Dinsho.
    4 dzień -  DINSHO -  GÓRY BALIE
W Górach Balie naszym celem będzie płaskowyż Senetti, uważany za najrozleglejszy obszar afroalpejskich wrzosowisk. Żyje tam również największa zachowana populacja wilka etiopskiego, którego przy odrobinie szczęścia będziemy mogli zaobserwować. Gdy już nacieszymy oczy i obiektywy aparatów pięknem krajobrazu płaskowyżu będziemy mieli kilka możliwości kontynuacji naszej podróży. W zależności od pogody i czasu możemy pokonać samochodem 130 km do Sof Omar Caves, jednego z najbardziej zadziwiających i rozległych systemów podziemnych korytarzy i jaskiń. Inna możliwość to dalsza droga pieszo do lasu Harenna, który zbadano dopiero w latach 90 XX wieku, stąd obecność stosunkowo niedawno odkrytych gatunków zwierząt. Ostatnia opcja to spacer wokół Dinsho, piesze safari przez jałowcowy las i częściowo przez duże skupisko niezwykle zgrabnego gatunku antylopy – niali górskiej. Rośnie tu również róża abisyńska – jedyna kwitnąca róża spotykana w Afryce. Przenocujemy w hotelu w Dinsho.
    5 dzień - DINSHO – DODOLA  - ANGAFU
Z Dinsho przejedziemy samochodem do miejscowości Dodola. Stamtąd wyruszymy na szlak trekkingowy do obozu w Angafu. Możemy przebyć całą drogę konno, lub podjechać jak najbliżej samochodem i dopiero wtedy dosiąść wierzchowców. Wszystko zależy od tego ile będziemy mieli czasu. Przenocujemy w górskiej chacie w Angafu.
    6 dzień - ANGAFU - MOLOLICHO
 Z Angafu wyruszymy na dalszy trekking pieszo lub konno do Mololicho. Krótko po opuszczeniu Angafu przejedziemy przez spory obszar afrykańskiego buszu.  Przemierzymy tereny, na których wypasane jest bydło. Zaobserwujemy niezwykłe rośliny, jak np. gigantyczny oset. Natrafimy na wiejskie chaty, w których mieszkają tubylcy. Przez cały czas będą nam towarzyszyć piękne górskie widoki. Przenocujemy w górskiej chacie w Mololicho.
    7 dzień - MOLOLICHO – DODOLA – ARBA MINCH
Pieszo lub konno dotrzemy do drogi skąd może nas zabrać samochód. Odbierzemy pozostawione w biurze parku narodowego rzeczy i wynajętym busem pojedziemy z Dodoli do Arba Minch. Dotrzemy tam późnym wieczorem. Nocleg w hotelu w Arba Minch.
    8 dzień - ARBA MINCH – DORZE – CHENCHA
Tego dnia mamy do wyboru dwa miejsca, w które możemy się udać. Pierwsze to Farma Krokodyli w okolicy Arba Minch. Można tam w bezpieczny sposób podziwiać te wyjątkowe gady z bliskiej odległości.  Druga opcja to wioska Dorze, gdzie odwiedzimy tradycyjne domy i weźmiemy udział w przygotowaniu tradycyjnego dalse banana bread. Przyjrzymy się jak kobiety przędą nici z bawełny, a każdy kto będzie chciał mieć praktyczną pamiątkę z Etiopii będzie mógł kupić sobie tradycyjny szal. Spróbujemy przygotowanego wcześniej chleba bananowego i lokalnej wódki o nazwie araki. Przenocujemy w hotelu w Dorze.
    9 dzień - DOLINA OMO
Z Arba Minch pojedziemy do doliny Omo, od ok. tysiąca lat zamieszkanej przez rdzenny lud Konso. Trudnią się oni głównie rolnictwem i mieszkają w gęsto zabudowanych osadach, a ich krajobraz kulturowy został wpisany na listę UNESCO. Wielu z nich chodzi jeszcze w tradycyjnych strojach, dzięki czemu będziemy mogli zobaczyć Afrykę taką, jaką znamy ze zdjęć i filmów. Warto zobaczyć jak żyją, mieszkają i pracują rdzenni mieszkańcy Czarnego Lądu. Przenocujemy w hotelu w Jinka lub w Konso.
    10 dzień - DOLINA OMO
 Zostaniemy w dolinie Omo. Odwiedzimy Park Narodowy Mago, jeden z najbardziej odludnych afrykańskich rezerwatów przyrody. Będziemy mieli okazję spotkać dzikie afrykańskie plemiona Mursi, Hamer i Konso. Zobaczymy jak wygląda ich codzienne życie, stroje w jakich chodzą, posiłki jakie przygotowują. Przy odrobinie szczęścia trafimy na tzw. bull jumping, tradycyjną ceremonię osiągnięcia dojrzałości, swoisty egzamin który „kandydat na mężczyznę“ zalicza dopiero po przebiegnięciu czy nawet przeskoczeniu przez grzbiety 7-10 byków cztery razy z rzędu bez upadku. Po dniu pełnym wrażeń przenocujemy w hostelu w dolinie Omo lub w Arba Minch.
    11 dzień -  ARBA MINCH - MEKELIE
Polecimy do Mekelie z przystankiem w Addis Abebie, tutaj w zależności od wybranej opcji uczestnicy mogą skończyć wycieczkę po pierwszym etapie, lub dołączyć na drugi. Z Addis Abeby polecimy dalej do Mekelie. Nocleg w hotelu w Mekelie.
Uczestnicy krótszej wyprawy lądują w Polsce następnego dnia.
    12 dzień - MEKELIE – HAMED ELA – PUSTYNIA DANAKILSKA
Wstaniemy wcześnie rano i pojedziemy na pustynię Danakilską z miejscowym przewodnikiem. Naszym pierwszym celem będzie wioska Hamed Ela, po drodze będziemy mogli obserwować długie karawany wielbłądów transportujące sól z kopalni na pustyni. Hamed Ela to umowny początek Pustyni Danakilskiej, najniżej położonego (125m poniżej poziomu morza) i zarazem najgorętszego miejsca (nawet powyżej 60°C) na Czarnym Lądzie. Obejrzymy tam spektakularną feerię barw siarkowych źródeł, którym towarzyszy charakterystyczna woń. Przenocujemy w obozie w Hamed Ela.
    13 dzień - DODOM – ERTA ALE
Około 06:30 zjemy śniadanie i wyruszymy do Dodom, gdzie staniemy u stóp wulkanu Erta Ale. Po drodze zaobserwujemy rozmaite krajobrazy – od zastygłej lawy, przez skały i piasek po okolone palmami oazy. Miniemy także małe pustynne osady. Z Dodom po wczesnej kolacji wyruszymy na trekking by zdobyć wulkan Erta Ale. Nasze namioty, śpiwory, jedzenie, itp. pojadą na grzbietach wielbłądów. Po dotarciu na miejsce spędzimy niezapomnianą noc na szczycie podziwiając dramatyczne sceny odgrywane przez wrzącą lawę kotłującą się w środku krateru – jedynym na świecie stałym jeziorze lawy. To jedna z najbardziej intrygujących atrakcji turystycznych Etiopii, którą pamięta się do końca życia. Przenocujemy w namiotach na szczycie góry Erta Ale.
    14 dzień - ERTA ALE – DODOM – HAMED ELA
Wczesnym rankiem wstaniemy wraz z porannym słońcem i wyruszymy na trekking wokół wulkanicznych dołów i kraterów, odwiedzając także ten najbardziej imponujący o średnicy 350 m i głębokości 200 m. Przed południem zejdziemy z powrotem do Dodom na śniadanie. Po chwili relaksu wyruszymy w podróż powrotną do Hamed Ela, będziemy tam ok. godzimy 17:00. Przenocujemy w obozie w Hamed Ela.
    15 dzień – HEMED ELA – RAGAD - MEKELIE
Rano pojedziemy samochodem do kopalni soli w Ragad. Będziemy mieli niepowtarzalną okazję by obserwować sposób, w jaki sól - najczęściej goszcząca na naszych stołach przyprawa - jest wydobywana płatami z ziemi, cięta na równe prostokąty i ładowana na wielbłądzie barki. Dalej pojedziemy do Dallol, po drodze podziwiając zróżnicowany krajobraz uformowany przez aktywność wulkaniczną. Napotkamy też karawany wielbłądów. Dotrzemy do jednego z najniżej położonych miejsc na świecie – 116 metrów pod poziomem morza i w mieniącej się kolorami kopalni soli znów spotkamy sympatyczne wielbłądy oraz Afarów – nomadzki lud obecny na tym terytorium od co najmniej 2800 lat. Wrócimy samochodem do Hamed Ela i dalej do Mekelie. Przenocujemy w hotelu w Mekelie.
    16 dzień - MEKELIE - LALIBELA
Wyruszymy z Mekelie do miasta Lalibela. Czeka nas trzystukilometrowa podróż wynajętym samochodem. Będzie dużo czasu na podziwianie krajobrazów i robienie zdjęć. Do Lalibeli dotrzemy ok. południa, zakwaterujemy się w hotelu i pójdziemy zwiedzać to wyjątkowe miasto. Pójdziemy do kompleksu sakralnego, gdzie obejrzymy wyjątkowe kościoły wykute w litej skale pod powierzchnią ziemi. Wieczorem pójdziemy do klubu Torpedo odprężyć się przy lokalnych tańcach i muzyce. Przenocujemy w hotelu w Lalibeli.
    17 dzień - LALIBELA
Nad Lalibelą górują klasztory, do których po śniadaniu pójdziemy lub pojedziemy trójkołową taksówką o lokalnej nazwie „badżadż“. Po zejściu do miasta skorzystamy z licznych atrakcji. Pójdziemy na zakupy i odwiedzimy  targ. Będziemy uczestniczyć w coffee ceremony, ceremonii przygotowywania i parzenia kawy w jednym z domów, zamieszkałych przez zaprzyjaźnioną etiopską rodzinę lub w  bardzo sympatycznym miejscu w pobliżu naszego hotelu. Być może będziemy mogli również przygotować własnoręcznie idżerę – typowo etiopski placek z endemicznej rośliny o nazwie TEF. W domu pszczelarza spróbujemy lokalnego miodu, a jeśli komuś zasmakuje, będzie mógł go sobie na miejscu kupić. W domu araki natomiast skosztujemy etiopską wódkę. Możemy też wziąć udział w ceremonii pieczenia lokalnego chleba. Wieczorem w klubie Torpedo napijemy się etiopskiego specjału – tedżu, wina na bazie miodu. Przenocujemy w hotelu w Lalibeli.
    18 dzień - LALIBELA - GONDER
Z Lalibeli ruszymy w podróż do Gonderu. Miejscowość obfituje w zabytki, najważniejszy z nich to Fasil Ghebbi, czyli Królewska Dzielnica, XVII wieczny zespół zamków i budynków okolony murem. W Gonderze są również średniowieczne zamki wpisane na listę UNESCO. Ze wzgórza, na którym stoi rezydencja cesarzowej Mentewab można podziwiać wspaniałą panoramę miasta. Zjemy obiad w 4 Sisters Restaurant, serwującej m.in. tradycyjne etiopskie dania. Przenocujemy w hotelu w Gonder.
    19 dzień - GONDER - GORGORA
Jeśli poprzedniego dnia nie zdążymy zobaczyć wszystkiego, co warto poznać, pójdziemy dalej eksplorować Gonder. Później pojedziemy do Gorgory. Cały dzień poświęcimy na relaks nad jeziorem Tana. Popłyniemy w około trzygodzinny  rejs kajakami, bądź łódką odwiedzając niektóre z 19 wysp, na których znajdują się klasztory Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego. Na wyspie rybackiej przyjrzymy się pracy miejscowych rybaków i zobaczymy jakie okazy wyławiają z jeziora Tana. Po powrocie z rejsu możemy iść na spacer jednym z licznych szlaków, lub po prostu odpocząć nad brzegiem jeziora.  Przenocujemy w domkach nad jeziorem Tana.
    20 dzień - GORGORA – BAHIR DAR
Pożegnamy Gorgorę i cały dzień spędzimy na łodzi, przemierzając jezioro Tana. Zwiedzimy monastyry na południowym obszarze jeziora, także te na wyspach. W jednym z miasteczek rybackich zjemy lunch i popłyniemy dalej poszukać źródła Nilu Błękitnego, rzeki ciągle niezbadanej, płynącej we wszystkie cztery strony świata, zataczając wielką pętlę. Dla wielu Etiopczyków jest ona miejscem kultu religijnego. Rejs zakończymy w  miejscowości Bahir Dar gdzie przenocujemy w hotelu.
    21 dzień - BAHIR DAR – DIRE DAWA - HARAR
Z Bahir Dar polecimy samolotem na zachód do Dire Dawa. Stamtąd samochodem przemieścimy się do nieodległego Harar, jednego z najciekawszych miast Etiopii. Zakwaterujemy się w hotelu i pójdziemy poza miasto, by spotkać się z „człowiekiem od hien“, który co wieczór karmi te zwierzęta, umożliwiając to za drobną opłatą także innym śmiałkom. Hieny są ważną częścią historii Harar, niegdyś były wpuszczane do miasta i „sprzątały“ po mieszkańcach zjadając odpadki.
Pełni niecodziennych wrażeń wrócimy do miasta. Przenocujemy w hotelu w Harar.
    22 dzień - HARAR
Cały dzień poświęcimy na zwiedzanie Harar. Całe miasto jest od dekady na liście UNESCO. Zwiedzimy otoczone świetnie zachowanymi murami stare miasto, gdzie na powierzchni 60 ha, żyje 22 tys. ludzi. Zwiedzimy wszystkie sześć zabytkowych wielkich bram wjazdowych do miasta. Odwiedzimy  liczne targi i bazary, jak choćby kolorowy targ Oromów.  Zwiedzimy główny plac Feres Megala (dosłownie „koński targ“). Zejdziemy na chwilę z głównych szlaków, by przejść się nieco schowanymi nastrojowymi brukowanymi uliczkami. Na Mekina Girgir (ul. Maszynowej) przyjrzymy się pracy ulicznych krawców, świadczących swoje usługi rozstawionymi pod gołym niebem maszynami do szycia napędzanymi siłą nóg. Harar kryje w sobie ogrom zabytków i atrakcji, postaramy się zobaczyć jak najwięcej. Nocleg w hotelu w Harar.
    23 dzień - HARAR – ADIS ABBEBA
Opuścimy Harar i samochodem pojedziemy do Addis Abeby. Po drodze możemy zatrzymać się w Parku Narodowym Awash i odwiedzić gorące źródła w jego północnej części, lub wodospady na południu. Przelot z Adis Abbeby do Warszawy.
    24 dzień - WARSZAWA
Wylądujemy w Warszawie i zakończymy naszą wyprawę.


PROGRAM AUTORSKI: IZABELA TYLKOWSKA
COPYWRIGHT: ARSOBA TRAVEL 2017


    Ś W I A D C Z E N I A   W   C E N I E ::

- logistyka wyprawy, przygotowanie i realizacja w terenie;
- wiza turystyczna do Etiopii;
- przelot główny w obie strony na trasach Warszawa – Addis Adeba - Warszawa (tylko liniami Etiophian Airlines, do limitu ceny
  biletów 2600 zł*)
- przeloty wewnętrzne (
liniami Etiophian Airlines) na trasach:
    Arba Minch – Addis Abeba
    Addis Abeba – Makale
    Bahir Dar – Dire Dawa
- wynajem samochodów na wszystkie zaplanowane trasy po Etiopii, ubezpieczenie, paliwo i inne opłaty powiązane,
  płatne parkingi, drogi i mosty, wjazd i parkowanie na miejscach noclegów, itp.;
- wszystkie pozostałe wspólne przejazdy i transporty takie jak transfery lotniskowe, bilety na komunikację miejską;
- wycieczka 4 doby na Pustynię Danakilską (z etiopskim organizatorem) – w czasie wycieczki transport, przewodnik miejscowy,
  zakwaterowanie i wyżywienie;
- opłaty za wstępy do Parków Narodowych i wszystkich wymienionych w programie atrakcji, miejsc i wycieczek (za wyjątkiem
  tych z uwagą: dla chętnych);
- ubezpieczenie podróżne turystyczne KLZ (30000 euro), KR (5000 euro), NNW (3000 euro) i BP (300 euro);
- opieka pilota Arsoba Travel – w czasie całej wyprawy, na terenie Etiopii;
- serwis fotograficzny, przesłany pocztą po wyprawie na pamięci typu flash – pendrive (zdjęcia i filmiki zarejestrowane w czasie wyprawy);
-  obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

* jeśli suma kosztów transportu przekroczy wysokość limitu, to Uczestnik będzie zobowiązany dopłacić brakującą kwotę; możliwy jest również zakup biletów lotniczych z dowolnego lotniska na świecie i spotkanie już na miejscu.
    Uwaga: Klubowiczom Klubu Podróżników Arsoba Travel przysługuje rabat w wysokości 2% ceny wyprawy.

Cena nie obejmuje:
- noclegów: gdyż będą to różne koszty zależne od decyzji Uczestników,
- wyżywienia: gdyż będą to różne koszty, j.w.,
- dodatkowych wycieczek i wstępów nie ujętych w programie albo z uwagą „dla chętnych”, opłat za przewodników miejscowych itp.,
- wydatków własnych, pamiątek, itp.

Minimalna kwota, jaką należy mieć ze sobą, na wydatki własne nie ujęte w cenie wyprawy, ze średnim standardem noclegów i wyżywienia, to: 700 USD (w tym około 300 $ na noclegi i około 220 $ na wyżywienie).
Naturalnie sugerujemy, aby dysponować większą kwotą na dodatkowe atrakcje turystyczne, tzw. wycieczki fakultatywne, uzupełniające i nieprzewidziane wydatki.

    Informacje praktyczne o kraju, regionie, noclegach, trekkingach, listę wyposażenia, uwagi itp. - przekażemy mailem osobom zainteresowanym.

:: OBEJRZYJ PROFILE NASZYCH PILOTÓW :: P O K A Ż

:: ZGŁOŚ CHĘĆ UDZIAŁU W WYPRAWIE :: ZADAJ PYTANIE :: K O N T A K T

OBEJRZYJ LISTĘ WSZYSTKICH NASZYCH WYPRAW I WYCIECZEK :: POKAŻ