KLUB PODRÓŻNIKÓW

Rejestracja! Dołącz do Klubu!

Festiwal Słoni czyli jak się bawi laotańska prowincja


Festiwal Słoni odbywa się we wsi Viengkeo obok Hongsa, stolicy prowincji Sayaboury. Podkreśla silne więzi między człowiekiem a słoniem oraz stara się edukować o zagrożeniach dla wymierających gatunków zwierząt. Wielu mieszkańców trzyma słonie w ogrodzie, pełnym bananowców.
Zagrożonych wyginięciem słoni pozostało w Laosie już tylko ok. 560 udomowionych i mniej niż 1000 dzikich. Podobnie jak w innych krajach Azji, słoń w Laosie jest święty i nadal znaczący w wielu tradycyjnych ceremoniach.

Zdecydowanie barwniej brzmi dawna nazwa obecnego Laosu - Królestwo Miliona Słoni.
Słoń, dziś będący największym ssakiem lądowym, jest związany z człowiekiem od ponad 4000 lat. Słoń indyjski, łagodniejszy i łatwiejszy w tresurze od słonia afrykańskiego, od dawna był wykorzystywany do transportu, polowań, podnoszenia ciężarów i karczowania lasów. Jest także uznawany za symbol mądrości.
Przedstawmy naszego bohatera: SŁOŃ indyjski (Elephas maximus):
długość ciała: 5,5 - 6,4 m
długość ogona: do 1,5 m
wysokość w kłębie: do 3 m
ciężar: do 5 ton
Spośród 352 gatunków zidentyfikowanych trąbowców wyginęło 350.

W czasie prezentacji autor pokaże, jak ta impreza wygląda: ceremonia otwarcia i procesja ok. 50 słoni, kąpiele ze słoniami, błogosławieństwo mnichów, wybór słonia roku, ofiarowanie owoców i kwiatów, show słoni, zabawa i jarmark, a nawet wiejskie wesele. Będzie można dowiedzieć się wielu ciekawostek o tych wspaniałych zwierzętach.