KLUB PODRÓŻNIKÓW

Rejestracja! Dołącz do Klubu!

GRENLANDIA 15 dni - największa wyspa świata


Terminy: 24 czerwca - 08 lipca 2022 (jest już 8 osób)


Terminy potwierdzimy/zaktualizujemy na początku 2022 roku, gdy wyklaruje się sytuacja z otwarciem Grenlandii na przybywających turystów oraz możliwość podróżowania i zwiedzania

Cena: od 18600 zł/os.  (zależna od ilości osób w grupie)
Grupa: od 2 do 10 uczestników
Charakter: wyprawa krajoznawczo - kulturowa, ze zwiedzaniem i trekkingami

GRENLANDIA – największa wyspa świata i jeden z najbardziej ekscytujących kierunków turystycznych. Słabo zaludniona, z dziewiczą przyrodą i niespotykanymi nigdzie indziej cudami natury jest idealnym miejscem dla podróżników ceniących ciszę, piękno natury i klimat małych miasteczek. Dużych metropolii tam nie znajdziemy – największe miasto ma 15 tys. mieszkańców.
Podczas dwutygodniowej wyprawy doświadczycie niesamowitych kontrastów grenlandzkiej przyrody i zupełnie odmiennych warunków życia na północy i południu, zarówno w małych osadach, jak i miastach. Powędrujemy pieszo wśród niezmąconej niczym ciszy i nieskażonej cywilizacją natury. Zobaczymy porośnięte zielenią szczyty górskie, turkusowe góry lodowe, ciepłe ukwiecone doliny i zimne lodowce. Przez kilka dni zostaniemy w zielonej, południowej części Grenlandii. Zamieszkamy w małej osadzie hodowców owiec, skąd będziemy wyruszać do historycznych miejsc, jak osada odkrywcy Grenlandii - Eryka Rudego.
Popłyniemy w dwudniowy rejs wzdłuż spektakularnego zachodniego wybrzeża. W jego trakcie będziemy mieli niepowtarzalną okazję obserwowania fok, wielorybów i innych morskich stworzeń. Popłyniemy do stolicy Grenlandii - Nuuk, gdzie spędzimy cały dzień poznając kulturę wyspy. Z Nuuk przemieścimy się na północ do Ilulissat, zwanego lodowym rajem, ze względu na obecność gigantycznych gór lodowych i niesamowitych lodowych fiordów. Pod lodowcem Eqi powędrujemy szlakami, na których panuje idealna cisza. Czeka nas zapierająca dech w piersiach podróż pełna kontrastów, wolna od turystycznego tłoku, spotkania z ludźmi inaczej patrzącymi na życie oraz ich niezwykłą kulturą i tradycjami.

Długość dnia dla Narsarsuaq, 1 lipca: wschód 03:30, zachód 22:40
Długość dnia dla Nuuk, 1 lipca: wschód 03:05, zachód 23:55
Długość dnia dla Ilulissat, 1 lipca: słońce nie zachodzi

        P R O G R A M :

     1 dzień, WARSZAWA – KOPENHAGA
Spotkanie z pilotem wyprawy na lotnisku w Warszawie. Rejestracja na rejs i nadanie bagażu rejestrowanego. Przelot do Kopenhagi. Zameldujemy się w hostelu i ruszymy na spacer po jednej z najpiękniejszych europejskich stolic. Przejdziemy się uliczkami starego miasta, znanymi z występów artystów ulicznych. Poszukamy budek z hot-dogami, uchodzącymi za najlepsze w Europie. Obejrzymy wielki Pałac Amalienborg, siedzibę królowej Danii. Tuż obok stoi jedyny w swoim rodzaju Marmurowy Kościół. Odwiedzimy zabytkowy fort z odnowionymi koszarami i symbol Kopenhagi – pomnik Małej Syrenki, przedstawiający bohaterkę powieści Hansa Christiana Andersena. Zatrzymamy się na piwo na ulicy Nyhavn, uznawanej za jedną z najdroższych w Europie pod względem wysokości czynszów. Chętni mogą spędzić wieczór w ogrodach Tivoli, lub popłynąć w rejs statkiem wzdłuż miejskiego nabrzeża i połączonymi z nim kanałami. Czas, jaki będziemy mieli na zwiedzanie Kopenhagi, zależeć będzie od pory przylotu do stolicy Danii. Nocleg w Kopenhadze.
     2 dzień, KOPENHAGA – NARSARSUAQ
Rano przejazd na lotnisko, rejestracja na rejs i nadanie bagażu głównego. Przelot bezpośredni na Grenlandię. Wczesnym popołudniem przylot do miejscowości Narsarsuaq, pięknie usytuowanej w swoistej oazie wśród poszarpanych gór, kwitnących równin, lodowych fiordów, lodowców i ruin. Po zakwaterowaniu się pójdziemy na trekking na wzgórze Signal Hill, z którego rozpościera się piękny widok na okolicę, średniowieczną osadę Brattahlid i pokrywę lodową (trekking: przewyższenie ok. 300 m, czas: 2 – 2,5 h). Spacer po miasteczku i na brzeg fiordu. Osoby, które nie będą chciały wejść na górę i tak będą mogły kontemplować wspaniałe krajobrazy. Nocleg w hostelu w Narsarsuaq.
    3 dzień, NARSARSUAQ – KIATTUT GLACIER
Śniadanie. Całodzienny trekking do czoła lodowca Kiattut i z powrotem, przez dolinę kwiatów (trasa w obie strony ok. 16-20 km, suma wzniosów ok. 900 m). Po drodze miniemy pozostałości szpitala z czasów II wojny światowej, malownicze jeziora. Nocleg w hostelu w Narsarsuaq.
    4 dzień, NARSARSUAQ – QASSIARSUK – ITILLEQ – IGALIKU
Po śniadaniu popłyniemy łodzią (z bagażami) z Narsarsuaq do Qassiarsuk u podnóża fiordu Tunuliarfik. Dokładnie w tym miejscu przycumował Eryk Rudy, gdy odkrył Grenlandię w 985 roku. Zwiedzimy dobrze odrestaurowane ruiny osady Eryka Rudego - Brattahlid, w tym jego dom i kościół jego żony Thorhild. Osada została zrekonstruowana w 2000 roku dla uczczenia tysięcznej rocznicy dotarcia Leifa Ericssona do Ameryki i wprowadzenia chrześcijaństwa w Grenlandii. Zwiedzanie przybliży nam trochę, jak wyglądało życie w południowej Grenlandii tysiąc lat temu. Wejdziemy na wzgórze z pomnikiem Eryka Rudego i piękną panoramą okolicy oraz fiordów. Popłyniemy dalej z Qassiarsuk pięknym fiordem Qooroq. Wysiądziemy w Itilleq, skąd wyruszymy pieszo do Igaliku starą Królewską Drogą (nazwaną tak dla upamiętnienia wizyty duńskiego króla Frederika IX w 1952 roku). Przejście zajmie nam ok. 2 godziny malowniczą trasą, bez bagaży, a na koniec oczom naszym ukaże się z góry wspaniały widok Igaliku. Igaliku to piękna osada hodowców owiec u podnóża fiordu Igaliku, otoczona bujnym zielonym stepowym krajobrazem, z gołymi wzgórzami w tle. Wśród kolorowych domów i ogródków warzywnych widać pozostałości małej katedry. W Igaliku żyje ok 40 osób, głównie hodowców owiec. Nocleg w hostelu w Igaliku.
    5 dzień, IGALIKU
Po śniadaniu wyruszymy na trekking na północ od Igaliku do fantastycznego punktu widokowego z piękną panoramą lodowca Qooroq i pokrywy lodowej. Lodowiec Qooroq produkuje przynajmniej 200 tys. ton lodu na dobę. Po drodze miniemy niewielkie jezioro, wokół którego można znaleźć kamienie księżycowe, tam też możemy się wykąpać w bardzo czystej choć zimnej wodzie. Trekking to dystans w obie strony ok. 18 km, suma wzniosów ok. 400 m. Możemy też wybrać się na inny trekking, na przykład do wodospadów lub na wzgórze Nuluk. Nocleg w hostelu w Igaliku.
    6 dzień, IGALIKU – QAQORTOQ
Po śniadaniu wrócimy do Itilleq i popłyniemy z Igaliku do Qaqortoq mijając po drodze fantastyczną scenerię z górami lodowymi i klifami. Przy odrobinie szczęścia zobaczymy z bliska orły bieliki i foki. Miniemy Hvalso - pięknie usytuowane ruiny kościoła z widokiem na fiord Qaqortup Ima. Do Qaqortoq przypłyniemy wczesnym popołudniem i zakwaterujmy się. Pójdziemy zwiedzić miasto (spacer około 10 km, suma wzniosów ok. 300-400 m). Ta malownicza miejscowość licząca ok. 3000 mieszkańców położona jest pomiędzy fiordem Qaqortoq, a wielkim jeziorem Tasersuaq. Charakterystycznym elementem Qaqortoq są kolorowe domy, ogrody pełne kolorowych kwiatów i ziół, fontanna z 1930 roku i nowoczesne rzeźby wykute bezpośrednio w skale – w okolicy jest ponad 30 różnych motywów wyrzeźbionych przez miejscowych i skandynawskich artystów. Nocleg w hostelu w Qaqortoq.
    7 dzień, QAQORTOQ – UUNARTOQ
Po śniadaniu popłyniemy na 5-godzinną wycieczkę do gorących źródeł Uunartoq niedaleko osady Alluitsup-Paa. Kąpiel w przyjemnie gorącej wodzie (38 oC) w otoczeniu szczytów górskich i pływających gór lodowych to niesamowite przeżycie. Podczas podróży łodzią będzie spora szansa na obserwację wielorybów dokazujących w wodzie. Po powrocie możemy pójść na spacer wzdłuż rzeki i odwiedzić targ rybny i mięsny. Obok targu jest przytulne muzeum urządzone w najstarszym domu w Qaqortoq z 1804 r. Można zostać w miasteczku i kontemplować jego spokój na swój sposób, lub wybrać się na spacer brzegiem fiordu. Nocleg w hostelu w Qaqortoq.
    8 dzień, QAQORTOQ – TASERSUAQ – rejs statkiem
Po śniadaniu pójdziemy na trekking wokół jeziora Tasersuaq, które położone jest wewnątrz naturalnej wyspy, na której znajduje się Qaqortoq (spacer około 11 km, suma wzniosów ok. 130 m). Wokół widzieć będziemy pięknie pofalowane, zazielenione wzgórza a wewnątrz piękne jezioro. Można również zostać w miasteczku i kontemplować jego spokój na swój sposób, lub wybrać się na spacer brzegiem fiordu. Popołudniu zaokrętujemy się na statek Sarfaq Ittuk. Rozpoczniemy naszą podróż na północ, wzdłuż zachodniego wybrzeża Grenlandii. Jeszcze kilka godzin będziemy mogli kontemplować niezwykłe, dzikie fiordy. Nocleg na statku.
    9 dzień, rejs statkiem wzdłuż wybrzeża Grenlandii
Śniadanie w restauracji (bufetowe). Cała bardzo rozbudowana linia brzegowa Grenlandii liczy ok. 44 tysiące km!, my przepłyniemy około 700 km. W trakcie rejsu będziemy mogli zrelaksować się podziwiając widoki nabrzeża, być może uda się wypatrzyć wieloryby i foki. Z pokładu będzie doskonały widok na wybrzeże (także na te bardziej odległe obszary), górzyste krajobrazy oraz góry lodowe o różnych rozmiarach i kolorach. Niewielka prędkość jednostki pozwoli stracić poczucie czasu i pogrążyć się w refleksji w otoczeniu pięknych widoków. Przystanki w Arsuk (bez schodzenia na ląd), w środku dnia w Paamiut (tam wycieczka z przewodnikiem ze statku), a wieczorem w Qeqertarsuatsiaat (tam także wycieczka z przewodnikiem ze statku). Nocleg na statku.
    10 dzień, rejs statkiem – NUUK
Rano dopłyniemy do Nuuk, przejdziemy do hotelu i zostawimy nasze bagaże w depozycie. Nuuk jest największą miejscowością w Grenlandii, choć z naszej perspektywy wcale nie jest duże. Żyje tam 15 tys. osób. Warto zwiedzić centrum kulturalne Katuaq, targ, stare miasto i kolonialny port, a także muzeum narodowe ze słynnymi mumiami z Uummannaq. Warte odwiedzenia jest także muzeum sztuki, stała ekspozycja zawiera wiele obrazów znanego malarza Emanuela A. Petersena. W mieście są też dobre miejsca do zrobienia zakupów i dużo przytulnych kafejek. Pójdziemy na wędrówkę wokół pięknej góry Lille Malene. Trekking ma ok. 14 km długości i wymaga normalnej-średniej kondycji fizycznej, suma wzniosów ok. 500 m. Warto się wybrać w te cichą, dziewiczą i dziką okolicę ze strumieniami i rzekami sączącymi świeżą zimną wodę w otoczeniu gór i pięknego fiordu Nuuk. Nocleg w Nuuk.
     11 dzień, NUUK – ILULISSAT
Śniadanie, przedpołudniem czas wolny, spacer po mieście. Autobusy miejskie, samochody, sygnalizacja świetlna - wszystko to sprawia, że Nuuk wydaje się bardzo ruchliwym miastem. Jednak piękna sceneria i niekończący się horyzont pozwalają spojrzeć na stolicę Grenlandii z innej perspektywy. Tak jak w innych miastach Grenlandii, żyje się tu w harmonii z naturą, ale z dużą dozą nowoczesności. Wczesnym popołudniem polecimy z Nuuk do Ilulissat, z krótką przesiadką – z okien samolotu zobaczymy urzekającą, fantastyczną scenerię fiordów, lodowców, gór lodowych. Zakwaterujemy się i przespacerujemy po Ilulissat, trzecim co do wielkości mieście Grenlandii z 5 tysiącami mieszkańców. Ilulissat znajduje się 350 km na północ od koła podbiegunowego. W czasie naszego pobytu, słońce nie zajdzie za horyzont ani na chwilę! Miasto powstało oficjalnie w 1741 roku, ale w dolinie Sermermiut plemię Saqqaq pojawiło się już 4 tysiące lat wstecz. Obecnie w mieście żyje 1500-2000 psów, wykorzystywanych do transportu i łowiectwa – to stale żywa tradycja i styl życia. Wyruszymy na lekki trekking, w czasie którego zobaczymy nowoczesność znajdującą się w kontraście do tradycyjnego życia łowieckiego, które wciąż kwitnie w mieście. Pójdziemy do dawnej osady Sermermiut, pięknie położonej przy lodowym fiordzie. Panują tam doskonałe warunki dla wędkarzy, którzy zjeżdżają tu od setek lat. Jakże to niewiele w porównaniu do kultur, które żyły w tym miejscu i rozwijały się od 4 tysięcy lat! W czasie wędrówki będziemy szli pośród pięknych krajobrazów wzdłuż fiordu Ilulissat, napotykając góry lodowe o różnych kształtach i rozmiarach, aż do 100 metrów wysokości. Tędy właśnie płyną na Atlantyk, a produkuje je niedaleko stąd Kangia Glacier - najbardziej aktywny lodowiec Grenlandii (trekking około 7 km, suma wzniosów ok. 200 m). Chętni mogą jeszcze popłynąć na wieczorno-nocną (22:00 – 00:30) wycieczkę kutrem na oglądanie gór lodowych. Niezwykłe barwy zachodzącego słońca, niezwykłe barwy gór lodowych, niespieszne podziwianie z bliska. Nocleg w hostelu w Ilulissat.
    12 dzień, ILULISSAT – EQI GLACIER
Po śniadaniu wypłyniemy z Ilulissat nowoczesną łodzią w rejs do lodowca Eqi. Trasa rejsu biegnie wzdłuż wybrzeża pięknej Zatoki Disko, wpisanej na listę UNESCO. Zobaczymy system fiordów Pakitsoq, przy którym często pojawiają się wieloryby i foki. Dalej przepłyniemy obok wyspy Ataa Strait otoczonej stromymi górami z wodospadami. Nasza łódź zatrzyma się na dwie godziny przed czołem lodowca Eqi, gdzie jedząc lunch będziemy obserwować widowiskowy proces pękania pokrywy lodowej. O godz. 15:00 dobijemy do Port Victor przy lodowcu Eqi. Resztę dnia spędzimy na kontemplacji dzikiej przyrody. Możemy pójść z pilotem na lekki spacer po okolicy, lub nieco dalszy, jeśli będzie to możliwe w świetle aktualnych miejscowych przepisów. Kolacja w restauracji (zapewniona w ramach wycieczki). Nocleg w przyzwoicie wyposażonych namiotach stacjonarnych, na łóżkach z pościelą.
    13 dzień, EQI GLACIER – ILULISSAT
Rano po śniadaniu pójdziemy na 4-godzinny lekki trekking na punkt widokowy, z którego będziemy podziwiać czoło lodowca Eqi. Znów będzie okazja do podziwiania niesamowitych widoków i zrobienia pięknych zdjęć. Obiad w restauracji (zapewniony w ramach wycieczki). Około 15:00 wypłyniemy w rejs powrotny do Ilulissat. Po drodze będziemy polować (ale tylko fotograficznie) na wieloryby, foki. Mijać będziemy niezwykle fotogeniczne góry lodowe o rozmaitych kształtach i rozmiarach. Będzie okazja do podziwiania widoków niespotykanych nigdzie indziej i zrobienia wyjątkowych zdjęć na tle gór lodowych. Późnym wieczorem wrócimy z powrotem do Ilulissat. Nocleg w hostelu w Ilulissat.
    14 dzień, ILULISSAT – KOPENHAGA
Po śniadaniu pojedziemy na lotnisko. Przelot z przesiadką w Kangerlussuaq. Wieczorem przylecimy do Kopenhagi. Nocleg w Kopenhadze.
    15 dzień, KOPENHAGA – WARSZAWA
Rano przejazd na lotnisko, rejestracja na rejs i nadanie bagażu głównego. Przelot bezpośredni do Warszawy.

Program autorski. COPYRIGHT: Arsoba Travel 2020
To jest program maksymalny, postaramy się go zrealizować.
Organizator zastrzega możliwość zmian w programie i nie bierze odpowiedzialności za wynikłe w czasie wyprawy utrudnienia, ułatwienia, zmiany programu, trasy, kolejności oferowanych atrakcji, zmiany cen - jeśli owe wynikają nie z jego winy lecz z zaistniałych na miejscu warunków lokalnych, cenowych, pogodowych oraz związanych z kondycją grupy i Uczestników.
Chęć wzięcia udziału w atrakcjach dodatkowych i wycieczkach fakultatywnych należy zgłaszać organizatorowi (przed rozpoczęciem imprezy) lub pilotowi (w czasie trwania imprezy), ze stosownym wyprzedzeniem.

        Ś W I A D C Z E N I A   W   C E N I E  :

- logistyka wyprawy, jej przygotowanie i realizacja;
- bilety lotnicze na trasach Warszawa – Kopenhaga – Warszawa, w cenie bagaż rejestrowany o wadze do 23 kg [do limitu: 900 zł, do rozliczenia*];
- bilety lotnicze na trasach Kopenhaga – Narsarsuaq  oraz  Ilulissat – Kopenhaga, w cenie bagaż rejestrowany o wadze do 20 kg [do limitu: 3800 zł, do rozliczenia*];
- bilet lotniczy na przelot z Nuuk do Ilulissat [do limitu: 1800 zł, do rozliczenia*];
- wszystkie rejsy łodziami, statkami, kutrami – wg programu;
- wszelki pozostały konieczny transport – wg programu;
- transport bagaży na trasach Itilleq – Igaliku – Itilleq;
- wszystkie noclegi, ze śniadaniami: głównie w hostelach, rzadziej w hotelu, pensjonacie (standard: pokoje jednoosobowe, dwuosobowe, wieloosobowe, łazienki najczęściej wspólne), dwa razy na statku w standardzie kuszetki, raz w namiocie stacjonarnym na łóżku;
- ubezpieczenie podróżne turystyczne KLZ (minimum 30000 euro), KR (5000 euro), NNW (3000 euro) i BP (300 euro);
- pilot Arsoba Travel, jednocześnie przewodnik w czasie trekkingów - przez cały czas trwania wyprawy;
- wstępy do wszystkich atrakcji wymienionych w programie z wyjątkiem tych z dopiskiem „dla chętnych” i wycieczek fakultatywnych;
- wszystkie wycieczki wg programu z wyjątkiem tych z dopiskiem „dla chętnych”;
- specjalnie przygotowany i wydany w formie drukowanej mapnik;
- serwis fotograficzny, przesłany pocztą na pamięci flash - pendrive (zdjęcia i filmiki zarejestrowane w czasie wyprawy), wysyłka w terminie do 2 miesięcy po zakończeniu wyprawy;
- obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
* jeśli cena biletów lotniczych przekroczy wysokość limitu, to Uczestnik będzie zobowiązany dopłacić brakującą kwotę, o której zostanie wcześniej poinformowany drogą mailową przed zakupem biletu i wyrazi zgodę na ten zakup; możliwy jest również zakup biletów lotniczych z dowolnego lotniska na świecie i spotkanie już na miejscu.


W cenę za imprezę nie wliczono:
- pozostałego wyżywienia (poza śniadaniami które są w świadczeniach),
- dodatkowych fakultatywnych atrakcji, wstępów, wycieczek
  (nie zawartych powyżej w "Świadczeniach w cenie" lub z dopiskiem „dla chętnych”),
- wydatków własnych, pamiątek itp.

Cena za imprezę od osoby, uzależniona jest od ilości osób w grupie:
9 i więcej osób = 18600 zł/os, 8 osób = 18900 zł/os, 7 osób = 19600 zł/os, 6 osób = 20300 zł/os, 5 osób = 21500 zł/os, 4 osoby = 22500 zł/os, 3 osoby = 24900 zł/os, 2 osoby = 27900 zł/os.

Stałym i powracającym Uczestnikom Arsoba Travel przysługuje rabat w wysokości 2% ceny imprezy.

Minimalna kwota, jaką Uczestnik powinien zabrać w związku z tym ze sobą na wyżywienie to 2000 DKK (koron duńskich).  Można obniżyć koszt wyżywienia, zabierając z Polski pewną ilość produktów spożywczych. Sugerujemy, aby dysponować nieco większą kwotą na dodatkowe atrakcje turystyczne, tzw. fakultatywne, pamiątki, nieprzewidziane wydatki.

Informacje praktyczne o kraju, regionie, noclegach, trekkingach, listę wyposażenia, uwagi itp. - przekażemy mailem osobom zainteresowanym.

Przeczytaj opinie Uczestników wypraw i wycieczek Arsoba Travel :: przejdź do listy OPINIE

Skontaktuj się z nami, zadaj pytania, zgłoś chęć udziału :: przejdź do formularza KONTAKT

Zobacz listę wszystkich naszych wypraw i wycieczek :: przejdź do listy WYPRAWY i WYCIECZKI

Obejrzyj profile naszych pilotów i współpracowników :: przejdź do listy PROFILE