KLUB PODRÓŻNIKÓW

Rejestracja! Dołącz do Klubu!

ISLANDIA 15 dni - kraina lodu i ognia


Terminy: 05 - 19 czerwca 2022
              26 czerwca - 10 lipca 2022
              17 - 31 lipca 2022
              01 - 15 sierpnia 2022
              21 sierpnia - 04 września 2022


Cena: od 10900 zł/os.
(zależna od ilości osób w grupie i opcji noclegowej)
Grupa: od 2 do 8 osób w samochodzie 5-9-miejscowym (1-3 aut)
Charakter: wycieczka krajoznawczo - kulturowa, ze zwiedzaniem i spacerami

ISLANDIA to kraj wyjątkowej, dzikiej przyrody. Jest tu ponad 10 000 wodospadów, które wydają się wylewać z każdego górskiego zbocza. Spektakularne fiordy dramatycznie wcinają się w ląd. Liczne wulkany (około 130!) i pola lawy tworzą księżycowy krajobraz. Gejzery, fumarole i sadzawki wrzącego błota poruszają wyobraźnię a kaniony, wąwozy i jaskinie przypominają fantastyczną scenerię filmową. Odwiedzimy nowy aktywny obszar wulkaniczny Fagradalsfjall, aby doświadczyć jak tworzy się nowy wulkan, zobaczyć erupcję lawy i nowe pola lawowe. Lodowce i laguny lodowcowe, jeziora wrzącej wody, sterczące z morza skały i rozbijające się o nie z ogromną mocą fale co krok przypominają o potędze sił natury. Nic dziwnego, że o Islandii mówi się, że to kraina ognia i lodu.
Położona w północnej części Oceanu Atlantyckiego Islandia jest mostem między kontynentami. Wyspa znajduje się na Grzbiecie Śródatlantyckim i przebiega przez nią granica między płytami kontynentalnymi: północnoamerykańską i eurazjatycką. W jednym z parków narodowych można zobaczyć szczeliny i rozpadliny świadczące o przesuwaniu się kontynentów. Dzięki położeniu w pobliżu koła podbiegunowego na Islandii można obserwować zorzę polarną w zimie i cieszyć się białymi nocami latem.
Podczas podróży po Islandii widoki zmieniają się jak w kalejdoskopie. Jednego dnia można zobaczyć wszystko od potężnych białych szczytów niknących w chmurach, przez czarne plaże z szalejącymi falami, po łąki fioletowych łubinów i łany soczyście zielonej trawy, na której pasą się islandzkie owce i konie. Zresztą na owce można się napatrzeć do woli, bo jest ich cztery razy więcej niż ludzi. Oprócz zwierząt udomowionych będzie okazja napotkać te dzikie i niezwykłe, jak lisy polarne i foki oraz całe kolonie ptaków, w tym urocze i fotogeniczne maskonury. Islandia jest też doskonałym miejscem, żeby wybrać się na rejs z obserwacją wielorybów.
Kultura islandzka została ukształtowana przez izolację i ekstremalne siły natury. Warunki te stworzyły wytrzymałych ludzi, którzy zachowują bliskie więzi rodzinne, silne poczucie tradycji i ścisłą więź z przyrodą. W pełnych uroku miastach i małych osadach rybackich będziemy mogli przyjrzeć się lokalnemu rzemiosłu, zapoznać się z islandzką historią i legendami oraz spróbować miejscowej kuchni. Islandia to doskonały kierunek dla wszystkich, którzy oczekują niecodziennych widoków, miłośników przyrody i pasjonatów fotografii. Jej surowość, rozmach i różnorodność wywrze na was niezapomniane wrażenia.

Dla podróżników, którzy mają krótsze urlopy zachęcamy do zapoznania się z programami:
ISLANDIA 7 dni - krótko i przepięknie
ISLANDIA 11 dni - kraina wodospadów i wulkanów


        P R O G R A M :

    1 dzień, lotnisko w POLSCE – przelot – KEFLAVIK – REYKJAVIK
W zależności od określonych dat wyprawy, wyloty możliwe z lotnisk: Warszawa (preferowane), Gdańsk, Wrocław, Katowice, Berlin.
Zbiórka na określonym lotnisku w Polsce lub w Berlinie, spotkanie z pilotem wyprawy. Rejestracja na rejs i nadanie bagażu głównego. Przelot bezpośredni, bez przesiadki. Przylot na międzynarodowe lotnisko Keflavík. Przejedziemy do Reykjaviku, gdzie zakwaterujemy się i odpoczniemy po podróży. W zależności od godziny przylotu będziemy mogli udać się jeszcze na spacer po stolicy. Nocleg w Reykjaviku.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 50 km
    2 dzień, REYKJAVIK
Tego dnia poznamy uroki najdalej wysuniętej na północ stolicy Europy. Przespacerujemy się reprezentacyjnymi ulicami Laugavegur, Skolavordustigur, Hafrastraeti i po starym porcie. Zobaczymy słynną rzeźbę Słoneczny Podróżnik (Sólfar) autorstwa Jóna Gunnara Árnasona oraz zabytkowy dom Höfði, w którym w 1986 roku spotkali się Ronald Reagan i Michaił Gorbaczow, kończąc tym samym epokę „zimnej wojny”. Będziemy mieli okazję odwiedzić wybrane z wielu muzeów (jak Muzeum Morskie, Muzeum Fotografii, Islandzkie Muzeum Fallologiczne, Muzeum Sag, czy Miejskie Muzeum Sztuki). Zobaczymy kościół Hallgrímskirkja, katedrę Dómkirkjan i nowoczesny przeszklony kompleks koncertowo-kongresowy Harpa, mieszczący Operę oraz 4 sale koncertowe. Na spacer bulwarem możemy wybrać się w okolicy latarni morskiej. Odwiedzimy nowy aktywny obszar wulkaniczny Fagradalsfjall, aby na własne oczy zobaczyć jak tworzy się nowy wulkan, zobaczyć erupcję lawy i nowe pola lawowe. Chętni będą mogli odpocząć na geotermalnej plaży w Nauthólsvίk (temperatura wody morskiej ma 15-19 oC, a w jacuzzi 30-39 oC), na basenie Laugardalslaug, lub pojechać do Błękitnej Laguny, by relaksować się w leczniczej kąpieli w pięknym otoczeniu - geotermalne Spa o światowej renomie. Nocleg w Reykjavíku.
        opcja: Blue Lagoon (Błękitna Laguna)
        Dzienny dystans samochodem: ok. 50 km
    3 dzień, Półwysep Snæfellsnes: REYKJAVIK – OLAFSVIK
Rano udamy się do fiordów Hvalfjörður. Przejedziemy przez 6 kilometrowy tunel Hvalfjardargong, który osiąga głębokość 65 metrów pod fiordem. Odwiedzimy Deildartunguhver – największe gorące źródło w Europie, z którego w ciągu sekundy wypływa około 180 l wody o temperaturze około 100 °C; wodą tą ogrzewane są pobliskie szklarnie w których hodowane są pomidory – można je nabyć na miejscu. Obejrzymy niezwykłe wodospady Hraunfossar i Barnafoss. Przejedziemy do Borgarnes, małego miasteczka na północnym wybrzeżu fiordu Borgarfjörður.
Z Borgarnes przejdziemy na półwysep Snæfellsnes. Po drodze czeka nas trekking na wulkan Eldborg (5 km w obie strony). Trasa prowadzi przez pole lawowe porośnięte brzozami karłowatymi, by na koniec wspiąć się na koronę krateru. Widok wnętrza krateru który wtedy ujrzymy, będzie wart każdego kroku. Dalej będziemy kontynuować odkrywanie naturalnych cudów Snæfellsnes. Przejedziemy na zachód wzdłuż południowego brzegu półwyspu i odwiedzimy ekscytujący wąwóz Raudfeldsgja z ukrytym wodospadem. Arnarstapi to mała wioska rybacka z przepięknym wybrzeżem i klifami morskimi, które latem roją się od ptactwa. Przejdziemy 3-kilometrowym szlakiem turystycznym wzdłuż wybrzeża między Arnarstapi i Hellnar, obserwując gniazdujące ptaki i pola lawowe. Potem będziemy kontynuować podróż wokół wulkanu Snæfellsnes i zatrzymamy się na skalistych plażach Djipuralandandur i Dritvik. Na koniec dnia możemy jeszcze wejść na niewysoki wulkan Saxholl, który był czynny 3-4 tysiące lat temu. Nocleg w malowniczym miasteczku Ólafsvík.
       Dzienny dystans samochodem: ok. 360 km 
    4 dzień, Zatoka Breiðafjörður i klify Látrabjarg: OLAFSVIK – BREIDAVIK
Po śniadaniu pójdziemy obejrzeć z bliska wodospad w Olafsvik, a następnie pojedziemy zobaczyć jedno z najczęściej fotografowanych miejsc na Islandii: górę Kirkjufell i wodospad Kirkjufellfoss. Stamtąd udamy się do malowniczego miasteczka rybackiego Stykkishólmur. Zwiedzimy je i wejdziemy na klif z małą latarnią morską, skąd rozciąga się 360 stopni piękna panorama miasteczka i zatoki. Popłyniemy promem Baldur po przepięknej zatoce Breiðafjörður do portu Brjánslækur na południowym wybrzeżu zachodnich fiordów. W drodze do Brjánslækur, prom zatrzyma się na Flatey Island. Z Brjánslækur pojedziemy zobaczyć najdłuższą plażę Fiordów Zachodnich, piękną, żółtoczerwoną Rauðasandur. Następnie po stromych, krętych, szutrowych drogach pojedziemy do Látrabjarg. Znajduje się tu największy w Europie ptasi klif, długi na 14 km i wysoki do 440 m. Latem na klifie znajduje się mnóstwo gniazd maskonurów, głuptaków białych i alk zwyczajnych. Jest to (nie licząc Azorów) najbardziej wysunięta na zachód część Europy. Pojedziemy od razu na klif, ponieważ wieczór to najlepsza pora, by fotografować maskonury, które po długim dniu na morzu wracają na klif. Zatrzymamy się w maleńkiej osadzie, w której jest tylko kościół, cmentarzyk i mały kompleks noclegowy. Nocleg w Breidavik.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 150 km
    5 dzień, Fiordy Zachodnie: BREIDAVIK – ISAFJORDUR
Rano będziemy mieć drugą możliwość obserwacji maskonurów na klifie Latrabjarg. Przez niezwykle malownicze Fiordy Zachodnie udamy się na północ do miasta Ísafjörður. Po drodze miniemy urocze miejscowości rybackie, jak Bíldudalur, gdzie znajduje się Islandzkie Muzeum Potwora Morskiego. Będziemy kontynuować podróż przez Dynjandisheiði i zatrzymamy się przy wielkim kompleksie wodospadów, z których największy – Dynjandi ma 100 m wysokości, 30 m szerokości na górze i 60 m na dole. Potem pojedziemy spektakularną trasą wzdłuż brzegów fiordu Arnarfjörður i przez przełęcz Hrafnseyrarheiði o wysokości 530 m n.p.m., do wioski rybackiej Þingeyri. Z Þingeyri przejedziemy przez niezwykły tunel ze skrzyżowaniem do Ísafjörður, największego miasta w Westfjords. Poznamy miasto Ísafjörður ze starym portem i jego otoczenie. Nocleg w Ísafjörður lub Sudavik.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 200 km
    6 dzień, Północno Zachodnia Islandia: ISAFJORDUR – SUDAVIK – HVAMMSTANGI
We wsi
Sudavik znajduje się Centrum Lisów Polarnych, gdzie można się dowiedzieć wiele  o tym jedynym rodzimym gatunku ssaków na Islandii i zapoznać się z lisimi wychowankami ośrodka. Przejedziemy, wzdłuż brzegów licznych, przeważnie niezamieszkanych fiordów Ísafjarðardjúp, do Hólmavík. Na te piękne wybrzeża przypływają foki i przylatuje mnóstwo ptaków. W Hólmavík znajduje się Muzeum Czarnoksięstwa i Magii – w dawnych czasach miejscowość znana była z polowań na czarownice. Potem możemy wstąpić na kawę do historycznego domku Little Bear - krytego torfem, pełnego antyków, w którym wciąż mieszka islandzka rodzina. Przejedziemy nad fiord Hrútafjörður. Na koniec dnia zrelaksujemy się w naturalnych gorących źródłach nad brzegiem fiordu. Nocleg w okolicach Hvammstangi.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 390 km
    7 dzień, Islandia Północna: HVAMMSTANGI – AKUREYRI
Rano pojedziemy zwiedzić bardzo interesujące muzeum ludowe Byggdasafn, a następnie zatrzymamy się w mieście Hvammstangi. Warte odwiedzenia jest tu Islandzkie Centrum Fok. To centrum badawcze i wystawowe zajmujące się badaniem życia fok znajdujących się w Islandii i jej okolicach. Potem, w dalszej drodze, zobaczymy historyczny kościół Víðimýrikirkja – jeden z pierwszych chronionych zabytków Islandii. Udamy się też na spacer do mało popularnego, ale pięknego i dużego wodospadu Rykjafoss, przy którym znajdują się naturalne gorące źródła.
Przejedziemy do Akureyri - stolicy północy, i zwiedzimy to piękne miasto nad brzegiem fiordu Eyjafjörður. Jednym z najbardziej niezwykłych aspektów Akureyri jest jego ciepły klimat. Chociaż miasto położone jest mniej niż 100 km na południe od Koła Podbiegunowego, to cieszy się jednymi z najlepszych warunków pogodowych w kraju. Nocleg w Akureyri.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 260 km
    8 dzień, AKUREYRI – JEZIORO MYVATN
Rano przespacerujemy się urokliwymi ulicami Akureyri. Spędzimy trochę czasu w centrum miasta i odwiedzimy ogród botaniczny. Potem skierujemy się nad jezioro Mývatn i po drodze zatrzymamy się, aby z dwóch brzegów zobaczyć wodospad Goðafoss (Wodospad Bogów).
Resztę dnia spędzimy na zwiedzaniu naturalnych cudów Jeziora Mývatn i jego okolic. Obszar Mývatn jest znany na całym świecie ze względu na obfitość ptactwa, zwłaszcza dużą liczbę gatunków kaczek. Zobaczymy atrakcje regionu, takie jak pseudokratery Skútustaðagígar (tak podobne do kraterów księżycowych, że amerykańscy kosmonauci a wśród nich Niel Armstrong ćwiczyli tu poruszanie się) i interesujące formacje skalne nad brzegiem jeziora: Kalfastrond i Höfdi. Udamy się na trekking przez formacje lawy w Dimmuborgir i na wulkan Krafla. Odwiedzimy też piękną jaskinię Grjótagjá wypełnioną gorącą wodą oraz interesującą odkrywkę wulkaniczną. Chętni będą mogli odpocząć w Spa Mývatn Nature Baths i wykąpać się w błękitnej wodzie o temperaturze 36 – 39°C. Nocleg w Skutustadir nad jeziorem Myvatn.
        opcja: Mývatn Nature Baths
        Dzienny dystans samochodem: ok. 110 km
    9 dzień, JEZIORO MYVATN – HUSAVIK
Od rana będziemy kontynuować odkrywanie okolic jeziora Myvatn. Na początek zobaczymy błękitno białe jezioro z wodą o temperaturze 100 °C. Zwiedzimy Hverir – duże pole geotermalne z fumarolami siarkowymi, gejzerami parowymi, jeziorkami błotnymi i mini wulkanitami błotnymi. Potem zobaczymy z bliska i obejdziemy dookoła krater wulkanu Viti – wypełniony błękitną wodą. Następny punkt programu to obszar najaktywniejszego wulkanu na wyspie: Leirhnjukur. Tu pójdziemy na trekking, by z bliska zobaczyć obszar geotermalny oraz wielkie pola czarnej, zastygłej lawy. Pożegnamy się z rejonem Myvatn odwiedzając elektrownię geotermalną w Krafla, gdzie do produkcji energii elektrycznej wykorzystuje się ciśnienie pary z ziemi. Pojedziemy do miasta Húsavík, znanego z obserwacji wielorybów. Húsavík był pierwszym miastem na Islandii, które oferowało obserwowanie wielorybów ze statków wycieczkowych. W wodach wokół Islandii można zaobserwować płetwale karłowate, humbaki, delfiny, delfinowce białonose, morświny a także orki, a nawet kaszaloty spermacetowe (największe współcześnie żyjące zwierzęta mięsożerne) i płetwale błękitne (największe żyjące obecnie zwierzęta, i możliwe, że największe jakie żyły kiedykolwiek na świecie). Chętni będą mogli się udać w około 3 - 4 godzinny rejs. Nocleg w Husavik.
        opcja: rejs z obserwacją wielorybów
        Dzienny dystans samochodem: ok. 150 km
    10 dzień, HUSAVIK – EGILSSTADIR
Rano zwiedzimy Muzeum Wielorybnicze w Húsavík, które jest bardzo ciekawym miejscem, nagrodzonym przez ONZ za promowanie proekologicznej turystyki. Zobaczymy port i kościół  Húsavíkurkirkja. Przejedziemy piękną widokowo trasą do malowniczego, ogromnego kanionu Ásbyrgi, w kształcie podkowy. Działa tu Visitor Centre prezentujący ciekawe informacje o rejonie. Wjedziemy do kanionu i przespacerujemy się w okolicach jego końca. Potem ruszymy w ekscytującą drogę przez wyżyny interioru Islandii. Odwiedzimy majestatyczny wodospad Dettifoss – najpotężniejszy wodospad w Europie, i sąsiedni, bardzo piękny Selfoss. W drodze do Egilsstaðir zobaczymy jeszcze zbocze, na którym jest sześć wodospadów, z których jeden – Fetifoss, obejrzymy z bliska. Zobaczymy też Lagarfljót (Lögurinn) - najdłuższe jezioro Islandii. Nocleg w Egilsstaðir.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 250 km
    11 dzień, Fiordy Wschodnie: EGILSSTADIR – HӦFN
Przejedziemy przez malownicze, spokojne Fiordy Wschodnie z urokliwymi wioskami rybackimi i pięknymi widokami. Przedpołudniem udamy się na spacer (5 km w obie strony), aby obejrzeć Hengifoss - trzeci co do wysokości islandzki wodospad. Po drodze obejrzymy jeszcze otoczony bazaltowymi kolumnami wodospad Litlanesfoss. Na lunch zatrzymamy się w ładnej rybackiej wiosce Djúpivogur, z małym portem i historycznym budynkiem z XVIII wieku. Przejedziemy na południe obok Lónsöræfi i przez przełęcz Almannaskarð. Dojedziemy do Höfn – ładnej osady położonej w pobliżu ujścia lodowca Vatnajökull - największego lodowca w Europie pod względem objętości i drugiego pod względem powierzchni. Lodowiec ma najdłuższą tzw. linię wzroku na świecie – przy dobrej pogodzie jest widziany z Wysp Owczych, z odległości 550 km. Spacer po Höfn. Nocleg w Höfn.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 370 km
    12 dzień, Laguna lodowca Jökulsárlón i Park Narodowy Skaftafell: HӦFN – KIRKJUBAEJARKLAUSTUR
Przed nami zwiedzanie Parku Narodowego Vatnajökull, który powstał w 2008 roku z połączenia parków Jökulsárlón i Skaftafell. Dzień zaczniemy od podziwiania laguny lodowca Jökulsárlón - jednej z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych Islandii. Ogromne góry lodowe, prawdziwe rzeźby natury, płyną na błękitnych wodach lodowcowych laguny u stóp lodowca Breiðamerkurjökull. Chętni mogą popłynąć amfibią lub łodzią pontonową Zodiak w krótki rejs po lagunie. Zobaczymy też plażę Jökulsárlón. Podjedziemy pod lodowiec Svinaftelsjokul i podejdziemy ścieżką, by przyjrzeć mu się bliżej.
Potem przejedziemy do Parku Narodowego Skaftafell. Pod czapą lodową Vatnajökull, wysoko nad Skaftafell znajduje się Grímsvötn, jeden z najbardziej aktywnych wulkanów Islandii, którego duża erupcja miała miejsce w 2011 roku. Zajrzymy do Skaftafell Visitor Centre i pójdziemy na spacer w pobliże lodowca Skaftafelljökull. Udamy się też na krótki trekking do Svartifoss, jednego z najbardziej malowniczych wodospadów w Islandii, znanego z otaczających go bazaltowych kolumn. Tego dnia chętni będą mieli możliwość wzięcia udziału w ekscytującej wycieczce - pod przewodnictwem profesjonalnych przewodników i przy użyciu specjalnego sprzętu (raki i topory śnieżne) udadzą się na trekking po lodowcu.
Ze Skaftafell przejedziemy przez sandry Skeiðarársandur do miejscowości Kirkjubæjarklaustur. Nocleg w Kirkjubæjarklaustur.
        opcje: wycieczka statkiem po lagunie lodowca Jökulsárlón, wycieczka na lodowiec w Skaftafel
        Dzienny dystans samochodem: ok. 210 km       
    13 dzień, Południe wyspy: KIRKJUBAEJARKLAUSTUR – SELFOSS
Pełen atrakcji dzień na południu wyspy. Po wyruszeniu z Kirkjubæjarklaustur zobaczymy Kirkjugólfið (the Church Floor) – formację skał bazaltowych przypominającą plaster miodu. Potem odwiedzimy wąski i kręty kanion Fjaðrárgljúfur – piękny i fotogeniczny.
Pojedziemy do miasta Vík í Mýrdal i w jego przepiękne okolice. Do najciekawszych i najpiękniejszych miejsc należą: słynna czarna plaża Reynisfjara z morderczymi falami, majestatyczne klify, granitowe kolumny Garðar przypominające olbrzymie organy i stojące w wodzie skały Reynisdrangar, oraz jaskinia Hálsanefshellir. Następnie udamy się na Dyrhólaey – niewielki półwysep znany dawniej przez angielskich żeglarzy jako Cape Portland. Znajduje się tu rezerwat ptaków, latarnia morska i naturalny łuk skalny Tóin. Zobaczymy plażę Kirkjufjara i ogromne fale rozbijające się o wystające z morza skały (jeśli dostęp na plażę będzie możliwy – okresowo bywa ona zamykana). Następnie ruszymy w pobliże wulkanu i lodowca Eyjafjallajökull, znanego z erupcji w 2010 roku, która sparaliżowała ruch lotniczy w całej Europie. Obejrzymy lagunę przy lodowcu Sólheimajökull. W pobliżu miejscowości Skógar znajduje się wodospad Skógafoss, który ma 62 m wysokości i 25 m szerokości i należy do największych w kraju. Można wspiąć się na jego szczyt po schodkach. Zobaczymy też mierzący 60 metrów wodospad Seljalandsfoss (można wejść za wodospad i obejść strumień wody dookoła!) i sąsiadujący z nim ukryty w kanionie wodospad Gljúfurárfoss. W drodze na nocleg przejedziemy przez Hella - wioskę która słynie z hodowli koni islandzkich. Na koniec dnia zobaczymy szeroki wodospad Urriðafoss. Nocleg w Selfoss lub okolicy.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 250 km
    14 dzień, WIELKI ZŁOTY KRĄG
Przedpołudniem pojedziemy do krateru wulkanicznego Kerið, który powstał około 3000 lat temu. Obejdziemy krater dookoła i zejdziemy nad taflę jego jeziora. Stąd ruszymy dalej w głąb kraju do wodospadu Faxi. Stąd udamy się do Gullfoss - jednego z największych i najpiękniejszych wodospadów w Islandii. Następnie pojedziemy do obszaru Geysir, znanego z gorących źródeł. Tu zobaczymy słynny Wielki Geysir – najstarszy islandzki gejzer odkryty w 1294 roku, oraz Strokkur - aktywny gejzer, który wybucha co kilka minut na wysokość do 35 metrów. Zajrzymy do Visitor Centre, a potem pojedziemy do Parku Narodowego Þingvellir, wyjątkowego miejsca z geologicznego punktu widzenia. Badania wykazały, że Þingvellir jest naturalnym cudem w skali międzynarodowej. Uchylenia i szczeliny w okolicy są dowodem na przesunięcie skorupy planet. Tu spotykają się kontynenty eurazjatycki i północnoamerykański. Na naszej planecie jest niewiele miejsc, gdzie kontynentalny dryf jest tak wyraźnie widoczny. Þingvellir jest również ważnym historycznym miejscem w Islandii – tu w 930 roku odbyło się pierwsze zgromadzenie islandzkiego parlamentu, a w 1944 ogłoszono niezależność od Danii. Þingvellir został wpisany na listę UNESCO w 2004 roku. Przejdziemy się po nim, by bliżej poznać to interesujące miejsce i jego atrakcje. Nocleg w Selfoss lub okolicy.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 220 km
    15 dzień, SELFOSS – GRINDAVIK – KEFLAVIK – przelot – lotnisko w POLSCE
Dzień do zagospodarowania wg życzeń Uczestników. Możemy na przykład eksplorować klify Krisuvikurberg. To malownicze klify południowego wybrzeża, o szerokości około 15 km i wysokości około 40 metrów. Gniazduje tam latem około 60 tysięcy ptasich rodzin. Niedaleko znajduje się pole geotermalne Krýsuvík i malowniczo położone jezioro Kleifarvatn. Zajrzymy do Grindaviku – typowego portowego miasteczka (ok. 3 tysięcy mieszkańców), zajmującego się rybołówstwem. Jest tam m.in. Muzeum Ryby Solonej. Możemy obejrzeć gorące źródła i pole geotermalne Gunnuhver. Pomiędzy Grindavikiem a Błękitną Laguną znajduje się 10-ciokilometrowy krater wulkaniczny Eldvörp – dobry na pieszą wędrówkę. Będziemy mieli jeszcze jedną możliwość, aby odwiedzić nowy aktywny obszar wulkaniczny Fagradalsfjall, aby na własne oczy zobaczyć jak tworzy się nowy wulkan, zobaczyć erupcję lawy i nowe pola lawowe. Chętni mogą pojechać do Błękitnej Laguny, by zrelaksować się w leczniczej kąpieli w przepięknym otoczeniu - to geotermalne Spa o światowej renomie.
Wieczorem przejazd na lotnisko Keflavik, rejestracja na rejs. Przelot bezpośredni na jedno z polskich lotnisk lub do Berlina.
Jeśli wylot będzie następnego dnia rano, to przenocujemy w Reykjaviku lub Keflaviku.
        opcja: Blue Lagoon (Błękitna Laguna)
        Dzienny dystans samochodem: ok. 140 km
Łączny dystans samochodem: ok. 3200 km

Program autorski. COPYRIGHT: Arsoba Travel 2020

To jest program maksymalny, postaramy się go zrealizować.
Organizator zastrzega możliwość zmian w programie i nie bierze odpowiedzialności za wynikłe w czasie wyprawy utrudnienia, ułatwienia, zmiany programu, trasy, kolejności oferowanych atrakcji, zmiany cen - jeśli owe wynikają nie z jego winy lecz z zaistniałych na miejscu warunków lokalnych, cenowych, pogodowych oraz związanych z kondycją grupy i Uczestników.
Chęć wzięcia udziału w atrakcjach dodatkowych i wycieczkach fakultatywnych należy zgłaszać organizatorowi (przed rozpoczęciem imprezy) lub pilotowi (w czasie trwania imprezy), ze stosownym wyprzedzeniem.

        Ś W I A D C Z E N I A   W   C E N I E  :

- logistyka wycieczki, jej przygotowanie i realizacja;
- bilet lotniczy na trasie Polska – Reykjavik – Polska, w cenie bagaż rejestrowany o wadze do 20 kg i bagaż kabinowy o wadze do 8 kg [do limitu: 1600 zł za osobę dorosłą, do rozliczenia* ];
- wszystkie noclegi wg programu (hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele - w wybranym standardzie (opis znajduje się poniżej);
- ubezpieczenie podróżne turystyczne KLZ (minimum 30000 eur, obejmuje zachorowanie na Covid-19), KR (5000 eur), NNW (3000 eur) i BP (300 eur);
- polski pilot Arsoba Travel przez cały czas wycieczki na Islandii (jednocześnie kierowca samochodu max 9-miejscowego);
- transport wynajętym samochodem 5-9-miejscowym przez cały czas trwania wycieczki na Islandii, paliwo, ubezpieczenie auta, koszty eksploatacyjne, opłaty parkingowe;
- rejs promem przez zatokę Breiðafjörður w dniu 4;
- serwis fotograficzny, przesłany pocztą na pamięci flash - pendrive (zdjęcia i filmiki zarejestrowane w czasie imprezy), wysyłka w terminie do 2 miesięcy po zakończeniu;
- obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
* jeśli cena biletów lotniczych przekroczy wysokość limitu, to Uczestnik będzie zobowiązany dopłacić brakującą kwotę, o której zostanie wcześniej poinformowany drogą mailową przed zakupem biletu i wyrazi zgodę na ten zakup; możliwy jest również zakup biletów lotniczych z dowolnego lotniska na świecie i spotkanie już na miejscu.


W cenę za imprezę nie wliczono:
- dojazdu z miejsca zamieszkania na lotnisko wylotu i z powrotem,
-
wyżywienia (poza śniadaniami, jeśli wybrany droższy wariant zakwaterowania),
- opłat za wstęp do obiektów, atrakcji, basenów, wycieczek fakultatywnych i opcjonalnych,
- opłat za wymagane lokalnym islandzkim prawem procedury, testy i badania związane z profilaktyką zdrowotną w zakresie pandemii koronawirusa COVID-19;
- wydatków własnych, pamiątek itp.

Cena za wycieczkę od osoby, uzależniona jest od ilości osób w grupie:
6-10 osób = 10900 zł/os, 5 osób = 12100 zł/os, 4 osoby = 12100 zł/os, 3 osoby = 13200 zł/os, 2 osoby = 15300 zł/os.
Podane powyżej ceny zawierają
mieszany wariant zakwaterowania bez śniadań, to jest ok. 80% noclegów w prywatnym standardzie (pokoje dwuosobowe z prywatną lub współdzieloną łazienką, w hotelach, apartamentach, pensjonatach i hostelach) oraz ok. 20% noclegów w pokojach kilkuosobowych z łazienką współdzieloną poza pokojem.
Można wybrać wyższy wariant zakwaterowania: wszystkie noclegi ze śniadaniami, w prywatnym standardzie (pokoje dwuosobowe z prywatną lub współdzieloną łazienką, w hotelach, apartamentach, pensjonatach i hostelach). Dla tego wariantu cena za wycieczkę wzrośnie o 1200 zł.

Stałym i powracającym Uczestnikom Arsoba Travel przysługuje rabat w wysokości 2% ceny imprezy.

Kwota, jaką Uczestnik powinien przeznaczyć na wyżywienie to minimum 1800 zł. Sugerujemy, aby dysponować większą kwotą na droższe wyżywienie, dodatkowe atrakcje, pamiątki, uzupełniające i nieprzewidziane wydatki.

Informacje praktyczne o kraju, regionie, noclegach, trekkingach, listę wyposażenia, uwagi itp. - przekażemy mailem osobom zainteresowanym.

Przeczytaj opinie Uczestników wypraw i wycieczek Arsoba Travel :: przejdź do listy OPINIE

Skontaktuj się z nami, zadaj pytania, zgłoś chęć udziału :: przejdź do formularza KONTAKT

Zobacz listę wszystkich naszych wypraw i wycieczek :: przejdź do listy WYPRAWY i WYCIECZKI

Obejrzyj profile naszych pilotów i współpracowników :: przejdź do listy PROFILE