Jeżeli chcesz być na bieżąco informowany o nowych wyprawach i wydarzeniach
- dopisz się do biuletynu
ISLANDIA to kraj wyjątkowej, dzikiej przyrody. Jest tu ponad 10 000 wodospadów, które wydają się wylewać z każdego górskiego zbocza. Spektakularne fiordy dramatycznie wcinają się w ląd. Liczne wulkany (około 130!) i pola lawy tworzą księżycowy krajobraz. Gejzery, fumarole i sadzawki wrzącego błota poruszają wyobraźnię a kaniony, wąwozy i jaskinie przypominają fantastyczną scenerię filmową. Odwiedzimy nowy aktywny obszar wulkaniczny Fagradalsfjall, aby doświadczyć jak tworzy się nowy wulkan, zobaczyć erupcję lawy i nowe pola lawowe. Lodowce i laguny lodowcowe, jeziora wrzącej wody, sterczące z morza skały i rozbijające się o nie z ogromną mocą fale co krok przypominają o potędze sił natury. Nic dziwnego, że o Islandii mówi się, że to kraina ognia i lodu.
Położona w północnej części Oceanu Atlantyckiego Islandia jest mostem między kontynentami. Wyspa znajduje się na Grzbiecie Śródatlantyckim i przebiega przez nią granica między płytami kontynentalnymi: północnoamerykańską i eurazjatycką. W jednym z parków narodowych można zobaczyć szczeliny i rozpadliny świadczące o przesuwaniu się kontynentów. Dzięki położeniu w pobliżu koła podbiegunowego na Islandii można obserwować zorzę polarną w zimie i cieszyć się białymi nocami latem.
Podczas podróży po Islandii widoki zmieniają się jak w kalejdoskopie. Jednego dnia można zobaczyć wszystko od potężnych białych szczytów niknących w chmurach, przez czarne plaże z szalejącymi falami, po łąki fioletowych łubinów i łany soczyście zielonej trawy, na której pasą się islandzkie owce i konie. Zresztą na owce można się napatrzeć do woli, bo jest ich cztery razy więcej niż ludzi. Oprócz zwierząt udomowionych będzie okazja napotkać te dzikie i niezwykłe, jak lisy polarne i foki oraz całe kolonie ptaków, w tym urocze i fotogeniczne maskonury. Islandia jest też doskonałym miejscem, żeby wybrać się na rejs z obserwacją wielorybów.
Kultura islandzka została ukształtowana przez izolację i ekstremalne siły natury. Warunki te stworzyły wytrzymałych ludzi, którzy zachowują bliskie więzi rodzinne, silne poczucie tradycji i ścisłą więź z przyrodą. W pełnych uroku miastach i małych osadach rybackich będziemy mogli przyjrzeć się lokalnemu rzemiosłu, zapoznać się z islandzką historią i legendami oraz spróbować miejscowej kuchni. Islandia to doskonały kierunek dla wszystkich, którzy oczekują niecodziennych widoków, miłośników przyrody i pasjonatów fotografii. Jej surowość, rozmach i różnorodność wywrze na was niezapomniane wrażenia.
Zachęcamy do zapoznania się również z innym naszym programem:
ISLANDIA 16 dni - interior, ogień, lód, góry, fiordy, treki
P R O G R A M :
1 dzień, lotnisko w Polsce – przelot – KEFLAVIK – REYKJAVIK
Zbiórka na określonym lotnisku w Polsce, spotkanie z pilotem wyprawy. Rejestracja na rejs i nadanie bagażu głównego. Przelot bezpośredni, bez przesiadki. Przylot na międzynarodowe lotnisko Keflavík. Przejedziemy do Reykjaviku, gdzie zakwaterujemy się i odpoczniemy po podróży. Nocleg w Reykjaviku.
dzienny dystans samochodem: ok. 50 km
2 dzień, REYKJAVIK i okolice
Po śniadaniu wyruszymy aby poznać uroki najdalej wysuniętej na północ stolicy Europy. Przespacerujemy się reprezentacyjnymi ulicami Laugavegur, Skolavordustigur, Hafrastraeti i po starym porcie. Zobaczymy słynną rzeźbę Słoneczny Podróżnik (Sólfar) autorstwa Jóna Gunnara Árnasona oraz zabytkowy dom Höfði, w którym w 1986 roku spotkali się Ronald Reagan i Michaił Gorbaczow, kończąc tym samym epokę „zimnej wojny”. Będziemy mieli okazję odwiedzić wybrane z wielu muzeów (jak Muzeum Morskie, Muzeum Fotografii, Islandzkie Muzeum Fallologiczne, Muzeum Sag, czy Miejskie Muzeum Sztuki). Zobaczymy kościół Hallgrímskirkja, katedrę Dómkirkjan i nowoczesny przeszklony kompleks koncertowo-kongresowy Harpa, mieszczący Operę oraz 4 sale koncertowe. Panoramę miasta zobaczymy ze szczytu kompleksu Perlan. Pojedziemy do Hveragerði, miasteczka przez które przepływa rzeka Varmá („ciepła rzeka”) a wokół wznoszą się malownicze góry i pagórki. Na tym bogato urzeźbionym terenie występują pola geotermalne wykorzystywane do ogrzewania i gotowania - dzięki temu miasto jest centrum uprawy owoców, warzyw i kwiatów. Gorące źródła można obejrzeć w położonym w centrum miasta Parku Geotermalnym. Pójdziemy na wędrówkę po dolinie Reykjadalur („dolina dymów”), gdzie na terenie geotermalnym Hengill i przy rzeczce Reykjadalsá znajdziemy dużo gorących, dymiących źródeł oraz miejsca do kąpieli w naturze. Trekking możemy zrobić krótszy (trasa 6-8 km w obie strony) lub dłuższy z pętlą (trasa 11 km w obie strony). Warto zabrać ze sobą strój kąpielowy, ręcznik. Nocleg w Reykjaviku lub w okolicy.
dzienny dystans samochodem: 100 km
3 dzień, REYKJAVIK i okolice
Dzisiaj w pierwszej części dnia dokończymy zwiedzanie stolicy Islandii, Reykjaviku. Zajrzymy do Grindaviku – typowego portowego miasteczka (ok. 3 tysięcy mieszkańców), zajmującego się rybołówstwem. Niedaleko znajduje się pole geotermalne Krýsuvík. Możemy obejrzeć także gorące źródła i pole geotermalne Gunnuhver. Popołudniu odwiedzimy nowy aktywny obszar wulkaniczny Fagradalsfjall, aby na własne oczy zobaczyć jak tworzy się nowy wulkan, zobaczyć erupcję lawy i nowe pola lawowe. Aby dotrzeć od drogi w rejon dolin Geldingadalir i Meradalir, trzeba przespacerować się około 1 godzinę (w jedną stronę). Spacery po terenie, zdjęcia, kontemplacja kreatywnej potęgi natury zajmie nam z pewnością sporo czasu. Warto zabrać np. lornetkę, aparat fot. z teleobiektywem i funkcją nagrywania filmów, statyw. Do poprzedniej erupcji w tym systemie wulkanicznym (Krýsuvík-Trölladyngja) doszło w XII w. Erupcję 19 marca br. poprzedziła kilkumiesięczna aktywność sejsmiczna. Magma dociera na powierzchnię z głębokości około 17-20 km. Wypływy lawy następują na odcinku ok. 1 km. Przebieg erupcji jest spokojny, choć wysoce kreatywny – co kilka dni otwierają się nowe szczeliny, a konusy wulkaniczne rosną. Erupcję można obserwować na żywo także za pośrednictwem kamer ustawionych przez islandzką telewizję publiczną RÚV oraz główny islandzki dziennik Morgunblaðið. Chętni będą mogli odpocząć na geotermalnej plaży w Nauthólsvίk (temperatura wody morskiej ma 15-19 oC, a w jacuzzi 30-39 oC), na basenie Laugardalslaug, lub pojechać do Błękitnej Laguny, by relaksować się w leczniczej kąpieli w pięknym otoczeniu - geotermalne Spa o światowej renomie. Można zrelaksować się także w nowootwartej Sky Lagoon. Nocleg w Reykjavíku lub w okolicy.
Opcja: Blue Lagoon (Błękitna Laguna), Sky Lagoon
dzienny dystans samochodem: 120 km
4 dzień, półwysep Snæfellsnes: REYKJAVIK – GRUNDARFJORDUR
Rano udamy się do fiordów Hvalfjörður. Przejedziemy przez 6 kilometrowy tunel Hvalfjardargong, który osiąga głębokość 65 metrów pod fiordem. Odwiedzimy Deildartunguhver – największe gorące źródło w Europie, z którego w ciągu sekundy wypływa około 180 l wody o temperaturze około 100 °C; wodą tą ogrzewane są pobliskie szklarnie w których hodowane są pomidory – można je nabyć na miejscu. Obejrzymy niezwykłe wodospady Hraunfossar i Barnafoss. Przejedziemy do Borgarnes, małego miasteczka na północnym wybrzeżu fiordu Borgarfjörður, tam zjemy obiad. Z Borgarnes przejdziemy na półwysep Snæfellsnes. Po drodze czeka nas lekki trekking na wulkan Eldborg (5 km w obie strony). Trasa prowadzi przez pole lawowe porośnięte brzozami karłowatymi, by na koniec wspiąć się na koronę krateru. Widok wnętrza krateru który wtedy ujrzymy, będzie wart każdego kroku. Dalej będziemy kontynuować odkrywanie naturalnych cudów Snæfellsnes. Przejedziemy na zachód wzdłuż południowego brzegu półwyspu i odwiedzimy ekscytujący wąwóz Raudfeldsgja z ukrytym wodospadem. Arnarstapi to mała wioska rybacka z przepięknym wybrzeżem i klifami morskimi, które latem roją się od ptactwa. Przejdziemy 3-kilometrowym szlakiem turystycznym wzdłuż wybrzeża między Arnarstapi i Hellnar, obserwując gniazdujące ptaki i pola lawowe. Potem będziemy kontynuować podróż wokół wulkanu Snæfellsnes. Zobaczymy górę Kirkjufell i wodospad Kirkjufellfoss. Nocleg w malowniczym miasteczku Grundarfjordur lub w okolicy.
dzienny dystans samochodem: 360 km
5 dzień, GRUNDARFJORDUR – BREIDAVIK
Po śniadaniu pojedziemy ponownie zobaczyć w innym świetle jedno z najczęściej fotografowanych miejsc na Islandii: górę Kirkjufell i wodospad Kirkjufellfoss. Stamtąd udamy się do malowniczego miasteczka rybackiego Stykkishólmur. Zwiedzimy je i wejdziemy na klif z małą latarnią morską, skąd rozciąga się 360 stopni piękna panorama miasteczka i zatoki. Popłyniemy promem Baldur po przepięknej zatoce Breiðafjörður do portu Brjánslækur na południowym wybrzeżu zachodnich fiordów. W drodze do Brjánslækur, prom zatrzyma się na Flatey Island. Po krętych, szutrowych drogach pojedziemy do Látrabjarg. Znajduje się tu największy w Europie ptasi klif, długi na 14 km i wysoki do 440 m. Latem na klifie znajduje się mnóstwo gniazd maskonurów, głuptaków białych i alk zwyczajnych. Jest to (nie licząc Azorów) najbardziej wysunięta na zachód część Europy. Pojedziemy od razu na klif, ponieważ wieczór to najlepsza pora, by fotografować maskonury, które po długim dniu na morzu wracają na klif. Zatrzymamy się w maleńkiej osadzie, w której jest tylko kościół, cmentarzyk i mały kompleks noclegowy. Nocleg w Breidavik.
dzienny dystans samochodem: 150 km
6 dzień, Fiordy Zachodnie: BREIDAVIK – ISAFJORDUR
Po obfitym i różnorodnym śniadaniu ruszymy w trasę. Przystaniemy na zdjęcia przy Garðar BA 64 – to najstarszy na Islandii stalowy, hybrydowy były statek wielorybniczy, który w 1981 roku został wycofany z eksploatacji i osiadł na mieliźnie w dolinie Skápadalur. Odwiedzimy najdłuższą plażę Fiordów Zachodnich, piękną, żółtoczerwoną Rauðasandur. Przez niezwykle malownicze Fiordy Zachodnie udamy się na północ do miasta Ísafjörður. Po drodze miniemy urocze miejscowości rybackie, jak Bíldudalur, gdzie znajduje się Islandzkie Muzeum Potwora Morskiego. Będziemy kontynuować podróż przez Dynjandisheiði i zatrzymamy się przy wielkim kompleksie wodospadów, z których największy – Dynjandi ma 100 m wysokości, 30 m szerokości na górze i 60 m na dole. Potem pojedziemy spektakularną trasą wzdłuż brzegów fiordu Arnarfjörður i przez przełęcz Hrafnseyrarheiði o wysokości 530 m n.p.m., do wioski rybackiej Þingeyri. Z Þingeyri przejedziemy przez niezwykły tunel ze skrzyżowaniem do Ísafjörður, największego miasta w Westfjords. Poznamy miasto Ísafjörður ze starym portem i jego otoczenie. Nocleg w Sudavik.
dzienny dystans samochodem: 200 km
7 dzień, północno-zachodnia Islandia: SUDAVIK – HVAMMSTANGI
We wsi Sudavik znajduje się Centrum Lisów Polarnych, gdzie można się dowiedzieć wiele o tym jedynym rodzimym gatunku ssaków na Islandii i zapoznać się z lisimi wychowankami ośrodka. Wstąpimy na kawę, herbatę lub czekoladę do historycznego domku Little Bear - krytego torfem, pełnego antyków, w którym wciąż mieszka islandzka rodzina. Przejedziemy, wzdłuż brzegów licznych, przeważnie niezamieszkanych fiordów Ísafjarðardjúp, do Hólmavík. Na te piękne wybrzeża przypływają foki i przylatuje mnóstwo ptaków. W Hólmavík znajduje się Muzeum Czarnoksięstwa i Magii – w dawnych czasach miejscowość znana była z polowań na czarownice. Zrelaksujemy się w naturalnych gorących źródłach w Drangsnes nad brzegiem fiordu. Przejedziemy nad fiord Hrútafjörður. Nocleg w okolicach Hvammstangi.
dzienny dystans samochodem: 390 km
8 dzień, Islandia północna: HVAMMSTANGI – AKUREYRI
Rano zwiedzimy bardzo interesujące regionalne muzeum regionalne Byggdasafn, gdzie dowiemy się również jak dawniej poławiano 7-metrowe rekiny. Zatrzymamy się w mieście Hvammstangi. Możemy odwiedzić tu Islandzkie Centrum Fok (to centrum badawcze i wystawowe zajmujące się badaniem życia fok znajdujących się w Islandii i jej okolicach) oraz sklep firmowy firmy produkującej odzież z wełny islandzkich owiec. Odbijemy na północ do formacji skalnej Hvitserkur. Potem, w dalszej drodze, zobaczymy historyczny kościół Víðimýrikirkja – jeden z pierwszych chronionych zabytków Islandii. Odwiedzimy skansen w Glaumbær. Udamy się na spacer do mało popularnego, ale pięknego i dużego wodospadu Rykjafoss, przy którym znajduje się basenik z gorącą wodą z naturalnego źródła – okazja do kąpieli. Przejedziemy do Akureyri - stolicy północy, drugiego największego miasta Islandii położonego nad brzegiem fiordu Eyjafjörður. Jednym z najbardziej niezwykłych aspektów Akureyri jest jego ciepły klimat. Chociaż miasto położone jest mniej niż 100 km na południe od Koła Podbiegunowego, to cieszy się jednymi z najlepszych warunków pogodowych w kraju. Nocleg w Akureyri lub w okolicy.
dzienny dystans samochodem: 260 km
9 dzień, AKUREYRI – JEZIORO MYVATN
Rano przespacerujemy się urokliwymi ulicami Akureyri. Spędzimy trochę czasu w centrum miasta i odwiedzimy ogród botaniczny. Potem skierujemy się nad jezioro Mývatn a po drodze zatrzymamy się, aby z dwóch brzegów zobaczyć wodospad Goðafoss (Wodospad Bogów). Resztę dnia spędzimy na zwiedzaniu naturalnych cudów Jeziora Mývatn i jego okolic. Obszar Mývatn jest znany na całym świecie ze względu na obfitość ptactwa, zwłaszcza dużą liczbę gatunków kaczek. Zobaczymy atrakcje regionu, takie jak pseudokratery Skútustaðagígar (tak podobne do kraterów księżycowych, że amerykańscy kosmonauci a wśród nich Niel Armstrong ćwiczyli tu poruszanie się) i interesujące formacje skalne nad brzegiem jeziora: Kalfastrond i Höfdi. Udamy się na trekking przez formacje lawy w Dimmuborgir i na wulkan Krafla. Odwiedzimy też piękną jaskinię Grjótagjá wypełnioną gorącą wodą oraz interesującą odkrywkę wulkaniczną. Chętni będą mogli odpocząć w Spa Mývatn Nature Baths i wykąpać się w błękitnej wodzie o temperaturze 36 – 39°C. Nocleg w okolicy jeziora Myvatn.
dzienny dystans samochodem: 110 km
Opcja: Mývatn Nature Baths
10 dzień, JEZIORO MYVATN – HUSAVIK
Od rana będziemy kontynuować odkrywanie okolic jeziora Myvatn. Na początek zobaczymy błękitno białe jezioro z wodą o temperaturze 100 °C. Zwiedzimy Hverir – duże pole geotermalne z fumarolami siarkowymi, gejzerami parowymi, jeziorkami błotnymi i mini wulkanitami błotnymi. Potem zobaczymy z bliska i obejdziemy dookoła krater wulkanu Viti – wypełniony błękitną wodą. Następny punkt programu to obszar najaktywniejszego wulkanu na wyspie: Leirhnjukur. Tu pójdziemy na trekking, by z bliska zobaczyć obszar geotermalny oraz wielkie pola czarnej, zastygłej lawy. Pożegnamy się z rejonem Myvatn odwiedzając elektrownię geotermalną w Krafla, gdzie do produkcji energii elektrycznej wykorzystuje się ciśnienie pary z ziemi. Pojedziemy do miasta Húsavík, znanego z obserwacji wielorybów. Nocleg w Husavik lub w okolicy.
dzienny dystans samochodem: 150 km
Opcja: Rejs z obserwacją wielorybów
11 dzień, HUSAVIK – EGILSSTADIR
Húsavík był pierwszym miastem na Islandii, które oferowało obserwowanie wielorybów ze statków wycieczkowych. W wodach wokół Islandii można zaobserwować płetwale karłowate, humbaki, delfiny, delfinowce białonose, morświny a także orki, a nawet kaszaloty spermacetowe (największe współcześnie żyjące zwierzęta mięsożerne) i płetwale błękitne (największe żyjące obecnie zwierzęta, i możliwe, że największe jakie żyły kiedykolwiek na świecie). Przedpołudniem chętni będą mogli się udać w około 3 - 4 godzinny rejs na obserwację wielorybów. Zwiedzimy Muzeum Wielorybnicze w Húsavík, które jest bardzo ciekawym miejscem, nagrodzonym przez ONZ za promowanie proekologicznej turystyki. Zobaczymy port i kościół Húsavíkurkirkja. Przejedziemy piękną widokowo trasą do malowniczego, ogromnego kanionu Ásbyrgi, w kształcie podkowy. Działa tu Visitor Centre prezentujący ciekawe informacje o rejonie. Wjedziemy do kanionu i przespacerujemy się w okolicach jego końca. Potem ruszymy w ekscytującą drogę przez wyżyny interioru Islandii. Odwiedzimy majestatyczny wodospad Dettifoss – najpotężniejszy wodospad w Europie, i sąsiedni, bardzo piękny Selfoss. W drodze do Egilsstaðir zobaczymy jeszcze zbocze, na którym jest sześć wodospadów, z których jeden – Fetifoss, możemy obejrzeć z bliska. Nocleg w Egilsstaðir, które leży nad Lagarfljót (Lögurinn) - najdłuższym jeziorem Islandii.
dzienny dystans samochodem: 250 km
12 dzień, Fiordy Wschodnie: EGILSSTADIR – HӦFN
Przedpołudniem udamy się na spacer, aby obejrzeć wodospad Fardagafoss. Pojedziemy do kolowego i nieco ekscentrycznego miasteczka Seyðisfjörður (Seydisfjordur). Przejedziemy przez malownicze, spokojne Fiordy Wschodnie z urokliwymi wioskami rybackimi i pięknymi widokami. Na lunch zatrzymamy się w ładnej rybackiej wiosce Djúpivogur, z małym portem i historycznym budynkiem z XVIII wieku. Przejedziemy na południe obok Lónsöræfi i przez przełęcz Almannaskarð. Dojedziemy do Höfn – osady położonej w pobliżu ujścia lodowca Vatnajökull - największego lodowca w Europie pod względem objętości i drugiego pod względem powierzchni. Lodowiec ma najdłuższą tzw. linię wzroku na świecie – przy dobrej pogodzie jest widziany z Wysp Owczych, z odległości 550 km. Spacer po Höfn. Nocleg w okolicy Höfn lub w okolicy.
dzienny dystans samochodem: 370 km
13 dzień, laguna lodowca Jökulsárlón i Park Narodowy Skaftafell: HӦFN – KIRKJUBAEJARKLAUSTUR
Przed nami zwiedzanie Parku Narodowego Vatnajökull, który powstał w 2008 roku z połączenia parków Jökulsárlón i Skaftafell. Dzień zaczniemy od podziwiania laguny lodowca Jökulsárlón - jednej z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych Islandii. Ogromne góry lodowe, prawdziwe rzeźby natury, płyną na błękitnych wodach lodowcowych laguny u stóp lodowca Breiðamerkurjökull. Chętni mogą popłynąć amfibią lub łodzią pontonową Zodiak w krótki rejs po lagunie. Zobaczymy też słynną plażę Jökulsárlón, na której lądują kry lodowe. Podjedziemy pod lodowiec Svinaftelsjokul i podejdziemy ścieżką, by przyjrzeć mu się bliżej. Potem przejedziemy do Parku Narodowego Skaftafell. Pod czapą lodową Vatnajökull, wysoko nad Skaftafell znajduje się Grímsvötn, jeden z najbardziej aktywnych wulkanów Islandii, którego duża erupcja miała miejsce w 2011 roku. Zajrzymy do Skaftafell Visitor Centre i pójdziemy na spacer w pobliże lodowca Skaftafelljökull. Udamy się na krótki trekking do Svartifoss, jednego z najbardziej malowniczych wodospadów w Islandii, znanego z otaczających go bazaltowych kolumn. Ze Skaftafell przejedziemy przez sandry Skeiðarársandur do miejscowości Kirkjubæjarklaustur. Nocleg w Kirkjubæjarklaustur lub w okolicy.
dzienny dystans samochodem: 210 km
Opcja: rejs po lagunie lodowca Jökulsárlón
14 dzień, południe wyspy: KIRKJUBAEJARKLAUSTUR – SELFOSS
Pełen atrakcji dzień na południu wyspy. Po wyruszeniu z Kirkjubæjarklaustur zobaczymy Kirkjugólfið (the Church Floor) – formację skał bazaltowych przypominającą plaster miodu. Potem odwiedzimy wąski i kręty kanion Fjaðrárgljúfur – piękny i fotogeniczny. Pojedziemy do miasta Vík í Mýrdal i w jego przepiękne okolice. Do najciekawszych i najpiękniejszych miejsc należą: słynna czarna plaża Reynisfjara z morderczymi falami, majestatyczne klify, granitowe kolumny Garðar przypominające olbrzymie organy i stojące w wodzie skały Reynisdrangar, oraz jaskinia Hálsanefshellir. Następnie udamy się na Dyrhólaey – niewielki półwysep znany dawniej przez angielskich żeglarzy jako Cape Portland. Znajduje się tu rezerwat ptaków, latarnia morska i naturalny łuk skalny Tóin. Zobaczymy plażę Kirkjufjara i ogromne fale rozbijające się o wystające z morza skały (jeśli dostęp na plażę będzie możliwy – okresowo bywa ona zamykana). Następnie ruszymy w pobliże wulkanu i lodowca Eyjafjallajökull, znanego z erupcji w 2010 roku, która sparaliżowała ruch lotniczy w całej Europie. Udamy się do jęzora lodowca Sólheimajökull, gdzie przespacerujemy się na punkt widokowy i do czoła lodowca. W pobliżu miejscowości Skógar znajduje się wodospad Skógafoss, który ma 62 m wysokości i 25 m szerokości i należy do największych w kraju. Można wspiąć się na jego szczyt po schodkach. Zobaczymy też mierzący 60 metrów wodospad Seljalandsfoss (można wejść za wodospad i obejść strumień wody dookoła!) i sąsiadujący z nim ukryty w kanionie wodospad Gljúfurárfoss. W drodze na nocleg przejedziemy przez Hella - wioskę która słynie z hodowli koni islandzkich. Nocleg w Þorlákshöfn.
dzienny dystans samochodem: 250 km
15 dzień, WIELKI ZŁOTY KRĄG – KEFLAVIK – przelot
Rano pojedziemy do krateru wulkanicznego Kerið, który powstał około 3000 lat temu. Obejdziemy krater dookoła i zejdziemy nad taflę jego jeziora. Stąd udamy się do Gullfoss - jednego z największych i najpiękniejszych wodospadów w Islandii. Następnie pojedziemy do obszaru Geysir, znanego z gorących źródeł. Tu zobaczymy słynny Wielki Geysir – najstarszy islandzki gejzer odkryty w 1294 roku, oraz Strokkur - aktywny gejzer, który wybucha co kilka minut na wysokość do 35 metrów. Wyjątkowy obiad zjemy w wyjątkowym miejscu – na farmie pomidorów. Potem pojedziemy do Parku Narodowego Þingvellir, wyjątkowego miejsca z geologicznego punktu widzenia. Badania wykazały, że Þingvellir jest naturalnym cudem w skali międzynarodowej. Uchylenia i szczeliny w okolicy są dowodem na przesunięcie skorupy planet. Tu spotykają się kontynenty eurazjatycki i północnoamerykański. Na naszej planecie jest niewiele miejsc, gdzie kontynentalny dryf jest tak wyraźnie widoczny. Þingvellir jest również ważnym historycznym miejscem w Islandii – tu w 930 roku odbyło się pierwsze zgromadzenie islandzkiego parlamentu, a w 1944 ogłoszono niezależność od Danii. Þingvellir został wpisany na listę UNESCO w 2004 roku. Przejdziemy się po nim, by bliżej poznać to interesujące miejsce i jego atrakcje. Będziemy mieli jeszcze jedną alternatywną możliwość, aby odwiedzić nowy aktywny obszar wulkaniczny Fagradalsfjall, aby na własne oczy zobaczyć jak tworzy się nowy wulkan, zobaczyć erupcję lawy i nowe pola lawowe. Wieczorem przejedziemy na lotnisko Keflavik i zarejestrujemy się na rejs.
opcja: Blue Lagoon (Błękitna Laguna)
dzienny dystans samochodem: ok. 140 km
16 dzień, KEFLAVIK – przelot – lotnisko w Polsce
Przelot powrotny do Polski.
Łączny dystans samochodem: ok. 3300 km
Program autorski. COPYRIGHT: Arsoba Travel 2022
To jest program maksymalny, postaramy się go zrealizować.
Organizator zastrzega możliwość zmian w programie i nie bierze odpowiedzialności za wynikłe w czasie wyprawy utrudnienia, ułatwienia, zmiany programu, trasy, kolejności oferowanych atrakcji, zmiany cen - jeśli owe wynikają nie z jego winy lecz z zaistniałych na miejscu warunków lokalnych, cenowych, pogodowych oraz związanych z kondycją grupy i Uczestników.
Chęć wzięcia udziału w atrakcjach dodatkowych i wycieczkach fakultatywnych należy zgłaszać organizatorowi (przed rozpoczęciem imprezy) lub pilotowi (w czasie trwania imprezy), ze stosownym wyprzedzeniem.
Ś W I A D C Z E N I A W C E N I E :
- logistyka wyprawy, jej przygotowanie i realizacja;
- bilet lotniczy na trasie Gdańsk lub Wrocław – Reykjavik – Gdańsk lub Wrocław, w cenie bagaż rejestrowany o wadze do 20 kg i bagaż kabinowy o wadze do 8 kg [do limitu: 1600 zł za osobę dorosłą, do rozliczenia* ];
- wszystkie noclegi wg programu, w standardzie:
Około 80% noclegów w prywatnym standardzie (pokoje 2-osobowe z prywatną lub współdzieloną łazienką, w hotelach, apartamentach, pensjonatach i hostelach);
Około 20% noclegów w pokojach kilkuosobowych z łazienką współdzieloną poza pokojem;
- ubezpieczenie podróżne turystyczne, zaw. opcję zachorowania na COVID 19: koszty leczenia, ratownictwa i transportu, ochrona w zakresie Covid 19 (300000 zł), pomoc w podróży Assistance 24h (300000 zł), nast. nieszczęśliwych wypadków (25000 zł), OC (400000 zł) i bagaż podróżny (2000 zł);
- polski pilot Arsoba Travel przez cały czas wyprawy na Islandii (jednocześnie kierowca samochodu 5- lub 9-miejscowego);
- transport wynajętym samochodem 5- lub 9-miejscowym przez cały czas trwania wyprawy na Islandii, paliwo, ubezpieczenie auta, koszty eksploatacyjne, opłaty parkingowe;
- rejs promem przez zatokę Breiðafjörður w dniu 4;
- serwis fotograficzny (zdjęcia i filmiki zarejestrowane w czasie wycieczki) przesłany pocztą po wyprawie na pamięci typu flash – pendrive, w terminie do 45 dni po zakończeniu wyprawy;
- obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
* jeśli cena biletów lotniczych przekroczy wysokość limitu, to Uczestnik będzie zobowiązany dopłacić brakującą kwotę, o której zostanie wcześniej poinformowany drogą mailową przed zakupem biletu i wyrazi zgodę na ten zakup; możliwy jest również zakup biletów lotniczych z dowolnego lotniska na świecie i spotkanie już na miejscu.
Uczestnicy pokrywają swoje koszty:
- dojazdu z miejsca zamieszkania na lotnisko wylotu i z powrotem,
- wyżywienia (poza 1 śniadaniem w Breidavik),
- opłat za wstęp do obiektów i atrakcji, wycieczek fakultatywnych i opcjonalnych,
- ewentualnych testów i inne, związane z profilaktyką Covid 19, wymaganych przepisami Islandii i Polski,
- wydatków własnych, pamiątek itp.
Kwota, jaką Uczestnik powinien przeznaczyć na wyżywienie to minimum 1800 zł. Sugerujemy, aby dysponować większą kwotą na droższe wyżywienie, dodatkowe atrakcje, pamiątki, uzupełniające i nieprzewidziane wydatki.
Informacje praktyczne o kraju, regionie, noclegach, trekkingach, listę wyposażenia, uwagi itp. - przekażemy mailem osobom zainteresowanym.
Przeczytaj opinie Uczestników wypraw i wycieczek Arsoba Travel :: przejdź do listy OPINIE
Skontaktuj się z nami, zadaj pytania, zgłoś chęć udziału :: przejdź do formularza KONTAKT
Zobacz listę wszystkich naszych wypraw i wycieczek :: przejdź do listy WYPRAWY i WYCIECZKI
Obejrzyj profile naszych pilotów i współpracowników :: przejdź do listy PROFILE