KLUB PODRÓŻNIKÓW

Rejestracja! Dołącz do Klubu!

ISLANDIA 16 dni - interior, ogień, lód, góry, fiordy, treki


Terminy:  25 czerwca - 10 lipca 2022
               16 - 31 lipca 2022
               13 - 28 sierpnia 2022


Cena: od 13200 zł/os.
(zależna od ilości osób w grupie i standardu noclegów)
Grupa: od 2 do 3 uczestników
Charakter: wyprawa krajoznawcza, z podróżami 4x4 przez interior i trekkingami

ISLANDIA to kraj wyjątkowej, dzikiej przyrody. Jest tu ponad 10 000 wodospadów, które wydają się wylewać z każdego górskiego zbocza. Spektakularne fiordy dramatycznie wcinają się w ląd. Liczne wulkany (około 130!) i pola lawy tworzą księżycowy krajobraz. Gejzery, fumarole i sadzawki wrzącego błota poruszają wyobraźnię a kaniony, wąwozy i jaskinie przypominają fantastyczną scenerię filmową. Odwiedzimy nowy aktywny obszar wulkaniczny Fagradalsfjall, aby doświadczyć jak tworzy się nowy wulkan, zobaczyć erupcję lawy i nowe pola lawowe. Lodowce i laguny lodowcowe, jeziora wrzącej wody, sterczące z morza skały i rozbijające się o nie z ogromną mocą fale co krok przypominają o potędze sił natury. Nic dziwnego, że o Islandii mówi się, że to kraina ognia i lodu.
Położona w północnej części Oceanu Atlantyckiego Islandia jest mostem między kontynentami. Wyspa znajduje się na Grzbiecie Śródatlantyckim i przebiega przez nią granica między płytami kontynentalnymi: północnoamerykańską i eurazjatycką. W jednym z parków narodowych można zobaczyć szczeliny i rozpadliny świadczące o przesuwaniu się kontynentów. Dzięki położeniu w pobliżu koła podbiegunowego na Islandii można obserwować zorzę polarną w zimie i cieszyć się białymi nocami latem.
Podczas podróży po Islandii widoki zmieniają się jak w kalejdoskopie. Jednego dnia można zobaczyć wszystko od potężnych białych szczytów niknących w chmurach, przez czarne plaże z szalejącymi falami, po łąki fioletowych łubinów i łany soczyście zielonej trawy, na której pasą się islandzkie owce i konie. Zresztą na owce można się napatrzeć do woli, bo jest ich cztery razy więcej niż ludzi. Oprócz zwierząt udomowionych będzie okazja napotkać te dzikie i niezwykłe, jak lisy polarne i foki oraz całe kolonie ptaków, w tym urocze i fotogeniczne maskonury.
Kultura islandzka została ukształtowana przez izolację i ekstremalne siły natury. Warunki te stworzyły wytrzymałych ludzi, którzy zachowują bliskie więzi rodzinne, silne poczucie tradycji i ścisłą więź z przyrodą. W pełnych uroku miastach i małych osadach rybackich będziemy mogli przyjrzeć się lokalnemu rzemiosłu, zapoznać się z islandzką historią i legendami oraz spróbować miejscowej kuchni.
Islandia to doskonały kierunek dla wszystkich, którzy oczekują niecodziennych widoków, miłośników przyrody i pasjonatów fotografii. Jej surowość, rozmach i różnorodność wywrze na was niezapomniane wrażenia.
Zdecydowanie atrakcyjną częścią tego programu są podróże samochodem terenowym przez dziki, fantastyczny, barwny interior.

Dla podróżników, którzy mają krótsze urlopy zachęcamy do zapoznania się z programami:
ISLANDIA 7 dni - krótko i przepięknie
ISLANDIA 11 dni - kraina wodospadów i wulkanów
ISLANDIA 15 dni - kraina lodu i ognia


        P R O G R A M :

    1 dzień, WARSZAWA – przelot – KEFLAVIK – REYKJAVIK
Wylot z Warszawy: 21:25, przylot na lotnisko Keflavik: 23:40.
19:00 - zbiórka na lotnisku w Warszawie, spotkanie z pilotem wyprawy. Rejestracja na rejs i nadanie bagażu głównego. Przelot bezpośredni, bez przesiadki. Przylot na międzynarodowe lotnisko Keflavík. Poddamy się obowiązkowemu testowi na COVID-19. Odbierzemy wynajęty samochód i przejedziemy do Reykjaviku, gdzie zakwaterujemy się (około 2-3 w nocy) i odpoczniemy po podróży. Nocleg w Reykjaviku.
        dzienny dystans samochodem: ok. 50 km
    2 dzień, REYKJAVIK
Gdy się już wyśpimy i zjemy śniadanie, wyruszymy aby poznać uroki najdalej wysuniętej na północ stolicy Europy. Przespacerujemy się reprezentacyjnymi ulicami Laugavegur, Skolavordustigur, Hafrastraeti i po starym porcie. Zobaczymy słynną rzeźbę Słoneczny Podróżnik (Sólfar) autorstwa Jóna Gunnara Árnasona oraz zabytkowy dom Höfði, w którym w 1986 roku spotkali się Ronald Reagan i Michaił Gorbaczow, kończąc tym samym epokę „zimnej wojny”. Będziemy mieli okazję odwiedzić wybrane z wielu muzeów (jak Muzeum Morskie, Muzeum Fotografii, Islandzkie Muzeum Fallologiczne, Muzeum Sag, czy Miejskie Muzeum Sztuki). Zobaczymy kościół Hallgrímskirkja, katedrę Dómkirkjan i nowoczesny przeszklony kompleks koncertowo-kongresowy Harpa, mieszczący Operę oraz 4 sale koncertowe. Na spacer bulwarem możemy wybrać się w okolicy latarni morskiej. Odwiedzimy nowy aktywny obszar wulkaniczny Fagradalsfjall, aby na własne oczy zobaczyć jak tworzy się nowy wulkan, zobaczyć erupcję lawy i nowe pola lawowe. Chętni będą mogli odpocząć na geotermalnej plaży w Nauthólsvίk (temperatura wody morskiej ma 15-19 oC, a w jacuzzi 30-39 oC), na basenie Laugardalslaug, lub pojechać do Błękitnej Laguny, by relaksować się w leczniczej kąpieli w pięknym otoczeniu - geotermalne Spa o światowej renomie. Nocleg w Reykjavíku.
        opcja: Blue Lagoon (Błękitna Laguna)
        dzienny dystans samochodem: ok. 50 km

    3 dzień, REYKJAVIK – HIGHLAND: LANDMANNALAUGAR
Po śniadaniu opuścimy stolicę i ruszymy w głąb wyspy, by po około 4 godzinach drogi dotrzeć do doliny na terenie Landmannalaugar. Highland - Hálendið czyli centralne wyżyny Islandii, leżą od 400 do 500 metrów nad poziomem morza. Szczyty gór i wielobarwne zbocza wzgórz inspirują każdego kto tutaj dotrze. Znad licznych basenów geotermalnych unosi się para, a pradawne rzeki przecinają malowniczo teren, dodatkowo go upiększając. Wyżyny te są miejscem pięknym, tajemniczym, wręcz dramatycznym, nie brakuje tu cudów natury, wielu szlaków pieszych i niesamowitej scenerii. Po drodze dla rozprostowania nóg i nasycenia się pięknymi widokami, możemy zatrzymać się w kilku miejscach. Reykjaréttir, Skeiða- og Hrunamannavegur to miejsce gdzie co roku we wrześniu sortuje się spędzane ze wzgórz i pastwisk owce. Pod koniec sierpnia możemy już je tam zobaczyć. Po drodze miniemy muzeum historii lokalnej Þjóðveldisbærinn, malownicze wodospady: Hjálparfoss, Sigoldufoss, Sigöldugljufur, jeziora Hrauneyjalón, Bláhylur, Frostastaðavatn. Gdy dojedziemy na bazę zakwaterujemy się i oceniwszy pozostały do zmierzchu czas, ruszymy na pierwszy lekki trekking. Po powrocie możemy zażyć kąpieli w  gorącym źródle. Nocleg w schronisku / na polu namiotowym Landmannalaugar / Brennisteinsalda.
        dzienny dystans samochodem: ok. 200 km
    4 dzień, LANDMANNALAUGAR – SELFOSS
Landmannalaugar to obszar, którego nazwa pochodzi od wielu gorących źródeł i pól geotermalnych, ukrytych pomiędzy malowniczymi stokami i wąskimi kanionami. Ten niesamowicie zróżnicowany teren ryolitowych gór znajduje się na obszarze Rezerwatu Przyrody Fjallabak. W przeszłości ten obszar był użytkowany przez przechodzących wędrowców i pasterzy, którzy mogli ogrzać zarówno siebie, jak i owce. Dziś jest to najbardziej znany teren do pieszych wędrówek w interiorze, to tutaj zaczyna się jeden z najpopularniejszych kilkudniowych szlaków – Laugavegur. Ryolit to skała która zmienia odcień w zależności od pory dnia i padającego na nią światła – od żółtego, pomarańczowego, różowego przez zielony do odcieni brązów. Ten fotogeniczny efekt, odizolowanie i dzikość natury sprawiają, że Landmannalaugar jest jednym z bardziej unikatowych miejsc na Islandii. Dzisiaj pójdziemy na drugi trekking po tym obszarze, a po powrocie na bazę wrócimy na islandzką obwodnicę, czyli drogę krajową nr 1. Po drodze (wczoraj i dzisiaj), jeśli widoczność na to pozwoli, zobaczymy górujący w oddali, majestatyczny wulkan Hekla. Nocleg w hotelu w Selfoss lub w okolicy.
        dzienny dystans samochodem: ok. 140 km
    5 dzień, SELFOSS – HIGHLAND: THORSMORK
Po śniadaniu ponownie ruszymy w głąb wyspy. Dolina Thorsmork - Þórsmörk (nazwana jest na cześć nordyckiego boga piorunów – Thora) to rezerwat przyrody w południowej części interioru, położony pomiędzy trzema lodowcami: Eyjafjallajökull, Mýrdalsjökull i Tindfjallajökull. Þórsmörk uważane jest za jedno z miejsc na centralnych wyżynach, które koniecznie trzeba odwiedzić. Trudno tu jednak dotrzeć – przekroczyć trzeba wiele rzek lodowcowych, na których nie ma mostów. Gdy dojedziemy na bazę zakwaterujemy się i oceniwszy pozostały do zmierzchu czas, ruszymy na pierwszy lekki trekking. Zakładany nocleg: w schronisku / na polu namiotowym w Húsadalur, Skagfjörðsskáli lub Básar.
Jeśli dojazd do doliny Thorsmork od południa byłby niemożliwy, to wykonamy pętlę off-road od północy, z noclegiem w schronisku / na polu namiotowym w Álftavatn lub Hvanngil.
        dzienny dystans samochodem: ok. 100 km
    6 dzień, THORSMORK – SELFOSS
Z uwagi na położenie pomiędzy lodowcami, w Þórsmörk jest nieco cieplejszy klimat niż w pozostałej części kraju, co skutkuje wzmożoną wegetacją, m.in. brzóz i paproci. Erupcja Eyjafjallajökull w 2010 roku sprawiła, że dolina Þórsmörk pokryła się grubą warstwą pyłu wulkanicznego, szybko jednak ten obszar odzyskał poprzedni wygląd. Dzisiaj pójdziemy na drugi trekking po terenie Þórsmörk, a po powrocie na bazę wrócimy na islandzką obwodnicę, czyli drogę krajową nr 1. Nocleg w hotelu w Selfoss lub w okolicy.
        dzienny dystans samochodem: ok. 100 km
    7 dzień, SELFOSS – HVERADALIR, KERLINGARFJOLL
Po śniadaniu i krótkiej wizycie w placówce zdrowia (pobranie wymazu na drugi, bezpłatny test PCR) ponownie ruszymy w islandzki interior, tym razem na północ. Przez 2 dni przejedziemy Islandię z południa na północ przez je dzikie, odludne wnętrze. Naszym celem dzisiaj będzie obszar geotermalny Hveradalir, położony wewnątrz łańcucha górskiego Kerlingarfjöll opodal lodowca Hofsjökull. Po drodze dla rozprostowania nóg i nasycenia się pięknymi widokami, możemy zatrzymać się przy malowniczych jeziorach Sandvatn, Hagavatn i Hvítárvatn oraz spojrzeć na wodospad Nýifoss, odpocząć w położonej na odludziu kawiarni Arbudir. Po przybyciu na miejsce i zakwaterowaniu, ruszymy na trekking po niezwykle malowniczych, ryolitowych górach w różnych odcieniach czerwieni, pomarańczy, brązu. Hveradalir to trzeci największy obszar geotermalny Islandii. Wieczorem przejedziemy do Hveravellir i zakwaterujemy się. Nocleg w Hveravellir Lodge.
        dzienny dystans samochodem: ok. 190 km
    8 dzień, HVERAVELLIR
Hveravellir to rozległy obszar na skraju pola lawowego pomiędzy lodowcami Langjökull i Hofsjökull na terenie którego znajdują się parujące fumarole, wrzące kotły z błotem i gorące źródła. Spacer po tym pięknym obszarze geotermalnym i oglądanie wielobarwnych form i gorących źródeł to prawdziwa przyjemność. Możemy zażyć kąpieli w basenie utworzonym na rzece geotermalnej, gdzie temperatura waha się miedzy 19 a 40 st. C. Popołudniu pojedziemy dalej przez interior na północ, aż dotrzemy do krajowej obwodnicy. Przejedziemy nad fiord Midfjörður. Nocleg w Hvammstangi lub w okolicy.
        dzienny dystans samochodem: ok. 160 km
    9 dzień, Północno Zachodnia Islandia: HVAMMSTANGI – SUDAVIK – ISAFJORDUR
Rano pojedziemy zwiedzić interesujące muzeum ludowe Byggdasafn, a następnie zatrzymamy się w mieście Hvammstangi. Warte odwiedzenia jest tu Islandzkie Centrum Fok. To centrum badawcze i wystawowe zajmujące się badaniem życia fok znajdujących się w Islandii i jej okolicach. W drodze do Fiordów Zachodnich możemy wstąpić na kawę do historycznego domku Little Bear - krytego torfem, pełnego antyków, w którym wciąż mieszka islandzka rodzina. W Hólmavík znajduje się Muzeum Czarnoksięstwa i Magii – w dawnych czasach miejscowość znana była z polowań na czarownice. Przejedziemy, wzdłuż brzegów licznych, przeważnie niezamieszkanych fiordów Ísafjarðardjúp, do Ísafjörður, największego miasta w Westfjords. Na te piękne wybrzeża przypływają foki i przylatuje mnóstwo ptaków. Nocleg w Ísafjörður.
        dzienny dystans samochodem: 370 km
    10 dzień, Fiordy Zachodnie: ISAFJORDUR – BREIDAVIK i klify Látrabjarg
We wsi Sudavik znajduje się Centrum Lisów Polarnych, gdzie można się dowiedzieć wiele o tym jedynym rodzimym gatunku ssaków na Islandii i zapoznać się z lisimi wychowankami ośrodka. Poznamy miasto Ísafjörður ze starym portem i jego otoczenie. Przez niezwykle malownicze Fiordy Zachodnie udamy się na południe. Przejedziemy przez niezwykły tunel ze skrzyżowaniem wewnątrz góry do wioski rybackiej Þingeyri. Potem pojedziemy spektakularną trasą wzdłuż brzegów fiordu Arnarfjörður i przez przełęcz Hrafnseyrarheiði o wysokości 530 m n.p.m. Będziemy kontynuować podróż przez Dynjandisheiði i zatrzymamy się przy wielkim kompleksie wodospadów, z których największy – Dynjandi ma 100 m wysokości, 30 m szerokości na górze i 60 m na dole. Po drodze miniemy jeszcze urocze miejscowości rybackie, jak Bíldudalur, gdzie znajduje się Islandzkie Muzeum Potwora Morskiego. Następnie po stromych, krętych, szutrowych drogach pojedziemy do Breidavik. W pobliżu się największy w Europie ptasi klif Látrabjarg, długi na 14 km i wysoki do 440 m. Latem na klifie znajduje się mnóstwo gniazd maskonurów, głuptaków białych i alk zwyczajnych. Jest to (nie licząc Azorów) najbardziej wysunięta na zachód część Europy. Pojedziemy od razu na klif, ponieważ wieczór to najlepsza pora, by fotografować maskonury, które po długim dniu na morzu wracają na klif. Zatrzymamy się w maleńkiej osadzie, w której jest tylko kościół, cmentarzyk i mały kompleks noclegowy. Nocleg w Breidavik.
        dzienny dystans samochodem: 230 km
    11 dzień, zatoka Breiðafjörður – półwysep Snæfellsnes: BREIDAVIK – GRUNDARFJORDUR
Rano będziemy mieć drugą możliwość obserwacji maskonurów na klifie Latrabjarg. Zajrzymy na najdłuższą plażę Fiordów Zachodnich, piękną, żółtoczerwoną Rauðasandur. Popłyniemy promem Baldur po pięknej zatoce Breiðafjörður z portu Brjánslækur na południowym wybrzeżu zachodnich fiordów do Stykkishólmur. W drodze do Stykkishólmur, prom zatrzyma się krótko na Flatey Island.
Jeśli w tym dniu prom nie będzie płynął w pierwszej części dnia (z uwagi na pogodę lub rozkład rejsów), to objedziemy zatokę Breiðafjörður naszym samochodem (dodatkowe 270 km).
Stykkishólmur to malownicze miasteczko rybackie. Zwiedzimy je i wejdziemy na klif z małą latarnią morską, skąd rozciąga się 360 stopni piękna panorama miasteczka i zatoki. Następnie pojedziemy zobaczyć jedno z najczęściej fotografowanych miejsc na Islandii: górę Kirkjufell i wodospad Kirkjufellfoss. Dalej będziemy kontynuować odkrywanie naturalnych cudów Snæfellsnes. Udamy się do malowniczego miasteczka Ólafsvík aby obejrzeć z bliska ładny wodospad, a następnie zatrzymamy się na skalistych plażach Djipuralandandur i Dritvik. Możemy wejść na niewysoki wulkan Saxholl, który był czynny 3-4 tysiące lat temu, po czym będziemy kontynuować podróż wokół wulkanu Snæfellsnes do Arnarstapi. Arnarstapi to mała wioska rybacka z przepięknym wybrzeżem i klifami morskimi, które latem roją się od ptactwa. Przejdziemy 3-kilometrowym szlakiem turystycznym wzdłuż wybrzeża między Hellnar i Arnarstapi, obserwując gniazdujące ptaki i pola lawowe. Odwiedzimy ekscytujący wąwóz Raudfeldsgja z ukrytym wodospadem. Nocleg w Grundarfjordur.
        dzienny dystans samochodem: 290 km
    12 dzień, GRUNDARFJORDUR – KIRKJUBAEJARKLAUSTUR
Po śniadaniu przejedziemy na wschód wzdłuż południowego brzegu półwyspu do Borgarnes, małego miasteczka na północnym wybrzeżu fiordu Borgarfjörður. Po drodze czeka nas trekking na wulkan Eldborg (5 km w obie strony). Trasa prowadzi przez pole lawowe porośnięte brzozami karłowatymi, by na koniec wspiąć się na koronę krateru. Widok wnętrza krateru który wtedy ujrzymy, będzie wart każdego kroku. Udamy się do fiordów Hvalfjörður. Obejrzymy niezwykłe wodospady Hraunfossar i Barnafoss. Odwiedzimy Deildartunguhver – największe gorące źródło w Europie, z którego w ciągu sekundy wypływa około 180 l wody o temperaturze około 100 °C; wodą tą ogrzewane są pobliskie szklarnie w których hodowane są pomidory – można je nabyć na miejscu. Przejedziemy górską drogą Kaldidalur między lodowcami Þórisjökull i Ok. Na wieczór dojedziemy do miejscowości Kirkjubæjarklaustur. Nocleg w Kirkjubæjarklaustur.
        dzienny dystans samochodem: 490 km 
    13 dzień, Laguna lodowca Jökulsárlón i Park Narodowy Skaftafell: na wschód od KIRKJUBAEJARKLAUSTUR
Przed nami zwiedzanie Parku Narodowego Vatnajökull, który powstał w 2008 roku z połączenia parków Jökulsárlón i Skaftafell. Dzień zaczniemy od podziwiania laguny lodowca Jökulsárlón - jednej z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych Islandii. Ogromne góry lodowe, prawdziwe rzeźby natury, płyną na błękitnych wodach lodowcowych laguny u stóp lodowca Breiðamerkurjökull. Chętni mogą popłynąć amfibią lub łodzią pontonową Zodiak w krótki rejs po lagunie. Zobaczymy też plażę Jökulsárlón. Podjedziemy pod lodowiec Svinaftelsjokul i podejdziemy ścieżką, by przyjrzeć mu się bliżej. Potem przejedziemy do Parku Narodowego Skaftafell. Pod czapą lodową Vatnajökull, wysoko nad Skaftafell znajduje się Grímsvötn, jeden z najbardziej aktywnych wulkanów Islandii, którego duża erupcja miała miejsce w 2011 roku. Zajrzymy do Skaftafell Visitor Centre i pójdziemy na spacer w pobliże lodowca Skaftafelljökull. Udamy się też na krótki trekking do Svartifoss, jednego z najbardziej malowniczych wodospadów w Islandii, znanego z otaczających go bazaltowych kolumn. Tego dnia chętni będą mieli możliwość wzięcia udziału w ekscytującej wycieczce - pod przewodnictwem profesjonalnych przewodników i przy użyciu specjalnego sprzętu (raki i topory śnieżne) udadzą się na trekking po lodowcu. Ze Skaftafell wrócimy przez sandry Skeiðarársandur do Kirkjubæjarklaustur. Nocleg w Kirkjubæjarklaustur.
        dzienny dystans samochodem: 250 km
        opcja: Wycieczka statkiem po lagunie lodowca Jökulsárlón. Wycieczka na lodowiec w Skaftafel.

    14 dzień, Południe wyspy: KIRKJUBAEJARKLAUSTUR – SELFOSS
Pełen atrakcji dzień na południu wyspy. Po wyruszeniu z Kirkjubæjarklaustur zobaczymy Kirkjugólfið (the Church Floor) – formację skał bazaltowych przypominającą plaster miodu. Potem odwiedzimy wąski i kręty kanion Fjaðrárgljúfur – piękny i fotogeniczny. Pojedziemy do miasta Vík í Mýrdal i w jego przepiękne okolice. Do najciekawszych i najpiękniejszych miejsc należą: słynna czarna plaża Reynisfjara z morderczymi falami, majestatyczne klify, granitowe kolumny Garðar przypominające olbrzymie organy i stojące w wodzie skały Reynisdrangar, oraz jaskinia Hálsanefshellir. Następnie udamy się na Dyrhólaey – niewielki półwysep znany dawniej przez angielskich żeglarzy jako Cape Portland. Znajduje się tu rezerwat ptaków, latarnia morska i naturalny łuk skalny Tóin. Zobaczymy plażę Kirkjufjara i ogromne fale rozbijające się o wystające z morza skały (jeśli dostęp na plażę będzie możliwy – okresowo bywa ona zamykana). Następnie ruszymy w pobliże wulkanu i lodowca Eyjafjallajökull, znanego z erupcji w 2010 roku, która sparaliżowała ruch lotniczy w całej Europie. Obejrzymy lagunę przy lodowcu Sólheimajökull. W pobliżu miejscowości Skógar znajduje się wodospad Skógafoss, który ma 62 m wysokości i 25 m szerokości i należy do największych w kraju. Można wspiąć się na jego szczyt po schodkach. Zobaczymy też mierzący 60 metrów wodospad Seljalandsfoss (można wejść za wodospad i obejść strumień wody dookoła!) i sąsiadujący z nim ukryty w kanionie wodospad Gljúfurárfoss. W drodze na nocleg przejedziemy przez Hella - wioskę która słynie z hodowli koni islandzkich. Na koniec dnia zobaczymy szeroki wodospad Urriðafoss. Nocleg w Selfoss lub okolicy.
        dzienny dystans samochodem: 250 km
    15 dzień, WIELKI ZŁOTY KRĄG
Przedpołudniem pojedziemy do krateru wulkanicznego Kerið, który powstał około 3000 lat temu. Obejdziemy krater dookoła i zejdziemy nad taflę jego jeziora. Stąd ruszymy dalej w głąb kraju do wodospadu Faxi. Stąd udamy się do Gullfoss - jednego z największych i najpiękniejszych wodospadów w Islandii. Następnie pojedziemy do obszaru Geysir, znanego z gorących źródeł. Tu zobaczymy słynny Wielki Geysir – najstarszy islandzki gejzer odkryty w 1294 roku, oraz Strokkur - aktywny gejzer, który wybucha co kilka minut na wysokość do 35 metrów. Zajrzymy do Visitor Centre, a potem pojedziemy do Parku Narodowego Þingvellir, wyjątkowego miejsca z geologicznego punktu widzenia. Badania wykazały, że Þingvellir jest naturalnym cudem w skali międzynarodowej. Uchylenia i szczeliny w okolicy są dowodem na przesunięcie skorupy planet. Tu spotykają się kontynenty eurazjatycki i północnoamerykański. Na naszej planecie jest niewiele miejsc, gdzie kontynentalny dryf jest tak wyraźnie widoczny. Þingvellir jest również ważnym historycznym miejscem w Islandii – tu w 930 roku odbyło się pierwsze zgromadzenie islandzkiego parlamentu, a w 1944 ogłoszono niezależność od Danii. Þingvellir został wpisany na listę UNESCO w 2004 roku. Przejdziemy się po nim, by bliżej poznać to interesujące miejsce i jego atrakcje. Pojedziemy w kierunku stolicy i odwiedzimy pole geotermalne Krýsuvík oraz malowniczo położone jezioro Kleifarvatn. Zajrzymy do Grindaviku – typowego portowego miasteczka (ok. 3 tysięcy mieszkańców), zajmującego się rybołówstwem. Jest tam m.in. Muzeum Ryby Solonej. Możemy obejrzeć gorące źródła i pole geotermalne Gunnuhver. Chętni mogą na koniec pojechać do Błękitnej Laguny, by zrelaksować się w leczniczej kąpieli w przepięknym otoczeniu. Będziemy mieli jeszcze jedną możliwość, aby odwiedzić nowy aktywny obszar wulkaniczny Fagradalsfjall, aby na własne oczy zobaczyć jak tworzy się nowy wulkan, zobaczyć erupcję lawy i nowe pola lawowe.
Wieczorem przejazd na lotnisko Keflavik, rejestracja na rejs.
        opcja: Blue Lagoon (Błękitna Laguna)
        dzienny dystans samochodem: 340 km

    16 dzień, KEFLAVIK – przelot – WARSZAWA
Przelot do Warszawy (bez noclegu na Islandii): wylot godz. 00:25, przylot do Warszawy godz. 06:25.


Łączny dystans samochodem: ok. 3200 km

Program autorski. COPYRIGHT: Arsoba Travel 2020
To jest program maksymalny, postaramy się go zrealizować.
Organizator zastrzega możliwość zmian w programie i nie bierze odpowiedzialności za wynikłe w czasie wyprawy utrudnienia, ułatwienia, zmiany programu, trasy, kolejności oferowanych atrakcji, zmiany cen - jeśli owe wynikają nie z jego winy lecz z zaistniałych na miejscu warunków lokalnych, cenowych, pogodowych oraz związanych z kondycją grupy i Uczestników.
Chęć wzięcia udziału w atrakcjach dodatkowych i wycieczkach fakultatywnych należy zgłaszać organizatorowi (przed rozpoczęciem imprezy) lub pilotowi (w czasie trwania imprezy), ze stosownym wyprzedzeniem.

        Ś W I A D C Z E N I A   W   C E N I E  :

- logistyka wyprawy, jej przygotowanie i realizacja;
- bilet lotniczy na trasie Warszawa – Reykjavik – Warszawa, w cenie bagaż rejestrowany o wadze do 20 kg i bagaż kabinowy o wadze do 8 kg [do limitu: 1300 zł za osobę dorosłą, do rozliczenia* ];
- wszystkie noclegi wg programu (hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele - w wybranym standardzie (opis znajduje się poniżej);
- ubezpieczenie podróżne turystyczne KLZ (minimum 30000 eur, obejmuje zachorowanie na Covid-19), KR (5000 eur), NNW (3000 eur) i BP (300 eur);
- polski pilot Arsoba Travel przez cały czas wyprawy na Islandii (jednocześnie przewodnik w czasie trekkingów oraz kierowca wynajętego samochodu);
- transport wynajętym samochodem przez cały czas trwania wyprawy na Islandii (samochód do jazdy terenowej 4WD w dniach 1-6,  samochód AWD w dniach 7-15);
-  paliwo, ubezpieczenie samochodu, koszty eksploatacyjne, opłaty parkingowe;
- rejs promem przez zatokę Breiðafjörður w dniu 11;
- opłaty za wstępy na tereny parków narodowych, rezerwatów przyrody, obiektów krajoznawczych;
- serwis fotograficzny  (zdjęcia i filmiki zarejestrowane w czasie wyprawy)  przesłany pocztą po wyprawie na pamięci typu flash – pendrive, w terminie do 45 dni po zakończeniu wyprawy;
- obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
* jeśli cena biletów lotniczych przekroczy wysokość limitu, to Uczestnik będzie zobowiązany dopłacić brakującą kwotę, o której zostanie wcześniej poinformowany drogą mailową przed zakupem biletu i wyrazi zgodę na ten zakup; możliwy jest również zakup biletów lotniczych z dowolnego lotniska na świecie i spotkanie już na miejscu.


W cenę za imprezę nie wliczono:
- dojazdu z miejsca zamieszkania na lotnisko wylotu i z powrotem,
-
wyżywienia (poza śniadaniami, jeśli wybrany droższy wariant zakwaterowania),
- opłat za wstęp do obiektów, atrakcji, basenów, wycieczek fakultatywnych i opcjonalnych,
- opłat za wymagane lokalnym islandzkim prawem procedury, testy i badania związane z profilaktyką zdrowotną w zakresie pandemii koronawirusa COVID-19;
- wydatków własnych, pamiątek itp.

Cena za wycieczkę od osoby, uzależniona jest od ilości osób w grupie:
3 osoby = 13200 zł/os, 2 osoby = 15000 zł/os.
Podane powyżej ceny zawierają mieszany wariant zakwaterowania bez śniadań, to jest ok. 80% noclegów w prywatnym standardzie (pokoje dwuosobowe z prywatną lub współdzieloną łazienką, w hotelach, apartamentach, pensjonatach i hostelach) oraz ok. 20% noclegów w pokojach kilkuosobowych z łazienką współdzieloną poza pokojem.
Można wybrać wyższy wariant zakwaterowania: wszystkie noclegi ze śniadaniami, w prywatnym standardzie (pokoje dwuosobowe z prywatną lub współdzieloną łazienką, w hotelach, apartamentach, pensjonatach i hostelach). Dla tego wariantu cena za wycieczkę wzrośnie o 1300 zł.


Stałym i powracającym Uczestnikom Arsoba Travel przysługuje rabat w wysokości 2% ceny imprezy.

Kwota, jaką Uczestnik powinien przeznaczyć na wyżywienie to minimum 1800 zł. Sugerujemy, aby dysponować większą kwotą na dodatkowe atrakcje, wstępy do obiektów, muzeów, pamiątki, wycieczki fakultatywne, uzupełniające i nieprzewidziane wydatki.

Informacje praktyczne o kraju, regionie, noclegach, trekkingach, listę wyposażenia, uwagi itp. - przekażemy mailem osobom zainteresowanym.

Przeczytaj opinie Uczestników wypraw i wycieczek Arsoba Travel :: przejdź do listy OPINIE

Skontaktuj się z nami, zadaj pytania, zgłoś chęć udziału :: przejdź do formularza KONTAKT

Zobacz listę wszystkich naszych wypraw i wycieczek :: przejdź do listy WYPRAWY i WYCIECZKI

Obejrzyj profile naszych pilotów i współpracowników :: przejdź do listy PROFILE

GALERIE ZDJĘĆ można obejrzeć w naszych pozostałych ofertach na Islandię.