KLUB PODRÓŻNIKÓW

Rejestracja! Dołącz do Klubu!

JAPONIA - egzotyczna i prawie doskonała?


Wszystko to, co się dzieje w Japonii, podporządkowane jest pracy. Przykładowo – doskonały system transportu w całym kraju funkcjonuje od 5 rano do północy. Komunikacji nocnej poza taksówkami brak... aby Japończyk mógł się wyspać do pracy a nie balować. W środkach transportu – w kolejkach, metrze, spędza się tak dużo czasu, że Japończycy traktują to jak przedłużenie domu. Bez oporów śpią opierając się o współpasażerów, kobiety robią makijaż, po pracy zaś nagminnie czytają książki i komiksy.

Wracając z pracy, po wyjściu z kolejki, od stacji rozchodzą się na wszystkie strony dzielnicy wąskie, kolorowe i zatłoczone uliczki, w których co kilka metrów Japończyk napotyka wejście do malutkiego klubu karaoke, do którego może wejść – i wchodzi. A gdy śpiewa fałszując, to nie szkodzi. Tutaj bowiem liczą się chęci i wysiłek a nie talent.
Kolej japońska jest fantastyczna. Komputerowo dokładna, wiadomo w której sekundzie wjedzie na stację i w którym miejscu będą drzwi do konkretnego wagonu. Superszybkie Shinkanseny – tak się nazywają te superekspresy- to lecą niemal jak samolot. W środku lekki szum jeno. Bajka.
Tokyo i leżąca obok Yokohama tworzą niekończące się miasto, w którym mieszka 30 mln ludzi. Transport tu musi być i jest idealny. Jak z jakiegoś powodu kiedyś stanęła kolejka naziemna na węzłowej stacji, to w jej pobliżu zebrał się tłum 1 mln osób...
A jak tu czysto i bezpiecznie! Jak ktoś kogoś pobije, to jest to takie wydarzenie, że mówią o tym w wiadomościach. Jak się przypadkowo wpadnie na Japończyka i poturbuje, to on ukłoni się i przeprosi że żyje. Jesteśmy pod wrażeniem ogromnej kultury, uprzejmości i spokoju Japończyków.
Maszyny są wszędzie. Np. sprzedają bilety, napoje, zimne lody, gorące zupki, oprogramowanie komputerowe, prezerwatywy, papierosy, itd. Jest tych maszyn w Japonii 5 milionów. I wszystkie działają. Wszędzie – na ulicach i chodnikach, stacjach kolejowych, w windach, sklepach, instytucjach są ułatwienia dla niewidomych – specjalne ścieżki, napisy Brailem. Wszystko jest logiczne, działające. Dla ludzi.
Na największy w Tokyo targu rybnym sprzedaje się tuńczyki wielkości Japończyka, ćwiartowane przez niego nożem wielkości 2/3 Japończyka.
Czym różnią się od siebie 4 główne wyspy Japonii? Odpowiedź na to pytanie i dziesiątki innych będzie można otrzymać na prezentacji, ubarwionej setkami zdjęć które autor zarejestrował w czasie kilkunastu podróży do Kraju Kwitnącej Wiśni.