KLUB PODRÓŻNIKÓW

Rejestracja! Dołącz do Klubu!

JAPONIA 23/24 dni - tradycja, przyroda i nowoczesność od Kyusiu przez Shikoku do Honsiu


Termin:  30 sierpnia - 22 września
Termin potwierdzimy/zaktualizujemy, gdy wyklaruje się sytuacja z otwarciem granic Japonii na przybywających turystów

Cena:  9600 zł/os. + 3200 zł na noclegi
Grupa:  od 5 uczestników
Charakter:  wyprawa krajoznawczo - kulturowa z programem turystycznym i trekkingami

    JAPONIA to kraj pełen kontrastów, w którym mieści się największa aglomeracja miejska świata i jednocześnie miejsce, w którym doświadczyć można spokoju ducha i poczuć atmosferę zen.. albowiem miejsc spokojnych, nawet dzikich - w Japonii nie brakuje. Piękna przyroda jest wszechobecna.
   
    4 główne wyspy, czyli Honsiu, Kiusiu, Sikoku i Hokkaido oraz tysiące małych wysepek u wschodnich wybrzeży Azji, tworzą aktywny sejsmicznie archipelag, o długości 3,3 tys. km. Niemal cały pokryty jest górami, z czego 80 to czynne wulkany (najwyższy to Fuji), dlatego prawie połowa ludności Japonii zamieszkuje nadmorskie niziny, czyniąc ten teren jednym z najgęściej zaludnionych miejsc na świecie.
   
    Shintoizm w połączeniu z buddyjskim zen sprawiły, iż japoński model postrzegania świata oraz myślenia, tak bardzo różni się od standardów panujących w innych zakątkach globu i jest właściwie niezrozumiały dla innych. Japończycy są zdyscyplinowani, powściągliwi, honorowi, uprzejmi oraz niezwykle przywiązani do tradycji. Celebrują picie herbaty, pielęgnację ogrodu, spożywanie posiłków, układanie kwiatów...

        Japonia to inny świat... Jeśli chcecie, z chęcią go Wam pokażemy...

          P R O G R A M ::
   
    1 dzień – WARSZAWA – przelot
Zbiórka na lotnisku im. Chopina w Warszawie, spotkanie z pilotem wyprawy, rejestracja na rejs i nadanie bagażu głównego. Przelot do Japonii, z przesiadką.
    2 dzień - przelot – TOKYO – YOKOHAMA
Przylot na lotnisko koło Tokyo. Transfer do hotelu i zakwaterowanie. Jeśli będą siły i czas, to wycieczka do Yokohamy: China Town, spacer promenadą nad Zatoką Tokijską. Jeśli do Yokohamy nie pojedziemy w tym dniu, to będziemy mogli to zrobić wieczorem w dniu 20-stym. Wymiana waluty. Nocleg w Tokyo.
    3 dzień - TOKYO – KAGOSHIMA
Przejazd pociągami (shinkansenami) do Kagoshimy na wyspie Kiusiu, zakwaterowanie. Wieczorny spacer po Kagoshimie, możemy zajrzeć do knajpki na piwo i japońskie przekąski, zobaczyć jak wieczór spędzają tam Japończycy, lub po prostu do restauracji / baru na kolację. Nocleg w Kagoshimie.
    4 dzień - KAIMONDAKE – KAGOSHIMA
Wcześnie rano przejazd na samo południe wyspy. Trekking ścieżką przez las na Kaimondake 924 m npm - prawie idealny wulkan stożkowy, najbardziej na południu położony w Japonii – wyrastający z morza. Ze szczytu otwiera się piękna panorama na oblany wodą wulkan, brzeg morza w dole i pola uprawne oraz położone w pobliżu jezioro Ikeda. Wejście około 3 godzin, zejście 2 godziny. Szlak zróżnicowany i ciekawy, z licznymi przeszkodami i trudnościami technicznymi – drewniane kładki, drabinki, zwały dużych kamieni, czasem lina do pomocy. Po powrocie do Kagoshimy nagroda: „Sushi train” – czyli bar sushi z „karuzelą”, kaiten dzushi. Spacer po Kagoshimie. Nocleg w Kagoshimie.
    5 dzień – SAKURA-JIMA – KAGOSHIMA
Przepłynięcie promem na wyspę z aktywnym, dymiącym wulkanem Sakura-Jima. Autobusem zwiedzimy część wyspy – wulkanu, podjeżdżając do miejsca skąd można najlepiej obserwować wierzchołek – oberwatorium Yunohira. Na koniec relaks w parku z wodą termalną, „foot spa” – na świeżym powietrzu i spacer wybrzeżem z zastygnięta lawą pod stopami. Powrót promem, reszta dnia do zagospodarowania wg pragnień Uczestników i sugestii pilota. Na przykład wycieczka do gorących źródeł i na plażę z gorącymi piaskami Ibusuki. „Sushi train” – czyli bar sushi z „karuzelą”, kaiten dzushi. Nocleg w Kagoshimie.
    6 dzień – KIRISHIMA-YAKU
Pozostawienie głównego bagażu w depozycie, w hotelu. Przejazd do Ebino-kogen, zakwaterowanie w drewnianym domku, w którym zostawimy przywiezione rzeczy. Trekking po parku narodowym Kirishima-Yaku, z wulkanami, kraterami i jeziorami wulkanicznymi. Plan zakłada wejście na wulkan z jeziorem Onami wewnątrz krateru, okrążenie krateru z jeziorem, a także wejście na pobliski wulkan Karakunidake. Po powrocie skorzystamy z dużego onsenu w hotelu – czyli relaks w basenach z wodą termalną. Nocleg w hotelu w pokoju w stylu japońskim na matach tatami, w Ebino Kogen.
    7 dzień - KIRISHIMA-YAKU - KAGOSHIMA
Przejazd autobusem do Takachiho Gawara. Zwiedzenie małego muzeum parkowego. Trekking na wulkan Takachiho-no-mine (dla chętnych, ale warto). Następnie przejdziemy przez las, ale asfaltową drogą, 7 km cały czas lekko w dół. Odwiedzimy ukrytą w lesie, uroczą świątynię shintoistyczną Kirishima-Jingu. Zjemy zupkę w lokalnym barze, pomoczymy zmęczone nogi w baseniku z gorącą, wysoko zmineralizowaną wodą. Na stację kolejową możemy podjechać autobusem, lub przejść pieszo – wtedy po drodze odwiedzimy lokalną fabryczkę shochu (to japońska tradycyjna wódka) – fabryczkę można zwiedzić, a trunki degustować. Powrót do Kagoshimy. Odbiór bagaży z depozytu i zakwaterowanie, czas wolny. Nocleg w Kagoshimie.
    8 dzień – KAGOSHIMA – HIROSHIMA 
Przejazd do Hiroshimy, shinkansenem o nazwie Sakura (zn. Wiśnia), pozostawienie bagaży w depozycie w hotelu. Zwiedzanie Hiroshimy - zwiedzanie Parku Pokoju i muzeum pokoju (bomby atomowej), spacer przez centrum miasta. Czas na zakupy, zakwaterowanie. Wieczorem – czas wolny lub spacer z pilotem po centrum. Nocleg w Hiroshimie.
    9 dzień - HIROSHIMA – MIYAJIMA
Przepłynięcie na wyspę Miyajima, zwiedzanie. „Pływająca” drewniana pomarańczowa torii należy do Nihon Sankei (trzy najwspanialsze krajobrazy Japonii). Spacer po wyspie: świątynia na palach - Itsukushima Shrine, pięciokondygnacyjna Five-stoned Pagoda, Daishoin Temple z 500 uroczymi figurkami mnichów, z twarzami o bogatej, zróżnicowanej mimice. Sklepy z pamiątkami, regionalnymi słodyczami, wszędzie dużo oswojonych saren. Nocleg w Hiroshimie.
    10 dzień – SHIMANAMI KAIDO: ONOMICHI
Przejazd do Okayamy. Pozostawienie nadmiarowego bagażu w skrytkach bagażowych. Przejazd do Onomichi. Wynajęcie rowerów. Dwudniowa wycieczka rowerowa przez Shimanami Kaido – trasą rowerową systemem pięknych mostów łączących wyspy leżące na Wewnętrznym Morzu Japońskim, z Honsiu na Shikoku. Tego dnia przejedziemy ok. 35-40 km. Nocleg w hostelu – schronisku japońskim.
    11 dzień - SHIMANAMI KAIDO: IMABARI – MATSUYAMA
C.d. wycieczki rowerowej. Tego dnia przejedziemy ok. 40-45 km. W porze obiadowej będziemy mogli zjeść pyszności z grilla (samodzielne grillowanie przygotowanych przez restaurację mięs, warzyw, ryb, owoców morza) – przed wjechaniem na ostatni, najdłuższy most 6 km z 6 pylonami. Po dojechaniu do Imabari oddajemy rowery i przejeżdżamy do Matsuyamy, zakwaterowanie. W historycznej dzielnicy Matsuyamy znajduje się m.in. najstarszy onsen i spa w Japonii – Dogo Onsen z tradycją sięgającą ponad 1300 lat – można będzie zażyć w nim relaksujących kąpieli. Nocleg w Matsuyamie.
    12 dzień – KOTOHIRA – OKAYAMA – KYOTO
Przejazd do Kotohiry. Wejście po ok. 800 stopniach na wzgórze z chramem Kompira San (poświęconym marynistyce), sklepy z rękodziełem, pamiątkami, regionalną żywnością. Odwiedzimy muzeum sake Kinryo-no-sato. Przejazd do Okayama. Zwiedzanie Korakuen-Ko – jednego z 3 najpiękniejszych i najbardziej znanych ogrodów w stylu japońskim, w tle którego znajduje się fotogeniczny Wroni Zamek. Odbiór głównego bagażu z przechowania, przejazd do Kyoto lub Osaki, zakwaterowanie. Nocleg w Kyoto, Osace lub Okayamie.
    13 dzień – KYOTO
Zwiedzanie Kyoto: nowoczesny 13-piętrowy dworzec kolejowy z promenadą na 11 piętrze i panoramą miasta, świątynie i zabytki w centralnej części: Nishi-Honganji Temple i Higashi-Honganji Temple, świątynie i zabytki we wschodniej części: Fushimi-Inari Shrine, dzielnica Higashiyama-ku od Heian Jingu Shrine do świątyni Kiyomizu-dora, spacer zabytkowymi uliczkami starego Kioto, sklepy z pamiątkami i słodyczami, wieczorny spacer po „dzielnicy Gejsz i Maiku” – Gion. Spektakl w Gion Corner (ok. 1 godziny, 6 różnych rodzajów sztuki i kultury japońskiej) – dla chętnych. Wizyta w jednej z małych, tradycyjnych wieczornych knajpek, gdzie Japończycy wpadają na piwo i przekąski (dla chętnych). Nocleg w Kyoto, Osace lub Okayamie.
    14 dzień – OSAKA
Zwiedzanie pięknego zamku i ogrodów w Osace, tam także ponadczasowa… kapsuła czasu. Odwiedzimy Osaka Aquarium Kaiyukan – jedno z największych oceanariów w Japonii. Obok znajduje się jedno z największych kół młyńskich świata, którym możemy się przejechać – piękna panorama Osaki i wybrzeża. Długa kolacja w restauracji japońskiej „all you can eat” (dla chętnych). Nocleg w Kyoto, Osace lub Okayamie.
    15 dzień  – NARA - MATSUMOTO
Wykwaterowanie i pozostawienie bagaży w depozycie. Wycieczka do Nara, z rozległym kompleksem urokliwie i fotogenicznie położonych świątyń shintoistycznych i buddyjskich (tam świątynia Todaiji – największa budowla drewniana świata) oraz ponad tysiącem swobodnie biegających danieli, sporo chodzenia. Wizyta w  centrum związanym z trzęsieniami ziemi (symulacje) – zobaczymy w jakich technologiach stawia się wysokie budynki w Japonii, aby były odporne na wstrząsy.  Odbierzemy bagaże i przejedziemy do Matsumoto, zakwaterowanie. Wizyta w jednej z małych, tradycyjnych wieczornych knajpek, gdzie Japończycy wpadają na piwo, sake i przekąski. Obejrzymy z zewnątrz ładnie podświetlony  zamek "kruka". Nocleg w Matsumoto.
    16 dzień  – HOTAKA – JAPAN ALPS KAMIKOCHI
Wykwaterowanie i pozostawienie nadmiarowego bagażu w depozycie. Wizyta na farmie japońskiego zielonego chrzanu wasabi w Hotaka (tam możemy zjeść np. krokiety i lody o smaku wasabi). Przejazd w Japońskie Alpy (przepiękny krajobrazowo region Kamikochi), zakwaterowanie. Nocleg w schronisku górskim - hostelu.
    17 dzień  – JAPAN ALPS KAMIKOCHI
Trekking na Mt. Chogatake 2664 m (około 4 godziny), piękna panorama ze szczytu, odpoczynek w schronisku wysokogórskim, zejście w dolinę Kamikochi (około 3 godzin) i nocleg w schronisku górskim - hostelu.
    18 dzień  – JAPAN ALPS KAMIKOCHI – MATSUMOTO – TAKAYAMA

Spacer po dolinie Kamikochi, wizyta w ciekawym centrum informacji turystycznej parku narodowego. Powrót do Matsumoto, odbiór bagaży z depozytu. Przejazd do Takayamy, zakwaterowanie. Wieczorny spacer po cichym, starym centrum – atmosfera jak 100 lat wstecz. Nocleg w Takayamie.
    19 dzień – TAKAYAMA – TOKYO
Zwiedzanie Takayamy - spacery po niewielkim miasteczku będącym stolicą górskiej prowincji Hida, znanej z tradycyjnej drewnianej zabudowy oraz wielu niewielkich rodzinnych wytwórni sake – będzie możliwość degustacji na miejscu. Mieszkańcy wyrabiają sake na setki sposobów i barw – możemy degustować odcienie i smaki tego typowo japońskiego trunku. Możemy jeszcze odwiedzić skansen pod otwartym niebem Hida No Sato oraz niewielkie klimatyczne świątynie pod górami. Przejazd do Tokyo, zakwaterowanie. Wieczorny spacer po centrum. Nocleg w Tokyo.
    20 dzień - NIKKO – TOKYO
Wycieczka do Nikko – trzeciego po Kioto i Nara zabytkowego centrum Japonii (Unesco), tam spacer po parku z kompleksem urokliwie i fotogenicznie położonych chramów buddystycznych. Zwiedzanie najważniejszej świątyni Toshoku. Powrót do Tokyo.  Spacer po dzielnicy biurowców i drapaczy chmur Shinjuku, ratusz aglomeracji tokijskiej Tokyo Metropolitan Government Tower – panoramiczny widok 360 stopni z 44 piętra (wys. 200 m), Shinjuku NS Building z największym na świecie zegarem z wahadłem i podniebnym mostem. Wieczorny spacer po Kabukicho - dzielnicy rozrywki i życia nocnego. Dla chętnych – wizyta w restauracji sushi i sashimi, lub innej knajpce. Nocleg w Tokyo.
    21 dzień – TOKYO
Ogród japoński w stylu kokuro. Ryogoku – centrum sumo – sportu narodowego, wizyta w muzeum sumo.  Zwiedzanie Tokyo: wizyta na wyspie Odaiba – spacery, promenady, futurystyczne centrum Toyoty, historyczne francuskie garaże i automobile, centrum japońskiej innowacji i techniki oraz robotyki Miraikan. Zakupy w sklepie Daiso „wszystko po 108 jenów” – Kinshicho, ostatnia możliwość uczty sushi i sashimi w „sushi train”. Dzielnica elektroniki i mangi oraz anime – Akihabara. Spacer po dzielnicy Shibuya, pomnik pieska Hachiko, dzielnica zakupów, wzgórze z „hotelami miłości”. Nocleg w Tokyo.
    22 dzień - TOKYO - przelot
Wykwaterowanie, pozostawienie bagaży w depozycie. Zwiedzanie Tokyo: poranny targ rybny Tsukiji, wizyta w barze z sushi typu „kaiten dzushi”, Świątynia Meiji-Jingu Shrine, ogrody Shinjuku (ogrody w stylu japońskim, angielskim i francuskim oraz palmiarnia z orchideami), spacer po historycznej dzielnicy Asakusa, Taito City – Kaminarimon Gate, świątynie Denboujin i Sensoji, uliczki handlowe, sklepiki z pamiątkami przy ulicy Nakamise. Odbiór bagaży, transfer na lotnisko, rejestracja na rejs.
     23 dzień - przelot – WARSZAWA
Przelot do Polski z przesiadką.


W lipcu i sierpniu zamiast trekkingu na wulkan Kaimondake w dniu 4-tym, zrealizujemy trekking na Fuji:
     20 dzień - NAGOYA – GOTEMBA – FUJI-SAN
Przedpołudniem spacer po Nagoya. Przejazd do Gotemby. Pozostawienie bagaży w depozycie, w skrytkach bagażowych. Spacer po Gotembie, jeśli wystarczy czasu. Przejazd autobusem do 5-tej stacji Subashiri. Trekking – nocne wejście na szczyt najwyższej góry Japonii, wulkan Fuji (około 7 godzin, z częstymi przerwami).
     21 dzień - FUJI-SAN – TOKYO, odpoczynek

Podziwianie słońca wschodzącego nad dywanem z chmur. Zejście ze szczytu po wschodzie słońca (około 4 godziny). Przejazd do Tokyo, zakwaterowanie. Popołudnie i wieczór na odpoczynek, relaks, ewentualnie do zagospodarowania wg propozycji pilota. Nocleg w Tokyo.


To jest program maksymalny, postaramy się go zrealizować.
Organizator zastrzega możliwość zmian w programie i nie bierze odpowiedzialności za wynikłe w czasie wyprawy utrudnienia, ułatwienia, zmiany programu, trasy, kolejności oferowanych atrakcji, zmiany cen - jeśli owe wynikają nie z jego winy lecz z zaistniałych na miejscu warunków lokalnych, cenowych, pogodowych oraz związanych z kondycją grupy i Uczestników.
Chęć wzięcia udziału w atrakcjach dodatkowych i wycieczkach fakultatywnych należy zgłaszać organizatorowi (przed rozpoczęciem imprezy) lub pilotowi (w czasie trwania imprezy), ze stosownym wyprzedzeniem.

Program wyprawy modyfikowany jest w zależności od okresu, w jakim będzie realizowany.
W poszczególnych miesiącach do programu dodajemy atrakcje występujące sezonowo:

- marzec i kwiecień - podziwianie kwitnących drzew wiśni i śliw w ramach festiwalu Sakura Hanami – na terenie całej Japonii,

- maj, lipiec i listopad - zawody Sumo – 6 razy w roku w Japonii odbywa się 15-dniowy turniej Sumo, w miarę możliwości, będziemy starali się włączyć tę atrakcję do programu (będziemy na turnieju 2-4 godzin),
- lipiec i sierpień - nocne wejście na najwyższą górę Japonii, wulkan FUJI-SAN i podziwianie słońca wschodzącego nad dywanem z chmur,
- sierpień – największy festiwal tańca w Japonii - Awa Odori (na wyspie Sikoku),
- maj - wrzesień, możliwość wejścia w Alpy
Japońskie,
- listopad - niezwykły festiwal kultury japońskiej Karatsu Kunchi (na wyspie Kiusiu),
- maj i listopad – Design Festa w Tokyo,
- inne lokalne festiwale, jeśli wystąpią i jeśli logistyka programu i transportu pozwoli w nich uczestniczyć.


PROGRAM AUTORSKI: JERZY ARSOBA
COPYWRIGHT: ARSOBA TRAVEL 2019


    Ś W I A D C Z E N I A   W   C E N I E :

- logistyka wyprawy, przygotowanie i realizacja;
- rezerwacja i zakup biletów lotniczych Warszawa - Tokio – Warszawa, do limitu 2600 zł,do rozliczenia *;
- Japan Rail Pass - uprawniający do nieograniczonego podróżowania po Japonii przez 21 dni wszystkimi liniami kolejowymi Japan Rail (włącznie z luksusowymi Shinkansenami, oraz niektórymi promami i kolejkami) - do limitu 2200 zł *;
- wszystkie noclegi wg programu (w zróżnicowanym standardzie: w hotelach w pokojach dwuosobowych, w hostelach w pokojach 4-6-osobowych, w ryokanach w stylu japońskim na matach tatami z futonami w pokojach 2-3-4-osobowych, w hotelu kapsułowym);
- ubezpieczenie podróżne turystyczne KLZ (30000 euro), KR (5000 euro), NNW (3000 euro)
i BP (300 euro);
- pilot Arsoba Travel, jednocześnie przewodnik w czasie trekkingów - przez cały czas trwania wyprawy;
- rezerwacje noclegów, biletów na miejscowe środki transportu, itp.;
- specjalnie przygotowany i wydany w formie drukowanej mapnik wyprawowy;
- serwis fotograficzny, przesłany pocztą po wyprawie na pamięci flash - pendrive (zdjęcia i filmiki zarejestrowane w czasie wyprawy);
- obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.


*
jeśli cena biletu lotniczego i karnetu JRP przekroczy wysokość limitów, to Uczestnik będzie zobowiazany dopłacić brakującą kwotę; możliwy jest również zakup biletów lotniczych z dowolnego lotniska na świecie i spotkanie już na miejscu.
    Uwaga: Klubowiczom Klubu Podróżników Arsoba Travel przysługuje rabat w wysokości 3% ceny wyprawy.

Uczestnicy na miejscu pokrywają swoje koszty:
- wyżywienia,
- dodatkowego transportu poza większościowym kolejowym Japan Rail,
- biletów wstępu,
- wydatków własnych, pamiątek, itp.
    Minimalna kwota, jaką Uczestnik powinien zabrać w związku z tym ze sobą to 700 euro.  Sugerujemy, aby dysponować nieco większą kwotą na dodatkowe atrakcje turystyczne, tzw. wycieczki fakultatywne, pamiątki, nieprzewidziane wydatki.

    Informacje praktyczne o kraju, regionie, noclegach, trekkingach, listę wyposażenia, uwagi itp. - przekażemy mailem osobom zainteresowanym.

    Galeria zdjęć "Dalekowschodnia ROSJA A JAPONIA - porównania" - OTWÓRZ w nowym oknie.
    Galeria zdjęć "JAPONIA - egzotyczna i prawie doskonała" - OTWÓRZ w nowym oknie.

:: OBEJRZYJ PROFILE NASZYCH PILOTÓW :: P O K A Ż

:: ZGŁOŚ CHĘĆ UDZIAŁU W WYPRAWIE :: ZADAJ PYTANIE :: K O N T A K T

OBEJRZYJ LISTĘ WSZYSTKICH NASZYCH WYPRAW I WYCIECZEK :: POKAŻ


OPINIE UCZESTNIKÓW:
    Jadąc na wyprawę do Japonii z Arsobą byłam trochę przerażona, gdyż był to dla mnie pierwszy takiego rodzaju wyjazd, ale mam nadzieję, że nie ostatni.  Mogę jednak stwierdzić, że nie żałuję ani jednej minuty spędzonej w kraju kwitnącej wiśni.
    Duże uznanie dla organizatora i pilota, Jurka Arsoby, który nie zważając na swoje zmęczenie służył nam pomocą i radą 24h/dobę. Świetna organizacja, opieka, sympatyczna, wesoła atmosfera.
    Program wyprawy dawał możliwości poznania nie tylko wspaniałych zjawisk geograficznych, unikalnej flory i bogatej fauny tego zakątka Azji, ale również kultury oraz obyczajów. Dzięki elastycznemu programowi znalazłam w tej wyprawie dużo spontaniczności i dowolności w realizowaniu własnych oczekiwań.
    Takich atrakcji z nutką adrenaliny nie kupicie w pakiecie żadnego biura podróży! Myślę, że długo jeszcze będę wspominała tą wyprawę i wszystkie kolejne z Arsoba Travel…
______________________________________________Magda K., Puck

    Wyprawa do Japonii z firmą Arsoba to wspaniała przygoda. Bogaty program był modyfikowany na bieżąco, aby jak najciekawiej spędzić czas w Kraju Kwitnącej Wiśni. Błyskawicznie przemieszczaliśmy się pociągami, a szczególnie naszymi ulubionymi shikansenami. Różnorodność miejsc noclegowych, poznawanie tajemnic kuchni japońskiej i mnóstwo wrażeń stanowiło o walorach tej wycieczki. Fantastyczna atmosfera to zasługa organizatora i pilota Jurka Arsoby, którego  profesjonalizm i 100% zaangażowanie wpłynęły na bardzo udany wyjazd. Chętnie znowu wybiorę się z Arsobą na poznawanie świata.
______________________________________________Beata, Jasło

    Jestem zdania, że wycieczka do Japonii w takiej konstelacji była czymś niepowtarzalnym i się w takiej formie chyba nie może powtórzyć. Twój urok osobisty sprawił, że wszyscy byli jak zaczarowani. A sztuka teatralna, w której grałeś główną rolę, była godna "teatralnego" Oskara. Dziewczyny w tej sztuce zasłużyły na Oskara za role drugoplanowe. Jurku jesteś wyjątkowy, nie poznałem dotąd nawet w przybliżeniu kogoś podobnego do Ciebie. Może poruszałem się dotychczas w innych płaszczyznach.
______________________________________________Marek, Niemcy

Program wyprawy, został tak dobrany, aby liznąć po trochu "każdej" Japonii. Byliśmy zatem i na dalekiej prowincji, i w sercu wielkich metropolii. Zobaczyliśmy multum świątyń, wspinaliśmy się na malownicze (i aktywne!) wulkany, wieczorami zatracaliśmy się w zatłoczonych dzielnicach Tokio, Kioto i innych wielkich miast, przejechaliśmy niezliczone kilometry wspaniałą japońską koleją, zdobyliśmy Fuji (!), dogłębnie posmakowaliśmy japońskiej kuchni, trochę skubnęliśmy sztuki, tańca, teatru, a nawet japońskiej technologii. Krótko mówiąc otrzymaliśmy Nippon w pigułce.
Nam, niepokornym Słowianom ciężko zrozumieć, że pociągi mogą być punktualne, kierowcy nie przekraczają prędkości, na ulicach może nie być śmietników, a i tak miasto będzie czyste, a dziesiątki ludzi na dworcach potrafią się ustawić w uporządkowane kolejki i nie blokować przejścia kolejnym wychodzącym dziesiątkom pasażerów. Ten kraj po prostu FUNKCJONUJE. To jest niesamowite!
Raz jeszcze podziękowania dla Agatki za super wakacje oraz dla Arsoba Travel za taki bogaty i zróżnicowany program.
______________________________________________Romek, Ruda Śląska