KLUB PODRÓŻNIKÓW

Rejestracja! Dołącz do Klubu!

KUBA 14 dni – perła Karaibów + JAMAJKA 5 dni


Program archiwalny. Pracownia Podróży Arsoba Travel zakończyła swoją działalność.

KUBA - największa z wysp karaibskich, w pierwszej dwudziestce największych wysp świata. Raj dla miłośników przyrody, dobrego jedzenia i egzotyki. Przecinają się tu kultury południowoamerykańska i hiszpańska. Kuba to państwo o bardzo burzliwej historii, od której nie da się uciec podczas podróżowania po wyspie. Zwiedzimy Hawanę, tętniącą życiem stolicę Kuby, ze stylowymi ulicami, po których jeżdżą samochody z innej epoki. Dla wielu Hawana jest najpiękniejszym miastem Ameryki Środkowej i Południowej. Pojedziemy w najlepsze przyrodniczo rejony Kuby. W dolinie Valle de Vinales w całości wpisanej na listę UNESCO pójdziemy na trekking z jednymi z najlepszych krajobrazów, jakie można sobie wymarzyć w tej części świata. Wejdziemy w gęstą dżunglę, by dotrzeć do miejsca, z którego Fidel Castro dowodził kubańską rewolucją. Odpoczniemy na plażach Varadero i skosztujemy pysznego jedzenia różnych regionów Kuby. Będzie też okazja do skosztowania pysznego kubańskiego rumu i prawdziwych, tradycyjnie wykonanych cygar.
A jeśli komuś będzie mało wrażeń, zapraszamy na pobliską JAMAJKĘ. Królują tu górskie krajobrazy środkowych części wyspy kontrastujące z pięknym nizinnym wybrzeżem. Jest tam zawsze ciepło, więc miłośnicy kąpieli będą zadowoleni. W górach zwiedzimy plantacje kawy, a w Montego Bay - wioskę rastamanów. Jamajka to bardzo ciekawy kraj pełen zabytków z czasów kolonialnych, malowniczych wodospadów i przyjaznych, wyluzowanych ludzi.


        P R O G R A M :

    1 dzień, WARSZAWA – przelot – HAWANA
Zbiórka na lotnisku im. Chopina w Warszawie, spotkanie z pilotem wyprawy, rejestracja na rejs i nadanie bagażu głównego. Przelot z konieczną przesiadką do Hawany. Nocleg w Hawanie.
    2 dzień, HAWANA
Po śniadaniu zwiedzimy Hawanę pieszo. Zaczniemy od Starej Hawany. Odwiedzimy targ rękodzieła i przejdziemy historycznymi uliczkami starego miasta z przystankami na najważniejszych placach. Po drodze odwiedzimy muzeum rumu i spróbujemy narodowego trunku Kuby. Zwiedzimy wpisaną na listę UNESCO twierdzę Castillo de la Real Fuerza, zbudowaną w XVI wieku do obrony przed piratami. Zobaczymy też monumentalny budynek kapitolu. Jest on kopią kapitolu w Waszyngtonie, siedzibą zgromadzenia narodowego i jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji w Hawanie. Deptakiem El Malecon nad Zatoką Meksykańską przejdziemy do dzielnicy Vedado. Zobaczymy słynny Hotel Nacional, jedną z pereł architektonicznych Hawany w stylu art deco. Zatrzymamy się na uznawane za jedne z najlepszych na świecie lody w lodziarni Coppelia. Odwiedzimy też plac rewolucji ze słynnym wizerunkiem Che Guevary na jednym z budynków i siedzibą władz kubańskich. Możemy zwiedzić też zabytkowy cmentarz Cristobal Colon. Nocleg w Hawanie.
    3 dzień, HAWANA – VALLE DE VINALES – HAWANA
Wcześnie rano pojedziemy na całodniową wycieczkę do doliny Valle de Vinales. Cały obszar został wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO ze względu na krajobraz kulturowy. Charakterystycznym obiektem są Mogotes – bajeczne skalne ostańce, część pasma górskiego Sierra de los Órganos. Pójdziemy na łatwy trekking 13-kilometrową trasą z pięknymi widokami na dolinę. Dolina Vinales słynie z produkcji tytoniu używanego do produkcji cygar. Odwiedzimy jedną z wytwórni, by zaobserwować proces produkcji, spróbować i kupić cygara. Wieczorem wrócimy do Hawany. Nocleg w Hawanie.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 370 km
    4 dzień, HAWANA – CIENAGA DE ZAPATA NP. – CIENFUEGOS
Rano pojedziemy wynajętym samochodem na południe do Parku Narodowego Cienaga De Zapata, słynącego przede wszystkim z dużego skupiska endemicznych ptaków jak tocororo (narodowy ptak Kuby), najmniejsze okazy kolibra na świecie, czy kubańska sowa karłowata. Zanim jednak dotrzemy do rezerwatu ptaków zatrzymamy się na mokradłach, gdzie można z bezpiecznej odległości obserwować krokodyle. Po dotarciu do parku narodowego odwiedzimy Laguna de Las Salinas, gdzie żyją flamingi. Po przerwie na posiłek w Playa Larga odwiedzimy jeszcze rezerwat Refugio de Fauna Bermejas, gdzie podczas dwugodzinnego marszu przez las będziemy wypatrywać rzadkich gatunków. Nocleg w Cienfuegos.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 330 km
    5 dzień, CIENFUEGOS – TOPES DE COLLANTES – TRINIDAD
Rano zwiedzimy wpisane na listę UNESCO centrum Cienfuegos i ruszymy dalej w stronę miasta Trinidad. Po drodze zatrzymamy się w rezerwacie przyrody Topes de Collantes, uznawanym za jeden z najpiękniejszych przyrodniczo obszarów Kuby. Pójdziemy na siedmiokilometrowy (w dwie strony) trekking do wodospadu Caburni. Szlak wiedzie przez plantacje kawy, tradycyjne rolnicze osady i klify. Po trekkingu pojedziemy do miasta Trinidad. Zakwaterujemy się w hotelu, odświeżymy i pójdziemy zwiedzać miasto, również wpisane na listę UNESCO. Odwiedzimy zabytkowe stare miasto i poszukamy miejsc, w których lokalesi wieczorem tańczą salsę. Nocleg w Trinidad.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 100 km
    6 dzień, TRINIDAD – CAMAGUEY 
Po śniadaniu opuścimy Trinidad i ruszymy w dalszą drogę na zachodnią część wyspy. Dotrzemy do Camaguey, trzeciego co do wielkości miasta Kuby. Jest wymieniane jako miasto, którego na wyspie pominąć nie można. Większość hiszpańskich miast kolonialnych zaprojektowano na planie siatki. Ulice Camaguey są jednak cudownie abstrakcyjne, a splątane uliczki prowadzą do małych placów w całym mieście. Eksploracja którejkolwiek z bocznych uliczek poza popularnymi szlakami odkryje wiele interesujących miejsc. Miasto słynie z pysznego jedzenia. Usiądziemy w jednej z wielu restauracji, by to sprawdzić. Nocleg w Camaguey.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 260 km
    7 dzień, CAMAGUEY – SANTIAGO DE CUBA
Rano czeka nas dłuższy przejazd (ok. 5 godzin) do Santiago de Cuba. Po przyjeździe zakwaterujemy się w hotelu, odpoczniemy i pojedziemy do Castillo de Morro, jednej z najlepiej zachowanych fortec z XVII wieku, z której będziemy mieli świetny widok na okolicę. Wrócimy do miasta i pójdziemy na spacer po Santiago de Cuba zaczynając od Parque Cespedes, placu, przy którym stoją najważniejsze budynki w mieście. Dojdziemy do wybrzeża zatoki Santiago de Cuba, gdzie odpoczniemy na plaży, lub w jednej z knajpek nad wodą. Nocleg w Santiago de Cuba.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 360 km
    8 dzień, SANTIAGO DE CUBA – TURQUINO NP. – SANTIAGO DE CUBA
Tego dnia musimy wstać bardzo wcześnie. O godz. 5:00 rano wyruszymy na wycieczkę z lokalnym przewodnikiem do kwatery głównej kubańskich rewolucjonistów, ukrytej głęboko w lesie. Z hotelu odbierze nas wynajęty przez organizatora wycieczki transport. Czeka nas trzygodzinna podróż do Parku Narodowego Turquino. Podczas jazdy będziemy cieszyć się widokiem pasma górskiego Sierra Maestra. Po drodze jest kilka przystanków z dobrymi widokami i krajobrazami. W Santo Domingo, na wysokości 220 metrów nad poziomem morza, spotkamy się z lokalnym przewodnikiem, rozpoczynając wycieczkę samochodem terenowym z napędem na 4 koła do Alto del Naranjo na wysokości 950 metrów nad poziomem morza. To najbardziej stroma droga na Kubie z nachyleniem dochodzącym do 45% na ostatnich 300 metrach. Na szczycie będziemy cieszyć się piękną scenerią. Spacer do centrali rewolucjonistów zajmuje 3 km. W połowie szlaku dojdziemy do domu Mediny, w której rolnik przekazał ziemię, na której Fidel Castro założył obóz rebeliantów. Po dalszej wędrówce dotrzemy do punktu kontrolnego, gdzie rebelianci sprawdzali wszystkich przed wejściem na teren kwatery głównej. Kilka metrów dalej dotrzemy do chaty muzealnej, gdzie pokazano kilka urządzeń używanych przez rewolucjonistów. Wśród 16 chat stanowiących kwaterę główną zobaczymy dom prasowy, szpital, kuchnię, dom Fidela Castro i stację radiową Radia Rebelde. Do Santiago de Cuba wrócimy ok. 18. Nocleg w Santiago de Cuba.
    9 dzień, SANTIAGO DE CUBA – CAYO COCO
Czeka nas długi, całodniowy przejazd na wyspę Cayo Coco. Słynie ona z najlepszych plaż na Kubie. Po przyjeździe odpoczniemy na jednej z nich i obejrzymy zachód słońca. Nocleg w Cayo Coco.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 530 km
    10 dzień, CAYO COCO
Cały dzień każdy z uczestników może spędzić według własnego uznania odpoczywając na plaży, na zwiedzaniu okolicy razem z pilotem, lub na jednej z wycieczek fakultatywnych. Do wyboru rejs ze snorkowaniem, wycieczka łącząca jazdę jeepami, konno i wycieczkę łodzią, nurkowanie, sporty wodne. Nocleg w Cayo Coco.
    11 dzień, CAYO COCO – SANTA CLARA – CARDENAS – VARADERO
Z Cayo Coco pojedziemy do Santa Clara. Miasto jest miejscem pielgrzymek czcicieli Ernesto Che Guevary. Znajduje się tu mauzoleum, w którym jest pochowany. Tutaj też miała miejsca bitwa o Santa Clara, w wyniku której batalion Che Guevary zdobył miasto. Ale nie tylko z tego słynie Santa Clara. To dobry przykład typowego kubańskiego miasta, w którym codzienne życie mieszkańców jest bardziej widoczne i dostępne dla turystów. Na gwarnym placu Parque Vidal wmieszamy się w tłum lokalesów i zobaczymy jak upływa im życie w miasteczku. Wejdziemy też na wzgórze Loma del Capiro, z którego jest dobry widok na okolicę. Późnym popołudniem dotrzemy do Cardenas, miasta znanego z licznych zaprzęgów konnych jeżdżących ulicami, a także ważnego dla historii Kuby. To tutaj w 1850 na dachu hotelu La Dominica zawieszono obecną flagę Kuby, tu wzniesiono pierwszy we wszystkich Amerykach pomnik Krzysztofa Kolumba. Miasto jest też pierwszym na Kubie, które zelektryfikowano. Nocleg w Varadero.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 450 km 
    12 dzień, VARADERO – CUEVA DE AMBROSIO – CUEVA DE SATURNO – CUEVAS DE BELLAMAR – MATANZAS – VARADERO
Tego dnia zwiedzimy kilka jaskiń znajdujących się w tym rejonie Kuby. Zaczniemy od Cueva de Ambrosio w Varadero. Później przejedziemy na południe, gdzie zwiedzimy Cueva de Saturno z krystalicznie czystą, turkusową wodą, stalaktytami i niesamowitymi formacjami skalnymi. Będzie można dać nura pod wodę, przydadzą się stroje kąpielowe. Kawałek dalej w mieście Matanzas zwiedzimy duży kompleks podziemnych jaskiń Cuevas de Bellamar. W Matanzas zwiedzimy też zamek San Severino, w którym mieści się muzeum niewolnictwa na Kubie. Wrócimy do Varadero, aby resztę dnia spędzić na odpoczynku, plażowych i barowych przyjemnościach. Osoby nie zainteresowane tego dnia zwiedzaniem i jaskiniami, będą mogły zostać na mierzei Varadero i odpoczywać do woli, rozrywek i wodnych aktywności tam nie brakuje. Nocleg w Varadero.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 100 km
    13 dzień, VARADERO – HAWANA – przelot
Pewną część dnia będziemy mieli jeszcze na odpoczynek i relaks na mierzei Varadero. To jeden z najpopularniejszych kurortów turystycznych na świecie i jeden z największych na Karaibach. Nic dziwnego, są tu najpiękniejsze plaże na Kubie. Varadero zostało spopularyzowane przez Amerykanów, którzy chętnie przyjeżdżali tu na wakacje już od 1910 roku. Przez władze kraju Varadero traktowane jest jako specjalny obszar administracyjny, by zapewnić tam szczególny porządek. To, ile czasu będziemy mieli na odpoczynek będzie zależało od wybranych połączeń lotniczych. Przejedziemy wzdłuż wybrzeża Cieśniny Florydzkiej na lotnisko pod Hawaną, zatrzymując się w najciekawszych widokowo miejscach. Rejestracja na lot. Przelot z konieczną przesiadką do Warszawy.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 160 km
    14 dzień, przelot - WARSZAWA
Przylot do Warszawy.

Suma przejazdów samochodem na Kubie: ok. 2700 km

         opcja - J A M A J K A   5   D N I ::

    13 dzień, VARADERO – HAWANA – przelot – KINGSTON
Pewną część dnia będziemy mieli jeszcze na odpoczynek i relaks na mierzei Varadero; ile – to będzie zależało od wybranych połączeń lotniczych. Przejedziemy wzdłuż wybrzeża Cieśniny Florydzkiej na lotnisko pod Hawaną, zatrzymując się w najciekawszych widokowo miejscach. Rejestracja na lot. Przelot do Kingston na Jamajce. Nocleg w Kingston.
    14 dzień, KINGSTON TOWN
Cały dzień poświęcimy na zwiedzanie stolicy Jamajki i okolic. W Kingston mieszka połowa niespełna trzymilionowej populacji wyspy. To rosnąca metropolia otoczona przez góry od północy i wybrzeże od południa. Będziemy poruszać się wynajętym samochodem. Chętni mogą odwiedzić muzeum Boba Marleya - najsłynniejszego Jamajczyka, legendę muzyki reggae. Zwiedzimy dom, w którym mieszkał oraz studio, w którym pracował. Będzie można też zaopatrzyć się w płyty Boba Marleya i pamiątki związane z muzykiem. Pozostali w tym czasie mogą pójść z pilotem na spacer po Emancipation Park i ulicami miasta. Następnie pojedziemy do posiadłości Devon House. To jeden z najważniejszych elementów dziedzictwa kulturowego Jamajki. Devon House zbudowana w 1881 roku przez pierwszego czarnoskórego milionera na wyspie - Georga Stiebela, reprezentuje bogatą różnorodność kulturową wyspy, za sprawą swojej gregoriańsko-jamajskiej architektury. Czeka nas półgodzinna wycieczka z przewodnikiem, który opowie nam o niezwykłej historii Devon House. Stamtąd pojedziemy za miasto do Port Royal. Znane kiedyś jako najbardziej nikczemne miasto świata, zasłynęło jako piracka stolica Karaibów na przełomie XVII i XVIII wieku. To tu schronienia przed ręką sprawiedliwości szukali najsłynniejsi piraci jak Henry Morgan, Czarnobrody i Calico Jack. W 1962 roku połowa miasta została zatopiona w wyniku trzęsienia ziemi, ale jest wiele pozostałości po piratach i bitwach tu stoczonych, doskonale zachowanych w architekturze i zardzewiałych działach nadal strzegących miasta. Resztę dnia możemy spędzić na jednej z pięknych plaż w pobliżu Kingston. Nocleg w Kingston.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 70 km
    15 dzień, KINGSTON TOWN – BLUE MOUNTAINS – FRENCHMAN'S COVE
Z samego rana ruszymy na wycieczkę w jamajskie Góry Błękitne. Naszym pierwszym przystankiem będzie Holywell. Czeka nas tutaj półtoragodzinna wycieczka z przewodnikiem do jednej z najlepszych plantacji kawy na Jamajce, z degustacją. Naenergetyzowani dobrą kawą ruszymy w dalszą drogę, krętą górską szosą. Będziemy zatrzymywać się na punktach widokowych i chłonąć piękne widoki. Zatrzymamy się przy wodospadach Fish Dunn Falls i Somerset Falls, a chętni będą mogli popluskać się w wodzie. Po południu dojedziemy do Frenchman's Cove. Do wieczora będzie można relaksować się na plaży. Nocleg w Frenchman's Cove.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 100 km
    16 dzień, FRENCHMAN'S COVE – WSCHODNIE WYBRZEŻE – DUNN RIVER FALLS – FALMOUTH
Tego dnia będziemy podróżować wzdłuż południowego wybrzeża Jamajki. Po drodze zatrzymamy się w małych miejscowościach, by zobaczyć jak toczy się życie na prowincji, zjemy obiad w lokalnej knajpce. Zatrzymamy się przy wodospadzie Reach Falls i nad zatoką Turtle Bay, ze skalnymi ostańcami wystającymi z wody. Wejdziemy na szczyt latarni na Morant Point, skąd będziemy mieli panoramiczny widok na okolicę. Dojedziemy do Kingston i skierujemy się na północną część wyspy. Zatrzymamy się przy wodospadzie na rzece Dunn. To w zasadzie zespół wodospadów o wysokości ok. 55 m i długości 180 m. Na pięknej plaży u stóp wodospadu kręcono słynną scenę z Seanem Connery i Ursulą Andress do pierwszej części przygód Jamesa Bonda, filmu "Doktor No". Wspinaczka na wodospad dostarcza niesamowitych wrażeń. Pojedziemy dalej do Falmouth. Nocleg w Falmouth.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 300 km
    17 dzień, FALMOTUH – MARTHA BRAE – MONTEGO BAY
Z samego rana pojedziemy kilka kilometrów za miasto, by wziąć udział w jednej z najlepszych atrakcji turystycznych Jamajki - spływie rzeką Martha Brae. Długie bambusowe tratwy zabiorą nas w spokojną, ponad godzinną podróż w dół rzeki w otoczeniu pięknej przyrody, podczas której poznamy legendę rzeki Martha Brae. Po zakończeniu spływu pojedziemy dalej na zachód, do miejsca, które może przyprawić o dreszczyk. Rose Hall Great House to zabytkowy dom plantatorki trzciny cukrowej - Annie Palmer. Przez niewolników, którzy pracowali na jej plantacji nazywana była Białą Czarownicą z Rose Hall. Jej kolejni mężowie umierali w dziwnych okolicznościach, a podczas codziennych inspekcji niewolników, mężczyźni pod najmniejszym pretekstem byli boleśnie karani. Odwiedziny w Rose Hall to nie tylko dobra okazja do poznania przerażającej historii właścicielki, ale też do pochylenia się nad historią niewolnictwa na Jamajce. Z Rose Hall pojedziemy do miasta Montego Bay. Zameldujemy się w hotelu i pójdziemy odwiedzić zabytkowy Fort Montego, obok którego znajduje się targ rękodzieła. To dobre miejsce, by kupić pamiątki z Jamajki. Nocleg w Montego Bay.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 50 km
   18 dzień, MONTEGO BAY – RASTAFARI VILLAGE – KINGSTON
Po śniadaniu pojedziemy w odwiedziny do Rastafarian. W Montego Bay znajduje się wioska Rastafari, gdzie można z pierwszej ręki dowiedzieć się czegoś więcej o tej religii. Rastafarianizm powstał na Jamajce w latach 30. XX wieku w chrześcijańskich kręgach kulturowych. Rastafarianie wierzą, że Jah, który jest Bogiem, stworzył świat i opiekuje się nim. Ruch Rastafari zapoczątkowany został w ramach walki o równouprawnienie rasowe oraz koncepcji powrotu do Afryki (Back to Africa). Wyrasta też z interpretacji biblijnego proroctwa, aspiracji społeczno-kulturalnych osób czarnoskórych i kazań Marcusa Garveya, założyciela religii. Rozpowszechniał się wraz z emigracją mieszkańców Jamajki. Nazwa ruchu pochodzi od imienia chrzestnego cesarza Ras Tafari, co w języku amharskim znaczy książę straszliwy/szanowany. Podczas wizyty w wiosce Rastafarian poznamy głębiej historię tej religii, kulturę i sztukę z nią związaną, weźmiemy udział w ceremoniach i poznamy tradycję. Z wioski Rastafarian ruszymy w drogę powrotną do Kingston i zakwaterujemy się w hotelu. Pozostałą część dnia spędzimy już wg własnych upodobań na odpoczynek, relaks. Nocleg w Kingston.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 180 km
    19 dzień, KINGSTON – HAWANA – przelot
Z samego rana przejedziemy na lotnisko w Kingston. Przelot do Hawany, rejestracja na lot powrotny do Europy, przelot z przesiadką do Warszawy.
    20 dzień, przelot – WARSZAWA
Przylot do Warszawy.

Suma przejazdów samochodem na Jamajce: ok. 700 km

Program autorski. COPYRIGHT: Arsoba Travel 2022
To jest program maksymalny, postaramy się go zrealizować.
Organizator zastrzega możliwość zmian w programie i nie bierze odpowiedzialności za wynikłe w czasie wyprawy utrudnienia, ułatwienia, zmiany programu, trasy, kolejności oferowanych atrakcji, zmiany cen - jeśli owe wynikają nie z jego winy lecz z zaistniałych na miejscu warunków lokalnych, cenowych, pogodowych oraz związanych z kondycją grupy i Uczestników.
Chęć wzięcia udziału w atrakcjach dodatkowych i wycieczkach fakultatywnych należy zgłaszać organizatorowi (przed rozpoczęciem imprezy) lub pilotowi (w czasie trwania imprezy), ze stosownym wyprzedzeniem.

        Ś W I A D C Z E N I A   W   C E N I E   (tylko KUBA):

- logistyka imprezy, jej przygotowanie i realizacja;
- bilety lotnicze na trasie Warszawa - Hawana – Warszawa, w klasie ekonomicznej, w cenie bagaż rejestrowany o wadze do 23 kg  [do limitu: 3300 zł, do rozliczenia*];
- transport na miejscu wynajętym samochodem (od 3 do 13 dnia imprezy); w zależności od ilości Uczestników w grupie wynajęty będzie stosownej wielkości wygodny samochód z klimatyzacją, który prowadzić będzie pilot - kierowca Arsoba Travel;
- paliwo, ubezpieczenie wynajętego auta, koszty eksploatacyjne, opłaty parkingowe;
- zakwaterowanie w hotelach, ze śniadaniem, wg programu (w standardzie: pokoje 2-osobowe twin lub double z prywatną łazienką);
- wstępy do wszystkich atrakcji wymienionych w programie z wyjątkiem tych z dopiskiem „dla chętnych” i wycieczek fakultatywnych;
- wszystkie wycieczki wg programu z wyjątkiem tych z dopiskiem „dla chętnych”;
- ubezpieczenie podróżne turystyczne KLZ (minimum 30000 euro), KR (5000 euro), NNW (3000 euro) i BP (300 euro);
- pilot Arsoba Travel - przez cały czas trwania wycieczki;
- specjalnie przygotowany i wydany w formie drukowanej mapnik;
- serwis fotograficzny, przesłany pocztą po wyprawie na pamięci flash - pendrive (zdjęcia i filmiki zarejestrowane w czasie imprezy), wysyłka w terminie do 2 miesięcy po zakończeniu;
- obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
* jeśli cena biletów lotniczych przekroczy wysokość limitu, to Uczestnik będzie zobowiązany dopłacić brakującą kwotę, o której zostanie wcześniej poinformowany drogą mailową przed zakupem biletu i wyrazi zgodę na ten zakup; możliwy jest również zakup biletów lotniczych z dowolnego lotniska na świecie i spotkanie już na miejscu.


W cenę za imprezę nie wliczono:
- pozostałego wyżywienia (poza śniadaniami które są w świadczeniach),
- dodatkowych fakultatywnych atrakcji, wstępów, wycieczek
  (nie zawartych powyżej w "Świadczeniach w cenie" lub z dopiskiem „dla chętnych”),
- wydatków własnych, pamiątek itp.

Cena za imprezę od osoby (tylko Kuba), uzależniona jest od ilości osób w grupie:
6 osób = 11400 zł/os, 5 osób = 12400 zł/os, 4 osoby = 13600 zł/os, 3 osoby = 14100 zł/os, 2 osoby = 16900 zł/os.

Stałym i powracającym Uczestnikom Arsoba Travel przysługuje rabat w wysokości 2% ceny imprezy.

Kwota, jaką Uczestnik powinien zabrać ze sobą na wyżywienie to minimum 300 dolarów USA. Sugerujemy, aby dysponować większą kwotą na droższe wyżywienie, dodatkowe atrakcje, pamiątki, uzupełniające i nieprzewidziane wydatki.


        Ś W I A D C Z E N I A   W   C E N I E   (KUBA + JAMAJKA):

- logistyka imprezy, jej przygotowanie i realizacja;
- bilety lotnicze na trasie Warszawa - Hawana – Warszawa, w klasie ekonomicznej, w cenie bagaż rejestrowany o wadze do 23 kg  [do limitu: 3300 zł, do rozliczenia*];
- bilety lotnicze na trasie Hawana – Kingston - Hawana , w klasie ekonomicznej, w cenie bagaż rejestrowany o wadze do 23 kg [do limitu: 1700 zł, do rozliczenia*];
- transport na miejscu wynajętym samochodem (od 3 do 20 dnia imprezy); w zależności od ilości Uczestników w grupie wynajęty będzie stosownej wielkości wygodny samochód z klimatyzacją, który prowadzić będzie pilot - kierowca Arsoba Travel;
- paliwo, ubezpieczenie wynajętego auta, koszty eksploatacyjne, opłaty parkingowe;
- zakwaterowanie w hotelach, ze śniadaniem, wg programu (w standardzie: pokoje 2-osobowe twin lub double z prywatną łazienką);
- wstępy do wszystkich atrakcji wymienionych w programie z wyjątkiem tych z dopiskiem „dla chętnych” i wycieczek fakultatywnych;
- wszystkie wycieczki wg programu z wyjątkiem tych z dopiskiem „dla chętnych”;
- ubezpieczenie podróżne turystyczne KLZ (minimum 30000 euro), KR (5000 euro), NNW (3000 euro) i BP (300 euro);
- pilot Arsoba Travel - przez cały czas trwania wycieczki;
- specjalnie przygotowany i wydany w formie drukowanej mapnik;
- serwis fotograficzny, przesłany pocztą po wyprawie na pamięci flash - pendrive (zdjęcia i filmiki zarejestrowane w czasie imprezy), wysyłka w terminie do 2 miesięcy po zakończeniu;
- obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
* jeśli cena biletów lotniczych przekroczy wysokość limitu, to Uczestnik będzie zobowiązany dopłacić brakującą kwotę, o której zostanie wcześniej poinformowany drogą mailową przed zakupem biletu i wyrazi zgodę na ten zakup; możliwy jest również zakup biletów lotniczych z dowolnego lotniska na świecie i spotkanie już na miejscu.


W cenę za imprezę nie wliczono:
- pozostałego wyżywienia (poza śniadaniami które są w świadczeniach),
- dodatkowych fakultatywnych atrakcji, wstępów, wycieczek
  (nie zawartych powyżej w "Świadczeniach w cenie" lub z dopiskiem „dla chętnych”),
- wydatków własnych, pamiątek itp.

Kwota, jaką Uczestnik powinien zabrać ze sobą na wyżywienie to minimum 440 dolarów USA. Sugerujemy, aby dysponować większą kwotą na droższe wyżywienie, dodatkowe atrakcje, pamiątki, uzupełniające i nieprzewidziane wydatki.

Informacje praktyczne o kraju, regionie, noclegach, trekkingach, listę wyposażenia, uwagi itp. - przekażemy mailem osobom zainteresowanym.

Przeczytaj opinie Uczestników wypraw i wycieczek Arsoba Travel :: przejdź do listy OPINIE

Skontaktuj się z nami, zadaj pytania, zgłoś chęć udziału :: przejdź do formularza KONTAKT

Zobacz listę wszystkich naszych wypraw i wycieczek :: przejdź do listy WYPRAWY i WYCIECZKI

Obejrzyj profile naszych pilotów i współpracowników :: przejdź do listy PROFILE