KLUB PODRÓŻNIKÓW

Rejestracja! Dołącz do Klubu!

MALTA 7 dni – spacerem po średniowiecznych uliczkach


Program archiwalny. Pracownia Podróży Arsoba Travel zakończyła swoją działalność.

Archipelag Wysp Maltańskich to jedno z najbardziej urokliwych i zabytkowych miejsc w Europie. Wyspy MALTA i GOZO przyciągają pięknie zachowanymi średniowiecznymi uliczkami, słońcem (nawet zimą), duchem historii i otwartością mieszkańców. Jeden z najmniejszych krajów świata (10 od końca pod względem powierzchni) ma burzliwą historię. Na Malcie można odnaleźć wpływy wielu kultur, które na przestrzeni lat przenikały się nawzajem. Widać to szczególnie w architekturze. Wyspiarski kraj nazywany jest często największym muzeum świata pod gołym niebem. Trudno w Europie o lepiej zachowane nie tylko starówki, ale całe miasta. Są tu średniowieczne fortece, rzymskie katakumby, renesansowe świątynie, widać też wpływy arabskie.
Wyspa Gozo zamieszkana jest przez zaledwie 40 tys. osób, które dbają o równowagę pomiędzy poszanowaniem dla środowiska a rozwojem. To właśnie tu są najpiękniejsze na archipelagu ogrody, lokalne rzemiosło i dobre jedzenie w miasteczku Rabat. Zapraszamy na spacer po średniowiecznych uliczkach przy pięknej pogodzie.


        P R O G R A M :

    1 dzień, WARSZAWA – przelot – VALLETTA
Spotkanie z pilotem na lotnisku w Warszawie. Rejestracja na rejs. Przelot na Maltę. Po przylocie pojedziemy z lotniska komunikacją miejską do stolicy kraju - Valletty. Zameldujemy się w hotelu i ruszymy zwiedzać. Valletta to najbardziej na południe wysunięta stolica europejska. Naszpikowana zabytkami i atrakcjami, określana jest mianem muzeum pod gołym niebem. Całe miasto wpisane jest na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Ruszymy pięknymi zabytkowymi uliczkami, co chwilę odkrywając ciekawe miejsca. Miasto słynie z pięknych ogrodów ze wspaniałymi widokami. Jest ich tu naprawdę dużo. Z górnego ogrodu Barraka będziemy mieli wspaniały widok na port Grand Harbour oraz na "maltańskie trójmiasto": Isla, Birgu i Bormla. Z dolnych ogrodów Barraka rozciągają się wspaniałe panoramy na okolicę. Hasting Garden położony na szczycie baszty gwarantuje świetne kadry na przedmieścia Valletty. Ważnymi miejscami w Valetcie są oberże, będące niegdyś siedzibami kawalerów maltańskich. Oberż jest osiem, tyle ile krańców krzyża maltańskiego. Oberża Rycerzy Kastylii uznawana jest za jedno z najważniejszych dzieł architektonicznych na Malcie. To również siedziba premiera, dlatego budynek można obejrzeć jedynie z zewnątrz. Warte zobaczenia są także Oberża Włoska oraz Oberża d'Aragon. Ale możemy poszukać wszystkich ośmiu. Zwiedzimy kontrkatedrę św. Jana, która w środku jest pięknie i bogato zdobiona. Sklepienie i boczne ołtarze przedstawiają historię życia św. Jana. Koniecznie trzeba zobaczyć też Pałac Wielkich Mistrzów ze zbrojownią. Postaramy się obejść wszystkie uliczki Valletty (nie jest ich dużo). Będzie czas na pyszny śródziemnomorski obiad i kolację. To ile zwiedzimy tego dnia, będzie zależało od godziny przylotu na Maltę. Jeśli z czymś nie zdążymy, zaczniemy od tego następnego dnia.  Nocleg w Valletcie.
    2 dzień, VALLETTA –  ISLA/BORMLA/BIRGU – VALLETTA
Zwiedzimy maltańskie trójmiasto. Historia Isla, Bormli i Birgu jest ściśle związana z zakonem rycerzy joannitów. Wszystkie trzy miasteczka mają niesamowicie bogatą historię, będąc pierwszymi ufortyfikowanymi miastami zbudowanymi przez Rycerzy św. Jana, kiedy przybyli na Maltę w 1530 r. Rycerze zostali wyrzuceni z Rodos w 1522 r. i po siedmiu latach wędrówki obrali w końcu Maltę jako swój nowy dom. Osiedlili się w Birgu, ustanawiając ją swoją stolicą, zmieniając dawną fortecę znaną jako Castrum Maris na Fort St. Angelo, a także budując nowe fortyfikacje i niezliczone nowe budynki, w tym kościoły, magazyny i pałace. Do Isla dotrzemy promem miejskim. Przejdziemy nabrzeżem z widokiem na miasto Birgu do końca miasteczka, wrócimy labiryntem uliczek do bramy św. Heleny i pójdziemy pieszo przez uliczki miasteczka Bormla, wchodzącego w skład maltańskiego trójmiasta. Przez Bormla dojedziemy do Birgu. Tam odwiedzimy Pałac Inkwizytora, będący siedzibą maltańskiej inkwizycji od XVI do XVIII wieku. Pałac cudem przetrwał bombardowania w czasie II wojny światowej i mieści jedno z najciekawszych muzeów na Malcie. Można tu zobaczyć odrestaurowane pomieszczenia kuchenne, prywatne kwatery inkwizytorów, salę sądową, kompleks więzienny i salę tortur. Zobaczymy też Pałac Biskupi oraz Norman House, będący przykładem architektury sycylijskiej. Stamtąd przejdziemy do Fortu Saint Angelo zbudowanego w XVII wieku przez Zakon Maltański. Był on główną kwaterą Zakonu podczas Wielkiego Oblężenia Malty. Umieszczony został na liście UNESCO. Zwiedzimy fort i wrócimy do Valletty promem miejskim. Nocleg w Valletta.
    3 dzień, VALLETTA – HYPOGEUM HAL-SAFLIENI – MNAJDRA – HAGAR QIM – POŁUDNIOWE WYBRZEŻE – MARSAXLOKK – VALLETTA
Ten dzień upłynie nam pod znakiem najdawniejszej historii wyspy. Pojedziemy do Hypogeum Hal-Saflieni, podziemnej budowli z około 2500 r. p.n.e. Jej dokładne przeznaczenie do dziś nie jest znane, prawdopodobnie pełniła funkcję sanktuarium i cmentarza. Podziemny kompleks ma trzy poziomy i zajmuje około 800 m2. Najniższy z poziomów znajduje się 14 metrów pod ziemią. Wewnątrz są korytarze, hole, komory i malowidła ścienne. To bardzo ciekawe miejsce. Następnie pojedziemy do Mnajdra i Hagar Qim, gdzie znajdują się dwa kompleksy megalityczne. Zabudowania datowane są na 3500 lat p.n.e. Bardzo niewiele wiadomo o ludziach, którzy je zbudowali. Najpewniej przybyli z Sycylii, zajmowali się polowaniami i zbieractwem. Zabudowania w Mnajdra do dziś budzą zdumienie archeologów, którzy nie potrafią wyjaśnić jak starożytnym udało się je zbudować bez użycia metalowych narzędzi. Zwiedzimy oba kompleksy i pojedziemy wzdłuż wybrzeża. Zatrzymamy się w najciekawszych widokowo miejscach. Wybrzeże maltańskie pełne jest wysokich malowniczych klifów, jaskiń, grot i skalnych mostów. To bardzo fotogeniczne miejsca. Zobaczymy jaskinię Blue Grotto, pójdziemy na spacer na koniec cypla Ras il-Fniek. Odwiedzimy punkt Munxar Window i malownicze miasteczko rybackie Marsaxlokk. Nocleg w Valletta.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 45 km
    4 dzień, VALLETTA – MDINA – RABAT – DINGLI CLIFFS – VALLETTA
Rano pojedziemy w stronę połączonych ze sobą miast Mdina i Rabat. Zanim tam dotrzemy zatrzymamy się jeszcze w hucie szkła Mdina Glass. Zobaczymy jak pracują artyści wykonujący cuda z kolorowego szkła. Odwiedzimy wystawę ich prac i sklep, w którym można kupić gotowe wyroby. Mdina to dawna stolica Malty, leży w centralnej części wyspy, średniowieczne miasto z wąskimi uliczkami jest bardzo ładnie położone na wzgórzu, z którego jest świetny widok na całą wyspę. Teren miasta wyłączony jest z ruchu kołowego, więc będziemy zwiedzać pieszo. Największą atrakcją Mdiny i Rabatu są katakumby pod katedrą św. Pawła. To duża podziemna nekropolia starożytnych Rzymian. W Mdinie warto też zobaczyć bramę główną i fortyfikacje miasta.  W Rabacie będziemy podziwiać charakterystyczną maltańską architekturę. Zaczniemy od rynku, gdzie możemy usiąść na kawę i spróbować miejscowych specjałów - ciastek z figami i miodem, są tu też dobre miejsca na obiad. Jest tu wiele zakładów rzemieślniczych, a życie toczy się wolniej niż w stolicy. Z Rabatu pojedziemy na wybrzeże do klifów Dingli - najwyższego punktu wyspy (253 m n.p.m.). Nigdzie indziej na Malcie opadająca stromo ku morzu ściana nie jest tak wysoka jak tutaj. Pójdziemy też na spacer po zatoczce Il-Blata tal-Melh z postrzępionymi klifami i grotami skalnymi. Nocleg w Valletta.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 50 km
    5 dzień, VALLETTA – WYSPA GOZO – VALLETTA
Tego dnia pojedziemy na wycieczkę na wyspę Gozo, drugą co do wielkości w archipelagu Wysp Maltańskich. Z Valletty pojedziemy do Cirkewwa, gdzie wjedziemy na prom i przepłyniemy na wyspę Gozo. Zaczniemy od Marsalforn, kurortu oferującego skaliste wybrzeże z ciekawymi miejscami do pływania.  Odwiedzimy panwie solne Xwejni - wykute w nabrzeżnych skałach baseny, w których odparowuje się sól. Powstały jeszcze w czasach rzymskich i choć sól nie jest produkowana na skalę przemysłową, to mieszkańcy zaopatrują się tu w nią na własne potrzeby. Dolina Wied Il-Għasri również słynie z solnych basenów i ciekawych formacji skalnych. W Wied il-Mielah zobaczymy most skalny i pojedziemy dalej w stronę Gharb. W mieście można spotkać czerwone budki telefoniczne, pozostałość po kolonii brytyjskiej. Jednak naszym celem będzie Sanktuarium Najświętszej Marii Panny z Ta’ Pinu. Położony na odludziu budynek jest jedną z pereł architektonicznych Malty. Kościół jest bardzo fotogeniczny, pięknie prezentuje się na tle wzgórz. Skręcimy na wybrzeże i zobaczymy co zostało ze słynnego łuku skalnego Azure Window, który runął podczas sztormu w 2017 roku. Zwiedzimy stolicę wyspy - Rabat. Góruje nad nim położona na wzgórzu cytadela, z której roztacza się widok na okolicę. Warta zobaczenia jest też XVII-wieczna barokowa katedra. Zjemy obiad w restauracji z daniami kuchni śródziemnomorskiej. Wrócimy do Valletty. Nocleg w Valletta.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 110 km
    6 dzień, VALLETTA – wycieczki fakultatywne
Ostatni dzień pobytu na Malcie poświęcimy na odpoczynek, plażowanie, lub wycieczki fakultatywne. Miłośnicy pływania w krystalicznie czystej wodzie mogą spędzić dzień na dobrze przygotowanej plaży w Birżebbuġa. Można również wybrać się na jedną z wycieczek fakultatywnych. Można skorzystać z oferty Mediterrano Marine Park (pływanie z delfinami, pokazy karmienia zwierząt morskich itp.), zobaczyć oceanarium, pojechać do wioski Popeye'a, gdzie w latach 80. nakręcono filmową wersję kreskówki o marynarzu, odwiedzić rezerwat ptaków, gdzie żyją m.in. flamingi. Możliwe jest też nurkowanie i inne sporty wodne (listę wycieczek fakultatywnych prześlemy w osobnym dokumencie) lub wypożyczenie rowerów i samodzielna wycieczka rowerowa. Nocleg w Valletta.
    7 dzień, VALLETTA – przelot – WARSZAWA
Przejazd na lotnisko, rejestracja na rejs powrotny. Przelot do Warszawy.
   
Łączny dystans samochodem: ok. 210 km

Program autorski. COPYRIGHT: Arsoba Travel 2022
To jest program maksymalny, postaramy się go zrealizować.
Organizator zastrzega możliwość zmian w programie i nie bierze odpowiedzialności za wynikłe w czasie wyprawy utrudnienia, ułatwienia, zmiany programu, trasy, kolejności oferowanych atrakcji, zmiany cen - jeśli owe wynikają nie z jego winy lecz z zaistniałych na miejscu warunków lokalnych, cenowych, pogodowych oraz związanych z kondycją grupy i Uczestników.
Chęć wzięcia udziału w atrakcjach dodatkowych i wycieczkach fakultatywnych należy zgłaszać organizatorowi (przed rozpoczęciem imprezy) lub pilotowi (w czasie trwania imprezy), ze stosownym wyprzedzeniem.

        Ś W I A D C Z E N I A   W   C E N I E  :

- logistyka wycieczki, przygotowanie i realizacja;
- bilety lotnicze na trasie Warszawa - Malta - Warszawa, w klasie ekonomicznej, w cenie bagaż rejestrowany o wadze do 23 kg [do limitu: 1000 zł, do rozliczenia*];
- konieczne przejazdy transportem publicznym (autobusy, promy) na terenie Malty;
- transport na miejscu na Sardynii wynajętym samochodem (od 3 do 7 dnia imprezy); w zależności od ilości Uczestników w grupie wynajęty będzie stosownej wielkości wygodny samochód z klimatyzacją, który prowadzić będzie pilot - kierowca Arsoba Travel;
- paliwo, ubezpieczenie wynajętego auta, koszty eksploatacyjne, opłaty parkingowe;
- zakwaterowanie w hotelach, ze śniadaniem, wg programu (w standardzie: pokoje 2-osobowe twin lub double z prywatną łazienką, w hotelu minimum 3***);
- wstępy do wszystkich atrakcji wymienionych w programie z wyjątkiem tych z dopiskiem „dla chętnych” i wycieczek fakultatywnych;
- wszystkie wycieczki wg programu z wyjątkiem tych z dopiskiem „dla chętnych”;
- ubezpieczenie podróżne turystyczne KLZ (minimum 30000 euro), KR (5000 euro), NNW (3000 euro) i BP (300 euro);
- pilot Arsoba Travel - przez cały czas trwania wycieczki;
- specjalnie przygotowany i wydany w formie drukowanej mapnik;
- serwis fotograficzny, przesłany pocztą po wycieczce na pamięci flash - pendrive (zdjęcia i filmiki zarejestrowane w czasie wycieczki), wysyłka w terminie do 2 miesięcy po zakończeniu wycieczki;
- obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
* jeśli cena biletów lotniczych przekroczy wysokość limitu, to Uczestnik będzie zobowiązany dopłacić brakującą kwotę, o której zostanie wcześniej poinformowany drogą mailową przed zakupem biletu i wyrazi zgodę na ten zakup; możliwy jest również zakup biletów lotniczych z dowolnego lotniska na świecie i spotkanie już na miejscu.


W cenę za imprezę nie wliczono:
- pozostałego wyżywienia (poza śniadaniami które są w świadczeniach),
- dodatkowych fakultatywnych atrakcji, wstępów, wycieczek
  (nie zawartych powyżej w "Świadczeniach w cenie" lub z dopiskiem „dla chętnych”),
- wydatków własnych, pamiątek itp.

Kwota, jaką Uczestnik powinien zabrać ze sobą na wyżywienie to minimum 250 euro. Sugerujemy, aby dysponować większą kwotą na droższe wyżywienie, dodatkowe atrakcje, pamiątki, uzupełniające i nieprzewidziane wydatki.

Informacje praktyczne o kraju, regionie, noclegach, trekkingach, listę wyposażenia, uwagi itp. - przekażemy mailem osobom zainteresowanym.

Przeczytaj opinie Uczestników wypraw i wycieczek Arsoba Travel :: przejdź do listy OPINIE

Skontaktuj się z nami, zadaj pytania, zgłoś chęć udziału :: przejdź do formularza KONTAKT

Zobacz listę wszystkich naszych wypraw i wycieczek :: przejdź do listy WYPRAWY i WYCIECZKI

Obejrzyj profile naszych pilotów i współpracowników :: przejdź do listy PROFILE