KLUB PODRÓŻNIKÓW

Rejestracja! Dołącz do Klubu!

Terminy:  30 września - 07 października
               07 - 14 października
              
nowe terminy w 2021 podamy do końca lipca

Cena:  3250 zł/os.
Grupa: od 4 uczestników
Charakter:  wyprawa trampingowa, krajoznawczo – kulturowa

   Chcecie zobaczyć żywy skansen komunizmu? Warto odwiedzić Mołdawską Republikę Naddniestrzańską - młode 30-letnie państwo, którego nie ma na mapach, a które istnieje niedaleko nas, niecałe 600 km od południowej granicy Polski w linii prostej. Niewielkie, jak na czarną dziurę przystało, niewidzialne dla większości Europejczyków, wewnątrz kryje mikrokosmos ze wszystkimi atrybutami państwowości: jest prezydent, władza ustawodawcza i sądownictwo, flaga, godło, własne wojsko, milicja, system bankowy, waluta, szkolnictwo, cała infrastruktura społeczna itp. itd.

    A zaczęło się wszystko 100 lat wstecz, kiedy to władze Rosji Radzieckiej pas ziemi na rzeką Dniestr włączyły w skład Radzieckiej Ukrainy. Teraz twardą ręką rządzi "Szeryf", a dzieci w szkołach są święcie przekonane o tym że żyją w najlepszym miejscu na świecie. Jest tu największe na świecie muzeum alkoholi, w 4-piętrowym budynku o kształcie ...butelki, a w maleńkich wioskach stoją pomalowane złotą farbą pomniki Lenina otoczonego szczęśliwymi dziećmi. Szeroko zamykamy oczy i wpadamy :)

                
                      P R O G R A M   ::

     1 dzień, KRAKÓW – ODESSA
Zbiórka na lotnisku w Krakowie, rejestracja na rejs i nadanie bagażu głównego. Przelot do Odessy, bez przesiadki. Po przylocie i odebraniu bagażu, przejedziemy do centrum i zakwaterujemy się. Wyruszymy na posiłek i spacer po Odessie. Relaks w jednym z klubów z żywą muzyką to wstępny plan na wieczór. Nocleg w hotelu w Odessie.
    2 dzień, ODESSA – TIRASPOL
Przedpołudniem pospacerujemy po centrum Odessy, pełnym pięknej zabudowy, zabytków, zielonych bulwarów, uroczych kawiarni i pięknych ludzi. W porze obiadowej upasiemy się ukraińskimi przysmakami w sprawdzonej restauracji, po czym pojedziemy międzypaństwowym autobusem w kierunku na stolicę Mołdawii. Zaraz za granicą zaczyna się jednak… NADDNIESTRZE! Wysiądziemy w Tiraspolu i zakwaterujemy, po czym ruszymy w miasto na łowy, uzbrojeni w aparaty fotograficzne i komórki. Nocleg w hotelu w Tiraspolu.

     3 dzień,
TIRASPOL – KAMIONKA
Do południa pospacerujemy jeszcze po Tiraspolu, zobaczymy m.in. siedziby przedstawicielstw dwóch innych republik nieuznawanych: Abchazji i Południowej Osetii. Następnie pojedziemy autobusem na samą północ Naddniestrza. To około 200 km, ale droga zajmie nam 4-5 godzin. Współtowarzysze podróży mogą nas mile zaskoczyć, a my – ich! Kamionka to miejscowość uzdrowiskowa z wodami mineralnymi - radonowymi, do którejdawniej zjeżdżali kuracjusze z byłego ZSRR. Wcześniej była w granicach I Rzeczypospolitej i Księstwa Polsko-Litewskiego. Dziś tu cicho i spokojnie. Na kolację i zachód słońca udamy się do restauracji nad Dniestrem. Nocleg w hotelu w Kamionce.

     4 dzień, RASZKÓW
Przejedziemy autobusem do Raszkowa, kolejnej wioski z polskimi korzeniami. Jest tam polski kościół i ruiny synagogi oraz źródło czystej, pysznej wody. Zajrzymy na cmentarze – polski, ukraiński i żydowski. Pośrodku wioski stoi Dom Kultury z pomnikiem Lenina i pomnik traktora. Postaramy się odwiedzić szkołę podstawową, bo to przeżycie niezwykłe, jak cofnięcie się w czasie o kilkadziesiąt lat. W szkole znajduje się izba pamięci, poświęcona walkom o niezależność w 1990 roku i wizjom przyszłości Naddniestrza. Pójdziemy na lekki trekking – okolica jest górzysta, ciekawa. Z punktu widokowego położonego 170 metrów wyżej ujrzymy panoramę Raszkowa i wijącego się Dniestru. Zejdziemy do Katerinowki, gdzie znajduje się niezwykły, lśniący złotem pomnik Lenina, otoczonego dziećmi wpatrzonymi w niego jak w święty obrazek. Można złożyć świeże kwiaty, albo zrobić „rodzinne” zdjęcie. Wrócimy do Kamionki, nocleg w hotelu w Kamionce.

     5 dzień, RYBNICA – DUBOSARY
Przejedziemy autobusem do Rybnicy, na dworcu zostawimy w przechowalni nasze bagaże i przespacerujemy się po tym mieście. W Rybnicy jest największa mniejszość polska – żyje tu prawie 500 Polaków. Zajrzymy do polskiego kościoła, jeśli będzie możliwość to spotkamy się z Polonią. W sklepach możemy poszukać będących wciąż w obiegu, plastikowych żetonów płatniczych o nominałach 1, 3, 5 i 10 rubli naddniestrzańskich. Przejedziemy autobusem do Dubosarów, zakwaterujemy się i przespacerujemy po centrum. Zaopatrzeni w stosowne artykuły spożywcze, pójdziemy nad Dniestr na piknik i odpoczynek, w miejsce gdzie przychodzą odpoczywać mieszkańcy. Nocleg w hotelu w Dubosarach.

     6 dzień, TIRASPOL – TERNOWKA
Przejedziemy autobusem do Tiraspola i taksówką do wioski Ternowka. Zakwaterujemy się w hotelu na terenie Grigorija Korzuna, znanego w czasach ZSRR piłkarza i przedsiębiorcy. To tutaj znajduje się tworzone przez niego od 40 lat muzeum alkoholi z całego świata. Ekspozycja znajduje się w 4-piętrowym budynku o kształcie butelki, a muzeum jest oficjalnie wpisane do Księgi Rekordów Guinessa. Rozmaitość tysięcy butelek z ponad 100 krajów, o często nieoczekiwanych i oryginalnych formach, jest powalająca. Zwiedzimy to muzeum o porze dla nas dogodnej. Widok na wioskę z 4 piętra przy szyjce butelki - bezcenny. Powałęsamy się po wiosce w kierunku Domu Kultury i nawiążemy kulturalne kontakty z lokalesami, którzy zawsze są gotowi do wymiany doświadczeń. Przejedziemy taksówką do Tiraspola, gdzie odwiedzimy niezwykle zacną, najstarszą w regionie fabrykę – destylarnię koniaków i wódek oraz winiarnię KVINT. Tam czeka nas zwiedzanie kombinatu i jego sali muzealnej, połączone z degustacją koniaków lub win. Chętni mogą po drodze zajrzeć do sklepu dla fanów, przy stadionie piłkarskim Sheriff. Nocleg w hotelu w Ternowce.
     7 dzień, BENDERY
Po śniadaniu na tarasie, przejedziemy taksówką do miasta Bendery. Przejdziemy się, poznając bliżej to dzielne miasto, z jego historią i pomnikami. Zaczniemy od Twierdzy z 1545 roku. Odwiedzimy bar CCCP na niezwykłym dworcu autobusowym z mozaikami z Placu Czerwonego w Moskwie. A przy dworcu mała knajpka to taka czarna dziura – wsysa przechodnia tak, że trudno się oderwać z powrotem na trotuar. W centrum miasta znajduje się klimatyczny bazar, który zwiedzimy. Miejscowi do dziś posługują się wagami z minionej epoki. Pani Lena sprzedaje tam pyszne wyroby wędliniarskie, a rarytasem jest działająca lodówka „Moskwa” z 1961 roku. Przy moście zobaczymy pomniki i pamiątki walko niezależność od Mołdawii. W parku nad Dniestrem odwiedzimy ciekawe wesołe miasteczko… ciekawe gdyż zbudowane kilkadziesiąt lat wstecz, o stylistyce bardzo już minionej epoki radzieckiej, z nadal działającymi urządzeniami. Polecamy karuzelę o nazwie Orbita! Zejdziemy nad Dniestr, gdzie zazwyczaj cumuje stateczek bardzo rozrywkowy, z dziką i rzewną rosyjską muzyką na pokładzie. Jak się uda ruszyć w krótki rejs po Dniestrze, to ruszymy (musi zebrać się min. 20 osób). A jak się nie uda, to wejście na pokład będzie tylko pretekstem, by poznać maszynistę i kapitana (można przyjść z własnym prowiantem). Gdy nas rzeka wypuści, może być już wieczór. Nocleg w hotelu w Ternowce.

     8 dzień, TERNOWKA – TIRASPOL – ODESSA – KRAKÓW
Przejedziemy autobusem do Odessy, zostawimy bagaże w przechowalni. Jeśli będzie jeszcze czas to z pewnością go wykorzystamy. Transfer na lotnisko, rejestracja na rejs, przelot powrotny do Krakowa.

To jest program maksymalny, postaramy się go zrealizować.
Organizator zastrzega możliwość zmian w programie i nie bierze odpowiedzialności za wynikłe w czasie wyprawy utrudnienia, ułatwienia, zmiany programu, trasy, kolejności oferowanych atrakcji, zmiany cen - jeśli owe wynikają nie z jego winy lecz z zaistniałych na miejscu warunków lokalnych, cenowych, pogodowych oraz związanych z kondycją grupy i Uczestników.
Chęć wzięcia udziału w atrakcjach dodatkowych i wycieczkach fakultatywnych należy zgłaszać organizatorowi (przed rozpoczęciem imprezy) lub pilotowi (w czasie trwania imprezy), ze stosownym wyprzedzeniem.

PROGRAM AUTORSKI: JERZY ARSOBA
COPYWRIGHT: ARSOBA TRAVEL 2020

        Ś W I A D C Z E N I A   W   C E N I E ::

- logistyka wyprawy, przygotowanie i realizacja;
- bilety lotnicze na trasach Kraków – Odessa –
Kraków (do limitu 800 zł, do rozliczenia* );
- wszystkie noclegi: 7 (hotele, pensjonaty - w standardzie pokojów dwuosobowych, z łazienką);
- wszystkie transporty wg programu (autobusy, minibusy, taksówki osobowe);
- ubezpieczenie podróżne turystyczne KLZ (minimum 30000 euro), KR (5000 euro), NNW (3000 euro) i BP (300 euro);
- pilot Arsoba Travel, jednocześnie tłumacz rosyjskojęzyczny - przez cały czas trwania wyprawy;
- serwis fotograficzny, przesłany pocztą po wyprawie na pamięci flash - pendrive (zdjęcia i filmiki zarejestrowane w czasie wyprawy);
- obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

* jeśli cena biletu lotniczego przekroczy wysokość limitu, to Uczestnik będzie zobowiązany dopłacić brakującą kwotę; możliwy jest też zakup biletów lotniczych z dowolnego lotniska na świecie i spotkanie już na miejscu.

    Klubowiczom Arsoba Travel przysługuje rabat w wysokości 3%.

Uczestnicy na miejscu pokrywają swoje koszty:
- biletów wstępu,
- wyżywienia,
- wydatki własne, pamiątki  itp.

Minimalna kwota, jaką Uczestnik powinien zabrać ze sobą na wyżywienie to około 100 euro. Sugerujemy, aby dysponować nieco większą kwotą na dodatkowe przyjemności, wstępy, nieprzewidziane wydatki.

    Informacje praktyczne o kraju, regionie, noclegach, trekkingach, listę wyposażenia, uwagi itp. - przekażemy mailem osobom zainteresowanym.

:: OBEJRZYJ PROFILE NASZYCH PILOTÓW :: P O K A Ż

:: ZGŁOŚ CHĘĆ UDZIAŁU W WYPRAWIE :: ZADAJ PYTANIE :: K O N T A K T

OBEJRZYJ LISTĘ WSZYSTKICH NASZYCH WYPRAW I WYCIECZEK :: POKAŻ