KLUB PODRÓŻNIKÓW

Rejestracja! Dołącz do Klubu!

NADDNIESTRZE i Odessa 8 dni - państwo nieuznawane i czarnomorska perła


Terminy: 30 kwietnia - 07 maja 2022
              11 - 18 czerwca 2022
              25 września - 02 października 2022
              04 - 11 października 2022


Cena: od 3500 zł/os.  (zależna od ilości osób w grupie)
Grupa: od 2 do 7 uczestników
Charakter: wycieczka krajoznawczo - kulturowa ze zwiedzaniem

Chcecie zobaczyć żywy skansen komunizmu? Warto odwiedzić NADDNIESTRZE - młode 29-letnie państwo, którego nie ma na mapach, a które istnieje niedaleko nas, niecałe 600 km od południowej granicy Polski w linii prostej. Niewielka Mołdawska Republika Naddniestrzańska, niewidzialna dla większości Europejczyków, wewnątrz kryje mikrokosmos ze wszystkimi atrybutami państwowości: jest prezydent, władza ustawodawcza i sądownictwo, flaga, godło, własne wojsko, milicja, system bankowy, waluta, szkolnictwo, cała infrastruktura społeczna itp. itd. A zaczęło się wszystko 100 lat wstecz, kiedy to władze Rosji Radzieckiej pas ziemi na rzeką Dniestr włączyły w skład Radzieckiej Ukrainy. Teraz twardą ręką rządzi "Szeryf", a dzieci w szkołach są święcie przekonane o tym że żyją w najlepszym miejscu na świecie. Jest tu największe na świecie muzeum alkoholi, w 4-piętrowym budynku o kształcie ...butelki, a w maleńkich wioskach stoją pomalowane złotą farbą pomniki Lenina otoczonego szczęśliwymi dziećmi. Szeroko zamykamy oczy i wpadamy :)
Ważną częścią programu jest wizyta w ODESSIE nazywanej perłą Morza Czarnego. Najlepszym sposobem zwiedzania jest spacer. Znajdziemy tu specyficzną architekturę starego miasta bez topornego socrealizmu. Odessa słynie z przysmaków kuchni ukraińskiej i ma opinię miasta przyjaznego artystom. Ma m.in. bogatą tradycję jazzową. Jest tu jeden z najlepszych teatrów mieszczący się w reprezentacyjnym budynku - Teatr Opery i Baletu. Nie zabraknie też słynnych potiomkinowskich schodów i rejsu stateczkiem.


        P R O G R A M :

    1 dzień, WARSZAWA – ODESSA
8:00 - zbiórka na lotnisku im. Chopina w Warszawie. Rejestracja na rejs i nadanie bagażu głównego. Bezpośredni przelot do Odessy (10:15 - 13:00). Przejedziemy do centrum i zakwaterujemy się. Wyruszymy na posiłek i spacer po czarującej, niezwykłej Odessie. Nasze niespieszne zwiedzanie to posmakowanie wielu miejsc tej wielokulturowej, pełnej secesyjnych zabudowań i plaż, perełki Morza Czarnego. Nasze nogi poprowadzą od Pomnika Pomarańczy po Bulwarze Nadmorskim - promenadą miejską łącząca miasto z Morzem Czarnym po pałac księcia Michaiła Woroncowa. 500 metrowy bulwar to liczne zabytki oraz Stara Giełda ozdobiona rzeźbami rzymskich bogów. W połowie deptaku znajdują się słynne Schody Potiomkinowskie (a jest ich 192), które zaprowadzą nas do Portu Morskiego. Dla chętnych zaproponujemy wycieczkę stateczkiem wzdłuż brzegu - "Morskije pragułki" zaproszą na pokład. Po powrocie na ląd zobaczymy także wyjątkowy Teatr Baletu i Opery, Plac Dumski i niesamowity Dom z jedną ścianą. Liczne koncerty, knajpy, bary mogą spowolnić naszą marszrutę, ale to wszystko stanowi prawdziwe życie miasta! Także relaks w jednym z klubów z żywą muzyką to wstępny plan na wieczór. Nocleg w Odessie.
    2 dzień, ODESSA – TIRASPOL
Przedpołudniem pospacerujemy jeszcze po centrum Odessy, pełnym pięknej zabudowy, zabytków, zielonych bulwarów, uroczych kawiarni i pięknych ludzi. Możemy także pójść nad... morze. Plaża Otrada i Lanzheron są najblizej miasta, ale najoryginalniejsza jest Arkadia. Należy do rekreacyjnej, głośnej dzielnicy o tej samej nazwie, pełnej klubów, barów i dyskotek. W porze obiadowej upasiemy się ukraińskimi przysmakami, po czym pojedziemy międzypaństwowym autobusem w kierunku  stolicy Mołdawii. Zaraz za granicą zaczyna się jednak… NADDNIESTRZE! Wysiądziemy w Tiraspolu i zakwaterujemy, po czym ruszymy w miasto na łowy, uzbrojeni w aparaty fotograficzne i komórki. Nocleg w Tiraspolu.
    3 dzień, TIRASPOL – KAMIONKA
Do południa pospacerujemy jeszcze po Tiraspolu, zobaczymy m.in. siedziby przedstawicielstw dwóch innych republik nieuznawanych: Abchazji i Południowej Osetii. Następnie pojedziemy autobusem na samą północ Naddniestrza. To około 200 km, ale droga zajmie nam 4-5 godzin. Współtowarzysze podróży mogą nas mile zaskoczyć, a my – ich! Kamionka to miejscowość uzdrowiskowa z wodami mineralnymi - radonowymi, do której dawniej zjeżdżali kuracjusze z byłego ZSRR. Wcześniej była w granicach I Rzeczypospolitej i Księstwa Polsko-Litewskiego. Dziś tu cicho i spokojnie. Na kolację i zachód słońca udamy się do restauracji nad Dniestrem. Nocleg w Kamionce.
    4 dzień, RASZKÓW
Przejedziemy autobusem do Raszkowa, kolejnej wioski z polskimi korzeniami. Jest tam polski kościół i ruiny synagogi oraz źródło czystej, pysznej wody. Zajrzymy na cmentarze – polski, ukraiński i żydowski. Pośrodku wioski stoi Dom Kultury z pomnikiem Lenina i pomnik traktora. Spróbujemy odwiedzić szkołę podstawową, bo to przeżycie niezwykłe, jak cofnięcie się w czasie o kilkadziesiąt lat. W szkole znajduje się izba pamięci, poświęcona walkom o niezależność w 1990 roku i wizjom przyszłości Naddniestrza. Pójdziemy na lekki trekking – okolica jest górzysta, ciekawa. Z punktu widokowego położonego 170 metrów wyżej ujrzymy panoramę Raszkowa i wijącego się Dniestru. Zejdziemy do Katerinowki, gdzie znajduje się niezwykły, lśniący złotem pomnik Lenina, otoczonego dziećmi wpatrzonymi w niego jak w święty obrazek. Można złożyć świeże kwiaty, albo zrobić „rodzinne” zdjęcie. Wrócimy do Kamionki, nocleg w Kamionce.
    5 dzień, RYBNICA – DUBOSARY
Przejedziemy autobusem do Rybnicy, na dworcu zostawimy w przechowalni nasze bagaże i przespacerujemy się po tym mieście. W Rybnicy jest największa mniejszość polska – żyje tu prawie 500 Polaków. Zajrzymy do polskiego kościoła, jeśli będzie możliwość i chęć to spotkamy się z Polonią. W sklepach możemy poszukać będących wciąż w obiegu, plastikowych żetonów płatniczych o nominałach 1, 3, 5 i 10 rubli naddniestrzańskich. Przejedziemy autobusem do Dubosarów, zakwaterujemy się i przespacerujemy po centrum. Zaopatrzeni w stosowne artykuły spożywcze, pójdziemy nad Dniestr na piknik i odpoczynek, w miejsce gdzie przychodzą odpoczywać mieszkańcy. Nocleg w Dubosarach.
    6 dzień, TIRASPOL – TERNOWKA
Przejedziemy autobusem do Tiraspola i taksówką do wioski Ternowka. Zakwaterujemy się w hotelu na terenie Grigorija Korzuna, znanego w czasach ZSRR piłkarza i przedsiębiorcy. To tutaj znajduje się tworzone przez niego od 40 lat muzeum alkoholi z całego świata. Ekspozycja znajduje się w 4-piętrowym budynku o kształcie butelki, a muzeum jest oficjalnie wpisane do Księgi Rekordów Guinessa. Rozmaitość tysięcy butelek z ponad 100 krajów, o często nieoczekiwanych i oryginalnych formach, jest powalająca. Zwiedzimy to muzeum o porze dla nas dogodnej. Widok na okolicę z 4 piętra przy szyjce butelki - bezcenny. Powałęsamy się po wiosce w kierunku Domu Kultury i nawiążemy kulturalne kontakty z lokalesami, którzy zawsze są gotowi do wymiany doświadczeń. Przejedziemy taksówką do Tiraspola, gdzie odwiedzimy niezwykle zacną, najstarszą w regionie fabrykę – destylarnię koniaków i wódek oraz winiarnię KVINT. Tam czeka nas zwiedzanie kombinatu i jego sali muzealnej. Po drodze miniemy stadion piłkarski i kompleks sportowy Sheriff.  Nocleg w Ternowce.
    7 dzień, BENDERY – TERNOWKA – KISZYNIÓW
Po śniadaniu przejedziemy taksówką do miasta Bendery. Przejdziemy się, poznając bliżej to dzielne miasto, z jego historią i pomnikami. Zaczniemy od Twierdzy z 1545 roku. Odwiedzimy bar CCCP na niezwykłym dworcu autobusowym z mozaikami z Placu Czerwonego w Moskwie. A przy dworcu małe knajpki wsysają przechodniów tak, że trudno się oderwać z powrotem na trotuar. W centrum miasta znajduje się klimatyczny bazar, który zwiedzimy. Miejscowi do dziś posługują się wagami z minionej epoki. Pani Lena sprzedaje tam pyszne wyroby wędliniarskie, a rarytasem jest działająca lodówka „Moskwa” z 1961 roku. Przy moście zobaczymy pomniki i pamiątki walk o niezależność od Mołdawii. W parku nad Dniestrem odwiedzimy ciekawe wesołe miasteczko… ciekawe gdyż zbudowane kilkadziesiąt lat wstecz, o stylistyce bardzo już minionej epoki radzieckiej, z nadal działającymi urządzeniami. Polecamy karuzelę o nazwie Orbita! Zejdziemy nad Dniestr, gdzie zazwyczaj cumuje stateczek bardzo rozrywkowy, z dziką i rzewną rosyjską muzyką na pokładzie. Jak się uda ruszyć w krótki rejs po Dniestrze, to ruszymy (musi zebrać się min. 20 osób). A jak się nie uda, to wejście na pokład będzie tylko pretekstem, by poznać maszynistę i kapitana (można przyjść z własnym prowiantem). Gdy nas rzeka wypuści, wrócimy do Ternowki po bagaże. Przejedziemy do Kiszyniowa i zakwaterujemy się. W zależności od pory i ochoty, możemy wybrać się jeszcze na wieczorny spacer po mieście. Nocleg w Kiszyniowie.
    8 dzień,
KISZYNIÓW – WARSZAWA
Przedpołudniem będziemy mieli jeszcze czas na zwiedzanie Kiszyniowa. Spacer zaczniemy od neoklasycznej Katedry Prawosławnej, Łuku Triumfalnego oraz Parku Katedralnego. W Parku Stefana cel Mare, najpopularniejszego miejsca spotkań i spacerów, stoi pomnik hospodara Stefana Wielkiego. W południe przejedziemy na lotnisko i zarejestrujemy się na rejs. Przelot powrotny do Warszawy. Planowy przylot o godz. 15:20.

Program autorski. COPYRIGHT: Arsoba Travel 2020
To jest program maksymalny, postaramy się go zrealizować.
Organizator zastrzega możliwość zmian w programie i nie bierze odpowiedzialności za wynikłe w czasie wyprawy utrudnienia, ułatwienia, zmiany programu, trasy, kolejności oferowanych atrakcji, zmiany cen - jeśli owe wynikają nie z jego winy lecz z zaistniałych na miejscu warunków lokalnych, cenowych, pogodowych oraz związanych z kondycją grupy i Uczestników.
Chęć wzięcia udziału w atrakcjach dodatkowych i wycieczkach fakultatywnych należy zgłaszać organizatorowi (przed rozpoczęciem imprezy) lub pilotowi (w czasie trwania imprezy), ze stosownym wyprzedzeniem.

        Ś W I A D C Z E N I A   W   C E N I E  :

- logistyka wycieczki, przygotowanie i realizacja;
- bilety lotnicze na trasie Warszawa – Odessa i Kiszyniów
Warszawa, w klasie ekonomicznej, w cenie bagaż rejestrowany do 23 kg [do limitu: 1000 zł, do rozliczenia*];
- zakwaterowanie w hotelach, ze śniadaniem, wg programu (pokoje 2-osobowe twin lub double z prywatną łazienką);
- wstępy do wszystkich atrakcji wymienionych w programie;
- wszystkie wycieczki wg programu;
- wszystkie transporty lokalnym transportem, wg programu (autobusy, wynajęte samochody, taksówki);
- ubezpieczenie podróżne turystyczne KLZ (minimum 30000 euro, obejmuje zachorowanie na Covid-19), KR (5000 euro), NNW (3000 euro) i BP (300 euro);
- pilot Arsoba Travel - przez cały czas trwania wycieczki;
- specjalnie przygotowany i wydany w formie drukowanej mapnik;
- serwis fotograficzny, przesłany pocztą na pamięci flash - pendrive (zdjęcia i filmiki zarejestrowane w czasie wycieczki), wysyłka w terminie do 2 miesięcy po zakończeniu wycieczki;
- obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
* jeśli cena biletów lotniczych przekroczy wysokość limitu, to Uczestnik będzie zobowiązany dopłacić brakującą kwotę, o której zostanie wcześniej poinformowany drogą mailową przed zakupem biletu i wyrazi zgodę na ten zakup; możliwy jest również zakup biletów lotniczych z dowolnego lotniska na świecie i spotkanie już na miejscu.


W cenę za imprezę nie wliczono:
- dojazdu z miejsca zamieszkania na lotnisko wylotu i z powrotem,
- pozostałego wyżywienia (poza śniadaniami które są w świadczeniach),
- dodatkowych fakultatywnych atrakcji, wstępów, wycieczek,
- opłat za wymagane lokalnym prawem procedury, testy i badania związane z profilaktyką zdrowotną w zakresie pandemii koronawirusa COVID-19,
- wydatków własnych, pamiątek itp.

Cena za imprezę od osoby, uzależniona jest od ilości osób w grupie:
7 osób = 3500 zł/os, 6 osób = 3600 zł/os, 5 osób = 3800 zł/os, 4 osoby = 4000 zł/os, 3 osoby = 4600 zł/os, 2 osoby = 5500 zł/os.

Stałym i powracającym Uczestnikom Arsoba Travel przysługuje rabat w wysokości 2% ceny imprezy.

Kwota, jaką Uczestnik powinien zabrać ze sobą na wyżywienie to minimum 100 euro. Sugerujemy, aby dysponować większą kwotą na droższe wyżywienie, dodatkowe atrakcje, pamiątki, uzupełniające i nieprzewidziane wydatki.

Informacje praktyczne o kraju, regionie, noclegach, trekkingach, listę wyposażenia, uwagi itp. - przekażemy mailem osobom zainteresowanym.

Przeczytaj opinie Uczestników wypraw i wycieczek Arsoba Travel :: przejdź do listy OPINIE

Skontaktuj się z nami, zadaj pytania, zgłoś chęć udziału :: przejdź do formularza KONTAKT

Zobacz listę wszystkich naszych wypraw i wycieczek :: przejdź do listy WYPRAWY i WYCIECZKI

Obejrzyj profile naszych pilotów i współpracowników :: przejdź do listy PROFILE