KLUB PODRÓŻNIKÓW

Rejestracja! Dołącz do Klubu!

NADDNIESTRZE i Odessa 8 dni - państwo nieuznawane i czarnomorska perła


Program archiwalny. Pracownia Podróży Arsoba Travel zakończyła swoją działalność.

Chcecie zobaczyć żywy skansen komunizmu? Warto odwiedzić NADDNIESTRZE - młode 32-letnie państwo, którego nie ma na mapach, a które istnieje niedaleko nas, niecałe 600 km od południowej granicy Polski w linii prostej. Niewielka Mołdawska Republika Naddniestrzańska, niewidzialna dla większości Europejczyków, wewnątrz kryje mikrokosmos ze wszystkimi atrybutami państwowości: jest prezydent, władza ustawodawcza i sądownictwo, flaga, godło, własne wojsko, milicja, system bankowy, waluta, szkolnictwo, cała infrastruktura społeczna itp. itd. A zaczęło się wszystko 100 lat wstecz, kiedy to władze Rosji Radzieckiej pas ziemi na rzeką Dniestr włączyły w skład Radzieckiej Ukrainy. Teraz twardą ręką rządzi "Szeryf", a dzieci w szkołach są święcie przekonane o tym że żyją w najlepszym miejscu na świecie. Jest tu największe na świecie muzeum alkoholi, w 4-piętrowym budynku o kształcie ...butelki, a w maleńkich wioskach stoją pomalowane złotą farbą pomniki Lenina otoczonego szczęśliwymi dziećmi. Szeroko zamykamy oczy i wpadamy :)
Ważną częścią programu jest wizyta w ODESSIE nazywanej perłą Morza Czarnego. Najlepszym sposobem zwiedzania jest spacer. Znajdziemy tu specyficzną architekturę starego miasta bez topornego socrealizmu. Odessa słynie z przysmaków kuchni ukraińskiej i ma opinię miasta przyjaznego artystom. Ma m.in. bogatą tradycję jazzową. Jest tu jeden z najlepszych teatrów mieszczący się w reprezentacyjnym budynku - Teatr Opery i Baletu. Nie zabraknie też słynnych potiomkinowskich schodów i rejsu stateczkiem.


        P R O G R A M :

    1 dzień, POLSKA – ODESSA
Zbiórka na jednym z wybranych polskich lotnisk (Gdańsk, Wrocław lub Warszawa). Rejestracja na rejs i nadanie bagażu głównego. Bezpośredni przelot do Odessy. Przejedziemy do centrum i zakwaterujemy się. Wyruszymy na posiłek i wieczorny spacer po czarującej, niezwykłej Odessie. Liczne miejsca mogą spowolnić nasz spacer, ale to wszystko stanowi prawdziwe życie miasta! Nocleg w Odessie.
    2 dzień, ODESSA – TIRASPOL
Po śniadaniu ruszymy na zwiedzanie Odessy - to smakowanie wielu miejsc tej wielokulturowej, pełnej secesyjnych zabudowań i plaż, perełki Morza Czarnego. Przejdziemy od Pomnika Pomarańczy po Bulwarze Nadmorskim - promenadą miejską łącząca miasto z Morzem Czarnym po pałac księcia Michaiła Woroncowa. 500-metrowy bulwar to liczne zabytki oraz Stara Giełda ozdobiona rzeźbami rzymskich bogów. W połowie deptaku znajdują się słynne Schody Potiomkinowskie (a jest ich 192), które zaprowadzą nas do Portu Morskiego. W porze obiadowej upasiemy się ukraińskimi przysmakami, po czym pojedziemy międzypaństwowym autobusem w kierunku stolicy Mołdawii. Zaraz za granicą zaczyna się jednak… NADDNIESTRZE! Wysiądziemy w Tiraspolu i zakwaterujemy się. Na kolację pójdziemy do restauracji o wdzięcznej nazwie „Z powrotem w CCCP”. Nocleg w Tiraspolu.
    3 dzień, TIRASPOL – KAMIONKA
Do południa pospacerujemy po Tiraspolu, uzbrojeni w aparaty fotograficzne i komórki. Zobaczymy m.in. siedziby przedstawicielstw dwóch innych republik nieuznawanych: Abchazji i Południowej Osetii. Następnie pojedziemy autobusem na samą północ Naddniestrza. To około 200 km, ale droga zajmie nam 4-5 godzin. Współtowarzysze podróży mogą nas mile zaskoczyć, a my – ich! Kamionka to miejscowość uzdrowiskowa z wodami mineralnymi - radonowymi, do której dawniej zjeżdżali kuracjusze z byłego ZSRR. Wcześniej była w granicach I Rzeczypospolitej i Księstwa Polsko-Litewskiego. Dziś tu cicho i spokojnie. Na kolację i zachód słońca udamy się do restauracji nad Dniestrem. Nocleg w Kamionce.
    4 dzień, RASZKÓW
Przejedziemy do Raszkowa, kolejnej wioski z polskimi korzeniami. Jest tam polski kościół i ruiny synagogi oraz źródło czystej, pysznej wody. Pośrodku wioski stoi Dom Kultury z pomnikiem Lenina i pomnik traktora. Spróbujemy odwiedzić szkołę podstawową, bo to przeżycie niezwykłe, jak cofnięcie się w czasie o kilkadziesiąt lat. W szkole znajduje się izba pamięci, poświęcona walkom o niezależność w 1990 roku i wizjom przyszłości Naddniestrza. Pójdziemy na lekki trekking – okolica jest górzysta, ciekawa. Z punktu widokowego położonego 170 metrów wyżej ujrzymy panoramę Raszkowa i wijącego się Dniestru. Zejdziemy do Katerinowki, gdzie znajduje się niezwykły, lśniący złotem pomnik Lenina, otoczonego dziećmi wpatrzonymi w niego jak w święty obrazek. Można zrobić „rodzinne” zdjęcie. Plan na popołudnie to wizyta u zaprzyjaźnionych mieszkańców Raszkowa, gdzie popróbujemy m.in. wina ich własnego wyrobu. Nocleg w Kamionce.
    5 dzień, RYBNICA – DUBOSARY
Przejedziemy do Rybnicy, na dworcu zostawimy w przechowalni nasze bagaże i przespacerujemy się niespiesznie po tym mieście. W Rybnicy jest największa mniejszość polska – żyje tu prawie 500 Polaków. W sklepach możemy poszukać coraz trudniejszych do znalezienia, plastikowych żetonów płatniczych o nominałach 1, 3, 5 i 10 rubli naddniestrzańskich. Po obiedzie przejedziemy autobusem do Dubosarów, zakwaterujemy się i przespacerujemy po centrum. Zaopatrzeni w stosowne artykuły spożywcze, pójdziemy nad Dniestr na piknik i odpoczynek, w miejsce gdzie przychodzą odpoczywać mieszkańcy. Nocleg w Dubosarach.
    6 dzień, TIRASPOL – TERNOWKA
Przejedziemy autobusem do Tiraspola i taksówką do wioski Ternowka. Zakwaterujemy się w hotelu na terenie Grigorija Korzuna, znanego w czasach ZSRR piłkarza i przedsiębiorcy. To tutaj znajduje się tworzone przez niego od 40 lat muzeum alkoholi z całego świata. Ekspozycja znajduje się w 4-piętrowym budynku o kształcie butelki, a muzeum jest oficjalnie wpisane do Księgi Rekordów Guinessa. Rozmaitość tysięcy butelek z ponad 100 krajów, o często nieoczekiwanych i oryginalnych formach, jest powalająca. Zwiedzimy to muzeum o porze dla nas dogodnej. Widok na wioskę z 4 piętra przy szyjce butelki - bezcenny. Powałęsamy się po wiosce w kierunku Domu Kultury i nawiążemy kulturalne kontakty z lokalesami, którzy zawsze są gotowi do wymiany doświadczeń. Przejedziemy taksówką do Tiraspola, gdzie odwiedzimy niezwykle zacną, najstarszą w regionie fabrykę – destylarnię koniaków i wódek oraz winiarnię KVINT. Tam czeka nas zwiedzanie kombinatu i jego sali muzealnej (jeśli w tym dniu będzie to możliwe). Po drodze miniemy stadion piłkarski i kompleks sportowy Sheriff. Pojedziemy do wsi Kickany, gdzie odwiedzimy Monaster Nowy Neamţ, (monaster Wniebowstąpienia Pańskiego Nowy Neamţ, Ново-Нямецкий монастырь) – prawosławny klasztor męski, największy kompleks architektury religijnej w Mołdawii. Nocleg w Ternowce.
    7 dzień, BENDERY – TERNOWKA
Po śniadaniu przejedziemy taksówką do miasta Bendery. Przejdziemy się, poznając bliżej to dzielne miasto, z jego historią i pomnikami. Zaczniemy od Twierdzy z 1545 roku. Zajrzymy na dworzec autobusowy z mozaikami z Placu Czerwonego w Moskwie. A przy dworcu mała knajpka to taka czarna dziura – wsysa przechodnia tak, że trudno się oderwać z powrotem na trotuar. W centrum miasta znajduje się klimatyczny bazar, który zwiedzimy. Miejscowi do dziś posługują się wagami z minionej epoki. Pani Lena sprzedaje tam pyszne wyroby wędliniarskie, a rarytasem jest działająca lodówka „Moskwa” z 1961 roku. Przy moście zobaczymy pomniki i pamiątki walki o niezależność od Mołdawii. W parku nad Dniestrem odwiedzimy Dom Kultury oraz ciekawe wesołe miasteczko… ciekawe gdyż zbudowane kilkadziesiąt lat wstecz, o stylistyce bardzo już minionej epoki radzieckiej, z nadal działającymi urządzeniami. Polecamy karuzelę o nazwie Orbita! Zejdziemy nad Dniestr, gdzie czasem cumuje stateczek bardzo rozrywkowy, z dziką i rzewną rosyjską muzyką na pokładzie. Może uda się ruszyć w krótki rejs po Dniestrze. Wieczorem wrócimy do Ternowki. Nocleg w Ternowce.
Uwaga: jeśli będzie to wskazane z uwagi na przekraczanie granicy Mołdawia – Ukraina, to możliwe iż do Odessy pojedziemy tego dnia wieczorem i przenocujemy w Odessie. To wyjaśni się w trakcie wycieczki.
    8 dzień,
ODESSA – POLSKA
Po wczesnym śniadaniu przejedziemy do Odessy i zostawimy nasze bagaże w przechowalni. Pospacerujemy po centrum Odessy, pełnym pięknej zabudowy, zabytków, zielonych bulwarów, uroczych kawiarni i pięknych ludzi. Możemy także pójść nad Morze Czarne. Plaża Otrada i Lanzheron są najbliżej miasta, ale najoryginalniejsza jest Arkadia. Dla chętnych zaproponujemy wycieczkę stateczkiem wzdłuż brzegu – „Morskije pragułki” zaproszą na pokład. Po powrocie na ląd zobaczymy wyjątkowy Teatr Baletu i Opery, Plac Dumski i niesamowity Dom z jedną ścianą. Odbierzemy nasze bagaże, pojedziemy na lotnisko i zarejestrujemy się na rejs. Bezpośredni przelot do Polski.

Program autorski. COPYRIGHT: Arsoba Travel 2022
To jest program maksymalny, postaramy się go zrealizować.
Organizator zastrzega możliwość zmian w programie i nie bierze odpowiedzialności za wynikłe w czasie wyprawy utrudnienia, ułatwienia, zmiany programu, trasy, kolejności oferowanych atrakcji, zmiany cen - jeśli owe wynikają nie z jego winy lecz z zaistniałych na miejscu warunków lokalnych, cenowych, pogodowych oraz związanych z kondycją grupy i Uczestników.
Chęć wzięcia udziału w atrakcjach dodatkowych i wycieczkach fakultatywnych należy zgłaszać organizatorowi (przed rozpoczęciem imprezy) lub pilotowi (w czasie trwania imprezy), ze stosownym wyprzedzeniem.

        Ś W I A D C Z E N I A   W   C E N I E  :

- logistyka wycieczki, przygotowanie i realizacja;
- bilety lotnicze na trasie Polska – Odessa
Polska, w klasie ekonomicznej, w cenie bagaż rejestrowany do 20 kg [do limitu: 1000 zł, do rozliczenia * ];
- zakwaterowanie w hotelach, ze śniadaniami, wg programu (pokoje 2-osobowe twin lub double z prywatną łazienką);
- wstępy do wszystkich atrakcji wymienionych w programie;
- wszystkie wycieczki wg programu;
- wszystkie transporty lokalnym transportem, wg programu (autobusy, wynajęte samochody, taksówki);
- ubezpieczenie podróżne turystyczne, zawierające opcję zachorowania na COVID 19: koszty leczenia, ratownictwa i transportu, ochrona w zakresie Covid 19 (300.000 zł), pomoc w podróży Assistance 24h (300.000 zł), następstwa nieszczęśliwych wypadków (25.000 zł), OC (100.000 zł) i bagaż podróżny (2000 zł); ubezpieczenie jest z opcją chorób przewlekłych oraz zdarzeń pod wpływem alkoholu;
- pilot Arsoba Travel - przez cały czas trwania wycieczki;
- specjalnie przygotowany i wydany w formie drukowanej mapnik;
- serwis fotograficzny, przesłany pocztą na pamięci flash - pendrive (zdjęcia i filmiki zarejestrowane w czasie wycieczki), wysyłka w terminie do 2 miesięcy po zakończeniu wycieczki;
- obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
* jeśli cena biletów lotniczych przekroczy wysokość limitu, to Uczestnik będzie zobowiązany dopłacić brakującą kwotę, o której zostanie wcześniej poinformowany drogą mailową przed zakupem biletu i wyrazi zgodę na ten zakup; możliwy jest również zakup biletów lotniczych z dowolnego lotniska na świecie i spotkanie już na miejscu.


Uczestnicy na miejscu pokrywają swoje koszty:
- dojazdu z miejsca zamieszkania na lotnisko wylotu i z powrotem,
- pozostałego wyżywienia (poza śniadaniami które są w świadczeniach),
- dodatkowych fakultatywnych atrakcji, wstępów, wycieczek,
- ewentualnych opłat za wymagane lokalnym prawem procedury, testy i badania związane z profilaktyką zdrowotną w zakresie pandemii koronawirusa COVID-19,
- wydatków własnych, pamiątek itp.

Kwota, jaką Uczestnik powinien zabrać ze sobą na wyżywienie to minimum 100 euro. Sugerujemy, aby dysponować większą kwotą na droższe wyżywienie, dodatkowe atrakcje, pamiątki, uzupełniające i nieprzewidziane wydatki.

Informacje praktyczne o kraju, regionie, noclegach, trekkingach, listę wyposażenia, uwagi itp. - przekażemy mailem osobom zainteresowanym.

Przeczytaj opinie Uczestników wypraw i wycieczek Arsoba Travel :: przejdź do listy OPINIE

Skontaktuj się z nami, zadaj pytania, zgłoś chęć udziału :: przejdź do formularza KONTAKT

Zobacz listę wszystkich naszych wypraw i wycieczek :: przejdź do listy WYPRAWY i WYCIECZKI

Obejrzyj profile naszych pilotów i współpracowników :: przejdź do listy PROFILE