KLUB PODRÓŻNIKÓW

Rejestracja! Dołącz do Klubu!

OMAN 13/14 dni – słoneczna, przyjazna kraina


Program archiwalny. Pracownia Podróży Arsoba Travel zakończyła swoją działalność.

    Odkryj z nami cuda OMANU - to wyjątkowy, piękny i przyjazny kraj na wschodnim cyplu Półwyspu Arabskiego. Na terytorium zbliżonym powierzchnią do Polski żyje tylko ok. 5 mln pokojowych i gościnnych, czystych i eleganckich Omańczyków. Ten tak mało znany region, pod wodzą sułtana Qabosa przez ostatnie 40 lat z zacofania i izolacji zmienił się ogromnie - teraz w każdej wiosce jest nowa szkoła a w większych miasteczkach szpitale - i wszędzie dobrze wyedukowana kadra pracowników. Oman ma więcej świetnych dróg szybkiego ruchu niż Polska! Jest tu bardzo bezpiecznie, a policja prawie nie ma co robić - gdyż Omańczycy głęboko i rzetelnie odnoszą się do reguł swojej wiary, jednocześnie okazując na co dzień postawę wyjątkowo przyjazną i otwartą na inne kultury oraz cudzoziemców.
    W ciągu niecałych dwóch tygodni zobaczymy, jak bardzo różnorodny krajobrazowo to kraj, przyjazny, smaczny (kuchnia arabsko-hindusko-pakistańska) i pachnący (kadzidłem z drzew liczących prawie 2000 lat). Zajrzymy w głąb Wielkiego Kanionu w urzekających przestrzenią górach, przenocujemy pod kosmicznie rozgwieżdżonym niebem jednej z najstarszych pustyń świata.
    Podróżować będziemy wynajętymi samochodami, co da nam elastyczność i mobilność, pozwoli także zjechać z doskonałych dróg w boczne szlaki off-road.
    Gwarancja dobrej, ciepłej pogody i słońca!
!

          P R O G R A M ::

    1 dzień – WARSZAW
A (lub inne lotnisko)
Zbiórka na lotnisku, spotkanie z pilotem wyprawy. Rejestracja na rejs i nadanie bagażu głównego. Przelot do Omanu, z przesiadką.
    2 dzień – MASKAT
Rano przylecimy do Maskatu, stolicy Omanu. Odbierzemy bagaż oraz wynajęty samochód. Podjedziemy na plażę miejską Al Azaiba nad Zatoką Omańską - dobre miejsce na chwilę odpoczynku po podróży i spacer. W mieście wymienimy pieniądze i zrobimy krótkie zakupy w supermarkecie, przy okazji obserwując wiele innych niż u nas regionalnych produktów, np. ogromną rozmaitość daktyli, oliwek, orzechów i przypraw. Czeka nas pierwsze spotkanie z miejscową kuchnią (arabsko – hinduską). W międzyczasie zakwaterujemy się w hotelu i odświeżymy. Odwiedzimy wyjątkowe, interaktywne muzeum nafty, gazu i energii odnawialnych. Zwiedzimy centrum stolicy Omanu. Obejrzymy monumentalny Pałac Sułtana Qabosa i okolice. Powałęsamy się po Mutrah Souq, jednym z najstarszych targów w świecie arabskim, na którym można kupić niemal wszystko, od przypraw i kadzidła po buty, suknie i antyki. Nocleg w hotelu w Maskacie.
    3 dzień – MASKAT – AS SIFAH – MASKAT
Zwiedzimy meczet Sułtana Qaboosa bin Saida - największy w Omanie, oddany do użytku w 2001 r., zachwycający przepiękną architekturą i mozaikami, mogący pomieścić 20 tysięcy wiernych wewnątrz i 8 tysięcy na zewnątrz, otoczony przepięknym ogrodem. Wewnątrz głównej sali będziemy podziwiać rekordowej wielkości: gigantyczny 14-stometrowy żyrandol wykonany z 600 tysięcy kryształów Svarowskiego, oraz dywan o powierzchni 4200 m2, tkany 27 miesięcy, barwiony w 28 kolorach. To arcydzieło architektury, które trzeba zobaczyć. Pójdziemy na lekki trekking (2-3 godziny) po wzgórzach i wadi (suchych formach dolinnych występujących na terenach pustynnych), od Riyam do Mutrah. Przespacerujemy się dwukilometrową promenadą i odwiedzimy park Al Riyam. Przejedziemy do As Sifah malowniczą, krętą trasą przez góry. Tam zrelaksujemy się z widokiem na bezkresne morze w otoczeniu wysokich gór. Można będzie się wykąpać w ciepłym, czystym morzu, lub pozbierać niezwykle barwne różnorodne kamienie. Na nocleg wrócimy do hotelu w Maskacie.
    4 dzień – MASKAT i wybrzeże – BAHLA
Przedpołudniem popłyniemy w 3-godzinny rejs łodzią po Zatoce Omańskiej. Wokół naszej łodzi płynąć będą delfiny (nie zawsze pływają, ale często), a gdy dopłyniemy do zacisznej zatoki, będzie czas (godzina) na relaks i snorkowanie w morzu z ciepłą, fantastyczną wodą. Wracając do przystani wzdłuż omańskiego wybrzeża, obejrzymy fotogeniczny most skalny. Po rejsie będziemy mogli wziąć prysznic, by obmyć się ze słonej wody morskiej. Niedaleko przystani, na rondzie, znajduje się oryginalna łódź Sohar, którą poszukiwacz przygód i żeglarz Tim Severin 40 lat wstecz pływał po oceanach Atlantyckim i Indyjskim śladami legendarnego żeglarza Sindbada z 1001 Nocy, udowadniając tym samym iż możliwe były do przepłynięcia trasy z baśni i legend, w łodzi zbudowanej wyłącznie z drewna i lin. Przejedziemy przez góry Al-Hajar na południe do Bahla. Nocleg w hotelu w Bahla.
    5 dzień – BAHLA – WADI GHUL – AL HAJAR AL GHARBI – WADI AN NAKHUR
Rano zwiedzimy fort w Bahla wpisany na listę UNESCO. To potężna twierdza zbudowana z gliny otoczona pięciometrowym murem, zbudowana oryginalnie przez Persów, zburzona w wyniku działań wojennych i odbudowana w XVII wieku. Odwiedzimy opuszczone stare kamienne miasto przy Wadi Ghul (Arabski Wielki Kanion), u wylotu wąwozu Wadi an Nakhur. Zagłębimy się w pasmo górskie Zachodni Hajar, Al Hajar Al Gharbi. Zajrzymy w głąb Wielkiego Kanionu i dojedziemy do wioski Al Khitaym. Tam zrobimy krótki trekking (2-3 godziny) brzegiem kanionu Wadi an Nakhur. Przejedziemy trasą szutrową po górach i dolinach Al Hajar Al Gharbi. Nocleg w hotelu w Bahla.
    6 dzień – NIZWA – WADI BANI AWF – MASKAT, okolice
Wykwaterujemy się i po śniadaniu zwiedzimy fort i targ w Nizwa. Fort to jedna z największych atrakcji turystycznych Omanu. Jest on doskonałym przykładem historycznej omańskiej architektury. Można tu zobaczyć jak żyli Omańczycy w zamierzchłych czasach. Targ przywita nas licznymi uliczkami i odnogami. Nie sposób nie przystanąć przy barwnych kramach z przyprawami, owocami i rękodziełem. Przejedziemy kanionem Wadi Bani Awf, zwanym "kanionem węża" położonym w północnej części pasma górskiego Al Hajar Al Gharbi – spektakularne górskie, wąwozowe widoki, przystanki na zdjęcia, kręte drogi, malownicze wioski i oazy. Przejazd nad morze, zakwaterowanie. Nocleg w hotelu w Maskacie lub w okolicy.
    7 dzień – WAHIBA SANDS
Przejedziemy na północną krawędź pustyni Ramlat Al Wihibah (Wahiba Sands) – do niewielkiej wioski położonej na skraju pustyni. Wahiba Sands uważana jest za najpiękniejszą część omańskiej pustyni. Pójdziemy na spacer po wydmach jednej z najstarszych pustyń świata, gdzie będziemy obserwować zachód słońca. Pustynie to jeden z powodów, dla których warto odwiedzić Oman. Oprócz swojej malowniczości zapewniają też dobrą zabawę na wydmach, po których można turlać się jak dziecko. Przenocujemy na skraju pustyni, w naszych namiotach, z dala od jakiejkolwiek cywilizacji.
W nocy będziemy mogli obserwować rozgwieżdżone niebo.
    8 dzień – WADI SHAB – SUR
Rano wstaniemy na wschód słońca i możemy jeszcze udać się na poranny spacer po pustyni, która jest bardzo fotogeniczna. Przejedziemy nad morze. Pójdziemy na trekking kanionem Wadi Ash Shab w otoczeniu wysokich gór, który zwieńczy kąpiel w płytkich jeziorkach z krystalicznie czystą wodą. To jedno z piękniejszych miejsc w Omanie. Przejazd do Sur, zakwaterowanie. Wieczorem spacer po starej dzielnicy i sukach Sur. Nocleg w hotelu w Sur.
    9 dzień – SUR – MASKAT – SALALAH
Spacer po promenadzie miasta nad zatoką Omańską znanego jako ważny punkt docelowy dla żeglarzy. Miasto ma bogatą tradycję żeglarską i stoczniową. Dlatego odwiedzimy niewielkie muzeum łodzi pod odkrytym niebem oraz zajrzymy do małej stoczni, w której wciąż, od 1000 lat, buduje się tradycyjne omańskie drewniane łodzie dhow. Jednostki zbudowane w Sur trafiają do Chin, Indii, Zanzibaru i Iraku. Przejedziemy do Maskatu na lotnisko, oddamy wynajęty samochód i polecimy na południe do regionu Dhofar. Wieczorem przylecimy do Salalah, samolotem linii Oman Air. Odbierzemy kolejny samochód, przejedziemy do hotelu i po zakwaterowaniu się ruszymy na spacer po mieście, obserwując wieczorne życie mieszkańców. Nocleg w hotelu w Salalah.
    10 dzień – SALALAH, okolice
Zwiedzanie Salalah i regionu Dhofar zaczniemy od wizyty na lokalnym targu spożywczym. Będzie tu można zjeść śniadanie i napić się herbaty. Później odwiedzimy niezwykły gejzer jaskiniowy na wybrzeżu. By nacieszyć oczy pięknym widokiem, staniemy na szczycie klifu o wysokości 915 m npm. Serpentynami Wadi Aful zjedziemy na plażę, tam odpoczniemy i wykąpiemy się w ciepłym morzu. Na koniec dnia odwiedzimy dzielnicę z zakładami krawieckimi oraz sklepami z kadzidłem, perfumami i pamiątkami. Będzie to dobra okazja by kupić coś wyjątkowego. Nocleg w hotelu w Salalah.
    11 dzień – WSCHODNIE WYBRZEŻE, MIRBAT, TAVI ATAYR
Przejedziemy wzdłuż wybrzeża na północ. Odwiedzimy jeden z największych lejów krasowych świata Tavi Atayr (szeroki na 150 m, głęboki na ponad 200) – będzie można zejść w głąb do połowy i nasłuchiwać treli setek ptaków. W Mirbat, sennej rybackiej mieścinie z zamkiem, odwiedzimy ruiny grobowca islamskiego uczonego Mohammeda Bin Ali i zwiedzimy zabytkowy cmentarz. Jeszcze dalej zobaczymy niezwykły wodospad – skalne organy. Pojedziemy kilkadziesiąt kilometrów malowniczą drogą, przez kaniony i odludne Góry Księżycowe, zatrzymując się w najciekawszych widokowo miejscach. Pełni wrażeń wrócimy do Salalah. Nocleg w hotelu w Salalah.
    12 dzień – SALALAH – MASKAT
Rano odwiedzimy Muzeum Kraju Kadzidła, z bogatą częścią marynistyczną, jako że omańskie tradycje morskie, stoczniowe i żeglarskie są bogate i wielowiekowe. Salalah jest światową stolicą kadzidła. Kadzidło to żywica uzyskiwania z niektórych gatunków niskich drzew z rodziny kadzidłowców. Wprawdzie pozyskuje się je w całej południowej Arabii oraz części wschodniej Afryki, ale eksperci zgodnie podkreślają, że to właśnie kadzidło z okolic Salalah jest najwyższej jakości. Odwiedzimy dolinę z drzewami kadzidłowymi (UNESCO). Przejdziemy się uliczkami pełnymi straganów z bananami, kokosami i daktylami z miejscowych plantacji, zajrzymy także na plantacje. Będzie na koniec jeszcze trochę czasu wolnego na zakupy i spacery własnymi ścieżkami. Wieczorem przelot na lotnisko w Maskacie, samolotem linii Oman Air. Rejestracja na rejs powrotny do Polski.
    13 dzień – MASKAT – WARSZAWA (lub inne lotnisko)
Przelot powrotny, z przesiadką.

Opcja alternatywna, płatna dodatkowo:
    7 dzień – WAHIBA SANDS
Wycieczka na pustynię Ramlat Al Wihibah (Wahiba Sands). Przejazd samochodem terenowym wzdłuż wydm, do pustynnego obozu stałego, tam 3 posiłki, kawa, herbata, zimne napoje. Dla chętnych (za dopłatą): możliwość jazdy terenowym autem po wydmach, na wielbłądach, zjazdy z wydm na deskach, wizyta w tradycyjnej beduińskiej pustynnej wiosce, fajka wodna (szisza). Wieczorem możliwe ognisko i tradycyjna arabska muzyka oraz tańce (ale tylko jeśli będzie miejscowy zespół).
Nocleg biwakowy na pustyni w dolinie między wydmami, w stałym obozie, w standardzie: w namiotach stacjonarnych, na łóżkach, dostępny prosty prysznic z chłodną wodą.
Trzeba mieć świadomość, że nie będziemy tam sami, będą tam inni turyści.

To jest program maksymalny, postaramy się go zrealizować.
Organizator zastrzega możliwość zmian w programie i nie bierze odpowiedzialności za wynikłe w czasie wyprawy utrudnienia, ułatwienia, zmiany programu, trasy, kolejności oferowanych atrakcji, zmiany cen - jeśli owe wynikają nie z jego winy lecz z zaistniałych na miejscu warunków lokalnych, cenowych, pogodowych oraz związanych z kondycją grupy i Uczestników.
Chęć wzięcia udziału w atrakcjach dodatkowych i wycieczkach fakultatywnych należy zgłaszać organizatorowi (przed rozpoczęciem imprezy) lub pilotowi (w czasie trwania imprezy), ze stosownym wyprzedzeniem.

PROGRAM AUTORSKI: JERZY ARSOBA
COPYWRIGHT: ARSOBA TRAVEL 2022

    Ś W I A D C Z E N I A   W   C E N I E :

- logistyka wyprawy, przygotowanie i realizacja;
- bilet lotniczy Warszawa – Maskat – Warszawa, w klasie ekonomicznej, z bagażem rejestrowanym do 23 kg [do limitu: 2600 zł, do rozliczenia];
- bilet lotniczy na trasie Maskat – Salalah – Maskat, w klasie ekonomicznej;
- wiza turystyczna 30-dniowa do Omanu;
- ubezpieczenie podróżne turystyczne KLZ (min. 30000 euro), KR (5000 euro), NNW (3000 euro) i BP (300 euro);
- pilot Arsoba Travel, jednocześnie kierowca wynajętego samochodu przez cały czas trwania wyprawy; w samochodzie na jednej kanapie podróżują tylko 2 osoby;
- dodatkowy kierowca, jeśli potrzebny będzie drugi wynajęty samochód;
- transport wynajętym samochodem, na terenie Omanu, paliwo, ubezpieczenie auta, koszty eksploatacyjne, opłaty parkingowe;
- konieczne transfery lotniskowe w Omanie;
- opłaty za wstęp do wszystkich wymienionych w programie obiektów i atrakcji;
- rejs łodzią z obserwacją delfinów i snorkowaniem, 3 godzinny, sprzęt do snorkowania w cenie;
- wszystkie noclegi wg programu w hotelach (apartamenty z osobnymi sypialniami dwuosobowymi, łazienkami, kuchnią i salonem, lub pojedyncze pokoje dwuosobowe z łazienką, możliwość przygotowywania posiłków we własnym zakresie, w kuchni w apartamencie);
- 1 nocleg biwakowy w namiotach (namioty własne Uczestników albo użyczone przez organizatora),
- serwis fotograficzny, przesłany pocztą po wyprawie na pamięci flash - pendrive (zdjęcia i filmiki zarejestrowane w czasie wyprawy), wysyłka w terminie do 2 miesięcy po zakończeniu wyprawy;
-  obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

* jeśli cena biletów lotniczych przekroczy wysokość limitu, to Uczestnik będzie zobowiązany dopłacić brakującą kwotę, o której zostanie wcześniej poinformowany drogą mailową przed zakupem biletu i wyrazi zgodę na ten zakup; możliwy jest również zakup biletów lotniczych z 

    Uczestnicy na miejscu pokrywają swoje koszty:
- wyżywienia, napojów,
- dojazdu z miejsca zamieszkania na lotnisko wylotu i z powrotem,
- kosztów dodatkowych atrakcji i wycieczek fakultatywnych, niezawartych w programie,
- wydatki własne, itp.
Minimalna kwota, jaką Uczestnik powinien zabrać na wyżywienie to szacunkowo 200 USD (lub 180 EUR).
Sugerujemy, aby dysponować większą kwotą na pamiątki, uzupełniające i nieprzewidziane wydatki.

Informacje praktyczne o kraju, regionie, noclegach, trekkingach, listę wyposażenia, uwagi itp. - przekażemy mailem osobom zainteresowanym.

:: OBEJRZYJ PROFILE NASZYCH PILOTÓW :: P O K A Ż

:: ZGŁOŚ CHĘĆ UDZIAŁU W WYPRAWIE :: ZADAJ PYTANIE :: K O N T A K T

OBEJRZYJ LISTĘ WSZYSTKICH NASZYCH WYPRAW I WYCIECZEK :: POKAŻ