KLUB PODRÓŻNIKÓW

Rejestracja! Dołącz do Klubu!

OMAN 8 dni - oczaruje Cię w tydzień


Program archiwalny. Pracownia Podróży Arsoba Travel zakończyła swoją działalność.

    Odkryj z nami cuda OMANU w ciągu krótkiej 6-ciodniowej wizyty. To wyjątkowy, piękny i przyjazny kraj na wschodnim cyplu Półwyspu Arabskiego. Na terytorium zbliżonym powierzchnią do Polski żyje tylko niecałe 5 mln pokojowych i gościnnych, czystych i eleganckich Omańczyków. Ten tak mało znany region, pod wodzą sułtana Qaboosa bin Saida przez ostatnie 40 lat z zacofania i izolacji zmienił się przeogromnie - teraz w każdej wiosce jest nowa szkoła a w większych miasteczkach szpitale - i wszędzie dobrze wyedukowana za granicą kadra pracowników. Jest tu bardzo bezpiecznie, a policja prawie nie ma co robić - gdyż Omańczycy głęboko i rzetelnie odnoszą się do reguł swojej wiary, jednocześnie okazując na co dzień postawę wyjątkowo przyjazną i otwartą na inne kultury oraz cudzoziemców.
    W czasie naszej wycieczki zobaczymy, jak bardzo różnorodny krajobrazowo to kraj, przyjazny, smaczny (kuchnia arabsko-hindusko-pakistańska) i pachnący (kadzidłem z drzew liczących prawie 2000 lat). Zajrzymy w głąb Wielkiego Kanionu w urzekających przestrzenią górach, przenocujemy pod kosmicznie rozgwieżdżonym niebem jednej z najstarszych pustyń świata. Wykąpiemy się w morzu z fantastyczną, ciepłą i czystą wodą.
    Podróżować będziemy wynajętymi samochodami, dużymi, wygodnymi SUV-ami, co da nam elastyczność i mobilność, pozwoli także zjechać z doskonałych dróg w boczne szlaki off-road.
Gwarancja dobrej, ciepłej pogody i słońca!


          P R O G R A M ::

    1 dzień – WARSZAWA lub inne dowolne lotnisko – przelot
Zbiórka na lotnisku w Warszawie. Spotkanie z pilotem Arsoba Travel. Rejestracja na rejs i nadanie bagażu głównego. Przelot do Omanu, z konieczną przesiadką.
    2 dzień – przelot – MASKAT
Przylecimy do Maskatu, stolicy Omanu. Odbierzemy bagaż oraz wynajęty samochód, przejedziemy do hotelu i zostawimy bagaże w depozycie do czasu, gdy możliwe już będzie zakwaterowanie (czyli ok. godziny 14-15). Pojedziemy na plażę miejską Al Azaiba nad Zatoką Omańską - dobre miejsce na przywitanie z morzem i spacer. W mieście wymienimy pieniądze i zrobimy krótkie zakupy w supermarkecie, przy okazji obserwując wiele innych niż u nas regionalnych produktów, np. ogromną rozmaitość daktyli, oliwek, orzechów i przypraw. Odwiedzimy wyjątkowe, interaktywne muzeum nafty, gazu i energii odnawialnych. Czeka nas pierwsze spotkanie z miejscową kuchnią (arabsko – hinduską). Zwiedzimy centrum stolicy Omanu. Obejrzymy monumentalny Pałac Sułtana Qabosa i okolice. Powałęsamy się po Mutrah Souq, jednym z najstarszych targów w świecie arabskim, na którym można kupić niemal wszystko, od przypraw i kadzidła po buty, suknie i antyki. Nocleg w hotelu w Maskacie.
    3 dzień – MASKAT – AS SIFAH – MASKAT
Po śniadaniu zwiedzimy meczet Sułtana Qaboosa bin Saida - największy w Omanie, oddany do użytku w 2001 r., zachwycający przepiękną architekturą i mozaikami, mogący pomieścić 20 tysięcy wiernych wewnątrz i 8 tysięcy na zewnątrz, otoczony przepięknym ogrodem. Wewnątrz głównej sali będziemy podziwiać rekordowej wielkości: gigantyczny 14-stometrowy żyrandol wykonany z 600 tysięcy kryształów Svarowskiego, oraz dywan o powierzchni 4200 m2, tkany 27 miesięcy, barwiony w 28 kolorach. To arcydzieło architektury, które trzeba zobaczyć. Pójdziemy na spacer - lekki trekking (2-3 godziny) po wzgórzach i wadi (suchych formach dolinnych występujących na terenach pustynnych), od Riyam do Mutrah. Przespacerujemy się dwukilometrową promenadą i odwiedzimy park Al Riyam. Przejedziemy do As Sifah malowniczą, krętą trasą przez góry. Tam zrelaksujemy się z widokiem na bezkresne morze w otoczeniu wysokich gór. Można będzie się wykąpać w ciepłym, czystym morzu oraz pozbierać niezwykle barwne różnorodne kamienie. Na nocleg wrócimy do hotelu w Maskacie.
    4 dzień – MASKAT i wybrzeże – WADI BANI AWF – BAHLA
Śniadanie w hotelu. Przedpołudniem popłyniemy w 3-godzinny rejs łodzią po Zatoce Omańskiej. Wokół naszej łodzi płynąć będą delfiny (nie zawsze pływają, ale często), a gdy dopłyniemy do zacisznej zatoki, będzie czas (godzina) na relaks i pływanie oraz snorkowanie w morzu z ciepłą, fantastyczną wodą. Wracając do przystani wzdłuż omańskiego wybrzeża, obejrzymy fotogeniczny most skalny. Po rejsie będziemy mogli wziąć prysznic, by obmyć się ze słonej wody morskiej. Niedaleko przystani, na rondzie, znajduje się oryginalna łódź Sohar, którą poszukiwacz przygód i żeglarz Tim Severin 40 lat wstecz pływał po oceanach Atlantyckim i Indyjskim śladami legendarnego żeglarza Sindbada z 1001 Nocy, udowadniając tym samym iż możliwe były do przepłynięcia trasy z baśni i legend, w łodzi zbudowanej wyłącznie z drewna i lin. Po obiedzie ruszymy dalej w drogę przez góry. Przejedziemy kanionem Wadi Bani Awf, zwanym "kanionem węża" położonym w północnej części pasma górskiego Al Hajar Al Gharbi – spektakularne górskie, wąwozowe widoki, przystanki na zdjęcia, kręte drogi, malownicze wioski i oazy. Nocleg w hotelu w Bahla.
    5 dzień – BAHLA – WADI GHUL – AL HAJAR AL GHARBI – WADI AN NAKHUR
Po śniadaniu zwiedzimy fort w Bahla wpisany na listę UNESCO. To potężna twierdza zbudowana z gliny otoczona pięciometrowym murem, zbudowana oryginalnie przez Persów, zburzona w wyniku działań wojennych i odbudowana w XVII wieku. Odwiedzimy opuszczone stare kamienne miasto przy Wadi Ghul (Arabski Wielki Kanion), u wylotu wąwozu Wadi an Nakhur. Zagłębimy się w pasmo górskie Zachodni Hajar, Al Hajar Al Gharbi. Zajrzymy w głąb Wielkiego Kanionu i dojedziemy do wioski Al Khitaym. Tam zrobimy spacer (1-2 godziny) brzegiem kanionu Wadi an Nakhur. Przejedziemy trasą szutrową po górach i dolinach Al Hajar Al Gharbi, zatrzymując się wiele razy na zdjęcia. Nocleg w hotelu w Bahla.
    6 dzień – NIZWA – WAHIBA SANDS
Po śniadaniu wykwaterujemy się i zwiedzimy fort i targ w Nizwa. Fort to jedna z największych atrakcji turystycznych Omanu. Jest on doskonałym przykładem historycznej omańskiej architektury. Można tu zobaczyć jak żyli Omańczycy w zamierzchłych czasach. Targ przywita nas licznymi uliczkami i odnogami. Nie sposób nie przystanąć przy barwnych kramach z przyprawami, owocami i rękodziełem. Po obiedzie przejedziemy na północną krawędź pustyni Ramlat Al Wihibah (Wahiba Sands) – są tam niewielkie wioski położone na skraju pustyni. Przejedziemy samochodem terenowym wzdłuż wydm, do pustynnego obozu stałego. Dla chętnych (za dopłatą): możliwość jazdy terenowym autem po wydmach, na wielbłądach, zjazdy z wydm na deskach, wizyta w tradycyjnej beduińskiej pustynnej wiosce, fajka wodna (szisza). Wieczorem możliwe ognisko i tradycyjna arabska muzyka oraz tańce (ale tylko jeśli będzie miejscowy zespół). Wahiba Sands uważana jest za najpiękniejszą część omańskiej pustyni. Pójdziemy na spacer po wydmach jednej z najstarszych pustyń świata, gdzie będziemy obserwować zachód słońca. Pustynie to jeden z powodów, dla których warto odwiedzić Oman. Oprócz swojej malowniczości zapewniają też dobrą zabawę na wydmach, po których można turlać się jak dziecko.
Nocleg na pustyni w dolinie między wydmami, w stałym obozie. Mogą być tam również inni turyści. W nocy będziemy mogli obserwować fantastycznie rozgwieżdżone niebo.
    7 dzień – WADI SHAB – SUR – MASKAT
Rano możemy wstać na wschód słońca i od razu udać się na poranny spacer po pustyni, która jest bardzo fotogeniczna. Po śniadaniu wrócimy nad morze - przejedziemy do Sur. Pospacerujemy po promenadzie miasta nad zatoką Omańską znanego jako ważny punkt docelowy dla żeglarzy. Sur ma bogatą tradycję żeglarską i stoczniową. Dlatego odwiedzimy niewielkie muzeum łodzi pod odkrytym niebem oraz zajrzymy do małej stoczni, w której wciąż, od 1000 lat, buduje się tradycyjne omańskie drewniane łodzie dhow. Jednostki zbudowane w Sur trafiają do Chin, Indii, Zanzibaru i Iraku.  Pójdziemy na spacer po starym mieście, sukach i na obiad, obserwując życie mieszkańców. Po południu pójdziemy na spacer kanionem Wadi Ash Shab w otoczeniu wysokich gór, który zwieńczy kąpiel w płytkich jeziorkach z krystalicznie czystą wodą. To jedno z piękniejszych miejsc w Omanie. Spotkamy tam również innych turystów, ale kanion jest tak piękny, wielki i malowniczy, że będziemy zachwyceni. Stamtąd pojedziemy na lotnisko w Maskacie, zarejestrujemy się na rejs powrotny do Polski.
    8 dzień – MASKAT – przelot – WARSZAWA lub inne dowolne lotnisko
Przelot z konieczną przesiadką do Warszawy.

Łączny dystans samochodem: ok. 1200 km

To jest program maksymalny, postaramy się go zrealizować.
Organizator zastrzega możliwość zmian w programie i nie bierze odpowiedzialności za wynikłe w czasie wyprawy utrudnienia, ułatwienia, zmiany programu, trasy, kolejności oferowanych atrakcji, zmiany cen - jeśli owe wynikają nie z jego winy lecz z zaistniałych na miejscu warunków lokalnych, cenowych, pogodowych oraz związanych z kondycją grupy i Uczestników. Chęć wzięcia udziału w atrakcjach dodatkowych i wycieczkach fakultatywnych należy zgłaszać organizatorowi (przed rozpoczęciem imprezy) lub pilotowi (w czasie trwania imprezy), ze stosownym wyprzedzeniem.

PROGRAM AUTORSKI: JERZY ARSOBA
COPYWRIGHT: ARSOBA TRAVEL 2022

    Ś W I A D C Z E N I A   W   C E N I E :

- logistyka wyprawy, przygotowanie i realizacja;
- bilet lotniczy Warszawa – Maskat – Warszawa, w klasie ekonomicznej, z bagażem rejestrowanym do 23 kg [do limitu: 2600 zł, do rozliczenia*];
- wiza turystyczna 10-dniowa do Omanu;
- ubezpieczenie podróżne turystyczne KLZ (minimum 30000 euro), KR (5000 euro), NNW (3000 euro) i BP (300 euro);
- pilot Arsoba Travel, jednocześnie kierowca wynajętego samochodu przez cały czas trwania wyprawy; w samochodzie w jednym rzędzie podróżują tylko 2 osoby;
- dodatkowy kierowca, jeśli potrzebny będzie kolejny wynajęty samochód;
- transport wynajętym samochodem na terenie Omanu, paliwo, ubezpieczenie auta, koszty eksploatacyjne, opłaty parkingowe; w jednym samochodzie podróżuje od 2 do 5 Uczestników (samochody 5-7-8-miejscowe);
- konieczne transfery lotniskowe w Omanie;
- opłaty za wstęp do wszystkich wymienionych w programie obiektów i atrakcji;
- rejs łodzią z obserwacją delfinów i snorkowaniem, 3 godzinny, sprzęt do snorkowania w cenie;
- wszystkie noclegi wg programu w hotelach, ze śniadaniami (apartamenty z osobnymi sypialniami dwuosobowymi, łazienkami, kuchnią i salonem, lub pojedyncze pokoje dwuosobowe z łazienką; możliwość przygotowywania posiłków we własnym zakresie, w kuchni w apartamencie; śniadania w hotelach lub w obiektach gastronomicznych poza nimi);
- wycieczka na pustynię Wahiba Sands, z noclegiem w standardzie kempingu pustynnego: w namiotach stacjonarnych typu arabskiego, na łóżkach, dostępny prosty prysznic z chłodną wodą i toaleta w stylu zachodnim, w cenie kolacja i śniadanie;
- serwis fotograficzny, przesłany pocztą po wyprawie na pamięci flash - pendrive (zdjęcia i filmiki zarejestrowane w czasie wyprawy), wysyłka w terminie do 2 miesięcy po zakończeniu wyprawy;
-  obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

*jeśli cena biletów lotniczych przekroczy wysokość limitu, to Uczestnik będzie zobowiązany dopłacić brakującą kwotę, o której zostanie wcześniej poinformowany drogą mailową przed zakupem biletu i wyrazi zgodę na ten zakup; możliwy jest również zakup biletów lotniczych z dowolnego lotniska na świecie i spotkanie już na miejscu.

    Uczestnicy na miejscu pokrywają swoje koszty:
- pozostałego wyżywienia, napojów (poza śniadaniami, które zawarte są w świadczeniach),
- dojazdu z miejsca zamieszkania na lotnisko wylotu i z powrotem,
- kosztów dodatkowych atrakcji i wycieczek fakultatywnych, niezawartych w programie, oraz tych opisanych „dla chętnych”,
- wydatki własne, itp.

Minimalna kwota, jaką Uczestnik powinien zabrać na wyżywienie to szacunkowo 110 USD (lub 100 EUR).
Sugerujemy, aby dysponować większą kwotą na pamiątki, uzupełniające i nieprzewidziane wydatki.


    Informacje praktyczne o kraju, regionie, noclegach, trekkingach, listę wyposażenia, uwagi itp. - przekażemy mailem osobom zainteresowanym.

:: OBEJRZYJ PROFILE NASZYCH PILOTÓW :: P O K A Ż

:: ZGŁOŚ CHĘĆ UDZIAŁU W WYPRAWIE :: ZADAJ PYTANIE :: K O N T A K T

OBEJRZYJ LISTĘ WSZYSTKICH NASZYCH WYPRAW I WYCIECZEK :: POKAŻ