KLUB PODRÓŻNIKÓW

Rejestracja! Dołącz do Klubu!

Rosja - BAJKAŁ 17 dni - Morze Syberii i szamańska Buriacja


Program archiwalny. Pracownia Podróży Arsoba Travel zakończyła swoją działalność.

    BAJKAŁ - najstarsze i najgłębsze jezioro na świecie, które wraz z przyległymi do niego terenami wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. "Błękitne oko Syberii" o długości 630 km i szerokości 30-80 km, nazywane jest syberyjskim morzem - gromadzi 22% wszystkich słodkich wód planety. Jest mieszkaniem dla kilku tysięcy endemicznych gatunków, takich jak np. foka bajkalska i omul.
     Naszą podróż rozpoczniemy od Irkucka, aby wkrótce rozpocząć pierwszy trekking Wielkim Szlakiem Bajkalskim i zachwycić się niesamowitymi widokami Bajkału i otaczających gór. Trekkingów wokół jeziora nie zabraknie - choćby wzdłuż torów Kolei Krugobajkalskiej, historycznej magistrali transsyberyjskiej z licznymi tunelami, wiaduktami i pięknymi widokami na jezioro.
    Nadbajkalskie miejscowości oferują wiele atrakcji. W Listwiance odwiedzimy ciekawe Muzeum Bajkału. W Sludiance natomiast podziwiać będziemy dworzec zbudowany z białego marmumu i eksponaty w Muzeum Mineralogicznym. Wszędzie czeka na nas pyszne jedzenie, z wędzonymi omulami na czele.
     Oddalimy się też nieco od jeziora i odwiedzimy Ułan-Ude - stolicę Buriacji. Odwiedzimy też leżący nieopodal Dacan Iwołgiński - centrum buddyzmu w Rosji. Na koniec czekać na nas będzie największa wyspa Bajkału - uduchowiony i piękny Olchon.
    Wyprawa nad Bajkał to przeżycie niezwykłe i mistyczne. Niesamowita przyroda, wszechogarniająca cisza i piękno najstarszego jeziora świata, z pewnością pozostawią w waszych wspomnieniach trwały ślad na zawsze, a spotkania z niezwykle gościnnymi mieszkańcami będą źródłem wielu radości.

        P R O G R A M 17 dni ::

    1 dzień - WARSZAWA – przelot
Zbiórka i spotkanie z pilotem wyprawy na lotnisku im. Chopina w Warszawie. Przelot do Irkucka z przesiadką w Moskwie.
    2 dzień - przelot – IRKUCK – BOLSZOJE GOŁOUSTNOJE
Przylot do
Irkucka, transfer do centrum, pozostawienie bagażu na przechowalni na dworcu autobusowym. Specerem zwiedzimy Irkuck, rozpoczynając od Angary – jedynej rzeki, która wypływa z Bajkału. Po drodze smacznie posilimy się w stołowej. Mijając moskiewski łuk triumfalny, Cerkiew Spaską, budynek filharmonii, urzędu wojewódzkiego, skwer Kirowa, pomnik przyjaźni rosyjsko-japońskiej, muzea sztuki i krajoznawcze, pomnik Lenina i teatr dramatyczny dojdziemy do pomnika imperatota Aleksandra III. Odbierzemy nasze bagaże z przechowalni i przejedziemy autobusem wioski Bolszoje Gołoustnoje, położonej nad Bajkałem. Zakwaterujemy się, zjemy kolację, posmakujemy po raz pierwszy omula, bajkalskiej endemicznej ryby - sagudaj to sałatka z surowego omula z cebulką i cytryną. Omula możemy smakować również smażonego, suszonego lub wędzonego sposobem na zimno lub na gorąco. Nocleg w hotelu lub na kwaterze prywatnej w Bolszoje Gołoustnoje.
Licznik pieszy dnia: ok. 11 km
    3 dzień - BOLSZOJE GOŁOUSTNOJE – brzegiem BAJKAŁU
Rano spacer po wsi, wokół której rosną 400-letnie sosny. Po śniadaniu robimy zakupy spożywcze na trasę. Wyruszymy na trekking brzegiem Bajkału, trasą
Wielkiego Szlaku Bajkalskiego - dzisiejszy odcinek przejdziemy w większości kamienistym brzegiem Bajkału, bez wzniosów. Przenocujemy w namiotach, przy ognisku, z widokiem na Bajkał, gorący posiłek ugotujemy w kociołku na ognisku. Nocleg w namiotach.
Licznik pieszy dnia: ok. 17 km
    4 dzień - brzegiem BAJKAŁU – BOLSZYJE KOTY
Jeśli dopisze pogoda, to wcześnie rano obejrzymy piękny wschód słońca. Dalszy ciąg trekkingu brzegiem
Bajkału – przepiękny widokowo odcinek, trasa trudniejsza, w zróżnicowanym terenie, ścieżki w trawach i łąkach, kawałki po zboczach nadbajkalskich gór, a pod koniec wejdziemy na jedną z gór, gdyż zbocze stromo opada do Bajkału. Dojdziemy do wsi Bolszyje Koty, w której znajduje się stacja naukowo-dydaktyczna Uniwersytetu Irkuckiego. Zakwaterowanie, odpoczynek, możliwa kąpiel i relaks w ruskiej bani. Nocleg na kwaterze prywatnej w Bolszych Kotach.
Licznik pieszy dnia: ok. 20 km (suma wzniosów około 700 metrów).

    5 dzień - BOLSZYJE KOTY – LISTWIANKA
Odpoczynek, spacer po wsi z tradycyjną syberyjską zabudową, miejsca w których zatrzymał się czas, możliwość wejścia na pobliskie wzgórze. Przepłyniemy wodolotem lub szybkim statkiem do
Listwianki (alternatywnie, jeśli nie będzie transportu wodnego w tym dniu: piesze przejście do Listwianki ok. 24 km). Zakwaterowanie, spacer po Listwiance, posiłek, możliwy relaks w ruskiej bani. Nocleg na kwaterze prywatnej w Listwiance.
Licznik pieszy dnia: ok. 5 km
    6 dzień, - LISTWIANKA – PORT BAJKAŁ – trasą KRUGOBAJKAŁKI
Zwiedzimy bardzo interesujące, multimedialne
Muzeum Bajkału, interdyscyplinarnie ukazujące Bajkał pod względem jego geologii, hydrologii i biologii, a w jego fokarium obejrzymy z bliska baraszkujące foki nerpy. Przepłyniemy promem przez początek Angary do Portu Bajkał i zaczniemy trekking trasą Kolei Krugobajkalskiej – wzdłuż torów kolejowych z pięknym widokiem na Bajkał i tajgę gór Chamar-Daban. Kolej Krugobajkalska, zwana również Krugobajkałką, to historyczna trasa magistrali transsyberyjskiej przebiegająca nad brzegiem Bajkału zbudowana w latach 1899-1949. Ponieważ trasa łączyła tory przerwane wodami jeziora, była nazywana „złotą sprzączką stalowego pasa Rosji”. Odpoczynki po drodze w ładnych widokowo miejscach. Nocleg w namiocie nad brzegiem Bajkału, gorący posiłek ugotujemy w kociołku na ognisku.
Licznik pieszy dnia: ok. 23 km
    7 dzień - trasą KRUGOBAJKAŁKI
Drugi dzień trekingu. Krugobajkałka prowadziła południowo-zachodnim brzegiem Bajkału, od Portu Bajkał, poprzez Kułtuk, Słudiankę, Tanchoj aż po Babuszkin. W latach 50. Krugobajkałka utraciła znaczenie, ponieważ zastąpiła ją nowa trasa prowadząca przez Płaskowyż Olchiński. Natomiast Kolej Krugobajkalska, ze względu na swe urokliwe położenie, stała się atrakcją turystyczną. Na biwak zatrzymamy się po przejściu najdłuższego
tunelu Połowinnyj, o długości 778 m, gorący posiłek ugotujemy w kociołku na ognisku. Nocleg w namiocie nad brzegiem Bajkału. W nocy pobudka, spakujemy się przy świetle latarek i przejdziemy na stację kolejową we wiosce Połowinnaja, skąd lokalnym pociągiem „Matania”, pokonamy drugą połowę trasy.
Licznik pieszy dnia: ok. 25 km
    8 dzień - SLIUDIANKA
Przyjedziemy rano do
Sludianki na dworzec, zbudowany z białego marmuru, wydobywanego w okolicy. Stacja kolejowa tętni życiem – to ważny węzeł komunikacyjny, także towarowy na trasie Kolei Transsyberyjskiej. Zakwaterujemy się w hotelu i ogarniemy po dwóch trekkingach. Odwiedzimy niezwykłe prywatne Muzeum Mineralogiczne, w którym zgromadzono zbiór ponad 10 tysięcy minerałów i kamieni szlachetnych - poważną część tworzą minerały wydobywane w pobliżu Sludianki, np. Sliuda, od nazwy którego wzięła nazwę miejscowość i rzeka przez nią przepływająca. Po muzeum oprowadzi nas właścicielka – pasjonat, następnie będziemy mogli u niej dokonać zakupów wyrobów z minerałów, jubilerskich i pamiątkowych. Nocleg w hotelu w Sludiance.
Licznik pieszy dnia: ok. 8 km
    9 dzień - SLIUDIANKA – UŁAN-UDE
Przejazd pociągiem, trasą Kolei Transsyberyjskiej, do
Ułan-Ude - stolicy Buriacji. Po drodze degustacja wędzonych omuli – endemicznych ryb bajkalskich. Zakwaterowanie. Ułan-Ude to miasto liczące ok. 400 tys. mieszkańców, położone na prawym brzegu Selengi (największej rzeki spośród ponad 400 wpływających do Bajkału). Cechuje się ono pagórkowatą rzeźbą terenu, a dodatkowe urozmaicenie krajobrazu stanowią liczne wyspy na szeroko rozlewającej się Selendze. Spośród innych syberyjskich miast Ułan-Ude wyróżnia względny porządek na ulicach śródmieścia i duża ilość zieleni. Stolica Buriacji stanowi największe w Rosji skupisko buddystów, dlatego też w każdej dzielnicy jest tu dacan. Pośród miejskiej zabudowy można również odnaleźć prawosławne cerkwie, kościół rzymskokatolicki, świątynię staroobrzędowców i meczet. Spacer po centrum i deptaku, mijając muzeum przyrody Buriacji oraz gmach opery i baletu a także unikalny pomnik – największa głowa Lenina na świecie. Nocleg w hostelu w Ułan-Ude.
Licznik pieszy dnia: ok. 6 km
    10 dzień – UŁAN-UDE – DACAN IWOŁGIŃSKI – GREMIACZYŃSK
Pozostawienie bagaży w depozycie w hostelu. Przejazd do
Iwołgińska, opodal którego znajduje się Dacan Iwołgiński - centrum buddyzmu w Rosji, buriacki zespół klasztorny i świątynia buddyzmu. Buriaci w życiu codziennym odnoszą się często do szamanizmu. W związku z czym nierzadko możemy napotkać w okolicy tzw. „pogańskie idole”, czyli drzewa ozdabiane kolorowymi wstążkami i monetami. Symbolizują one rozmowy szamanów z duchami. Buriaci to ludność pochodzenia mongolskiego i potomkowie Hunów. Osiedlili się na nad-bajkalskich terenach przed 1000 lat. W XVII wieku zostali odcięci od Mongolii i przyłączeni do Rosji. W czasach komunizmu nie wolno im było kultywować własnych wierzeń. Wiele buddyjskich świątyń zostało zburzonych. Dopiero po upadku ZSRR Buriaci powrócili do lamaizmu i szamanizmu. Powrót do Ułan-Ude, odbiór bagaży z depozytu, pozostawienie części bagażu na przechowalni na dworcu kolejowym (jeśli nie bęziemy spać w namiotach). Przejazd busem do Gremiaczyńska nad Bajkałem, zakwaterowanie i odpoczynek. Nocleg w pensjonacie albo w namiocie (wybór Uczestników) w Gremiaczyńsku.
Licznik pieszy dnia: ok. 6 km
    11 dzień - brzegiem Bajkału – TURKA
Trekking brzegiem Bajkału do Turki. Ta część Przybajkala charakteryzuje się mikroklimatem, są tu piaszczyste plaże i wysokie sosny. Odpoczynek nad Bajkałem, kąpiel. Jeśli pogoda pozwoli, obejrzymy słońce zachodzące nad Bajkałem. Nocleg kempingowy w jurcie buriackiej, albo w namiocie (wybór Uczestników) w Turce lub Goriaczyńsku.
Licznik pieszy dnia: ok. 23 km
    12 dzień - TURKA – GORIACZYŃSK – UŁAN-UDE
Przejście brzegiem Bajkału (po drodze skała o kształcie żółwia) do Goriaczyńska – to od 200 lat znany kurort, ponieważ w pobliżu, przy strumieniu Goriaczym, występują unikalne naturalne gorące wody i błota lecznicze – będziemy mogli z nich skorzystać. Powrót busem do Ułan-Ude, odbiór bagaży z przechowalni. Przejedziemy Koleją Transsyberyjską do Irkucka. Nocleg w pociągu.
Licznik pieszy dnia: ok. 10 km
    13 dzień - IRKUCK – CHUŻYR, OLCHON
Przyjazd do Irkucka rano, przejazd na dworzec autobusowy. Przejazd busem na
wyspę Olchon, do miejscowości Chużyr, zakwaterowanie. Spacer po wiosce, posiłek, odwiedzimy skałę „szamankę” na przylądku Burchan. Relaks w ruskiej bani na piaszczystej plaży, z kąpielą w Bajkale. Nocleg w pensjonacie w Chużyrze.
Licznik pieszy dnia: ok. 7 km
    14 dzień - OLCHON
Po śniadaniu rozpoczniemy trekking po Olchonie. Pojedziemy na północ, na koniec wyspy Olchon na przylądek Choboj i zaczniemy wracać piechotą wybrzeżem Małego Morza, trasa lasem, polami, kamienistą plażą. Nocleg biwakowy w namiotach, przy ognisku, z widokiem na Bajkał, gorący posiłek ugotujemy w kociołku na ognisku.
Licznik pieszy dnia: ok. 23 km
    15 dzień - OLCHON

Ciąg dalszy trekkingu po Olchonie, wybrzeżem Małego Morza. Na wieczór dojdziemy w pobliże Chużyru. Nocleg biwakowy w namiotach, przy ognisku, z widokiem na Bajkał, gorący posiłek ugotujemy w kociołku na ognisku.
Licznik pieszy dnia: ok. 23 km
    16 dzień - CHUŻYR – IRKUCK
Wcześnie rano, mijając ponownie skałę „szamankę”, przejdziemy do centrum Chużyru. Powrót busem do Irkucka, zakwaterowanie. Czas wolny na ogarnięcie się po trekkingu i ostatnie zakupy. Nocleg w hostelu w Irkucku.
Licznik pieszy dnia: ok. 6 km
    17 dzień - IRKUCK – WARSZAWA
Transfer na lotnisko. Przelot do Warszawy z przesiadką na lotnisku pod Moskwą.

PROGRAM AUTORSKI: JERZY ARSOBA
COPYWRIGHT: ARSOBA TRAVEL 2022

    Ś W I A D C Z E N I A   W   C E N I E :

- logistyka wyprawy, przygotowanie i realizacja;
- polski pilot Arsoba Travel, jednocześnie tłumacz rosyjskojęzyczny - przez cały czas trwania wyprawy;
- bilety lotnicze na trasie Warszawa – Irkuck – Warszawa - do limitu 2500 zł, do rozliczenia*;
- wszystkie noclegi (9) w czasie trwania wyprawy (w hotelach, hostelach, pensjonatach, na kwaterach prywatnych i w wynajętych
  mieszkaniach (pokoje 2-osobowe i 3-, 4-osobowe z osobnymi łóżkami z pościelą, toaleta i łazienka czasem w pokoju,
  ale najczęściej wspólna na piętrze lub w mieszkaniu, często kuchnia ogólnodostępna, czasami bezpłatny bezprzewodowy
  dostęp do internetu);
  pozostałe noclegi w standardzie biwakowym, we własnych namiotach – wg programu;
- wszystkie transfery lotniskowe (taksówki, autobusy) na trasach lotnisko – miejsce zakwaterowania – lotnisko;
- bilety na przejazd Koleją Transsyberyjską na trasach: Połowinnyj – Sludianka oraz Sludianka – Ułan-Ude
(w standardzie miejsca
  siedzącego w wagonie typu płackartnyj)
oraz Ułan-Ude – Irkuck (w standardzie miejsca leżącego w wagonie typu płackartnyj);
- wszystkie pozostałe transporty (autobusy, busiki, marszrutki, tramwaj, statek lub wodolot, promy) – wymienione w programie;
- wszystkie bilety wstępu do obiektów i atrakcji wymienionych w programie;
- przechowalnie bagażu – wymienione w programie;
- wizowanie, wiza turystyczna 1-krotna do Rosji, w tym wszystkie koszty powiązane jak np. obowiązkowy voucher;
- ubezpieczenie podróżne turystyczne KLZ (30000 euro), KR (5000 euro), NNW (3000 euro) i BP (300 euro);
- serwis fotograficzny, przesłany pocztą po wyprawie na pamięci typu flash – pendrive (zdjęcia i filmiki zarejestrowane przez pilota w czasie wyprawy).

* jeśli cena biletu lotniczego przekroczy wysokość limitu, to Uczestnik będzie zobowiazany dopłacić brakującą kwotę; możliwy jest również zakup biletów lotniczych z dowolnego lotniska na świecie i spotkanie już na miejscu.
Wyprawa ma charakter trampingowy, zatem Uczestnicy na miejscu pokrywają koszty:
- własnego wyżywienia,
- wydatków własnych.
    Minimalna kwota, jaką Uczestnik powinien zabrać w związku z tym ze sobą to około 170 dolarów USD.

    Naturalnie sugerujemy, aby dysponować większą kwotą na dodatkowe atrakcje turystyczne, pamiątki, uzupełniające i nieprzewidziane wydatki.

    Informacje praktyczne o kraju, regionie, noclegach, trekkingach, listę wyposażenia, uwagi itp. - przekażemy mailem osobom zainteresowanym.

    Galeria zdjęć z Bajkału naszego Klubowicza Olka Doby - OTWÓRZ w nowym oknie.
    Galeria zdjęć "ROSJA nieznana - Syberia i daleki wschód Rosji" - OTWÓRZ w nowym oknie.
    Wystawa fotograficzna "Nieznana ROSJA" - OTWÓRZ w nowym oknie.

:: OBEJRZYJ PROFILE NASZYCH PILOTÓW :: P O K A Ż

:: ZGŁOŚ CHĘĆ UDZIAŁU W WYPRAWIE :: ZADAJ PYTANIE :: K O N T A K T

OBEJRZYJ LISTĘ WSZYSTKICH NASZYCH WYPRAW I WYCIECZEK :: POKAŻ