KLUB PODRÓŻNIKÓW

Rejestracja! Dołącz do Klubu!

SARDYNIA 12 dni - słoneczna wyspa duchów


Program archiwalny. Pracownia Podróży Arsoba Travel zakończyła swoją działalność.

SARDYNIA to fascynująca wyspa, druga co do wielkości na Morzu Śródziemnym. Wysokie i skaliste wybrzeża z głębokimi zatokami i wieloma mniejszymi wysepkami dookoła gwarantują piękne widoki. Dziki, górski krajobraz środkowej części wyspy nikogo nie pozostawia obojętnym.
Przygotowaliśmy program dla ludzi aktywnych, lubiących, gdy dużo się dzieje. Nie zabrakło górskich trekkingów, wycieczki kajakowej, odwiedzin w Jaskini Neptuna oraz rejsu wokół archipelagu La Maddalena z nurkowaniem i snorkowaniem. Okazji do zanurzenia się w lazurowej wodzie będzie kilka. Plaże na Sardynii są piękne a piasek wyjątkowo delikatny i przyjemny.
Oprócz tego mnóstwo spacerów po pięknych, zabytkowych uliczkach. Sardynia okrzyknięta przez archeologów "wyspą skarbów" obfituje w wiele dobrze zachowanych zabytków. Choć jest autonomicznym regionem Włoch z własnym, odrębnym językiem, to kuchni włoskiej tu nie brakuje, ale warto spróbować typowo sardyńskich specjałów. Znajdziemy też na pewno pyszne wina, które jeszcze bardziej uprzyjemnią podróż.

          P R O G R A M ::

    1 dzień, WARSZAWA przelot  CAGLIARI
Spotkanie z pilotem wyprawy na lotnisku w Warszawie. Rejestracja na rejs. Przelot do Cagliari na Sardynii. Z lotniska pociągiem lub autobusem miejskim przejedziemy do miasta. Zameldujemy się w hotelu i ruszymy zwiedzać. W Cagliari warto zobaczyć stare miasto. Do najważniejszych zabytków architektonicznych należą Bastione San Remy i Wieża Słonia. Odwiedzimy też zabytkową katedrę i ogród botaniczny. Nocleg w Cagliari.
    2 dzień, CAGLIARI
FORESTA DI IS CANNONERIS IGLESIAS
Rano po śniadaniu wyjedziemy z Cagliari i ruszymy odkrywać sardyńską przyrodę. Naszym celem będzie las Foresta di Is Cannoneris. To jeden z największych lasów dębowych w Europie. Pójdziemy na ośmiokilometrowy trekking (w dwie strony) wąskimi ścieżkami głęboko w las, aż dotrzemy na szczyt Punta Sebera z niesamowitym widokiem. Podczas przejazdu samochodem przez góry zatrzymamy się w najciekawszych widokowo miejscach. Nocleg w Iglesias.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 115 km
    3 dzień, IGLESIAS
GALLERIA HENRY PAN DI ZUCCHERO ALGHERO
Pierwszym naszym celem tego dnia będzie Galleria Henry - muzeum na powietrzu, w miejscu, w którym niegdyś mieściła się kopalnia srebra, cynku i ołowiu. Jest także miejscem krwawego stłumienia strajku górników przez armię w 1904 roku. Pójdziemy na wycieczkę z lokalnym przewodnikiem po tym ciekawym miejscu. Z muzeum pojedziemy do Pan di Zucchero. To jeden z najbardziej imponujących i spektakularnych pomników przyrody na wyspie i symbol tej części wybrzeża. Wypożyczymy kajaki i popłyniemy do tej wyjątkowej skały, badając wszystkie jej zakamarki. Po powrocie na brzeg możemy odpocząć na miejscowej plaży, świetnej do pływania i snorkowania. Nocleg w Alghero.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 340 km
    4 dzień, ALGHERO
PORTO CONTE NP. PORTO TORRES
Rano pójdziemy na spacer po starym mieście Alghero, które jest jednym z najciekawszych na Sardynii. Cztery stulecia hiszpańskiej dominacji odcisnęły tu swoje piętno w architekturze, kulturze i języku, w którym można doszukać się wielu katalońskich naleciałości. Na uwagę zasługują przede wszystkim imponujące mury miejskie i wyrafinowane architektonicznie budynki. Pojedziemy do parku narodowego Porto Conte, jednego z najładniejszych naturalnych obszarów Sardynii. Zejdziemy 650 schodami wijącymi się po pionowej ścianie skalnej do Groty Neptuna - najpiękniejszej jaskini na wyspie. Została odkryta przez przypadek 300 lat temu przez jednego z rybaków. W środku znajdziemy piękne formacje skalne, stalaktyty i stalagmity o fantazyjnych barwach i kształtach. Po wyjściu z groty podjedziemy na przylądek Cappo Caccia z przepięknymi widokami. Możemy też odwiedzić jaskinie, w które przylądek obfituje. Przejedziemy na drugą stronę parku i pójdziemy na siedmiokilometrowy spacer (pętla) do pionowych ścian klifów Punta del Giglio. Po drodze spotkamy pozostałości fortyfikacji z czasów II wojny światowej. Nocleg w Porto Torres.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 85 km
    5 dzień, PORTO TORRES
ASINARA NP.
Rano wjedziemy na prom, który zabierze nas do Parku Narodowego Asinara. Wyspa przez wiele lat była odcięta od świata. Najpierw mieściła się tu stacja kwarantanny, potem obóz jeniecki podczas I wojny światowej, a potem więzienie o zaostrzonym rygorze aż do ustanowienia na jej obszarze parku narodowego w 1997 roku. To wszystko sprawiło, że przyroda tu jest niemal nietknięta przez człowieka. Pójdziemy na trekking jedenastokilometrowym szlakiem Granite Trail. Szlak biegnie początkowo częścią brzegową, a później skręca m.in. do granitowych kamieniołomów. Po drodze możemy natknąć się na rzadkie gatunki ptaków. Nocleg w Parku Narodowym Asinara.
   6 dzień, ASINARA NP.
PORTO TORRES – PALAU
Tego dnia objedziemy cały Park Narodowy Asinara dookoła, zatrzymując się w najciekawszych miejscach. Poszukamy słynnych osiołków-albinosów, z których słynie wyspa. Jest ich tu sporo i do dziś nie wiadomo skąd się tam wzięły. Wjedziemy na najwyższe punkty wyspy podziwiać górskie krajobrazy. Odwiedzimy zabytkowe wieże z XVII wieku. Możemy odpocząć na jednej z pięknych plaż. Po południu wjedziemy na prom i wrócimy do Porto Torres. Nocleg w Palau.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 170 km 
    7 dzień, PALAU
ARCHIPELAG LA MADDALENA PALAU
Archipelag La Maddalena to perła Sardynii. Są tu najpiękniejsze plaże, najczystsza woda i najlepsze warunki do sportów wodnych. Popłyniemy w sześciogodzinny rejs łodzią podczas którego opłyniemy dookoła wyspy archipelagu, a lokalny przewodnik pokaże nam najpiękniejsze miejsca. Podczas rejsu będzie kilka przystanków na kąpiel i snorkowanie w lazurowej wodzie, a obsługa zaserwuje typowo sardyńskie przekąski i wino. Sprzęt do snorkowania będzie dostępny na łodzi bez dodatkowej opłaty. Nocleg w Palau.
    8 dzień, PALAU
GENNARGENTU NP. ARBATAX
Rano pojedziemy na południe w stronę parku narodowego Gennargentu. Pójdziemy na około czterogodzinny górski trekking o umiarkowanej trudności do plaży Cala Goloritze. Tam będzie można jeszcze raz zanurzyć się w krystalicznie czystej wodzie, zrobić piknik, lub po prostu odpocząć przed powrotem do samochodu. Tego dnia jeśli będą siły i ochota możemy zrobić jeszcze jeden, krótszy trekking. Wieczorem tredycyjna sardyńska uczta przy ognisku. Nocleg w  Arbatax lub Tortoli.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 230 km
    9 dzień, ARBATAX
MONTE CORRASI NUORO
Rano skierujemy się do nieodległego pasma górskiego Supramonte. Pójdziemy na trekking na najwyższy szczyt Supramonte - Monte Corrasi. Przejście niemal dziewięciokilometrowej pętli zajmie nam większość dnia. Wędrówka na szczyt biegnie przez jeden z najbardziej fascynujących obszarów pasma Supramonte. Sama góra to wapienno-dolomitowy masyw z wieloma jaskiniami i wiszącymi ścianami. Nocleg w Nuoro.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 125 km
    10 dzień, NUORO
GOLA DI GORROPU NUORO
Tego dnia odwiedzimy najbardziej spektakularny wąwóz na Sardynii - Gola di Gorropu. Pójdziemy na kilkugodzinny trekking dnem wąwozu. Został on wyżłobiony przez rzekę Karst. Jego głębokość dochodzi do 500 m. W trakcie trekkingu natrafimy na liczne skamieliny i ciekawe formacje skalne powstałe w wyniku erozji i wymywania przez rzekę. Znajdziemy też pozostałości po dawnych fortyfikacjach, bo wąwóz w zamierzchłych czasach pełnił strategiczne funkcje obronne, ze względu na jego ukształtowanie. Nocleg w Nuoro.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 120 km
    11 dzień, NUORO
PUNTA LA MARMORA CAGLIARI
Tego dnia zaatakujemy najwyższy szczyt Sardynii - Punta La Marmora (1835 m n.p.m.). Szlak nie jest trudny a widoki na całą wyspę fenomenalne. Wejście na górę zajmie nam około trzech godzin. Ze szczytu będziemy mieć widoki na kolejne pod względem wielkości wierzchołki Sardynii. Po zejściu na dół pojedziemy do Cagliari. Nocleg w Cagliari.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 230 km
    12 dzień, CAGLIARI
przelot – WARSZAWA
Jeśli będzie czas przed wylotem do Polski, możemy ostatni raz zanurzyć się w czystej wodzie lub pospacerować po Cagliari. Przejazd na lotnisko. Rejestracja na lot i przelot do Warszawy.

Suma przejazdów samochodem: ok. 1400 km

Program autorski. COPYRIGHT: Arsoba Travel 2022
To jest program maksymalny, postaramy się go zrealizować.
Organizator zastrzega możliwość zmian w programie i nie bierze odpowiedzialności za wynikłe w czasie wyprawy utrudnienia, ułatwienia, zmiany programu, trasy, kolejności oferowanych atrakcji, zmiany cen - jeśli owe wynikają nie z jego winy lecz z zaistniałych na miejscu warunków lokalnych, cenowych, pogodowych oraz związanych z kondycją grupy i Uczestników.
Chęć wzięcia udziału w atrakcjach dodatkowych i wycieczkach fakultatywnych należy zgłaszać organizatorowi (przed rozpoczęciem imprezy) lub pilotowi (w czasie trwania imprezy), ze stosownym wyprzedzeniem.

    Ś W I A D C Z E N I A   W   C E N I E :

- logistyka wycieczki, przygotowanie i realizacja;
- bilety lotnicze na trasie Warszawa – Cagliari – Warszawa, w klasie ekonomicznej, w cenie bagaż rejestrowany o wadze do 20 kg  [do limitu: 1600 zł, do rozliczenia*];
- konieczne przejazdy pociągiem (transfer lotniskowy) oraz rejsy (promami);
- transport na miejscu na Sardynii wynajętym samochodem (od 2 do 12 dnia imprezy); w zależności od ilości Uczestników w grupie wynajęty będzie stosownej wielkości wygodny samochód z klimatyzacją, który prowadzić będzie pilot - kierowca Arsoba Travel;
- paliwo, ubezpieczenie wynajętego auta, koszty eksploatacyjne, opłaty parkingowe;
- zakwaterowanie w hotelach, ze śniadaniem, wg programu (w standardzie: pokoje 2-osobowe twin lub double z prywatną łazienką);
- wstępy do wszystkich atrakcji wymienionych w programie z wyjątkiem tych z dopiskiem „dla chętnych” i wycieczek fakultatywnych;
- wszystkie wycieczki wg programu z wyjątkiem tych z dopiskiem „dla chętnych”;
- ubezpieczenie podróżne turystyczne KLZ (minimum 30000 euro), KR (5000 euro), NNW (3000 euro) i BP (300 euro);
- pilot Arsoba Travel, jednocześnie przewodnik w czasie trekkingów - przez cały czas trwania wycieczki;
- specjalnie przygotowany i wydany w formie drukowanej mapnik;
- serwis fotograficzny, przesłany pocztą po wycieczce na pamięci flash - pendrive (zdjęcia i filmiki zarejestrowane w czasie wycieczki), wysyłka w terminie do 2 miesięcy po zakończeniu wycieczki;
- obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

* jeśli cena biletów lotniczych przekroczy wysokość limitu, to Uczestnik będzie zobowiązany dopłacić brakującą kwotę, o której zostanie wcześniej poinformowany drogą mailową przed zakupem biletu i wyrazi zgodę na ten zakup; możliwy jest również zakup biletów lotniczych z dowolnego lotniska na świecie i spotkanie już na miejscu.

Cena za imprezę nie zawiera:
- pozostałego wyżywienia (poza śniadaniami które są w świadczeniach),
- dodatkowych fakultatywnych atrakcji, wstępów, wycieczek
  (nie zawartych powyżej w "Świadczeniach w cenie" lub z dopiskiem „dla chętnych”),
- wydatków własnych, pamiątek itp.

Kwota, jaką Uczestnik powinien zabrać ze sobą na wyżywienie to minimum 250 euro. Sugerujemy, aby dysponować większą kwotą na droższe wyżywienie, dodatkowe atrakcje, pamiątki, uzupełniające i nieprzewidziane wydatki.

Informacje praktyczne o kraju, regionie, noclegach, trekkingach, listę wyposażenia, uwagi itp. - przekażemy mailem osobom zainteresowanym.

Przeczytaj opinie Uczestników wypraw i wycieczek Arsoba Travel :: przejdź do listy OPINIE

Skontaktuj się z nami, zadaj pytania, zgłoś chęć udziału :: przejdź do formularza KONTAKT

Zobacz listę wszystkich naszych wypraw i wycieczek :: przejdź do listy WYPRAWY i WYCIECZKI

Obejrzyj profile naszych pilotów i współpracowników :: przejdź do listy PROFILE