KLUB PODRÓŻNIKÓW

Rejestracja! Dołącz do Klubu!

Program archiwalny. Pracownia Podróży Arsoba Travel zakończyła swoją działalność.

SZKOCJA – kojarzona głównie z dudziarzami, szkocką kratą, potworem z Loch Ness i filmem Braveheart, jest jednym z najciekawszych krajów europejskich. Położona w północnej części największej z Wysp Brytyjskich, częścią Wielkiej Brytanii stała się wraz z początkiem XIX wieku po podpisaniu Aktu Unii z królestwami Anglii i Irlandii. Mimo, iż podlegają królowej, Szkoci są dumni ze swojego kraju i bronią swojej suwerenności państwowej i odrębności kulturowej. Coraz częściej pojawiają się głosy o oderwaniu się od korony.
Szkocja słynie z zielonych krajobrazów, pięknych jezior, gór oraz spokojnej i cichej prowincji. Szkockie wybrzeże urzeka pięknymi klifami, ostańcami skalnymi i licznymi zamkami położonymi tuż nad wodą. Jest tu mnóstwo zabytków z różnych okresów, niektóre liczą sobie ponad 4 tysiące lat. W Szkocji dokonano przełomowego dla geologii odkrycia, nakręcono kilka słynnych filmów i seriali.
W ciągu tygodnia zobaczysz to, co w Szkocji najlepsze. Zwiedzisz piękny Edynburg, pójdziesz na trekkingi z malowniczymi krajobrazami, zobaczysz z bliska maskonury na północnych klifach i poznasz odludną, wciąż dziką szkocką prowincję.

          P R O G R A M :

    1 dzień, WARSZAWA – przelot – EDYNBURG
Spotkanie z pilotem wycieczki na lotnisku w Warszawie. Rejestracja na rejs. Przelot bezpośredni do Edynburga w Szkocji. Po przylocie zameldujemy się w hotelu. Popołudniowy spacer po mieście i wejście na wzgórze Arthur's Seat z piękną panoramą miasta. Obserwacja zachodu słońca z tego miejsca to pozycja obowiązkowa. Nocleg w Edynburgu.
    2 dzień, EDYNBURG
Cały dzień poświęcimy na zwiedzanie Edynburga. Stolica Szkocji to jedno z najbardziej niezwykłych europejskich miast. Przepiękne, trochę mroczne i pełne historii. Zwiedzimy edynburski zamek, jedną z najpotężniejszych i najstarszych fortec w Wielkiej Brytanii. Historia tutejszych fortyfikacji sięga IX wieku p.n.e. Obecny kształt zamku zaczął powstawać w XVI wieku. Znajduje się tu jednak XII wieczna kaplica, będąca obecnie najstarszym budynkiem w Edynburgu. Wartą odwiedzenia częścią Edynburga jest dzielnica Dean Village. Często pomijana przez turystów stanowi bardzo kameralną i uroczą atrakcję. Nie ma tu popularnych sklepów ani restauracji generujących tłumy. Cisza i spokój. Można tu podziwiać zabytkowe domy zbudowane nad rzeką Water of Leith nad którą biegnie trzydziestometrowy kamienny most Dean Bridge. Spacer Dean Village to czysta przyjemność. Wejdziemy na Calton Hill, skąd rozciąga się jeden z najpopularniejszych, pocztówkowych kadrów Edynburga. Przejdziemy też The Royal Mile, czyli Królewską Milę składającej się z czterech głównych i kilku przyległych zabytkowych ulic. Wieczorem wizyta w lokalnym pubie. Nocleg w Edynburgu. 
    dzień 3, EDYNBURG – PARK NARODOWY CAIRNGORMS – CLAVA CAIRNS – CULLODEN BATTLEFIELD – INVERNESS
Po śniadaniu pojedziemy na północ do Cairngorms, największego parku narodowego Wielkiej Brytanii. To słynny rejon Highlands w górach Cairngorms. Są tu skaliste wrzosowiska i tereny o charakterze górskiej półtundry. Pójdziemy na około 3-godzinny trekking dziesięciokilometrową górską pętlą z przystankami przy pięknych jeziorach Ryvoan i Lochan Uaine. Na tym szlaku zobaczymy wszystko to co najlepsze w Caingorms. Po trekkingu pojedziemy na północ, by zobaczyć Clava Cairns, imponujące okrągłe kopce grobowe z okresu brązu. Liczą sobie ok 4000 lat. W tym miejscu kręcono ważne sceny do popularnego serialu Outlander. Nieopodal znajduje się pole bitwy pod Culloden, gdzie brytyjczycy starli się z wojskami francuskimi. Jest tu niewielkie visitors centre. Dojedziemy do Inverness. Wieczorem spacer po mieście. Nocleg w Inverness.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 290 km
    4 dzień, INVERNESS – BIG BURN – DUNROBIN CASTLE – SINCLAIR CASTLE – DUNROBIN – DUNNET HEAD – THURSO
Tego dnia pojedziemy na północ, wzdłuż szkockiego wybrzeża. Naszym pierwszym przystankiem będzie szlak Big Burn w mieście Golspie. Nazywana ukrytym klejnotem Golspie pętla to spektakularny szlak przełęczą, poprzecinaną wiszącymi mostami i zakończony wodospadem. Warto poświęcić godzinę by przejść ten szlak. Niedaleko położony jest zamek Dunrobin Castle zbudowany w stylu francuskim, możemy zatrzymać się na zdjęcia. Jadąc wzdłuż wybrzeża zatrzymamy się w kilku ciekawych widokowo miejscach. W pobliżu miasta Wick dojedziemy do końca półwyspu i pójdziemy na spacer do tajemniczych i pięknie położonych na klifie ruin zamku Sinclair. Jego porośnięte mchem mury są bardzo fotogeniczne. W Duncansby pójdziemy na dłuższy spacer wzdłuż brzegu Morza Północnego z widokiem na przepiękne klify i potężne ostańce skalne. Pojedziemy też do latarni morskiej na Dunnet Head ze świetnym punktem widokowym. Żyją tu maskonury i inne ptaki morskie. Dzień zakończymy w mieście Thurso. Nocleg w Thurso.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 260 km
    5 dzień, THURSO – PUFFIN COVE – KNOCKAN CRAG – ULLAPOOL – INVERNESS
Ruszymy dalej wzdłuż wybrzeża, by później skierować się na południe. Odwiedzimy malownicze klify Puffin Cove niedaleko Thurso. Tu również można spotkać maskonury. Przejedziemy przez wąskie drogi szkockiej prowincji, przez małe miejscowości w otoczeniu pięknych krajobrazów, często zatrzymując się na zdjęcia. Zatrzymamy się na mokradłach Forsinard Flows, gdzie z dobrze przygotowanej wieży widokowej widać ten ciekawy obszar. Dojedziemy do rezerwatu przyrody Knockan Crag. Jest on kluczem do niesamowitej historii o zderzających się kontynentach i naukowych intrygach. Niskie urwisko Knockan odsłania skały, które rozpaliły świat naukowy w XIX wieku, wraz z odkryciem, że kawałek starej skały znajduje się na wierzchu znacznie młodszych. Był to przełom w geologii. Na urwisku Knockan można gołymi rękami dotknąć 500 milionów lat historii. Pójdziemy tu na historyczny spacer z pięknymi widokami. Przespacerujemy się też po pięknie położonym rybackim miasteczku Ullapool. Jeśli będzie czas i ochota możemy wejść na wzgórze z pięknym widokiem na okolicę. Nocleg w Inverness.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 300 km
    6 dzień, INVERNESS – JEZIORO LOCH NESS – STEALL WATERFALL – LOCH LOMOND AND THE TROSSACHS
Zaledwie dwanaście kilometrów na południe od Inverness zaczyna się najsłynniejsze szkockie jezioro - Loch Ness. Znane przede wszystkim z doniesień o legendarnym potworze zamieszkującym jego wody. Przejedziemy wzdłuż jeziora aż do jego końca. Po drodze zatrzymamy się w miejscach z najlepszym widokiem. Odwiedzimy visitor centre poświęcone historii jeziora i poszukiwaniom słynnego potwora. Zwiedzimy też położone na brzegu jeziora malownicze ruiny zamku Urquhart. W drugiej części dnia zjedziemy dalej na południe do parku narodowego Loch Lomond and the Trossachs i zaczniemy go zwiedzać. Dojedziemy do parkingu nad rzeką Nevis i pójdziemy na górski spacer do słynnego 120-metrowego wodospadu Steall Waterfall. Po drodze trzeba będzie przeprawić się przez rzekę przy pomocy mostu linowego lub brodząc (jest płytko). Nocleg w Kinlochleven lub Fort Wiliam.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 190 km
    7 dzień, WEST HIGHLAND WAY
West Highland Way to 154-kilometrowy szlak trekkingowy przez szkockie góry. Jeden z najciekawszych i najchętniej pokonywanych w Europie. Tego dnia pójdziemy na całodzienny trekking 15-kilometrowym fragmentem tego szlaku z Kingshouse do
Kinlochleven. Po drodze będziemy mieli dobry widok na trzytysięcznik Buachaille Etive Mor. Będziemy szli zygzakiem przez Devil's Staircase, przejdziemy przez urokliwe wrzosowiska. Pięknych widoków oczywiście nie zabraknie. Nocleg w Kinlochleven lub Fort Wiliam.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 30 km
    8 dzień, KINLOCHLEVEN – LOCH LOMOND AND THE TROSSACHS – GLASGOW – przelot – WARSZAWA
Po śniadaniu pojedziemy w dalszą drogę przez park narodowy Loch Lomond and the Trossachs. Przejedziemy wzdłuż Loch Lomond - największego jeziora Wielkiej Brytanii. Po drodze oczywiście przystanki na zdjęcia. Jeśli wystarczy nam czasu przed wylotem, zatrzymamy się w Glasgow na obiad i zwiedzanie starego miasta. Przejazd na lotnisko w Edynburgu. Przelot do Warszawy.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 220 km

Suma przejazdów samochodem: ok. 1300 km

Program autorski. COPYRIGHT: Arsoba Travel 2022
To jest program maksymalny, postaramy się go zrealizować.

Organizator zastrzega możliwość zmian w programie i nie bierze odpowiedzialności za wynikłe w czasie wyprawy utrudnienia, ułatwienia, zmiany programu, trasy, kolejności oferowanych atrakcji, zmiany cen - jeśli owe wynikają nie z jego winy lecz z zaistniałych na miejscu warunków lokalnych, cenowych, pogodowych oraz związanych z kondycją grupy i Uczestników.
Chęć wzięcia udziału w atrakcjach dodatkowych i wycieczkach fakultatywnych należy zgłaszać organizatorowi (przed rozpoczęciem imprezy) lub pilotowi (w czasie trwania imprezy), ze stosownym wyprzedzeniem.

    Ś W I A D C Z E N I A   W   C E N I E :

- logistyka wycieczki, przygotowanie i realizacja;
- bilety lotnicze na trasie Warszawa – Edynburg – Warszawa, w klasie ekonomicznej, w cenie bagaż rejestrowany o wadze do 20 kg  [do limitu: 1000 zł, do rozliczenia * ];
- transport na miejscu wynajętym samochodem (od 3 do 8 dnia imprezy); w zależności od ilości Uczestników w grupie wynajęty będzie stosownej wielkości wygodny samochód z klimatyzacją, który prowadzić będzie pilot - kierowca Arsoba Travel;
- paliwo, ubezpieczenie wynajętego samochodu, koszty eksploatacyjne, opłaty parkingowe;
- transfer lotniskowy w Edynburgu;
- zakwaterowanie w hotelach, ze śniadaniem, wg programu (w standardzie: pokoje 2-osobowe twin lub double z prywatną łazienką);
- wstępy do wszystkich obiektów i atrakcji wymienionych w programie z wyjątkiem tych z dopiskiem „dla chętnych” i wycieczek fakultatywnych;
- wszystkie wycieczki wg programu z wyjątkiem tych z dopiskiem „dla chętnych”;
- ubezpieczenie podróżne turystyczne KLZ (minimum 30000 euro), KR (5000 euro), NNW (3000 euro) i BP (300 euro);
- pilot Arsoba Travel, jednocześnie przewodnik w czasie trekkingów - przez cały czas trwania wycieczki;
- specjalnie przygotowany i wydany w formie drukowanej mapnik;
- serwis fotograficzny, przesłany pocztą po wycieczce na pamięci flash - pendrive (zdjęcia i filmiki zarejestrowane w czasie wycieczki), wysyłka w terminie do 2 miesięcy po zakończeniu wycieczki;
- obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

* jeśli cena biletów lotniczych przekroczy wysokość limitu, to Uczestnik będzie zobowiązany dopłacić brakującą kwotę, o której zostanie wcześniej poinformowany drogą mailową przed zakupem biletu i wyrazi zgodę na ten zakup; możliwy jest również zakup biletów lotniczych z dowolnego lotniska na świecie i spotkanie już na miejscu.

Cena za imprezę nie zawiera:
- pozostałego wyżywienia (poza śniadaniami, które są zawarte w świadczeniach) ,
- dodatkowych fakultatywnych atrakcji, wstępów, wycieczek
  (nie zawartych powyżej w "Świadczeniach w cenie" lub z dopiskiem „dla chętnych”),
- wydatków własnych, napiwków, pamiątek itp.

Kwota, jaką Uczestnik powinien zabrać ze sobą na wyżywienie to minimum 170 GBP (funtów brytyjskich). Sugerujemy, aby dysponować nieco większą kwotą na dodatkowe atrakcje turystyczne, tzw. fakultatywne, pamiątki, nieprzewidziane wydatki.

Informacje praktyczne o kraju, regionie, noclegach, trekkingach, listę wyposażenia, uwagi itp. - przekażemy mailem osobom zainteresowanym.

Przeczytaj opinie Uczestników wypraw i wycieczek Arsoba Travel :: przejdź do listy OPINIE

Skontaktuj się z nami, zadaj pytania, zgłoś chęć udziału :: przejdź do formularza KONTAKT

Zobacz listę wszystkich naszych wypraw i wycieczek :: przejdź do listy WYPRAWY i WYCIECZKI

Obejrzyj profile naszych pilotów i współpracowników :: przejdź do listy PROFILE