KLUB PODRÓŻNIKÓW

Rejestracja! Dołącz do Klubu!

Spotkanie z Olkiem Doba po opłynięciu Bajkału w Książnicy Pomorskiej


24 sierpnia 2009 roku, w dniu powrotu Aleksandra Doby z Rosji, znad Bajkału do Szczecina, Wielkiego Podróżnika a naszego Klubowicza przywitała rodzina, przyjaciele i liczni przedstawiciele mediów. Nie zabrakło innych klubowiczów z Klubu Podróżników Arsoba Travel.

    Olka powitał jako pierwszy Jurek Arsoba - już we Lwowie. Z Irkucka najpierw Koleją Transsyberyjską do Moskwy, a potem do Lwowa Olek jechał 5 dób. Długą podróż powrotną wypełniał zapiskami z wyprawy oraz rozmowami ze współpasażerami, opowiadając o swoich zmaganiach z Bajkałem.
    41 dób zajęło Olkowi opłynięcie składanym kajakiem w pojedynkę tego bardzo trudnego akwenu, największego zbiornika słodkiej wody na świecie.
    Pierwszy Polak w historii, który tego dokonał, wrócił do Szczecina w poniedziałek 24 sierpnia 2009 roku. Oczekujący na peronie dworca ujrzeli taki widok: przez okno wychylona głowa z wielką brodą i równie wielką szopą włosów, ręce uniesione na znak zwycięstwa i powitania - to Olek, Pierwsze Wiosło Bajkału. Obok Jurek, który od początku jako jedyny patronował tej wyprawie, trzyma flagę a na niej mapa Bajkału, zdjęcie Olka, napisy w 3 językach oraz logo Arsoba Travel.
    Podróżnik został wyściskany przez przybyłych, po czym zaraz zaczął odpowiadać na pytania dziennikarzy i reporterów. W tym czasie Jurek przez okno pociągu podawał na peron kolejne sztuki bagażu Olka. Zdjęcia z tego powitania oraz artykuły relacjonujące spotkanie w Książnicy ukazały się następnego dnia we wszystkich szczecińskich gazetach.
    Olek pojechał do domu, a my do Książnicy by przygotować uroczystość zaplanowaną na godzinę 13. Sporo przed tą godziną zaczęli pojawiać się goście - rodzina Olka, przyjaciele i znajomi, klubowicze Arsoba Travel, dziennikarze i fotoreporterzy, przedstawiciele Urzędu Gminy Police, pracownicy Książnicy Pomorskiej oraz mieszkańcy Szczecina.
    Spotkanie prowadził Jurek Arsoba, jako patron wyprawy - on też przywitał Olka, przybyłych Gości i przedstawił w zarysie bajkalską wyprawę, szybko oddając głos naszemu bohaterowi.
    Bohater, jak przystało na człowieka tak wielkiego formatu, skromnie acz ze swadą opowiadał... a gawędziarz z niego przedni, toteż publiczność słuchała go z zapartym tchem. Nawet dziennikarze, na co dzień niecierpliwi, jakby zapomnieli o upływającym czasie. A Olek w swoim żywiole, na chwilę nie usiadł, żywo gestykulując wprowadzał nas w swój świat, świat pięknej przyrody i żywiołu. Wokół wisiały mapy Bajkału, co czyniło te opowieści bardziej zrozumiałymi (jezioro długie na 630 km, czyli tak jakby od Szczecina i za Kraków...!). Opodal leżał złożony kajak - drugi, cichy bohater tej uroczystości, jedyny i najlepszy partner Olka, który nie zawiódł go i bezpiecznie przeprowadził przez wody Morza Syberii.
    Następnym punktem uroczystości było uhonorowanie Olka - zdjęcia i opisy znajdują się poniżej, w galerii zdjęć. Na zakończenie głos zabrali dziennikarze oraz przybyli goście - pytaniom do Olka nie było końca.
    Przez cały czas spotkania - konferencji prasowej wyświetlane były zdjęcia, które Olek robił w czasie swej samotnej wyprawy. Przepiekne widoki, spotkani gościnni ludzie i mały kajak. Podróżnik podkreślał, ze te zdjęcia pokazują spokojny tylko Bajkał. A te wszystkie dni i momenty, gdy Morze Syberii ukazywało swą groźną potęgę, zostały niezarejestrowane - kajakarz walczył wtedy o życie. Jak sam powiedział, brakowało mu wodoodpornej kamery zamontowanej na głowie, aby pokazać potem wszystkim jak ciężko było niejednokrotnie.

    Dziękujemy pięknie:
- KSIĄŻNICY POMORSKIEJ a w szczególności panu dyrektorowi Lucjanowi Bąbolewskiemu oraz kierownikowi działu promocji Stanisławowi Królowi za udostępnienie pięknej sali oraz pomoc techniczną przy organizacji spotkania;
- firmie LIGO a w szczególności pani prezes Joannie Urban za pomoc przy organizacji spotkania i oprawę gastronomiczną;
- Igorowi Skawińskiemu - studio FOTO EVEREST - za wsparcie finansowe;
- cyfrowej drukarni PRINT SHOP za wydrukowanie wodoodpornych map Bajkału;
- MARCIE TARKA za pomoc przy organizacji spotkania, kontakty z mediami i oprawę gastronomiczną.

    Niektóre z artykułów prasowych, audycji radiowych, relacji telewizyjnych i doniesień internetowych:
- telewizja, video:
relacja w Kronice Pomorza Zachodniego TVP Szczecin
"Aleksander Doba już w Szczecinie" - TVP Szczecin
relacja video na serwisie "Komsomolskaja Prawda" - Irkuck

- relacje radiowe i newsy w Polskim Radio Szczecin:
"Doba opłynął Bajkał" Anna Kafel-Dalecka
"Spotkanie z samotnym podróżnikiem w kajaku" Andrzej Kutys
"Aleksander Doba pogromca Bajkału"  Andrzej Kutys
audycje radiowe ściągaj i słuchaj: do pobrania poniżej w załącznikach - na dole strony

- prasa regionalna:
"Kolejny rekord Aleksandra Doby" - Kurier Szczeciński
"Aleksander Doba opłynął jezioro Bajkał" - Głos Szczeciński
"Szczecin: Aleksander Doba opłynął kajakiem Bajkał" - Głos Szczeciński
"Doba: Bajkał już za mną. Przede mną Atlantyk" - Gazeta Wyborcza

- portale internetowe:
"Aleksander Doba - kajakiem wokół Bajkału" - Onet.pl (Twarz Dnia 21 sierpnia 2009)
"Aleksander Doba opłynął kajakiem BAJKAŁ" - Klubpodroznikow.eu
"Aleksander Doba przepłynął kajakiem dookoła Bajkał" - Wloczykij.com
"Aleksander Doba opłynął Bajkał" - Kajak.org.pl
"Rekord Polski Aleksandra Doby" - Infoludek.pl
Kajakiem przez „Morze Syberii” - Stetinum.pl
"Poskramiacz Bajkału wrócił do Szczecina" - Stetinum.pl
"Po Bajkale czas na Atlantyk" - Stetinum.pl
"Kajakiem dookoła Bajkału" - wSzczecinie.pl
"Aleksander Doba - pogromca Bajkału" - Police.pl
"Aleksander Doba pogromca Bajkału" - Police.info.pl
"Poljak borozdil po Bajkalu 41 dien" - "Komsomolskaja Prawda" - Irkuck
"W POJEDYNKĘ KAJAKIEM DOOKOŁA BAJKAŁU - ALEKSANDER DOBA" - Książnica Pomorska
"Pierwszy Polak opłynął Bajkał" - Wprost.pl

GALERIA ZDJĘĆ: