KLUB PODRÓŻNIKÓW

Rejestracja! Dołącz do Klubu!

WYSPY OWCZE i Kopenhaga 7 dni - owce z prawem pierwszeństwa


Program archiwalny. Pracownia Podróży Arsoba Travel zakończyła swoją działalność.

WYSPY OWCZE (Faroe Islands) to jeden z najpiękniejszych zakątków na Ziemi. Miejsce nieodkryte, bez masowej turystyki, dla tych, którzy naprawdę chcą zobaczyć i poznać coś ciekawego. Nazwa zobowiązuje, więc spotkamy tu masę owiec, które nie tylko mają pierwszeństwo na drodze, ale również "pracują", fotografując wyspy specjalnym sprzętem podczas swoich leniwych spacerów po pastwiskach. Wyspy Owcze połączone ze sobą sprytnym systemem tuneli oferują przepiękne widoki, jedne z najwyższych na świecie klify, wyjątkową farerską architekturę, ciszę, spokój i dobre jedzenie.
Niecały tydzień wystarczy by dobrze poznać największe walory tego archipelagu. Krótkie przejazdy i masa widoków po drodze sprawiają, że podróżowanie tu nie jest męczące, a dodatkowe atrakcje, jak lot helikopterem i rejs łodzią pozwolą spojrzeć na wyspy z innej perspektywy. To idealny kierunek dla miłośników skandynawii, otwartych przestrzeni i chłodniejszego klimatu.
Przed wylotem na Wyspy Owcze spędzimy dzień w Kopenhadze - jednej z najciekawszych stolic europejskich. Pójdziemy na spacer pełnymi ulicznych muzyków zaułkami starego miasta, zajrzymy do pałacu Amalienborg - siedziby królowej i odwiedzimy pomnik małej syrenki - najsłynniejszą atrakcję Kopenhagi. Będzie można popłynąć w rejs po miejskich kanałach, lub spędzić wieczór w ogrodach Tivoli. W Kopenhadze można spędzić czas na wiele różnych sposobów.


        P R O G R A M :

    1 dzień, WARSZAWA – przelot – KOPENHAGA
Spotkanie z pilotem wycieczki na lotnisku w Warszawie. Rejestracja na rejs i nadanie bagażu rejestrowanego. Przelot do Kopenhagi. Zameldujemy się w hostelu i ruszymy na spacer po jednej z najpiękniejszych europejskich stolic. Przejdziemy się uliczkami starego miasta, znanymi z występów artystów ulicznych. Poszukamy budek z hot-dogami, uchodzącymi za najlepsze w Europie. Obejrzymy wielki Pałac Amalienborg, siedzibę królowej Danii. Tuż obok stoi jedyny w swoim rodzaju Marmurowy Kościół. Odwiedzimy zabytkowy fort z odnowionymi koszarami i symbol Kopenhagi – pomnik Małej Syrenki, przedstawiający bohaterkę powieści Hansa Christiana Andersena. Zatrzymamy się na piwo na ulicy Nyhavn, uznawanej za jedną z najdroższych w Europie pod względem wysokości czynszów. Chętni mogą spędzić wieczór w ogrodach Tivoli, lub popłynąć w rejs statkiem wzdłuż miejskiego nabrzeża i połączonymi z nim kanałami. Nocleg w Kopenhadze.
    2 dzień, KOPENHAGA – przelot – VAGAR – TÓRSHAVN
Rano przejazd na lotnisko, rejestracja na rejs i przelot na Wyspy Owcze. Po przylocie do Vagar odbierzemy wynajęty samochód i ruszymy do stolicy – Tórshavn. Zobaczymy tam fort obronny, zbudowany do ochrony miasta przed atakami tureckich piratów, którzy w poszukiwaniu niewolników dopływali aż tutaj. Przespacerujemy się do zabytkowej latarni morskiej. Zwiedzimy także zespół krytych darnią drewnianych budowli, które są siedzibą najwyższych władz i parlamentu. Przejdziemy przez port i gwarną promenadę. Odwiedzimy katedrę Dómkirkjan z 1609 roku położoną na wzgórzu obok słynnego amfiteatru Trappan z którego mieszkańcy i turyści oglądają letnie koncerty. W Torshavn będzie czas na spacer głównym deptakiem handlowym Vaglið ze sklepami z tradycyjnym rękodziełem i nowoczesnymi salonami skandynawskiego designe’u. Nocleg w Tórshavn lub w okolicy.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 50  km
    3 dzień, TÓRSHAVN – VESTMANNA – KOLLAFJORDUR – VI∂ AIR –  Haldórsvík – Tjørnuvík – Ei∂i – Gjogv – TÓRSHAVN
Pojedziemy na wyspę Streymoy w kierunku portowej miejscowości Vestmanna. Popłyniemy w rejs z widokami na klify Vestmanna. To najstarsza atrakcja turystyczna na wyspie, ponad 300 metrowe pionowe ściany i maskonury przyciągają w to miejsce turystów. Odwiedzimy Kollafjordur, spokojną osadę z XIX-wiecznym drewnianym kościołem, a także Vi∂ Air – jedną z trzech na świecie zachowanych wiosek wielorybników. Zobaczymy Fossa – największy wodospad na Wyspach Owczych. Ma 140-metrów, a woda spływa dwiema kaskadami. W Haldórsvík zwiedzimy ciekawy oktagonalny kościół z połowy XIX w. Wąską drogą, która fragmentami biegnie nad przepaścią dojedziemy do Tjørnuvík – wioski z w pięknie położonej zatoce z widokiem na klify - trolle Risin i Kellingin. Pójdziemy na trekking na punkt widokowy nad miasteczkiem, jednym z najstarszych szlaków pieszych na Wyspach Owczych. Po powrocie na wyspę Eysturoy przejedziemy widokową trasą przez góry aż do miejscowości Ei∂i. Stamtąd do nadmorskiego miasteczka Gjogv. Zobaczymy tu 200-metrową gardziel skalistego wąwozu w samym sercu miasta. Na szczycie spektakularnego klifu postawiono ławeczkę Marii, na której przysiadła podczas zwiedzania Wysp Owczych duńska królowa. Zwiedzimy miasteczko, które jest prawdziwą perłą wśród farerskich osad. Nocleg w Tórshavn lub w okolicy.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 200  km
    4 dzień, TÓRSHAVN – Bor∂oy – Vi∂oy – Vi∂arei∂i – Muli – Enniberg – Kunoy – TÓRSHAVN
Tego dnia przejedziemy przez kilka wysp archipelagu. Po dojechaniu tunelem na wyspę Bor∂oy  pokonamy kolejne tunele i groble przedostając się w ten sposób na wyspę Vi∂oy. Pójdziemy na spacer do zatoki i kościółka w Vi∂arei∂i, najdalej na północ wysuniętej miejscowości Wysp Owczych. Stąd rozpościera się zapierająca dech w piersiach panorama na otwarty ocean. Pójdziemy na trekking do majestatycznej ściany Enniberg – jednego z najwyższych klifów na świecie (754m). Przeniesiemy się na prawie niezamieszkaną wyspę Kunoy. Jeżeli pogoda pozwoli, to z Klaksvik chętni mogą polecieć na widokowy lot helikopterem do Tórshavn. Pilot przejedzie samochodem do Torshavn i odbierze grupę z lądowiska dla helikopterów. Nocleg w Tórshavn lub w okolicy.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 200 km
    5 dzień,  TÓRSHAVN – Kirkjubøur – Vágar – Gasadalur – Mulafossur – Sandavágur – Trøllkonufingur – TÓRSHAVN
Dzień zaczniemy od wycieczki do Kirkjubøur. To jeden z najbardziej urokliwych zakątków archipelagu. Wzniesiono tu pierwszą na Wyspach Owczych katedrę św. Magnusa w stylu gotyckim, której mury można zwiedzać do dziś. Zobaczymy też najstarszy dom na Wyspach Owczych. XI-wieczna farma należała kiedyś do biskupa Erlendura, z którego inicjatywy powstała też katedra. Od 17 pokoleń w tym budynku mieszka rodzina Paturssonów. Pojedziemy na wyspę Vágar do położonej na wyżynach wioski Gasadalur. Żyje w niej tylko 17 osób, które, do 2003 roku były całkowicie odcięte od świata (w 2003 roku wybudowano tunel łączący wieś z resztą wyspy). W Gasadlur będziemy podziwiać tradycyjną farerską architekturę i piękny widok na wodospad Mulafossur opadający z wysokiego klifu wprost do oceanu. W drodze powrotnej zatrzymamy się w widokowym miejscu, z którego najlepiej podziwiać panoramę słynnych ze zdjęć na okładkach folderów turystycznych bezludnych wysp Tindhólmur i Gáshólmur. Przejedziemy przez piękne miasteczko Sandavágur i pójdziemy na prosty trekking do punktu widokowego z panoramą na Trøllkonufingur – skałę przypominającą szpon trolla. Nocleg w Tórshavn lub w okolicy.
        Dzienny dystans samochodem: ok. 80 km
    6 dzień, TÓRSHAVN – VAGAR – MYKINES – TÓRSHAVN
Po śniadaniu polecimy śmigłowcem na Mykines, najpiękniejszą wyspę archipelagu Wysp Owczych. Po drodze będziemy mogli obserwować wysepki  Koltur  oraz  Tindholmur, symbolizujące piękno Wysp Owczych. Na Mykines pójdziemy na spacer po jedynej osadzie na wyspie, dziś praktycznie niezamieszkanej. Odwiedzimy Mykinesholmur, małą wysepkę oddzieloną od Mykines metalową kładką. Na Mykines są największe na Atlantyku kolonie maskonurów i głuptaków. Można do nich podejść dość blisko, są bardzo fotogeniczne. Po powrocie do osady możemy spróbować lokalnych specjałów w jedynej na wyspie knajpce. Serwuje się tam m.in. kanapki z owczym mięsem. Z wyspy Mykines wrócimy szybką łodzią wzdłuż fiordów. Podróż powrotna do Vagar zajmie nam ok. 40 minut. Nocleg w Tórshavn lub w okolicy.
        Dzienny dystans samochodem: 100  km
    7 dzień, TÓRSHAVN – VAGAR – przelot – WARSZAWA
Przejazd na lotnisko, rejestracja na rejs i przelot do Warszawy z przesiadką i ponownym nadaniem bagażu w Kopenhadze. Przylot do Warszawy.

Suma przejazdów samochodem: ok. 630 km

Program autorski. COPYRIGHT: Arsoba Travel 2022
To jest program maksymalny, postaramy się go zrealizować.
Organizator zastrzega możliwość zmian w programie i nie bierze odpowiedzialności za wynikłe w czasie wyprawy utrudnienia, ułatwienia, zmiany programu, trasy, kolejności oferowanych atrakcji, zmiany cen - jeśli owe wynikają nie z jego winy lecz z zaistniałych na miejscu warunków lokalnych, cenowych, pogodowych oraz związanych z kondycją grupy i Uczestników.
Chęć wzięcia udziału w atrakcjach dodatkowych i wycieczkach fakultatywnych należy zgłaszać organizatorowi (przed rozpoczęciem imprezy) lub pilotowi (w czasie trwania imprezy), ze stosownym wyprzedzeniem.

        Ś W I A D C Z E N I A   W   C E N I E  :

- logistyka wycieczki, przygotowanie i realizacja;
- bilet lotniczy Warszawa – Kopenhaga, Kopenhaga – Vagar, Vagar – Warszawa, w klasie ekonomicznej, z bagażem rejestrowanym o wadze do 23 kg [do limitu: 2300 zł, do rozliczenia*];
- ubezpieczenie podróżne turystyczne KLZ (minimum 30000 euro), KR (5000 euro), NNW (3000 euro) i BP (300 euro);
- pilot Arsoba Travel, jednocześnie przewodnik w czasie trekkingów - przez cały czas trwania wycieczki;
- zakwaterowanie wg programu: w Kopenhadze (w hostelu w pokoju 2-osobowym twin lub double z prywatną łazienką), na Wyspach Owczych (w wynajętym domu farerskim z kilkoma sypialniami i jedną wspólną łazienką oraz kuchnią i salonem);
- transfery lotniskowe, przejazdy komunikacją miejską w Kopenhadze,
- transport na Wyspach Owczych wynajętym samochodem (od 2 do 7 dnia imprezy); w zależności od ilości Uczestników w grupie wynajęty będzie stosownej wielkości wygodny samochód z klimatyzacją, który prowadzić będzie pilot - kierowca Arsoba Travel;
- paliwo, ubezpieczenie wynajętego samochodu, koszty eksploatacyjne, opłaty parkingowe;
- wstępy do wszystkich atrakcji wymienionych w programie z wyjątkiem tych z dopiskiem „dla chętnych” i wycieczek fakultatywnych;
- wszystkie wycieczki wg programu z wyjątkiem tych z dopiskiem „dla chętnych”;
- specjalnie przygotowany i wydany w formie drukowanej mapnik;
- serwis fotograficzny, przesłany pocztą na pamięci flash - pendrive (zdjęcia i filmiki zarejestrowane w czasie wycieczki), wysyłka w terminie do 2 miesięcy po zakończeniu wycieczki;
- obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
* jeśli cena biletów lotniczych przekroczy wysokość limitu, to Uczestnik będzie zobowiązany dopłacić brakującą kwotę, o której zostanie wcześniej poinformowany drogą mailową przed zakupem biletu i wyrazi zgodę na ten zakup; możliwy jest również zakup biletów lotniczych z dowolnego lotniska na świecie i spotkanie już na miejscu.


W cenę za imprezę nie wliczono:
- wyżywienia,
- dodatkowych fakultatywnych atrakcji, wstępów, wycieczek
  (nie zawartych powyżej w "Świadczeniach w cenie" lub z dopiskiem „dla chętnych”),
- wydatków własnych, pamiątek itp.

Minimalna kwota, jaką Uczestnik powinien zabrać w związku z tym ze sobą na wyżywienie to 2200 DKK (koron duńskich).  Można obniżyć koszt wyżywienia, zabierając z Polski pewną ilość produktów spożywczych. Sugerujemy, aby dysponować nieco większą kwotą na dodatkowe atrakcje turystyczne, tzw. fakultatywne, pamiątki, nieprzewidziane wydatki.

Informacje praktyczne o kraju, regionie, noclegach, trekkingach, listę wyposażenia, uwagi itp. - przekażemy mailem osobom zainteresowanym.

Przeczytaj opinie Uczestników wypraw i wycieczek Arsoba Travel :: przejdź do listy OPINIE

Skontaktuj się z nami, zadaj pytania, zgłoś chęć udziału :: przejdź do formularza KONTAKT

Zobacz listę wszystkich naszych wypraw i wycieczek :: przejdź do listy WYPRAWY i WYCIECZKI

Obejrzyj profile naszych pilotów i współpracowników :: przejdź do listy PROFILE